MIDDELRURGSCHE COURANT. r 144. Zaturdag 1856, 29 November. Öinncnlanïisclje tijöingm. Döee courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z»tutdbgs. Pinnen deze gemeente en Vlis- «iageu geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing inoet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg: 3§ november. Van de werf der Commercie compagnie alhier, is gisteren met goed gevolg te water gelaten het fregatschip Zelandia, gebouwd door deu scheepsbouwmeester G. Knol, voor rekening eener reederij, onder directie van de heeren Spoors Sprenger, en bestemd voor de groote vaart. Naar wij vernemen is dezer dagen eene commissie benoemd, aan welke de vereerende taak is opgedragen een onderzoek in te stellen naar, en de regeringen van Nederland en Belgie in te lichten omtrent de mogelijkheid, het wenschelijke en het nut van de indijking der in het Zwin liggende schorren, en zijn tot leden benoemd voor Nederland: de heeren jhr. P. D. van Citters, lid van de gedeputeerde staten van Zeeland; J. M. Hennequin, ontvanger van polders te Sluis; voor Belgie de heeren Vrambout, lid van de permanente deputatie, en Godin, administrateur van polders, beide te Brugge, met toevoeging der heeren hoofd-ingenieurs der provinciën Zeeland en West- vlaanderen. C5 Zaturdag aanstaande des namiddags zal aan 's rijks werf te Vlissingen tc water worden gelaten Zs. Ms. schooner Soem- bing. Men schrijft ons uit Zierikzee van 24 dezerHeden is aan den zeedijk te Borrcdamme gevischt eenig wrakhout, waaron der een reddingsboei, geel geverwd, met de woordenZorg en vlijt. Het houten touwwerk blijkt van een nieuw gebouwd schip afkomstig te zijn. Den 16 dezer is te Dover aangekomen, het schip Zorg en vlijt, gezagv. Mulder, van Liverpool naar Dordrecht. In het frausche regeringsblad leest men de volgende bekend making: «Door vreemde militairen, die tot de fransche legers hebben behoord, en die regt kunnen hebben om tc deelenin degunstige testamentaire beschikkingen van keizer Napoleon I, worden aan het ministerie van buitenlandsche zaken aanvragen om in lichtingen gerigt, waaraan niet zal kunnen voldaan worden dan nadat de commissie, heiast met de vevdeeling en de liquidat ie der aan hen toegekende som, hare werkzaamheden zal voltooid hebben. Men meent de inzenders van dergelijke aanvragen derhalve te moeten verwittigen, dat hunne brieven voor het oogenblik onbeantwoord moeten blijven, maar dat hun van de beslissing der commissie, zoodra zij genomen is, zal worden kennis gegeven." liet bestuur der Vereeniging ter bevordering van de belan gen des boekhandels heeft zich andermaal tot den minister van buitenlandsche zaken gewend, bij een adres, waarin liet, op grond van hetgeen bij een vorig adres was aangevoerd, de goede zorgen des ministers inroept, opdat er maatregelen tot stand komen, ter wering van den nadruk in Belgie van hier te lande uitgegevcne boekwerken. Volgens de Amsterdamsche courant, heeft.de plaatselijke com missie van geneeskundig tocvoorzigt te Amsterdam, haar ont slag aan bet gemeentebestuur ingezonden. Renoemiiiffen en besluiten. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer is de heer J. A. Mazel, tot hiertoe adjunct-commies bij hel departement van buiten landsche zaken, benoemd tot secretaris van legatie, met bepa ling dat hij als zoodanig dienst zal doen bij Zr. Ms. gezantschap te Brussel. Kecrolog'ie> Den 23 de'.er overleed alhier de heer mr. W, N. Lambrecht- sen van Ritthem, vroeger raadsheer bij het provinciaal geregts- hof in Zeeland. In de veelvuldige betrekkingen waarin hij werk zaam was, ouderscbeidde hij zich steeds door ijver en uiterst naauwgezette pligtsbelrachtiag; terwijl hij veelzijdige blijken gaf een opregt menschenvriend te zijn. Door zijn overlijden verliest onze gemeente een man die de achting welke hij aller- wege genoot volkomen waardig was. Den 24dezer is, na langdurig lijden, te Arnhem overleden, de heerJ. C. F. vau Son, gepeus. schout-bij-naclit, ridder der Militaire Willemsorde, enz. Herk en sclioolnieuws. Op den 25 dezer is door den kerkeraad der hervormde ge meente van Axel, ter voorziening in de aldaar nog steeds voort durende vacature, op nieuw het navolgende drietal predikan ten geformeerd, te weten: G. J. Zijnen, P.Jz., predikant te Zwijndrecht, J. A. Barbas, te Hallem, J.P.H. Rerjers, te Brou wershaven; waaruit terstond met eenparige stemmen is be roepen de heer G. J. Zijnen, P.Jz., predikant te Zwijndrecht. Marine en leg-er. Naar men verneemt is er plan, Zr. Ms. gladdekskorvet Hel din zoodanig in te rigten, dat zij stoomketels naar O. Indien zal kunnen overbrengen, zullende dat vaartuig dan ook verder geheel voor transportschip worden ingerigt; deze maatregel is te meer doelmatig, daar nu dikwerf stoomschepen alleen daarom moeten repatriëren, omdat hunne ketels niet meer bruikbaar zijn, ofschoon het schip zelf overigens nog zeer goed eenigen tijd in lndië dienst zou hebben kunnen doen. Afloop van verkoopingen. Inzet te Schoondijkc, 27 november 1856. Eene hofstede met 3 bunders 73 roeden 40 ellen bouw- en weiland, gelegen iuden Prins Willemspolder, gemeente Schoon- dijke, op f 8,400. Een partij bouwland, groot 2 bunders 28 roeden, gelegen als boven, op f 4,100. (Deze beide perceelen zijn vereenigd gebragt op f 12,700.) Een partij bouwland, groot 5 bunders 49 roeden 10 ellen, gelegen als boven, op f 7,500. Een partij bouwland, groot 5 bunders 44 roeden 10 ellen, gelegen als boven, op f7,200. Eeu partij bouwland, "groot 3 bunders 37 roeden 90 ellen, gelegen als boven, op f 4,700. Een partij bouwland, groot 3 bunders 43 roeden 40 ellen, gelegen als boven, op f 4,600. Een partij bouwland, groot 2 bunders 34 roeden 10 ellen, gelegen als boven, op f 4,000. Een partij bouwland en aanwas, groot 5 bunders 4 roeden 70 ellen, gelegen als boven, op f 0,700. Een stukje grond, groot 12 roeden 60 ellen, gelegen als bo ven op f i 50. Eene hofstede op en met 8 bunders 30 roeden 60 ellen, ge naamd «Kaas en brood," gelegen als boven, op f 5,500. Een partij bouwland, groot 5 bunders 94 roeden, gelegen als boven, op f7,100. (Deze twee laatste perceelen vereenigd gebragt op f 12,800.) Een partij bouw- en weiland en tuin, groot 9 bunders 71 roe den 40 ellen, gelegen als boven, op f i 2,600. Een stukje grond, groot 81-roeden 80 ellen, gelegen als bo ven op f 625. De toewijzing is bepaald op woensdag 10 dec. aanstaande. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 25 november. Bij de voortzett ing der algemeene beraadslagingen over de begrootingswetten voor 1857, heeft cle minister van justitie in eene uitvoerige rede de redevoeringen van de heeren Groen van Prinsterer eu Thorbecke wederlegd. De minister verklaarde daarbij in de hoofdzaak een anti-revolutionair kabinet ondenk baar ie achten in den geest als de heer Groen zich scheen voor gesteld te hebben, zonder dien lieer tol hoofd; voortsdat. hij nooit van oordeel is geweest dat. eene kerkelijke rigtingeene politieke partij mag zijn of als zoodanig opt reden. De anti-revolutionaire politiek van den lieer Groen achtte hij niet zoo exclusief, dat zij niets zou ondersteunen dan wat van haar uitgaat, en zijne exc. eindigde met de raadgeving aan den heer Groen om het evan- lie en het christendom niet over te brengen op het gebied van den staat en in onze wet. Aan den heer Thorbecke antwoordde de miuister op cle aan merking dat de overijlde sluiting der vorige zitting zich alleen liet verklaren door verlegenheid van het kabinet tegenover de ertegenwoordiging, dat toch het ministerie tijd moest hebben zich eene wapenrusting aan te trekken, alvorens met den vijand, in parlementairen zin, in aanraking te komen. Eene andere be denking was, dat het gouvernement de behoefte aan overeen stemming met de vertegenwoordiging schijnt te willen beper ken. Zijne cxc. ontkent dit. lletkabiuet wil vervolledigen en niet eenzijdig handelen. Het ministerie moet ook homogeen zijn met de kroon en niet alleen met de vertegenwoordiging. Al verder wees het geachte lid uit Deventer op de tegenspraak welke hij meende te zien in de verklaringen van het kabinet, in de maand september en op zaturdag jl. gegeven, over de reden van aftreding van het vorig kabinet en van de optreding vau het nieuwe. Nu moet zijne exc. verklaren dat zeer zeker de kwestie van het onderwijs was de determinerende oorzaak van die aftreding. Zonder dat zou de gebeurtenis niet hebben plaats jehad. Maar ook andere oorzaken hebben daartoe medegewerkt, zoo als bijv. de politiek van appaisement. Ten slotte zegt zijne exc., naar aanleiding der rede van den heer Thorbecke, dat hij den naam des konings alleen in de dis cussie heeft gebragt, om een historisch feit nopens de optreding van dit kabinet mede te deelen maar nu moet hij ook opmerken dat te regt door den heerïhorbecke aan den heer Groen is tegen geworpen, dat nu niet meer sprake kan zijn van den persoon lijken wil des konings, maar wel van dat gene wat de ministers als hunne verantwoordelijke taak erkennen. De heer Blaupot ten Cate zal, na de verklaring van het kabi net, dat het de vestiging van gemengde christelijke scholen op het oog heeft, afwachten hoe men de toepassing en uitvoering van dat beginsel in werking wil brengen en zich noch voornoeh tegen het ministerie verklaren. De heer Westerhoff wil in zijne stem over de begrooting, geene goed- of afkeuriug van de politieke rigting van het minis terie gezien hebben, daar de begrooting een geheel afgescheiden zaak is. Hij is overigens niet bevreesd, dat dit ministerie zoo ge naamd anti-revolutiounair is, vooral met het oog op de antece denten van verschillende leden vau het kabinet. De heer Groen van Prinsterer ontkent, dat zijne rede, zatnr- dag jl. gehouden, ironisch was de grondtoon daarvan was ern stig, even als zijne reden lieden ernstig zal zijn, gepaard met diep smart gevoel, ofschoon hij de vaste overtuiging heeft, dat de anti- revolutionnaire rigting in populariteit zal winnen door de hou ding van dit kabinet tegenover die rigting. Spreker maakt, eeni- ge algemeene opmerkingen, ter beantwoording der hoofdvraag, of dit ministerie aan zijne roeping kan voldoen, en spreekt, daar na over de verhouding, waarin do irenische politiek van liet ka binet., de onderlinge partijen gebragt heeft. Spreker wilde hel ministerie wel ondersteunen maar met. gee:i tweederlei maat engewigt te werk gaan. en zal ook nooit zijne beginselen aan deu eiseh der vriendschap prijs geven. Du minister zeide, dat als sprekers partij zich ooit verbeeldt, da: hare politiek nationaal is, zij dan buiten de partijen zal geraken. Die bedreiging is verschrikkelijk. De minister zeidc verder (even als gisteren de beer Thorbecke)dat sprekers partij niet kan opbouwen, maar wel afbreken. Spreker vraagt, of het niet reeds genoeg is, dat die partij zoo veel kracht heeft om het kwade tegen te gaan. L gt onze kracht niet., vraagt spr., in het vasthouden aan een beginsel, en wel aan dat: fais ce que tu dois, advienne que pourrar Hebben wij minder dan anderen eenheid en verantwoordelijkheid voorgestaan; hebben wij minder dan anderen gewenscht, den invloed der kamer op de verantwoor delijkheid der regering, den invloed der natie op dc regering De lieer Thorbecke merkt op, dat de minister van justitie op eene wijze, zoo als nog nooit geschied is, de anti-revoltionnai- re partij heeft verklaard niet nationaal. Ook de andere rigting. de liberale, ia niet. nationaal verklaard; alleen derigliulr van den minister zou nationaal zijn. Spreker behoeft niet. te zeggen, dat dit geheel afhangt van het begrip, dat men zich van nationa le rigting vomit. Hij zal hierover echter niet meer twisten. Van nu af moeten de daden beslissen. Spreker zegt echter, dat de heden door deu minister vanjustitie opgegeven beginsels ook door de liberalen worden beleden. Wat van dit ministerie goeds komt, zal hij dankbaar aanne men. De pligt toch der vertegenwoordiging brengt, mede. te ondersteunen wat in het algemeen belang, in liet*belang van het vaderland, wordt gedaan. Niemand meer liet woord vragende, worden de alge.ncene beraadslagingen over de begroot ingswet ten gesloten en wordt overgegaan tot dc algemeene beraadslagingen over de hoofd stukken.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1