M1DDELBURGSCHE COURANT. L\° 143. Donderdag 27 November. s r\\j f* '4SOÓ. Deze courant verschijnt des dingSdags, donderdags en z<.tur Jaga. 1'innen deze gemeenteen Vlis- •iagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbrkenJ makingeu enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. TlcmlioitDigtttgm TAS HEI RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE ES GEMMTÈBESTEIffl. ES c kernl making-. De burgemeester en wethouders van Yeere maken bij deze bekend, dat op zaturdag den 29 november aanstaande, des mid dags ten 12 ure, ten raadhuizein het openbaar zal plaats hebben de jaarlijksche uitloting der achterstallige loopende schulden derzeive gemcenle. Yeere, den 7 november 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, P. B. POCK, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris <uimumUinüscl)c tijïiingcn. Middelburg1 3G november. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot gemeente-vroedvrouw Johanna Otto. Voorts is ingekomen een voorstel van de commissie van be heer over de geneeskundige school om na het overlijden van den heer Priester, het door hem vervulde lectoraat Ie splitsen in twee deelen, namelijk: één voor pharmacie en écu voor pliy- sica, chemie en botanie; met voordragt van een dubbeltal veor de eerste betrekking, beslaande uit de heeren P. M. de Ligny en J. J. A. Baert, en van den heer dr. G. van Hcnuekeler, voor de tweede. De behandeling is aangehouden tot de volgen de zitting. Van de Vereeniging tot het bezoeken der armen ingekomen zijnde een voorstel om de bedelarij op nieuwjaarsdag zoo veel doenlijk te weren en te vervangen door een uildeeling van voed sel en brandstoffen, is met 11 tegen 4 stemmen besloten burge meester en wethouders op te dragen aan die Vereeniging mede te deelen, dat de gemeenteraad met bijzonder welgevallen van de voorgestelde maatregelen kennis nam en die zoo veel doen lijk zal endcrstcuneii. De botermarkt zal eren als de appelmarkt, met het jaar 1857 op de Hecreubeurs worden gehouden. (Nader verslag in ons volgend no.) De op maandag j!. alhier gehouden collecte aan de huizen der ledematen van de nederduitsch hervormde gemeente, len behoeve hunner diaconie, heeft opgebragt eene som van ruim f2630, behoudens eeuige giften die nader aan de diaconie zul len worden ter hand gesteld. De collecte, len vorigen jare ge houden, had toen bedragen ruim f 4500, Men leest in de Nieuwe rotterdamsche courant De ambtenaren van den burgerlijken staud in hel arrondis sement Goes hebben van den officier van justitie aldaar eene aanschrijving ontvangen, vermeldende, dat het aan den minis ter van justitie zoude gebleken zijn, dat er somtijds hier te lande huwelijken worden gesloten tusschcn Nederlanders, of tusschen een Nederlander en eene vreemde vrouw, of omgekeerd, in de woning van en door den een of andereu vreemden gezant, in dit rijk residerende, en dat zulke huwelijken door sommige ambtenaren van den burgerlijken stand als regtsgeldig zijn be schouwd, zoodat die zoogenoemde huwelijksaelen door hem op grond van art. 139 burgerlijk wetboek in de loopende huwclijks- registers zijn ingeschreven. De officier voormeld meent te moeten wijzen op deze grove dwaling, aangezien art. 131 en volgende burgerlijk wetboek dui delijk zegt, dat geen huwelijk in Nederland mag voltrokken worden dan door den bevoegden ambteuaar van den burgerlij ken stand, en dat bij art1.138 en 139 burgerlijk wetboek die huwelijken worden bedoeld, die werkelijk en niet bij fictie, in een vreemd land zijn voltrokken. Ten slotte wordt, deze zaak onder de gestadige aandacht der ambtenaren van den burgerlijken staud gebragt, bij dc beoor deeling van hun geproduceerd wordende huwelijks acteu. Naar men verneemt zal aan het postwezen met het nieuwe jaar meer uitbreiding worden gegeven, en ook eene groote be vordering in dat vak plaats hebbeu. Denoemiiiffen en besluiten. Bij koninklijk besluit van 11 dezer, is aan mr. C. W. A.baron van Haersolte van den Doorn, gewezen regter in de arrondisse- ments-regtbank te Zwolle, ten laste van den staat een pensioen verleend, ten bedrage van f 1066 's jaars. Z. M. heeft bij besiuitvan deu 19 dezer goedgevonden te benoemen bij het wapen der artillerie tot geueraal-majoor den kolonel jhr. O. D. P. Singendonck, inspecteur van het wapen. Z. M. heeft bij besluit van den 17 dezer goedgevonden den kolonel T. G. T. V. baron de Constant Rebecque, alsmede den luit.-kol. H. P. Koek, beiden van den grooten staf, hoogst- deszeifs adjud., op pensioen te stellen, en liet bedrag dier pensi oenen, vast te stellen, voor den kol. baron de Consiaut Rebec que op f 1500, en voor den luit.-kol. Koek op f J 300; hebbende het Z. M. al verder behaagd de beide benoemde hoofd-offic. te benoemen tot hoogstdeszelI's adjud. in buitengewone dienst. Z. M. heeft bij onderscheiden dezer dagen genomen be sluiten goedgevonden: te benoemen tot hoogstdeszelfsadjud. den 1ste. luit. J. M. baron van Tuijll van Serooskerke, van het 3de regem. drag., tot dus verre ordonn.-ofiic. bij Z.M., uit welke betrekking hij eervol wordt ontslagen, met bepaliug dat hij te vens zal overgaan bij den grooten staf; bij het wapen der inf., bij hetlste regem., tot 2de luit., de serganteu E. C. Tonnefc, van liet instruct.-bataill., en C. C. Kloosterlniijzen, van het regem. grenad. en jag.bij het 2de regem., tot 2de luit., den serg. J. G. van Gendt, van het 4de regem. inf.bij het 3de regem. tot 2de luit., de serganteu J. B. Sclioehuizen, van het instruct.-bataill. en W. ll.Rijnders, van het lste regem. inf.; bij het 4de regem., tot 2de luit. de serganteu A. S. J. van Kestereu, van het 3de regem. inf., en J. G. Vorstman, van het regem. grenad. en jag. bij het 5de regem., tol 2de luit. de serganten K. R. A. Abbink, van het instruct.-bataillon, en W. H. van de Pol, van het 7de regem. inf.; bij het 6de regem., tot 2de luit. deu serg. P. M. Avenarius, van het instruct.-bataill.; bij het 7de regem., tot 2de luit. de serganten C. H. van Deden van Driesberg, van het instruct.-bataill., on P. P. T. La Pors, vau het. 4de regem. inf.; bij het 8ste regem., tot 2de luit. de sergeanten J. W. E. Schadce van der Does, van het instruct.-bataill., en P. J. Kuipers, van het lste regem. inf.bij het wapen der kavallerie: tot gen.-maj. en kommand, der 2de brigade kav., deu kol. P. G. 11. baron van Utenhove, van het wapen, dezer dagen uit Oost-Indie hier te lande aangekomen; bij het 2de regeui. drag., tot. lste luit., den 2de luit. L. A. Greve, van bet korpsbij het. 3de regem. drag., tot 2de luit,., den wachtm. J. A. van der Mast, van dc konink lijke akademie voor de zee- en laudmagt; bij het wapen der inf. van het leger iu Oost-Indie: tot 2de luit. den sergeant J. N. Maquiné, van het lste regem. inf. en 2. in zijne rang over te plaatsen bij den grooten slaf, Zr. Ms. adjud. iu gewone dienst den kapit. A. E. Mansfeldt, van het 8ste regem, inf., waarbij hij tot dusverre als gedetacheerd werd gevoerd. Ii.erk-en sclioolnieuws. Te Zoulelande is eenparig tot herder eu leeraar beroepen, dc candidaat tot de heilige dienst J. C. Simon Thomas, uit een drietal, waarop met hem geplaatst waren dc predikant J. Rijs- dijk Takens Lambrechts, te Westkapelle, en de candidaat J. H. Bcrgheze Az. Marine en leger. Volgens particulier berigt uit Smyrna van den 8 dezer was Zr. Ms. fregat Doggersbank, onder bevel van den kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury, daags te voren van het Nieuwe- diep aldaar ter reede gekomen. Aan boord was alles volkomen wel. Men was den 6 oelober van Malta gezeild en luid onop houdelijk met tegenwind en stilte te kampen gehad. Allooi» van verkoopingeii. Serooskerke, den 26 dezer. Een huis, schuurtje, erf en tuin, staande en gelegen in de Noordstraat te Domburg. Verkocht voor f300,25. Burgerlijke staud. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 23 novemberJ. Luijx, jm. 26 j. met M. M. Drioel, jd. 31 j. J. Wouten, jrn. 24 j, n et J. Klaasscn, jd. 22 j. H. Jougcpier, weduwn. Gij. met M. de Nooijer, weduwe 55 j. P. Poppo, weduwn. 30 j. met C M.la Macre, weduwe 29 j. Vlissingen, van 15 tot 22 november. Gehuwd: J. Herman, jm. 28 j. met A. van derKuyl, jd. 25 j. M. van Zutphen, jm. 31 j. metP. J. Elderviel, jd. 24j. J. S. de Bio. jm. 31 j. met M. C. Balmakers, jd. 31 j. Bevallen: M. A. Rij nboutt geb. Nieuhuis, d. A. de Kok gel). Wanneuhoven, z. M. H. van Hecke geb. Boogaarls, z. J. M. Hart.ing geb. Andriessen, z. A. E. Verhage geb. Mallet, d. Overleden: A. C. Dons, vrouw van J. van Son Kloprogge, 40 j. C. Tabbernée, d. 3 j. L. G. T. Creutzberg, man van W. S. C. Kooien, 49 j. J. van lteusel, wed. van G. P. Roberts, 56 j. Goes, vau 15 tot 22 november. Gehuwd: A. Mulder, jm. 26j. met J. Blommers, jd. 2Sj. M. Sterk, jm. 27 j- met A. van Meegdenburg, jd. 28 j. Bevallen A. P. Baks geb. Willcmse, z. G. Boer geb. v. d. Bos, z. C. Gerritse geb. de Laat, d. M. Hartman geb. Wij- nancls, d. J. C. Kracht geb. Barbier, twcel. d. (1 leven!.) G. Elsman geb. Meijler. z. A. C. van Aken geb. van der Jagt, z. Overleden: C. J. Dooniebos, vrouw van J. Veele, 39 j. E, Lankester, d. 2 j. S. A. Gcllink, d. 18 m. Zierikzee, van 15 tot 22 november. Gehuwd: L. Eijke, weduwn. 34 j. met P. Lindon. jd. 27 j- P.de lieerjm. 25 j. met J. Bakker, jd. 35 j. T. van Aken, jm. 29 j.metJ. O. Zegers, jd. 29 j. Bevallen J. A. Olrce geb. Versteeg, z. J. C. Stammen geb. Vos, z. J. Horrevoels geb. Vos, tweel. d. (1 levenloos.) Overleden M. J. Kaan, d. 5 m. A. Reijnhoudt, vrouw van A. Berk houdt, 27 j. Hulst, van 1 tot 15 november. Bevallen C. S. Burm geb. de Wolf, z. Overleden J. P. Servaes, weduwn. van P.Cuppens, 76 i- A J. van Giesen, z. 4 vv. C. Caslermaus. vrouw van E. A. Stoop. 58 jP.E. de Graaf, d. 3 j. A. Boogaert, jd. 27 j- SUitcn-generaal. Tweede kamer. Zitting van 24 november. Aaudeorde van den dag is de voortzetting der algemeene beraadslagingen over de begroot ingswetten voor 1S57. De heer van Bosse beantwoordt de rede van deu heer Porecst. De aanval van dien heer was drieledig. Hij bestreed het libera lisme op godsdienstig, op staatkundig en op economisch ter- reiu. l)e eerste aanval is bepaaldelijk geschied met het oog op de wet van het onderwijs. Spreker zal daarover liet stilzwijgen bewaren en wil de behandeling van dit punt aan anderen over laten, maar hij moet ten deze toch eene vraag doen. De lieer van Poreest had hoog opgegeven van de verdraagzaamheid der ariti-revolutiouaire partij, maar nu vraagt spreker of dat lid ver geten heeft, dat het liberalisme de vrijheid van godsdienst erkent als een natuurlijk regt, en dat.de anti revolutionaire partij,daar entegen, dit doet als eene gunst, als eene concessie. Wat. nu den aanval betreft op politiek terrein, hoef! de heer van Poreest gezegd, dat de anti revolutionaire beginselen zijn het protest tegen de revolutie van 17S9. Doch is de heer van Poreest ver geten dat die revolutie aan de protestanten in Prankrijk gelijk stelling gaf, gelijk die hier te lande aan de roomsch katholieken werd toegekend. In dc derde plaats was de aanval van deu heer van Poreest gedaan op economisch terrein. Tot de begrooting zelve over gaande, voert de spreker eeuige beschouwingen over de uitga ven. zich voorstellende ter gelegener tijd over de middelen te handelen. Hij komt inzonderheid op tegen de buitengewone verhooging dier uitgaven, zonder dat dc middelen daartegen genoegzaam opwegen, terwijl hij betreurt, dat er bij de regering nog geen plan bestaat, tot herziening van ons belastingstelsel. Spreker verklaart, dat hij de verwerping van dc begroeting, om redenen daar buiten gelegen, als een uiterst noodmiddel be schouwt, hij zal de begroot iug naar haren inhoud beoordeelen. De heer Thorbecke zegt, dal de nu gehouden redevoeringen liet meest, zullen bijdragen, om het ministerie te doen verklaren welke politiek het zal volgen. De vragen in 1 van liet verslag der kamer over hoofdstuk I voorkomende, zijn niet. van spreker afkomstig; zijuegedachte was om af te wachten de handelingen van het ministerie. Spreker verklaart geen bijzondereu vriend van programmata te zijn. Nu het ministerie echter, volgeus de memorie van beant woording meerdere inlichtingen wenscht te geven, zoo zullen deze ophelderingen spreker aangenaam zijn. Het komt spreker voor, dat. de regering de behoefte aan over eeustemming met de wetgevende magt, ceuigzius schijnt ie willen beperken. Spreker meent nu nog eene bepaalde vraag te moeten doen, betrekkelijk Luxemburg, liet komt hem niet in den zin wat daar gebeurt, is te beoordeelen, of om dil ministerie daarvoor verantwoordelijk te stellen, maar hij meent dc vraag te moeten doen, voor zoo ver ons land daarbij betrokken kan zijn. In lus--

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1