fiUtitrnlanitetljr tijöingen. ging uitmaakt, maar dat, naar zijn inzien, dit cijfer, om op eene gepaste wijze in de behoeften te voorzien, ongeveer twaalf mil- lioen zal dienen te bedragen; dat men alsdan een leger zal kunnen bezitten, zoodanig als voor eenige krachtige verdedi ging des rijks noodzakelijk is; dat men, om de volks-verte- genwoordigiug te believen, of zich in een populairen zin aange naam te maken, dit cijfer minder kan stellen, maar dat, naar mate men de raming zou willen verminderen, dit altijd te wei nig zou doen, en een zoogebrekkigen staat van zaken erlangen, dat het daaraan besteede geld voor de eigenlijke verdediging als verloren en derhalve als eene nuttelooze uitgave zou moeten worden aangemerkt. (üemeentejraad van Kierikzee. Zitting van den 17 november. Voorzitter rar. Cau. De notulen van den 11 en 13 october worden gelezen en goed gekeurd. Dc voorzitter doet mededeeling van de onlangs gehouden verpachting der gemeente-eigendommen en regten; waarvan niet zij n gegund de stadsheer, aangezien daarvoor een hier onbe kend vreemdeling had geboden; en de jagt waarvoor f29 min der dan vroeger was geboden; op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten zoo geen onderhandsche verpachting kan worden gesloten, deze pcrceclcn later op nieuw publick te verpachten overigens aangenomen voor kennisgeving. Wordt voor notificatie aangenomen de goedkeuring van gedeputeerde staten op drie raadsbesluiten van af- en overschrij ving en het besluit nopens de subsidien aan de armbesturen in vorigen raad genomen. Namens burgemeester en wethouders rapporteert jhr. de Jonge, nopens gedane peilingen aan den vooroever van het westhaven hoofd, die aantoonen, dal aldaar nog geene puinbc- stortiug noodig is. De burgemeester deelt mede dat de laatste boomverkoopiug aan de Zelke heeft opgebragt f171,25. Idem den uitslag van dc gedane herstellingen aan de kaai muren. Op voorstel van burgemeester en wethouders worden zij gemagtigd om bij den lieer Den Doop, te Middelburg, aan te schaffen het bij besluit van 6 october door den koning voorge schreven distinctief voor den commissaris van policie; hierte gen stemde mr. van Dongen, die, op grond dat die ambtenaar ook in dienst van bet rijk was, meende dat de gemeente tot deze uitgaaf onverpligt was. Burgemeester en wethouders worden geauthoriseerd om 19 olmenboomen aan dc Zelke cn 100 canada populieren aan den Blokweg ter roeijing te verkoopen. Naar aanleiding van het in vorige zitting door mr. Egter ge opperde bezwaar over de dienst der nachtwacht, wordt op voor stel van burgemeester cn wethouders besloten op 4 punten (lei- stad ter controle ingcrigie uurwerken daar te stellen en drie lantaarnen aan te schaffen. Door de commissie voor dc gasfabriek wordt als directeur voorgedragen dc heer M. Couveo, gemeente-architect, op eene belooning van f400 en f 100 bureau kosten, in te gaau met het in werking komen der fabriek voor de stemming vraagt de heer mr. de Cranc het woord, en legt de bezwaren bloot die bij hem tegen deze benoeming bestaan; zijus inziens heeft dc beer Cou- vcc, als architect reeds te veel werk, dan dat bij zich met de grootc werkzaamheden aan de directie der fabriek verbonden, zoude kunnen belastenhij houdt het voor verkeerd dat den architect eene renumcratie, door deze benoemingzoude gegeven worden, voor een welligt te laag tractemcnt; hoe gaarne hij ook den heer Couveo eene veibeieving gunt, zoo ziet hij toch in deze naar zijn oordeel incompatibele betrekking bezwaar en bij zal zich dus van stemming onthouden. Dc heeren mr. Cau, Fokker en Ochiman trachten dit te wederleggen. De tweede merkt op dat de werkzaamheden van den directeur der fabriek cn die als architect door dc instruction bekend zijn, dat noch de commissie van fabricage, noch die voor de fabriek ccnig bezwaar in de vcrceniging zien, dat die com- inissien beter dan iemand anders daarover oordeclen kunnen, en dit ook hem genoopt heeft zijne stem aan den voorgedragene te geven. De eerste cn derde toouen aan dat de commissie voor dc fabriek natuurlijk naauw toe zal zien op de vervulling der betrekking, en bij niet behoorlijke waarneming het ontslag kan voordragen. De lieer mr. de Crane verklaart zich hierdoor niet overtuigd en wordt alsnu de beer Cuuvee op voorgedragen wijze benoemd niet 12 steramen. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot daarstellingeencr bergplaats voor de scliotbalken aan het Sas; idem tot de herstelling van een dorpel aan een der rottegatcn van hetzelve. Worden in finb latere behandeling gecolligcerd de re kwesten vkn "duweduwej Dc Lange Cats en dochter cn jhr. YV. 1). de Jonge oia remissie ffan lioofdelijken omslag. WorinJcgedticl"^> de bedenkingen bij de regering gerezen tegen mrt} <pt^cjny>y'fn heffing van schut-, brug- cn sluis- geldcn en daarksm op den door burgemeester en wethouders v&qJ^esttTM^^^voet beantwoord. moiicê yïui den lieer van der Vliet brengt de commissie ad'-liuc rapport vwt. over de rekening van bet weeshuis 1855, en -wordt die go<£ffg^tctird in ontvang op f6344,0&£, uitgaaf f f» 104,10J, gpeil SiFoi f239.96. Dot suppldtóir kohier der hondenbelasting wordt goedge keurd tot een bedrag van f 14. Wordt door jhr. de Jonge een uitgebreid rapport uitgebragt op een voorstel door den heer mr. de Cranc gedaan, nopens het leggen -van een boei om schepen uit de haven te kunnen bren gen. Na eenige discussie wordt dit rapport, dat om het weinige aut en de grootc kosten strekt tot afwijzing, voor de leden ter visie gelegen. YV.i .nm dc vergadering wordt gescheiden. H'oord.lmeriha. Per de stoomboot Plata verneemt men uit Nicaragua, dd. 11 october, dat in plaats dat YValker, zoo als de noord- amerikaansclie bladen gemeld hebben, eene belangrijke over winning op zijne vijanden zou behaald hebben, hij daarentegen geen geringe nederlaag geleden heeft. Hij heeft namelijk zijne troepen naar Massaya doen oprukken, welke plaats door vijan delijke soldaten bezet was. Zoodra deze kennis van zijne nade ring bekomen hebben, zijn zij hem te gemoet getrokken, en keer den, nadat eenige schermutselingen plaats hadden, naar Mas saya terug. Walker wilde alstoen de stad ook binuen rukken, doch werd er zoo geducht ontvangen, dat hij het voorzigtiger oordeelde naar Grenada terug te keeren. Aldaar aangekomen vond hij tot zijne niet geringe verbazing dat zijne hoofdstad door een hoop vijandig volk geplunderd en hier en daar vernield was. Ten gevolge hiervan heeft de presi dent van Nicaragua al zijne provisien voor het leger, alle uitrus tingen en zelfs zijne papieren verloren. Zijn toestand is dus zeer hagchelijk en zijn lot zal nu meer dau immer afhangen van den eersten veldslag, die tusschen hem en zijne vijanden zal plaats hebben. De britsche consul te Botoga had zijne vlag ingetrokken en al de havens van Nieuw-Grenada zouden door de britsche vloot geblokkeerd worden. De Pancma star spreekt van nieuwe schermutselingen in de nabyheid van Grenada tnsschen de troepen van Walker cneene bende zijner vijanden onder Chantales; men dacht dat te Mas saya op nieuw slag geleverd zoude worden. Engeland. Londen 15 november. Naar sommiger verzekering zijn in den woensdag gehouden kabinetsraad de kansen van den duur en de hechtheid der fransch engelsche alliantie overwogen. Die al liantie zag zich namelijk ernstig bedreigd, toen de graaf de Per- signy, na te Windsor een onderhoud met de koningin gehad te hebben, naar Parijs vertrokken is, waar tusschen hem en graaf Walewski zeer bittere woorden moeten gewisseld zijn, in een gesprek waarin de graaf de Persigny de bovenhand moet heb ben behouden. Na voorts den keizer van het bezoek te Pontaine- bleau te hebben afgebragt is hij, altijd volgens dit verhaal, met voor Engeland zeer gunstig luidende instruclien alhier weder gekeerd, maar die aan zekere voorwaarden verbonden waren, over welke het kabinet moest beraadslagen. De meerderheid der ministers zou lord ralmerston hebben aangeraden eene minder dreigende houding tegenover Rusland aan te nemen. The globe zegt in zijn no. van heden'; ^Deindisclte landpost. brengt ons berigt, dat de aanstalten voor de expeditie naar de perzische golf ijverig voortgezet werden, en dat er ieder oogen- blik bevel van hier verwacht werd om te vertrekken. Dat bevel moet, naar wij mcencn te weten, reeds in Indie ontvangen zijn, en wij hebben reden om te vermoeden dat de expeditie thans op weg is van Bombay naar Bushir. Deze krijgstogt is eene onderneming van niet geringe be- duideuis, daarmede wordt tijdig een voorpost tot verdediging van Britscli Indie uitgezet. Perzie heeft de met ons plegt ig aan gegane verbindtenissen geschonden door Herat te belegeren, maar er is niet veel scherpzinnigheid noodig om te begrijpen dat die stap door Perzie niet op eigen hand gedaan is. Bevreemdt het iemand dat de schach daartoe eerst overgegaan is na dat Engeland door den vrede weder vrije beschikking over zijne legermagt bekomen had, die bevreemding verdwijnt bij de ge dachte dat ook Rusland de handen nu eerst weder vrij heeft. Het is, rond uit gesproken, naar alle waarschijnlijkheid Ruslauds plan zich van Perzie eveneens tegen ons indisch rijk te bedienen als van de Donau-vorstcudommen tegen Turkye, en het schijnt dat de aanval dcrPersen op Herat niets anders is dan eene voor bode voor verdere stappen van den vijand dien wij in de Krim ontmoet hebben. u Indien wij Herat lieten vermeesteren, zou de deur voor Ruslauds vijandig streven geopend zijn. Dau zouden Russen in perzisch gewaad onder de volksstammen en vorsten aan de noord-westelijke grenzen van Britsch Indie aan het werk gaan, en wanneer de vijand eenmaal zulk eene positie gewonnen had, zouden er ten laatste welligt groote inspanningen en opofferin gen van Engeland vereischt worden om ons rijk in het Oosten te beveiligen. Zelfs zal de stap, dien wij tot dadelijke afwering van bet gevaar doen, misschien niet onmiddelijk de bedoelde uitwerking hebben, want er is eenige reden om te onderstellen dat, terwijl wij Bushir bezetten, deze stap door Rusland beant woord zal worden mei eene demonstratie van den kant der Kas pische zee, waarschijnlijk tegen Asferahad, immers in die bin nenzee zou eene russische krjjgsmagt evenzeer buiten ons bereik zijn als of zij zich in de maan bevond. Ons publiek zal met genoegen vernemen dat, welken loop de gebeurtenissen in Perzie ook mogen nemen, ons gouverne ment voor alle gevallen gereed is. Na de ondervinding van de laatste jaren zijn Ruslands magt en Ruslands staatkunde geen geheim meer voorde wereld,zijne magt kunnen wij overwinnen, zijne staatkunde willen wij te keer gaan. Zijn de lessen der er varing voor Rusland nuttig geweest, dan moet zijn gouverne ment daarvan doen blijken door eene st aatkunde aan te nemen, zonder vijandige strekking en zonder diplomatieke sluwheden. Doch indien Rusland nog blind is voor zijne ware belangen en de ware mate zijner sterkte nog niet inziet, dan kan het nuttig zijn dat het eene les ontvange, terwijl degenen welke die les zouden hebben te geven, thans het best in staat zijn om zich van deze zaak te kwijten." Yolgens de door The globe medegedeelde berigten uit Bom bay van 7 october, schijnt het eindelijk zeker te zijn dat Herat door de perzische troepen vermeesterd is. De regering heeft, naar men zegt, aangeboden eenige harer schepen tot het leggen van den onderzeeschen telegraaf tusschen Europa en Amerika af te staan, en als de linie daarge- steld zal zijn, 4 pet. intrest van het aangewende kapitaal te waarborgen. Dezer dagen heeft men ontdekt dat ook een der hoofd beambten bij de groote noordelijke spoorwegmaatschappij (zekere Redpath) zich aan schurkerijen op eene zeer groote schaal heeft schuldig gemaakt, voornamelijk bestaande in ver- valschingen ten aanzien van de aandeden in die maatschappij, met welker uitgifte en boeking hij belast was. Men berekent, dat hij voor eene waarde van 150,000 p. st. ontvreemd heeft. Hij is gisteren, ten huize van een vriend nabij Regentspark in hechtenis genomen en voor de regtbauk gebragt, waar een voor- loopig verhoor heeft plaats gehad. Al de bezittingen van Redpath zijn oogenblikkelijk in beslag genomen. Toen de geregtsdienaars de bijna vorstelijke woning van den bedrieger binnentraden, kwam zijne echtgenoot hen vrolijk te gemoet en vroeg wanneer haar man, dien zij slechts als getuige in de zaak betrokken waande, te huis zoude komen. Op het vernemen van de ware toedragt viel zij in zwijm. Red path heeft gelukkiglijk geene kinderen, op welke dc smaad des vaders zoude kunnen kleven. Denemarken, Kopenhagen 17 november. Gisteren werd door het dagblad Eaedrelandet de waarschijnlijke abdicatie gemeld van den ko ning. Heden reeds wordt dit berigt ten stelligste tegengespro ken door de Dagbladet; dat blad ondersteunt wijders de politiek van het ministerie, dat tegen die abdicatie en tegen eene wijzi ging in de troonsopvolging gezind is. Daarentegen gaan al de zweedsche dagbladen voort met het dcensche ministerie ten hevigste aan te vallen, in hoofdzaak omdat het te veel de verde diger zou zijn van het Scandinavisch beginsel. Duits cliland. Berlijn 1G november. De koningin der Nederlanden is gis teren alhier aangekomen, komende van Stuttgardt. H. M. zal alhier acht dagen vertoeven. Met opzigt tot de kwestie van Neuchatel, zijn de dag bladen algemeen van gevoelen dat daaruit nog zeer ernstige verwikkelingen zullen kunnen ontstaan, bijzonder ten gevolge van de veroordeeling van de hoofden der roijalistcn, die mis schien op levenslange tuchthuisstraf zal uitloopen. Daardoor zou elke schikking met Pruissen onmogelijk worden. Nog is de hoop niet opgegeven, dat het aan de bemiddeling van Frankrijk en Engeland gelukken zal, die schikking op eene voor beide partijen aanneembare wijze tot stand te brengen. De talrijke bijeenkomsten van de gezanten dier beide mogendheden met den bondspresident, bewijzen dat men zoo te Londen en Parys een meer ernstig conflict tusschen Zwitserland en Pruissen voor de rusten vrede in Europa als gevaarlijk beschouwt. Intusschcn zijn die bladen het toch eens, dat dc zwitsersche bondsvergade ring het regt niet heeft, om den gang der justitie te belemmeren en eerst na liet vellen van het vonnis, in eene buitengewone vergadering eene amnestie zal kunnen decreteren, in de ver wachting dat Pruissen dan ook van alle verdere aanspraak op Neuchatel af zal zien. Berigten van de poolsche grenzen melden, dat de reis van den grootvorst Michael naar Kiew, alleen de inspectie van de fortificatiën der vesting ten doel had, even als hij die van Niko- lajeff geïnspecteerd heeft. Dat deze laatste stad eene vesting van den eersten rang zal blijven, bewijst de omstandigheid, dat hare bezetting tegenwoordig SÜ00 man telt de vermeerderde bezetting van Kiew telt 6000 man. Die van Warschau is niet vermeerderd en telt naauwelijks 12,000 man. Het. binnenlands gelegene Moskau, vroeger het hoofdkwartier van het 2de korps, heeft thans geen militaire beteckenis meer, en in hare plaats is als hoofdkwartier van het 2de korps Charkow gekomen. Het is dus buiten twijfel, dat Rusland sedert den laatslen oorlog in het zuiden eene ontzagwekkende houding aanneemt, terwijl liet in Polen door zijne vestingen en in liet door weinige troepen bezette Litthauen door de nabijheid der bondgenooten beschut

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2