MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 140. Donderdag 1856. 20 November. 2lftnlionbt0ingett UX HET RiJKSBESICL'R. PliOfiïCIALE EX CEKïBMfflSTdREJL öinncnlanöscl]f tijöingm. Dcte courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu Zatvuiiags. Einnen deze gemeente en Ylis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekenj makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. De griffier cler staten van Zeeland, brengt ter kennis van de ingezetenen van dit gewest, dat bij den drukker van het gewes telijk bestuur, u. F. auee te Middelburg, tegen betaling dei- drukkosten, algemeen verkrijgbaar zijn, afdrukken der rekening en begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven van Zeeland, te wetende rekening over het dienstjaar 1854 en de begrooting voor het dienstjaar 1857. Middelburg, den 18 november 1856. De griffier der staten voornoemd, YAN DER SWALME. 1 huishoudkunde aan de hoogescliool te LeydenJ. C. Reepma- ker, secretaris van de kamer van koophandel te Rotterdam; Hendrik Muller Sz., handelaar, assuradeur en reeder en consul I van Nieuw-Grenada te Rol'.erdam; 11. A. Wynne, lid der kamer 1 van koophandel te Groningss» en I. G. J. van den Bosch te Wil- helminadorp. Ook de heer Sloet tot Oldhuis was uitgenoodigd om als lid van het comité op te treden, doch tijdens de vergadering was zijn antwoord nog niet ingekomen. In de Provinciale geldersche en nijmeegsche courant leest menn De toestand der gebouwen, welke door verzakking van den grond, aan de Waalzijde, bezorgdheid verwekken, is door het openbaar gezag opgenomen, en is bevonden dat de openbare veiligheid nog niet is bedreigd, zoo dat nog niet tot afbraak zal overgegaan worden. Daarentegen zal de muur aan de Waalzijde achter de vischmarkt, ter ontlasting, gedeeltelijk worden afge broken." MidAellmrg; 19 november. Sedert de in ons nommer van 18 October en vroeger vermelde gifleu, tot leniging van den nood der overgebleven slagtoffers bij de rampen, die het eiland Groot Sangir in Ncderl. Indic hebben getroffen, zijn ter provinciale griffie nog de volgende giften ontvangen, als van Veere f 6,8GJ, Gapinge f 5,3H-, Vrou wepolder f 11,—Bruiuisse f2,50, Dreischor f 1,98, Duiven- dijke f2,85, Eikerzee f2,25, Ellemeel f6,10, Driewegen f6,381, Ellewoutsdijk f 2,75, 's Heer Arendskerke f 1,12, 's Ilecr lien- drikskiuderen f0,80, Heinkenszand f29,72, Kloetinge f 13,811, Eede f4,13 en Schoondyke f 15,82. In het geheel is alsnu voor de bedoelde slagtoffers f649,65 uit deze provincie Ier griffie ontvangen. In eene den 15 dezer gehoudene zitting van den gemeente raad te Nijmegen is besloten, zich tot Z. M. den koning te wen den, met het verzoek tot evacuering der kruidmagazijnen en het overbrengen van het kruid enz., naar het nabijgelegen fort Sterreuschaus. In de grofsmederij t.e Leiden is van regeringswege een model in 't klein van die inrigtinggemaakt, bestemd voor den keizer van Japan. Het is met de uiterste naauwkeurigheid zamenge- steld en bevat al de werktuigen der grofsmederij; het geheel wordt door een paar raderen in beweging gebragt, zoodat men eene volledige voorstelling van de gansche werking der inrig- ting in al hare bijzonderheden bekomt. De ministers van bin- ncnlandsche zaken en vau koloniën hebben dezer dagen dat model bezigtigd, en last tot de verzending gegeven. Ter voldoeniug aan de bepalingen, vervat in de wetten van 17 september 1849 (staatsbl. no. 46) en van 18 december 1852 (staatsbl. no. 211), is weder ter algemeene rekenkamer overge- bragt voor eene som van f 400,000 aan ingetrokken muntbiljet ten van f 10, zoo dat thans, met inbegrip der bij vorige aankon diging vermelde som van f 27,818,500, voor een bedrag van f 28,218.500 aan muntbiljetten, krachtens eerstgenoemde wet uitgegeven eu tengevolge vau laatsigemelde wet gedeeltelijk in omloop gebleven, is ingetrokken. Al deze muntbiljetten zijn bij de algemeene rekenkamer vol komen onbruikbaar gemaakt en zullen aldaar blijven berusten tot dat de geheele vernietiging, overeenkomstig den iuhoud van art. 5 der wet van 17 sept. 1S49 (staatsbl.no. 46), zal kunnen plaats hebben. Men schrijft uit 's Ilage aan de Utrechtsche courant: Naar men verneemt is de minister van binnenlandschc zaken overgegaan tot de benoeming van een raad van bestuur voorde belangen der akademic te Delft, welke raad is zamengesteld uit vijf leden, Ie welen de heeren: prof. Roorda, president, prof. Lobatt o, vice president prof. Üverduin, secretaris, prof. Dona- dieu en Storm Buysing, leden. In het vorige jaar is te Haarlem door het departement van de Maatschappij: Tot nut vau 't algemeen, eene proef genomen tot verspreiding vau meerdere wetenschappelijke kennis onder den nijveren hand werkstand. De proef is aanvankelijk wel ge slaagd, en om nu dat doel nog meer te bevorderen en aan die verspreiding van kennis de meestmogelijke uitgebreidheid te geven, is door een aantal invloedrijke personen aldaar beslo ten, bij genoegzame ondersteuning, eene vereeniging op te rigten, welke onder den naam van Weten en werken, er naar streven zal nuttige kennis ouder den nijveren handwerkstand te verspreiden. Daartoe zullen, gedurende de aanstaande win termaanden, 12 of meer bijeenkomsten gehouden worden, waar bij de nuttige zaken uit het maatschappelijke leven op eene een voudige wijze zullen worden behandeld en door proeven, zoo veel mogelijk, aanschouwelijk gemaakt. Tot die bijeenkomsten zullen alleen worden toegelaten ambachtslieden, die van dona teurs of donatrices toegangkaarten mogten hebben bekomen. Naar men verneemt heeft het nederlandsche comité voor de internationale vereeniging van de tariefhervorming den 1 dezer te Amsterdam zijne eerste algemeene vergadering gehouden, liet comité werd zamengesteld als volgt: de heeren A. van Bosse, lid der tweede kamer, voormalig minister van financiën, president; P. N. Muller, recder eu handelaar tc Amsterdam, secretaris; professor A ckersdijk, hoogleeraar aan de hoogescliool te Utrecht; Mees, secretaris van de nederlandsche bank te Am sterdam; J. L. de Bruyn Kops, chef de bureau aan hel minis- Uy;ie vau financien; professor Vissering, hooglecraar in staat- Een betreurenswaardig voorval heeft iu de afgeloopene week binnen de gemeente Ginncken plaats gehad. De meid,benevens de kindereff van den heer O.secretaris dier gemeente, werden plotseling na het eten ongesteld; eender kindereu stierf kort daarna en een ander is den 14 dezer overleden, terwijl de meid entwee kinderen nog in een gevaarvollen loesland verkeeren. Na onderzoek bleek, dat de meid en de kinderen eten hadden gebruikt hetwelk in een ijzeren pot met zoogenaamd wit ver glaassel was gekookt, dat daarvan moetziji) losgeraakt en waar aan deze plotselinge sterfgevallen worden toegeschreven. Uit het scheikundig onderzoek zal blijken of dit vermoeden gegrond is,daar zaakkundigen verzekeren dal iu hc-t zoogenaamde porce- lein verglaassel vergiftigde bestanddeelen aanwezig zijn. Benoemingen en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer, is aan den heer H. F. C. baron Forstner van Dambenoy, minister van oorlog,vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van rid der grootkruis der orde van Isabella la Calholica, hem door H. M. de koningin vau Spanje geschonken. Bij koninklijk besluit van 30 october 11. is, op het daartoe door hef» gedaan verzeek, aan den thans met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid der 3de kl, bij de militaire geneeskundige dienst vau het leger in Nederlandsch Indie J. Schwarz, een eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militaire dienst onder toekenning van pensioen. li er li- en sclioolnieuivs. Onder toevloed van een buitengewoon getal hoorders, zoo wel uit Scheveningen als uit 's Gravenhage, hield ds. Molenaar, te Scheveningen, den 16 dezer, zijne afscheidsrede, naar aanlei ding van Joh. XXI7; middenste gedeelte: Het is de Heer." IWEarïne en leger. Aan het thans afgeloopeu officiers-examen van onderofficie ren uit het leger hebben 17 aspiranten deel genomen, te weten 16 van het wapen der inf., waaraan één bestemd voor de dienst in Oost-Indië, en een aspirant der kavallerie. Naar men ver neemt, heeft er slechts één van deze allen niet aan de vereisch- ten van het voorschrift van examen voldaan. liantongeregt te ^liddelburg. Bij vonnissen van den 18 dezer zijn 1. S. d. V. en M. d. V., wegens het zoeken van eijers van bergeenden iu de duinen onder Yrou wepolder, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 10 eu in de kosten, en bij wanbetaling ieder tot 7 dagen gevangenis 2. J. F., wegens het visschen in eene sloot met aalkorven, zonder van eene daartoe betrekkelijke akte voorzien te zijn, en zonder de daart oe vereischle permissie van den eigenaar of regt- hebbende op de eerste vordering te hebben kunnen vertooncn, veroordeeld in twee geldboeten, een van f 10 en een van f3 cn in de kosten, met verbeurdverklaring van de aalkorven, en bij wanbetaling lot 7 dagen gevangenis 3. H. M., wegens het visschen in het aan een andertoebe- hoorend vischwater eener onder Nieuw- en Sint Joosland gele gene watergang, zonder van eenige akte, vergunning of schrif telijk bewijs van vergunning voorzien te zijn, veroordeeld in twee geldboeten, ieder van f 10 en in de kosten, met verbeurd verklaring van het visehtuig, en bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenis 4. A. W.. J. II. en J. D., wegens het uiten van scheld woor den tegen ouderschcidene personen, zonder daartoe uitgetergri te zijn, veroordeeld in eene geldboete; de eerste van f2,50, de tweede van f 1,50 en de derde van f 1 mitsgaders in de kosten. §taten>g;eneraal. Het antwoord van z. ex. den minister van buitenlandsche za ken op het derde hoofdstuk der staats-begrooling is nog niet bekend. Desniettemin ziet men de opening der beraadslaging van de tweede kamer over deze begrooting binnen weinige da gen te gemoet. In het antwoord op het voorloopig verslag, betreffende het vierde hoofdstuk, merkt de minister van oorlog aan, dat hij bij de behandeling der begrooting voor 1853 heeft verklaard, dat het destijds gepetitioneerd bedrag van f10,400,000hem genoeg zaam voorkwam, en dat hij hetgeen daaraan ie kort mogt ko men, op het materieel der artillerie hoopte te bezuinigen, maar dat hij al spoedig daarop had te kennen gegeven, dat eene ver hooging van dat cijfer in hel belang van 's rijks verdediging zeer wenschelijk was. Verder verklaart z. ex., dal al de voorgestelde uitgaven, welke niet zijn een gevolg van de hooge graan-of voe der-prijzen, als blijvend moeten worden beschouwd; dat wat het eindcijfer op den duur zal zijn, moeijelijk kan worden uitge maakt, vermits de begrooting jaarlijks een punt van ovenvc-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1