Buiten lanös cl) e tijhingm. a. de spoorweg van Maastricht naar Luik in de rigting van Visé, waarvoor het voorloopig waarborg kapitaal, ten bedrage van f 25,000, is gestori b. de spoorweg van Vlissingen, over Middelburg, Goes, Ber gen op Zoom, lloozendaal, Breda, Tilburg en 's Bosch, tot Venlo, om later te Vierscn aan het pruissische spoorwegnet, tusschen Rhijn en Maas, aan te sluiten. De concessie voor dezen weg werd reeds in 1854 verleend. In dit jaar zijn eenige wijzigingen toegestaan moeten worden om de uitvoering te ver zekeren. De coneessionnaris heeft het waarborgkapitaal, ad f 1,500,000, gestort, ter voldoening aan de bepaling der con cessie; c. de spoorweg van het Nieuwediep, over Alkmaar, Castri- eum en de Zandkreek, naar Amsterdam, met aansluiting aan de dokkendier gemeenteen aan den Nederlandschen rhijnspoor- v/eg. Het voorloopig waarborgkapitaal,ad 1 300,000,is gestort,de voorwaarden zijn door den coneessionnaris aangenomen, doch het definitief waarborgkapitaal, bedragende f900,000, is nog niet aangezuiverd d. de spoorweg van Harliugen, over Leeuwarden en Bees- terzwaag, naar Groningen, met eenen lak van Beesterzwaag, over Meppel, Zwolle en Deventer en langs Zutphen, naar Arn hem, beuevens eenen zijtak van Zwollenaar Kampen, en van llaalte, over Almelo en Oldenzaal, naar de grenzen in de rig ting van llheinen. Een voorloopig waarborgkapitaal van f250,000 is gestort; omtrent de voorwaarden voor de conces sie wordt onderhandeld e. de spoorweg van Zevenaar naar Enschede en de grenzen in de rigting van Rheinen. Een voorloopig waarborgkapitaal, ad f 100,000, is gestort, ook betrekkelijk dezen spoorweg wordt omtrent de voorwaarden voor de concessie onderhandeld. Behalve de evengemelde lijnen zijn er vele, waarvoor met minder of meerder ernst concessie wordt gevraagd. De regering overweegt wat.daaromtreut behoort te worden beslist, en meent ze inmiddels onvermeld te moeten laten. Bij het verleenen dezer conceseien is de regering van de stel ling uitgegaan, dat alle voorname havens en steden van Neder land door spoorwegen behooren te worden verbonden, en dat het zeer wenschelijk is, dit doel, zoo veel mogelijk zonder be zwaar voor 's rijks kas, te bereiken. Al de laatstelijk verleende concessien zijn voor een bepaalden tijd van 90 jaren gegeven na het verstrijken van dien tijd komen die wegen kosteloos aan den staat. Wil het gouvernement ze vroeger naasten, dan is het daartoe na twintig jaren bevoegd, doch moet als dan eene voor af bepaalde schadeloosstelling uit betalen. De regelingder uren van vertrek en aankomst, de vaststelling der tarieven en het geen verder tot den aanleg en de exploitatie behoort, geschiedt met overleg der regering: de ondernemers blijven buitendien onderworpen aan de later in te voeren wetten en verordeningen op het stuk der spoorwegen. Het van rijkswege te houden toe- zigt geschiedt op kosten der ondernemers. Bij alle concessien is een voorbehoud gemaakt ingeval het openbaar nut der onder neming onverhoopt door de vertegenwoordiging niet wierd er kend. Aau geene der thans verleende concessien is geldelijke ondersteuning van het rijk toegezegd, noch eenigen waarborg van renten toegestaan. Alleen zijn bij den Zeeuwsch-limburg- schen spoorweg in cle gewijzigde concessie, art. 1. voorwaarden opgenomen, die, welligt tot het geven van geldelijke bijdragen zouden aau leiding kunnen geven, indien liet kanaal door Zuid- beveland, dat door de Oosterschelde-inpoldermaatschappij moet worden gemaakt, niet in lijds wierd tot stancl gebragt en men raadzaam vond, des echter de voltooijing van den spoorweg in Zeeland te bespoedigen. Het is evenwel meer dan waarschijnlijk, dat die maatschappij aan hare verpligtingen zal voldoen. Het kanaal toch, waarvan de plannen zijn goedgekeurd, wercl onlangs aan een zeer ver mogenden engelschen aannemer uitbesteed. Bij brief van den 20 October jl. gaf de maatschappij kennis aan de regering, dat dc uit besteding heeft plaats gehad. Mogt die maatschappij onverhoopt niet aan hare verpligtin gen voldoen, dan vervalt hare concessie, en het rijk treedt in het bezit van de reeds gemaakte polderwerken, die, met de slik ken en aanwassen, welke deel dezer concessie uitmaken, meer dan voldoende zullen zijn om daaruit, zoo noodig, de kosten te bestrijden, die, in dat geval, voor de spoorweg-onderneming ■zouden ge maakt kunnen worden. De regering zal waken dat geeue geldelijke ondersteuning worde voorgespiegeld aan ondernemingen, waarbij alleen het geldelijk voordeel der ondernemers, niet. het nut van den lande op den voorgrond staat. Maar waar de ondernemingsgeest van particulieren te kort schiet, om die wegen tor stancl te brengen, die men in het, welbegrepen belang van het land noodzakelijk acht, stelt zich de regering voor. door gepaste middelen te doen aanvullen wat aan een goed aaneengeschakeld net van spoor wegen mogt ontbreken; vooral zal de aandacht der regering daarbij ggv.estigd blijven op eene behoorlijke aaneenhechting der spoorwegen, ten noorden der rivieren gelegen, met die wel ke tènziildeu dier rivieren zijn aangelegd of ontworpen. .Bij. hei vgrlêenen van geldelijke ondersteuning meent dc re gering, dit aan cle toekenning eerier bijdrage voor eens de voor- keur'vnoe|<feegeven worden hoven een waarborg van renten der --gcbezigdïHütyitalen. De laatste wijze toch zou den staat voort- dutertfLj^taifen bezwaren, onder moeijelijke omstandigheden jufstde-grootsie offers eischeu en dus een last opleggen, die soms moeijelijk zou te dragen wezen. Hefi'onttVerp van wet tct afschaffing der griffieregtcn en ver mindering van het regt van zegel, voor zoo veel de act en van procureurs en exploiten vau deurwaarders betreft, luidt als volgt-: Art. 1. De belasting, bekend en geheven wordende onder den naam van griffieregtcn, zoo in hoofdsom als opcenten, is afgeschaft D«- wetten van den 21 ventose en den 22 prairial jaar VII (Bulletin des lois no. 266 en 286), alsmede hel keizerlijk de creet van den IS ju lij 180 8 (Bulletin des lois no. 197), zijn ingetrokken en huiten werking gesteld. Art. 2. Aan de griffiers der regterlijke collegien wordt, ter vergoeding van hun tot dus verre genoten aandeel in de griffie- regten, uit de som van de kleine onkosten der regterlijke colle gien eene jaarlijksche vaste toelage verstrekt, gelijk staande met het gemiddelde bedrag der aan ieder hunner in de drie laat ste jaren uit de opbrengst der griflieregten gedane uitkeering. Art. 3. Art. 13 tweede licl no. 2 cler wet van 3 october 1843 (staatsblad no. 47) is ingetrokken en buiten werking gesteld. In het derde lid van voormeld art. 13 wordt, achter no. 4, toegevoegd //5. Acten van procureurs en exploiten van deurwaarders." Art. 4. Deze wet treedt in werking met den 1 januarij 1857- Engeland. Londen 11 november. De nieuwe lord maire gaf gisteren avond, bij gelegenheid zijner installatie, den gebruikelijken officielen maaltijd, aan welken lord Palmerston herhaalde wat hij vroeger gezegd had, dat de duur des vredes van Rusland afhankelijk is, namelijk wanneer het op eervolle en volledige wijze de voorwaarden van den vrede naleefde. The united service gazette verzekert dat het gouverne ment eene expeditie naar cle Noordpool zee wil zenden met het doel om de overblijfselen van den kapitein Eranklin en van zijne ongelukkige reisgenooten op te sporen. llusland. Petersburg 11 november. De lieer von Kisselew heeft be paalde 'last om in Parijs le verklaren, dat Rusland gereed is, het zijne bij te dragen tot behoud van den vrede en om de op gekomen verwikkelingen, ten aanzien van Bolgrad en het Slan geneiland, uit den >veg te ruimen voor de conferentie van Parijs, Spanje. Madrid 13 november. De reorganisatie van het leger houdt thans het gouvernement vooral bezig. Zij zal denkelijk met het eind dezer maand voltooid zijn, en dan zullen er, indien men de voorspelling van sommige lieden gelooven mag, stap pen gedaan worden die met liberale beginselen kwalijk zouden strooken. Zeker is het, dat er ten hove invloedhebbende lieden ziju, die de herstelling van het absolute gezag der kroon thans mogelijk en wenschelijk achten, en van eene zamenroeping der cortes niet willen hooren. Zulke denkbeelden worden door den maarschalk Narvaez met kracht tegengewerkt; maar hij verkeert in eene gesteld heid vol bezwaren, en is bezorgd voor de toekomst en voor zijn goeden naam in het buitenland. Zoo hij zwicht, is zijn roem, zoo hij volhoudt, zijne portefeuille verloren. Ook lieden, die tot nog r toe goeden moed hadden, zijn thans innig bekommerd voor het toekomstig lot van Spanje. Eergisteren avond is de koningin in den schouwburg met ge fluit en gemor van de zijde des publieks ontvangen. Dat heeft zij te wijten aan de onbezonne raadslieden, die het koningschap aan hunne eerzuchtige plannen opofferen. De minister van financien is besluiteloos, en weel niet wat te doen. Naar gezegd wordt zouden er zeer gewaagde middelen tot uilredding uit de geldverlegenheid in overweging zijn. Diiitsclilaiid. Weenen 9 nov. Sedert eenige dagen heerscht onder de verte genwoordigers der conferentie-mogcndheden eeu verhoogde bedrijvigheid. Ook de wisseling van koeriers tusschen Weenen, Parijs en Londen is vrij levendig. Voor eenige dagen ging van hier cle graaf Revertera, die tot dus ver secretaris onzer legatie te Stokholm was, als koerier met belangrijke depêches naar Pa rijs, alwaar hij als secretaris der legatie zal blijven. Naar men uit eene goede bron verzekert, zoucle het cler diplomatie gelukken, de moeijelijkheden uit den weg te ruimen, welke zich hebben opgedaan tegen het heropenen van het congres. Berlijn 10 november. Volgens de laatste beriglen uit Kop penhagen naderen de onderhandelingen der Sondtol-conferen- tie haar einde. Er ontbreken nog slechts de definitieve verkla ringen van eenige staten op de door de conferentie tol stand gebragte overeenkomst. De tol af koop zal door een gemeen schappelijk verdrag worden geregeld, de instandhouding waar van alle betrokken staten waarborgen. De organen der republikeinsche partij te Neuchatef ver langen, dat zonder verwijl gevolg gegeven worde aan cle belofte van het bewind, om het regt zijn vrijen loop te laten en zoo spoe dig mogelijk een vounis tc doen vellen over cle schuldige opstan delingen zoodra de verdiende straf ware uitgesproken, dan kon het volk genade schenken, maar eer niet. Daarentegen verlan gen cle groote mogendheden van Europa dadelijk vrijlating der neuchatelsche gevangenen. De franse he gezant heeft in de vorige week dit verlangen te kennen gegeven; Engeland heeft, aangeboden op grond van dc door Pruissen en Zwiserland ge- gevene verklaringen in vereeniging met Erankrijk een bemiddc- lingsplan le vervaardigen. In de voor eenige dagen aan den bondsraad toegekomene nieuwe nota van Engeland moeten de grondslage!) voor deze bemiddeling vervat zijn. Frankrijk. Parijs 10 nov. Van eene doorgaans goed onderigte zijde wordt verzekerd,dat inden grooten ministerraad,die laatstleden woensdag te Compiègne gehouden is, besloten zoude zijn, dat het congres niet bijeengeroepen zoude worden, dat de kwes- tien der Donau-vorstendommen, van Bolgrad en van het Slan gen-eiland geregeld zouden worden door de tc Konstantinopel vergaderde commissarissen en dat de engelsche vloot immiddels in de Zwarte zee en de oostenrijksche troepen in de vorstendom men zouden blijven. De graaf de Moray wordt tegen 20 dec. alhier verwacht. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 3 dezer, had lord Redeliffe aan den sultan de orde van den kouseband ter hand gesteld met het zelfde ceremonieel en de zelfde staat sie als toen de keizer der Eranschen die orde te Londen ont- viug; redevoeringen werden bij die gelegenheid uitgesproken. De admiraal Lyons en de heer Lytton Bulwer ontvingen van den sultan de orde van de Metjidic en de eerste nog bovendien een met brillanten versierden eeresabel. De benoeming van Reschid-pacha tot groot-vizier was met groote voldoening ver nomen; men hoopte dat hij er in zou slagen bestaande moeije lijkheden uit den weg te ruimen; de nieuwe groot-vizier was Erankrijk geenszins vijandig. De sultan was diep getroffen door de rampen, te Candia te weeg gebragt door de aardbeving, en had bevolen allerlei hulp derwaarts le zenden van Konstan tinopel was een schip met allerlei voorwerpen vertrokken. De opnemingen voor den spoorweg van Varna naar Rutschuk werden met ijver voortgezet. Het nieuwe gemengde geregtshof van Albanië had vele roo- vers ter dood veroordeeld; hunne hoofden waren in het open baar tentoongesteld. Het leger van Syrië was tot op 30,000 man gebragt. Volgens berigten uit Circassië van den 23 octo ber 11. was Sefer-pacha met 25,000 man te Soudjak gelegerd en waren de sterkten steeds in het bezit der bergbewoners. Van Salonica schreef men den 23 october 11. dat, de graanprijzen daar ferm waren, uit Brussa van den 29 dat de zijde hooger in prijs was en van Samsoun den 21 dat de granen in prijs stegen. Tijdingen uit Athene van denl dezer melden, dat de kiescolle- gien voor cle vernieuwing der wetgeving waren bijeengeroepen, dat de koningin de beambten had doen verbieden zich kandi daat te stellen en dat de dagbladen tegen Engeland uitvoeren. De Moniteur de la Hotte verklaart,dat de zaak van Bolgrad, noch uit een staatkundig, noch uit eeu aardrijkskundig oog punt beschouwd, aanleiding tot verschil kan geven. Men houdt deze verklaring, in verband met het laatste artikel in den Moni teur, voor een nieuw bewijs, dat Erankrijk niet gezind is, om in dezen de zijde van llusland te verlaten, lleeds wordt niet zon der eenigen ophef cloor eenige dagbladen verkondigd, dat, als de oorlog niet weder uitbarst, men dit eenig en alleen aan de gematigdheid en omzigtigheid van Erankrijk en Rusland zal te danken hebben. Delgie. Brussel 11 november. Z. M. de koning heeft heden de ge wone zitting der kamers (185657), vergezeld van 1111. KK. I1H. den hertog van Brabant en den graaf van Vlaanderen, (eerstgenoemde was gisteren avond met zijne gemalin uit En geland terug gekeerd) met de volgende aanspraak geopend y Mijne heeren Ik verlangde vurig, mij weder in uw midden te bevinden, teneinde aan de natie te kennen te geven, hoe gelukkig ik mij gevoel, door de schitterende bewijzen van genegenheid en lief de, welke zij mij bij gelegenheid van de 25ste verjaring mijner regering, heeft beloond. Deze manifest alien, aan het vaderlandslievend initiatief der kamers verschuldigd,zullen voor het land niet onvruchtbaar geweest zijn, zij zullen het in zijne eigene oogen verheffen en buiten 's lands doen eeren. Onze internationale betrekkingen gevoelen er den invloed van. Nimmer zijn zij welwillender geweest. y De Voorzienigheid, ons de weldaden van een over het alge meen overvloedigen oogst schenkende, heeft een groot aantal fainilien, welke door de opofferingen en het gebrek cler laatste jaren beproefd waren, weder gerustgesteld. Desniettemin moet het vraagstuk der openbare voeding ons nogs leeds levendig bezig houden. De driejaarlijksche verslagen, welke u rondgedeeld zijn, be wijzen u, hoe veel zorg mijn gouvernement voor de vorderingen van het lager en middelbaar onderwijs draagt. Het hooger on derwijs boezemt het geeue mindere belangstelling is. De opening van het akademiejaar heeft het in de gelegenheid ge steld, de beginselen in herinnering te brengen, wier standvas tige en opregte toepassing den voorspoed van 's rijks hooge- scholeu moet verzekeren. De voortgang onzer nationale litteratuur is nietverflaauwd. De wetenschappen en kunsten schitteren met denzelfden glans en breiden dagelijks hare nuttige toepassingen uit. u Vele vorderingen kunnen nog door onzen landbouw ge-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2