MSDDELRURGSCHE COURANT. N°' 137. Donderdag 1836. 13 November. jlimkonïngingm üHnncnlanhsdif tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Tinnen deze gemeente en Viis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22. cent per regel; van huwelijks, geboorte ot dv>d!>rk< makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van woensdag avond 8 ure. VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Bekendmaking. Dc burgemeester en wethouders van. Veere maken bij deze bekend, dat op zal urdag deii 29 november aanstaande, des mid dags ten 12 ure, ten raadhuize in het openbaar zal plaats hebben de jaarlijksche uitloting der achterstallige loopettde schulden derzelve gemeente. Veere, den 7 november 1856. Dc burgemeester en wethouders voornoemd, E. B. EOCK, burgemeester. J. P. VAN DEN HEUVEL, secretaris. J De minister van marine brengt, ter kennis van belanghebhcn- deu, dat dj zwarte auker-botrivornfige bakenton voor het 31 ijk - gat. van Goedereede is opgenomen, en iu de plaats daarvan, in de zelfde diepte en op de zelfde merken en peilingen, is gelegd eene insgelijks zwart geschilderde ijzeren reddingboei, naar de uitvinding van Peacock. Boven het oppervlak dezer ton verheft zich een hoog ijzeren geraamte, aan den buitenkant van latwerk en aan de binnenzijde van banken voorzien, met het. doel om schipbreukelingen gelegenheid tot redding te geven. Een naambord met het woord Goeree, waarboven een drie zijdige spiegel is aangc'oragt, is op dit kroonwerk geplaatst, binnen welk kroonwerk zich bovendien cene klok bevindt tot waarschuwing bij nacht of mistig weder. Dit bakenvoorwerp drijft regtstandig, is, met den driezijdi- gen spiegel, bijna zes ned. ellen boven het watervlak verheven, en kan, bij gewone lucktsgesteldheid, opruim li duitsche mijl gezien worden. Middelburg 13 november. In de gisteren avond alhier gehoudene vergadering van de Zecuwsche maatschappij van stoomvaart, is besloten tot het opheffen van de dienst op Tholen en Zierikzce, zoodra daartoe van de regering vergunning zal zijn verkregen. Gisteren werd liet stoffelijk overschot van den heer J. Pries ter, lector in de chemie aan de geneeskundige school alhier, die iu de vorige week in ruim 73jarigen ouderdom overleed, de laatste eer beVvezen. De leerlingen der genoemde school volg den allen den stoel, en zullen, naar wij vernemen, voor den tijd van zes weken vouw aannemen. Uit Vlissingen schrijft men ons van gisteren Wij hebben vroeger medegedeeld de aaukomst van liet oos- tenrijksche oorlogschip lladetzky, komniandant de kapt. ter zee Le chevalier E. voirPreu, op cene instructiereis zijnde en Ie ge lijker tijd de zeeliavcns van Nederland aandoende. De aanwezigheid van dezen boclem gaf wederom meerder bedrijvigheid in deze plaats, zoo wel door verscheidene aankoo- pen welke neringdoenden tot voordeel strekken, als door een bal, hetwelk gisteren avond gegeven werd iu de zaal vau den Prinsentuin, Ier eere van heeren officieren der oosteurijk- sclie marine. l)e kommaudant des ochtends aan wal gekomen zijnde, deed melden vice-consul van Oosteurijk alhier een land- toertje, ook naar Middelburg, en na met eenige officieren ten zijneut liet middagmaal gebruikt te hebben, reed men in groot tenue naar de plaats der vereeniging, welke door de bemoeijin- gen van gemelden vice-consul en welwillende medewerking van heeren commissarissen der sociëteit Dc unie, eenvoudig doch zeer smaakvol versierd was, alwaar de état-major door de di rectievan genoemde sociëteit, den schout by nacht, directeur en kommandant. der marine en meerdere officieren der zee- en landmagt, aldaar aanwezig, werd gecomplimenteerd bij hel. in treden der zaal, waarop door de hoornblazers van het lsle rege- ment infanterie het oostenrijkschc volkslied werd aangeheven. Iu de pause werden eenige toasten uitgebragt, die door den kommandant von Preu werden beantwoord met een dronk op het welzijn van den koning van Nederland, waarop liet korps oostenrijkschc muziekanten, dat mede aan land gekomen was om afwisselend met de muziek der infanterie werkzaam te zijn, het neder landsch volkslied speelde. De goede ontvangst welke den vreemdelingen ten onzent, te beurt viel, scheen op allen een leveiidigen indruk tc maken. De zeildag van gemeld oorlogschip is nader bepaald op morgen. Men schrijft ons uit. Goes van gisteren: Op de veemarkt van heden waren ruim 100 stuks hoornvee aan de lijn. De prijs was hoog; onder anderen werd voor 5 beesten f 1100 betaaldoverigens was de 'handel zeer beperkt. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commis sarissen des konings in de provinciën het verzoek gerigt om de besturen van waterschappen uit te noodigen, huiten noodzaak geene candidatcn voor eene benoeming tot leden dier collegien in aanmerking te brengen, die den leeftijd van 70 jaren hebben bereikt of die te nabij dien leeftijd zijn om, vooral bij eene eerste benoeming, in aanmerking te kunnen komenen om wijders bij de voordragtstateu achter de namen der'daarop voorkomende personen t e vermelden, of zij voor het eerst of bij continuatie ter benoeming worden voorgedragen. De Arnhemsche courant zegt Naar men verneemt, is de voordragt tot het op pensioen stel len van den vice-admiraal E. G. van der Daat.doorden minister van marine aan den koning ingediend, omdat,zoo meu beweert, die vlootvoogd, als oudste vice-admiraal der nederlandsche zee- magt, cene wederlegging aan den minister Lotsy heeft ingediend omtrent de circulaire van 1 augustus jl. gerigt aan de komman- derende en verdere zeeofficieren, en daarin dc blaam van insu bordinatie heeft getracht te wederleggen. LI. vrijdag is, in de maandelijksche vergadering van de Maatschappij der nederlandsche letterkunde t.e Leyden, tot voorzitter voor dit maatschappelijk jaar gekozen de lieer dr. L. J. E. Janssen. Ii. erk- en scliooliiieuws. Het gemeentebestuur van Biervliet, heeft den 27 september 11. eervol ontslag toegekend aau deu verdienstelijken onderwij zer A. Leysennaar, die zijne betrekking juist dertig jaar had waargenomen, en in zijne plaats als onderwijzer dier gemeente aangesteld zijnen schoonzoon L. van Langeraad, dieinjulij 1S50 als hulponderwijzer bij hern in dienst trad. Het bestuur van Biervliet heeft reeds magtiging tot ontslag en aanstelling verkregen. Men schrijft uit 'slieer Hendrikskinderen en Wissekerke Vroeger bestond alhier geene predikantswoning en was onze leeraar genoodzaakt zich in het naburige Goes met. der woon te vestigen. Thans echter is, tot blijdschap van gemeente en leeraar, in de bestaande behoefte voorzien. Kerkvoogden hebben tot dit einde in het vorig jaar een fraai terrein met tuin en boom gaard aangekocht,en daarop dezen zomer een net gebouw laters optrekken, dat in alles aan de cischcu cener voegzame predi kantswoning voldoet. Marine en leger. Heden schryft men ons uit Vlissingen i Zr. Ms. stoomschip Merapi, kommandant. de kapit.-luit. ter zee J. J. Westcrouen van Meeleren, gisteren uil 's rijks dok ter reede gekomen, is onmiddelijk daarop naar zee vertrokken. Met den 1 december aanstaande worden op de met dat tijdstip iu dienst gestelde korvet Prins Maurits der Nederlanden "geplaatst: de luit., let zee lste klasse P. Blomcuendat, als 1ste officier; de luitt. ter zee 2de klasse A. N. L. Koops, J. H. A, W. baron van Heerdt tot Eversberg, H. Hovy, enS.de Laat, de Kauter; de officier van gezondheid 3de klasse L. P. van Vlaanderen; de officier van administratie 2de klasse E. Lason- der; de scheepsklerken E. Carnieman en C. J. P. Euruée, en de 2de luit. bij het korps mariniers K. II. Koentze. De luit. ter zee lste klasse G. Tichelman is met den 16 dezer maand gedetacheerd bij 's rijks werf te Vlissingen, ter waarneming van de betrekking van ouder-equipageineester der marine aldaar. Zr. M. fregat de Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee 11. J. van Maldeghem, van het Nieuwediep naar de Middellaudsche zee, was 11. donderdag iu goeden staat zeilen de op de hoogte van de Singels. Op den 19 dezer zal van Harderwijk vertrekken, om den 21 daaraanvolgende te Nieuwediep over te gaan aau boord van het naar Oost-Indië bestemde schip Admiraal Jan Evert- sen, een detachement suppletie-troepen sterk 150 onderofficie - ren en manschappen, onder het kommando van den van verlof terugkeerenden kapitein H. J. Doorman, als medegeleiders de 2de luitenants W. A. J. J. Kraal, G. C. E. van Daaleu, H. J. Kuipers en de officier van gezondheid 3. klasse E. van Hengel. Burgerlijke stand. Ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand gedurende de maand October 1856, in de gemeente Middelburgals Gehuwd7 paren. Geboren 42 kinderen; 25 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Overleden42 personen, 23 van liet mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven1 Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar 11van 1 tot 54van 5 tot 10 1van 10 tot 151 van 15 tot 20, 0; van 20 tot 254van 25 tot 30, 0; van 35 tot 400van 40 tot 451 van 50 tot 55 2 van 55 tot 60, 2; van 65 tot 70 5; van HQ tot 75 3 van SO tot S51van S5 tot 90, 1; van 30 tot 35 van 45 tot 50 van GO tot 65 van 75 tot 80 van 90 tot 95 Vlissingen, als: Gehuwd, 5 paren. Geboren, 35 kin deren; 15 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke I geslacht. Overleden33 personen20 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven. 3. j Onder de overledenen waren: 2 in het hospitaal en 1 ei- I ders overleden doch te Vlissingen ingeschreven. Van het getal overledenen waren beneden den ouderdom j van 1 jaar ,11; van 1 tot 5 jaar oud1van 5 tot 10,3; j van 10 tot 15, 0; van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25, 5; i van 25 tot 302 van 30 tot 350 van 35 tot 400 j van 40 tot 451van 45 tut 501van 50 tot 55,2; van 55 tot 600vau 60 tot 65 1 van. 65 tot 70 j van 70 tot 85, 0; van S5 tot 90, 1. Goes, als: Gehuwd 2 paren. Geboren, 14 kinderen; 4 van het mannelijke en 10 van het vrouwelyke geslacht. [Overleden, 18 personen, 6 van het mannelijke en 12 van liet, [vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 2. Van het getal overledenen warenbeneden den ouderdom van 1 jaar, 8 van 1 tot 5 jaar oud1van 5 tot. 10 1 j van 15 tot 20, 1; van 30 tot 351van 60 tot 65, 3 van 70 tot 75 3. Zierikzee als: Gehuwd, S paren. Geboren. 15 kin deren, 9 van het mannelijke en 6 van liet vrouwelijke geslacht. Overleden, 10 personen, S van liet mannelijke en. 2 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 1. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar, 3van 1 tot 5 1van 40 tot 45 1 van 50 tot 55,2. van 55 tot 601 van 60 tot 65 1 van 65 tot S5 0 van 85 tot 90 1.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1