MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag r 136. ■ISaC. 11 November. Tinnen deze gemeente en Vlis- DcZc courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu ï,.tXi singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per posf f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertenfrién is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol' doodbeke niakiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. LDditie van maandag avond 8 ure. ^attliottbtgmgen V\\(IET aiJKSDESTLLlt.PaomaALSENAKMEE.VTEBESTCRES. AiNBVÜTEDIK CS. Op maandag den 17 november 1856, des voormiddags om 11 ure, zullen burgemeester en wethouders der ge meente Kortgenein de gewone vergaderkamer van het gemeentebestuur, onder nadere goedkeuring, in het openbaar aanbesteden Het regtmakeu van een gedeelte vau «le BIJITEIVIIAVEIV der gemeente, bene vens de herstelling- van den ingeschaar* den oeverrand te dier plaatse. Bestek en voorwaarden dezer aanbesteding liggen voor een ieder ter lezing op de secretarie der gemeente, en aan belanghebbenden zal op zaturdag den 15 november aanstaan de, des voormiddags om 10 ure, locale aanwijzing gegeven worden. Kortgene, 8 november 1856. J. A. BYBAU, burgemeester. A. VAN DA MME Jn., secretaris. öinnrulattösct)f tijbingm. ^Middelburg ÏO november. De gemeenteraad hield heden eene openbare zitting, waarin onder auderen kennis gegeven is 1. dat Z. M. de koning heeft goedgekeurd de gebragte wijziging in de termijnen van beta ling van den hoofdelijken omslag voor dit jaar, zoo dat die be taling geschieden mag in de vier maanden volgende op de uit gifte der aanslagbiljetten, en 2. dat is ingekomen een schrijven van den heer M. Salomonson Hz. die zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. De jaarmarkt is voor het vervolg beperkt tot eene week. Wij vernemen dat heden aangevangen is met de uitbakening van het gedeelte van den spoorweglijn tusschen Middelburg en het Sloe, en dat daarmede verder geregeld zal worden voort gegaan. Ook kunnen wij mededeelen dat de werken van het kanaal door Zuidbeveland eerstdaags met kracht aangevangen zullen worden; terwijl men ons verzekert dat gedurende den winter een aanzienlijk getal arbeiders, aldaar werk zal vinden. De behandeling der zaak tegen Apollonia Notelaar, waarvan sprake in ons voriguommer is, had vrijdag jl. voor het provinciaal geregtshof van Zeeland plaais. Na voorlezing van het arrest van verwijzing en de acte van beschuldiging werden de zeven als getuigen en de twee als deskundigen gedagvaarde perso nen gehoord. De verklaring der beide laatsten kwam daarop neder, dat zij hun geregtelijk geneeskundig rapport gestand bleven, vroeger door lien, ten gevolge hunner benoeming, inge diend, en waarvan de hoofdzakelijke conclusie inhield, dat de door de beschuldigde aan hare stiefdochter toegediende boter ham bevatte kopjes van lucifers door phosphorus bereid, terwijl de hoeveelheid phosphorus, die deze lucifers inhielden, hoe ge ring ook op zich zelve, nogthans voldoende was om door hare hevige brandbaarheid ontsteking, en daardoor den dood te kun nen veroorzaken. De beschuldigde bekende het feit, haar ten laste gelegd. Het openbaar ministerie bij monde van den procureur-gene raal, betoogde in eene uitvoerige rede, dat het feit bij acte van beschuldiging omschreven, regtens was bewezen en dat het tevens wettig en overtuigend was gebleken, dat de beschul digde zich daaraan had schuldig gemaakt, en rcquircerde mits dien dat de beschuldigde zou wordeu veroordeeld tot de straffe des doods. De verdediger mr. J. Snijder daarop het woord bekomen heb bende, betoogde in het breede deze vier stellingen; I. dat het onbewezen was dat in casu vergiftiging heeft plaats gehad, zich daav''.,J beroepende op de verklaringen der getuigen, op het geregtelijk geneeskundig rapport der deskun digen en op de niet bewezene identiteit van het corpus delicti; j II. dat, al consteerde ook, dat er in casu eene daad ware ge pleegd, die men gewoonlijk vergiftiging qualificeert, dan nog hier geene vergiftiging bestaat in den zin der wet, èn door de te gering toegediende hoeveelheid èn door de reuk en den smaak van het toegediende vergift. III. dat de conclusie in het rapport voorkomende van allen grond is ontbloot eu alzoo onjuisteu eindelijk IV. dat, al ware hier vergiftiging bewezen zelfs in den zin der wet, het dan nog hoe overtuigend ook, niet wettig is bewe zen, dat de beschuldigde liet feit heeft gepleegdnaar aanlei ding van welk betoog hij met het oog op het ad I., III. en IV. geavanceerde, concludeerde tot de vrijspraak, naar aanleiding van het ad II. bewezene tot ontslag van regtsvervolging dei- beschuldigde. Na repliek van het openbaar ministerie en dupliek van den verdediger werd de uitspraak in deze zaak door het hof bepaald op vrijdag 14 november aanslaande. r~) De oostenrijksche oorlogskorvet Radetzky vertrekt bij gunstige gelegenheid morgen van Vlissingeu naar het Nieuwe Diep en zal daar een paar dagen vertoeven. In den nacht tusschen 7 eu 8 dezer is in de nabijheid der gemeente Oostburg een vrij stoute diefstal gepleegd ten nadeele van den landman W- J. van den Hemel. Men is namelijk door inbraak, in de nabij het woonhuis van gezegden landbouwer staande bakkeet, binnen gedrongen en heeft, daaruit ontvreemd eene hoeveelheid spek en worst, afkomstig van een den vorigen dag geslagt varken, eenige kledingstukken en 3 of 4 van de 20 in de keet zich bevindende brooden. Dit is reeds dc zesde diefstal van dien aard, die sedert weinige weken in dit district is geploegd, zoo dat men het oogenblik van het slagten of bakken bij de landlieden juist schijnt na te gaan en waar te nemen. Tot nu toe is het der policie niet mogen gelukken de daders dezer dieverijen op te sporen. In elk der gepleegde feiten scheen duidelijk te blijken dat de daders met de localiteit op de hofste den naauwkeurig wareu bekend. Den 4 dezer is het Huis te Zaade, voor afbraak geveild, ver kocht voor eene som van f 3125, en wel aan den heer Eassaert, zoutzieder te Kloosterzande,gemeente Hontenisse. Op de vrijdag te Zierikzee gehoudene openbare tentoonstelling van hoornvee, zijn in het. geheel aangevoerd 64 stuks, waarna door de sociëteit.: Tot nut en genoegen, aan de navolgende veehouders prijzen, premicn en getuigschriften zijn toegekend voor het schoonst gekeurde rundvee, te weten: aan D. van der Maas, wed. Gloude, J, Plaating en J. Kooiman, te Zierikzee, J. van der Have en A. Giljam,te Ouwerkerk, A. van der Have, te Oosterland, M. C. Bolle, te Kerkwerve, C. van Nicuwenhuize, te Noordgouwe en B. Boogaard, te Nieuwerkerk; terwijl het grootst getal vet vee is aangevoerd door de wed. Gloude, te Zierikzee en het groolst getal rundvee, buiten het poortam bacht aangevoerd door C. van Nieuwenhuizc, leNoordgouwe, waarvoor ook premiün waren uitgeloofd. Naar men verneemt zouden dezer dagen door dc regering af gewezen zijn onderscheidene aan Z. M. ingediende verzoek schriften, strekkende ter bekoming vauH. Ds. bewilliging tot opvigting en vestiging hier te lande van erédits-mobilier. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat, in verband met de bewerkstelligde verandering ia debetohning van het Maasschezeegat, de noordelijkste grens van het ziglbare.gedeelte van het kustlicht der Maas bij Oost- voorne meer westelijk is gebragt, zoodat dc boog van den hori zon, welke thans helder door hetzelve verlicht wordt, zich uit strekt vanN. 32 W tot N 50 W op het miswijzend kompas. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 6dcn dezer, zijn met ingang van 1 januari) 1857 bevor derd en benoemdtot opzigters van den waterstaat van de 2de klasse: Johannes Pieter Ragut, Gijsbertus Jacobus Janssen en Aaldert Arnold Quanjer; lot opzigters van den waterstaat van de 3de klasse: Johau Chrisloffel Schiïmm en Jan Zemel jr., de laatste met ingang van 1 november dezes jaars. Den 6 dezer is in de werkplaats der artillerie te Nijmegen een grenaatkogel, bij het onliedigen, gesprongen, en is dit door het springen van nog vijf andere dergelijke gevolgd, waardoor de sergeant Haze doodelijk is getroffen, de kanonnier Eysse- ling aan de gevolgen zijner bekomen wonden overleden, en de officieren Sesselaar en van Aken, benevens nog eenige andere manschappen der artillerie min of meer zijn verwond. Jl. donderdag werd door hetstudentenkorps te Leyden eene serenade bij fakkellicht gebragt aan Z. K. H^den prins van Oranje, tot bewijs van hulde, bij gelegenheid dat Z. IC. II. lid van dat korps werd. De studenten-societeit was tevens schit terend verlicht. Benoeiniiigen en besluiten. Bij koninklijke besluilen is aan D. H. Appel, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, en als zoodanig, met den laatsten dag van heL loopende jaar, eervol ontslagen, verleend een pensioen ten bedrage van f1666's jaars; eu aan P. J. Boonekamp, gewezen commies bij liet departement van binnenlandsche zaken, verleend een pensioen ten bedrage van f1333 's jaars. Bij de zelfde besluiten zijn de vice admiraal E. G. van der Plaat en de kapitein ter zee A. C. van Braam Houckgeest we gens langdurige dienst op pensioen gesteld, de eerstgenoemde met den 1 en de andere met den 16 december aanst., en aan hen toegekend eeu jaarlijksch pensioen, respectievelijk van f3000 en van f 1S00; onder dankbetuiging aan den vice-admiraal E. G. van der Plaat voor zijne aan den lande bewezen langdurige en goede diensten, terwijl voorts aan den op pensioen gesteldefi kapitein ter zee A.C.van Braam Houckgeest. met den 16 decem ber aanst. wordt opgedragen de betrekking van equipagemeester der marine bij 's rijks werf te Willemsoord, op de daartoe vastgestelde bezoldiging, onder stilstand van pensioen. Bij Zr. Ms. besluit, van den 5 dezer zijn benoemdtot directeur over den arbeid in de strafgevangenis te "Woerden Z. Beyl Bz., thans directeur over den arbeid in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam, en tot directeur over den arbeid in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam W. J. Jung, thans eerste commies-boekhouder brj de directie over den arbeid in het huis van militaire detentie te Leyden. Bij besluit van 6 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den heer W. F. van Otterloo, hofraad, secretaris van Z. K. IJ. prins Frederik der Nederlanden, vergunning te verleenen tot het aannemen van het ridderkruis der orde van St. Stanislaus 2de klasse, met de keizerlijke kroon, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Bij besluit van diezelfde dagteekening heeft Z. M. goedge vonden aan den heer J. Bosboom, kunstschilder te 's Graven- hage, vergunning te verleenen tot het aannemen der onder- scheidingsteekenen van ridder der LeopoIds-orde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer, wordt de kuilkorvet

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1