MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 1856. 8 November. Editie van vrijdag avond 8 ure. VA\ HET RIJKSBESTÜilR.PROVIA'ClALE EN GEMEEMEBESTIIREN. i\°- i: Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturJags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. 5lattlt£»rtötgtngett Bekcml malting:. Burgemeester en wethouders van Vlissingen maken bekend, dat de laatstelijk op den 21 julij dezes jaars, door den gemeen teraad vastgestelde verordening op het marktwezen, in afdruk voor een ieder verkrijgbaar is ter gemeentesecretarie, tegen be taling van 20 cents. Vlissingen, den 29 october 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MABILOT. 6itmenlartöscl]c tijömgm. Middellmrg 3 november. De najaarsvergadering der staten van dit gewest is heden gesloten, nadat waren aangenomen ac voorstellen van gedepu teerde staten a. om het verzoek van ingenieurs, verhooging verlangende hunner provinciale bezoldiging, van de hand te wijzen b. twee betrekkelijk het verleenen van renteloos voorschot voor wegsverbetering c. lot wijziging van het toltarief op wegen bij de provincie in onderhoud; d. tot het voor rekening der provincie overbrengen van be hoeftige kraukziunigen van Dordrecht naar Delft e. tot het wijzen van de hand van adressen van vleeschhou- wers, die het keurloon van slagtvee door de provincie wenschen bekostigd te zien terwijl het voorstel om een subsidie te verleenen aan A. Ma- gielse en J. J. Brandt, voor de uitgave eener kaart van Zeeland, voorloopig door gedeputeerde staten is ingetrokken, aangezien in de afdeelingen op eenige onuaauwkeurigheden is gewezen De commisie voor de verzoekschriften heeft rapport uitge- bragt omtrent twee adressen. Naar aanleiding van een voorstel van den heer mr. Fokker heeft de vergadering verklaard, met 25 tegen 9 stemmen, zich niet bevoegd tc achten om een nominatie voor de vacature van raadsheer in het provinciaal geregtshof bij de thans vigerende grondwet aan den koning in te zenden, zoo dat da ingekomenc aanbevelingslijst van het hof eenvoudig voor kennisgeving is aangenomen, en de minister van justitie met deze beslissing in kennis zal worden gesteld. (Nader verslag der geheele zitting in ons volgend nommer.) Aangezien de staten dezer provincie zich onbevoegd hebben verklaard om aan den koning een drietal voor te dragen ter ver vulling der raadsheers-plaats in het provinciaal geregtshof, is ook in de zitting der staten van heden geene voorlezing geschied van de aanbevelingslijst van zes personen, door het hof aan de staten ingezonden. Zijn wij wel onderrigt, dan komen daarop de volgende namen voor, de heeren mrs.: Jhr. A. W. Snouck Hnrgronje, officier van justitie bij de ar- rondissements-reglbank te Middelburg; J. W. deBruyn van Melis- en Mariekerke, griffier bij het provinciaal geregtshof in Zeeland; J. G.de Witt Hamer, president der arrondissements- regtbank te Deventer; Gratama, substituut officier van jus titie bij de arrondissements-regtbank te LeydenJ. P. van der Bilt, regter in de arrondissements-regtbank te Zierikzee; H. F. Lanlsheef, griffier bij de arrondissem.-regtbank te Middelburg^ Op morgen zal voor het provinciaal geregtshof in Zeeland te regt staan Apollonia Notelaar, weduwe Josephus de Bock, te Koewacht woonachtig, beschuldigd van toeleg op het leven ha-rei' stiefdochter door vergiftiging, misdrijf strafbaar gesteld bij art. 302 C. P. De advocaat mr. J. Snijder, ambtshalve aan de beschuldigde als raadsman toegevoegd, zal haar in hare ver dediging bijstaan. De Nederlandsche staatscourant van 5 dezer behelst het volgend voorloopig verslag wegens den oogst der veldgewassen in Zeeland: De opbrengst van de meeste graangewassen was goed, of schoon de vele regens, die kort voor en in den tijd van de inza meling, vooral van de tarwe, gevallen zijn, daaraan op sommige plaatsen nadeelig zijn geweest. De opbrengst der tarwe kan in- tusschcn ruim genoemd worden. Die der rogge was zeer voordeelig. Zij overtrof die van de laatste twaalf jaren. Er werd gemiddeld gewonnen ruim 26£ mud op het bunder. Over de laatste twaalf jaren was de op brengst gemiddeld slechts 21^ mud. In een gemeente van het eiland Schouwen en in twee gemeenten van het voormalige 4de district verkreeg men 35,36 en 37 mud op het bunder. In sommige gemeenten heeft de rogge nog al geleden door nacht vorst en felle wind. De hoedanigheid laat niet te wenschen over. De oogst van de gerst was uitmuntend. Men verkreeg over het algemeen goede vrucht met veel stroo. In onderscheidene gemeenten liep de opbrengst zeer hoog. In sommige werd ge wonnen van 52 tot 56 mud op het bunderin een zelfs 58 mud. De haver viel niet ongunstig uit. In 19 gemeenten was de oogst zelfs overvloedig. Men schat daar de opbrengst van 50 tot 55 mud. In ééne gemeente wordt dat cijfer op 59 mud be groot. De hoedanigheid was bevredigend. liet koolzaad viel gunstiger uit dan in 1855. De berigten uit Walcheren en Zuid- en Noordbeveland luiden echter over het algemeen ongunstig. Beter zijn die uit Schouwen, Duive- land en Tholen. Die uit de voormalige 4de en 5de districten zijn zeer gunstig. In sommige gemeenten werd het zaad uitge- ploegd. Honigdauw, nachtvorsteu, jnsecten en harde winden bragten nadeel aan. Er waren gemeenten waar het zaad slechts van 5 tot 10 mud opbragt. Daarentegen in enkele van 28 tot 30 mud. Over de hoedanigheid wordt niet geklaagd. De paarden- en duivenbooneu gaven slechts een middelma- tigen oogst. Afwisselende droogte en hitte, harde winden en insecten benadeelden dat gewas. In enkele gemeenten zamelde men niet meer in dan 13 tot 16 mud van het bunder. Nagenoeg het zelfde kan van de witte- en bruineboonen ge zegd worden. In Noordbeveland en in het voormalig 4de dis trict schijnen die vruchten niet verbouwd te zijn. Ook wordt uit slechts zeven gemeenten in het voormalig 5de district daar van gesproken. De hoedanigheid der boonen was over het alge meen goed. De witte of gele, groene en graauwe erwten bragten ruim op. Op sommige plaatsen echter stierf de plant vroeg. Dc regens, de afwisselende droogte en hitte werkten hier en daar nadeelig. In enkele gemeenten verkreeg men slechts 13,14,16 mud op het bunderin andere daarentegen 30, 32, 34 tot 38 mud. De hoedanigheid schijnt goed te zijn. Ouder de aardappelen heeft zich de gewone ziekte weder ver toond, maar veelal later dan in de vorige jaren. De knol schijnt echter weinig aangetast te zijn. Over het algemeen schijnt de hoedanigheid zeer goed. Sedert het ontstaan van de ziekte in 1845 is de opbrengst nog zoo ruim niet geweest als in dit jaar. De landen gaven voldoend voedsel voor het vee en goed hooi. De opbrengst van klaveren wortelgewassen was bevredigend. De gezondheidstoestand van het vee was in het algemeen goed. Er zijn echter stallen geweest waar onder de paarden de kwade droes heerschte en sommige aan die ziekte stierven. Ouder de varkens bestaat in sommige streken nog de onbekende ziekte. Van besmettelijke longziekte onder het rundvee valt gelukkig niets te melden. Over het algemeen mag men zich over de uitkomsten van den oogst verheugen. De landbouwers maken onder die gun stige omstandigheden nog hooge prijzen van de veldvruchten. Ten slotte is daarbij gevoegd een overzigt van de gemiddelde opbrengst der voornaamste gewassen, zoo over de geheele pro vincie als over hare hoolddeelen. Onder dat overzigt wordt aangewezen, in welke declen de grootste, in welke de laagste opbrengst van elk gewas is verkregen. De leden der provinciale staten van dit gewest, die zich ter bijwoning van de najaarsvergadering binnen deze gemeente bevinden, hebben den heer commissaris des koniugs, gisteren namiddag op de bovenzaal der sociëteit Sint Joris een diner aangeboden. De op woensdag jl. te Nieuw-en Sint Joosland gehoudene veemarkt, werd wederom drukker bezocht, en vertoonde meer bedrijvigheid dan de vroegere markten. Niet alleen uit die maar ook uit andere gemeenten van Wal cheren waren ruim een honderd stuks vee aangebragt; de koop lust was groot, zoo dat meer dan de helft tot zeer goede prijzen werd verkocht. In de bijeenkomst van de staten van Noord-Holland van jl. dingsdag is, na de behandeling van de aan de orde gestelde zal ken gestemd over de vervulling van de plaats van den heer jhr. mr. F. L. H. J. Bosch van Drakensteiu, die, als hebbende aan vaard de betrekking van raadsheer in het provinciaal geregtshof in Noord-Holland, heeft opgehouden lid der eerste kamer te zijn. Bij de eerste stemming is de heer Bosch van Drakesteiu, met 47 van de 64 uitgebragte stemmen, op nieuw als zoodanig benoemd. Uit 'sllage schrijft men aan de Amsterdamsche courant: u Men heeftin onderscheidene binnenlandschebladen berigt, dat het zoo ongelukkig gezonken schip Sara Johanna, gezagv. ten Boekei, in lading had geschenken voor Japan. Volgens mij ne informatiën waren het door het japansche gouvernement voor zijne rekeniug bestelde voorwerpen, waarvan sprake is." Den heer A. W. de Bruin, gepensioneerd kolonel der artil lerie en gewezen ehef dcrafdeeling artillerie aan het depart, van oorlog, viel dezer dagen de welverdiende onderscheiding ten deel, om namens de koninklijke spaansche artillerieschool, uit handen van den spaanschen kolonel don Sanchys, als een blijk van hulde dier inrigting, te mogen ontvangen de kostbare ver sierselen van hot commandeurskruis der orde van Isabella la Catholica. Eenigen tijd geleden werd -hij door de koningin van Spauje daartoe benoemd en ontving daarbij, volgens gewoonte van dat hof, alleen het diploma. Uit Paramaribo wordt, via Southampton, het volgende ge schreven, dd. 15 october: Den 22sten september, zijn alhier door Indianen van de Ma- rowyne aangebragt, 20 fransche gedeporteerden, die zich met een vlot uit Cayenne hebben verwijderd en in de nabijheid van het etablissement Albana aan de Marowyne waren aangeland. Door z. exc. den gouverneur zijn de volgende beschikkingen genomen: tot gouvernements-secretaris is benoemd, mr. E. A van Emden, en tot auditeur-militair mr. J. M. Jansen Eyken Sluyters; beide onder nadere goedkeuring des koniugs. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 octo ber jl., was de gezondheidstoestand aldaar voldoende en heerscli- ten rust en orde allerwege. Ten gevolge van het heerschen der cholera op Madera en de Kaapverdische eilanden is in genoemde kolonie eene quarantai ne van dertig dagen vastgesteld voor alle, hetzij regtstreeks van daar, dan wel na aandoen van andereplaatsen, komende vaartuigen. Volgens de met de jongste mail bij het departement van koloniën van Cura9ao ontvangen berigten, heeft zich in het be gin der maand september jl. de cholera op het eiland Bonaire vertoond, en onder de bevolking aldaar verscheidene slagtof- fers gemaakt. Naar bevinding van geneeskundigen heeft het slechte drink water, hetwelk de bevolking van Bonaire bij de aanhoudende hitte gebruikte, en het nuttigen van eene aanzienlijke hoeveel heid zoowel verschen als gedroogden visch, bijgedragen tot het uitbreken dier ziekte. Doorliet bestuur van Curapao en onderhoorigheden zijn on- middelijk de noodige maatregelen genomen ter verpleging der lijders, terwijl eene quarantaine van 20 dagen is vastgesteld voor de van Bonaire te Cura9ao aankomende vaartuigen. Op St. Eustatius waron van een onlangs aldaar aangekomen detachement militairen verscheidene aan de gele koorts bezwe ken. Ook op Cura9ao doen zich nog gevallen van gele koorts voor.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1