r 134. MIDDELRURGSCHE COURANT. Donderdag 1836. 6 November. öinnenlanö$cl)e tijdingen. Deze courant versehijnt des dingsdags, donderdags en Ziitmd&gs. E innen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dooilbeke makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg november. Gisteren avond werd alhier de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, van de Vereeniging tot het bezoeken der armen. In die vergadering is verslag uitgebragt over de werkzaamheden der Vereeniging in den winter vanlS55enl856, benevens rekening over de ontvangsten en uitgaven, terwijl de overige tijd is gewijd aan het bespreken van belangrijke onder werpen in verband met de morele en stoffelijke belangen der armen. Daar het verslag gedrukt en algemeen verspreid wordt behoeven wij in geen verdere opgaaf van den inhoud te treden, maar meenen de lezing daarvan te mogen aanbevelen, opdat die Vereeniging inde waarde harer werkzaamheden meer en meer bekend worde. Bij het verslag is ook gevoegd een regle ment bevattende de bepalingen die door de Vereeniging bij het uitreiken der soepkaarten worden in acht genomen wat voor zeker aan zeer vele belangstellenden welkom zal zyn. Gisteren is in het huis van burgerlijke eu militaire verzeke ring alhier overgebragt de 12jarige koewachter, Jacob li1 ortrie genaamd, geboren en woonachtig te Nieuwvliet, beschuldigd van brandstichting bij den landbouwer P. du Boisaldaar, waar van iu het vorig no. dezer courant is melding gemaakt. CU De oostenrijksche korvet met hulpstoomvcrmogen Ra- detzky, kommandant de kapitein ter zee Le Chevalier de Preu, laatstelijk van Cherbourg komende, naar den Helder en vervol gens naar Hamburg bestemd, is gisteren namiddag ter reede van Vlissingen gearriveerd, onder het wisselen van de gebrui kelijke salutschoten. Alvorens deze bodem vertrekt, zullen de officieren en kadetten de maritieme etablissementen bezigtigen. Betrekkelijk de echtgenoote van den landman P. du Bois te Nieuwvliet, wier bevalling op den zelfden dag inviel dat een felle brand ten zijneut woedde, vernemen wij nader dat zij vrij voorspoedig is bevallen, slechts door één vroedmeester bijge staan, terwijl zij zich bij voortduring wel bevindt. "Uit de memorie van toelichting behoorende tot het wets ontwerp houdende verhooging van hoofdstuk V der staalsbe- grooting voor 1855 (fondskolonisatie van behoeftigen) blijkt dat de regering besloten heeft om die gemeenten, die weigeren de kosten van verpleging van door den regter veroordeelde be delaars en landloopers te betalen, in regteu te vervolgen. Daar een aantal gemeentebesturen geweigerd hebben die kosten te voldoen, ziet men met belangstelling te gemoet, zoo welke ge meente tot die voldoening in regten zal worden aangesproken, als de einduitslag van het te voeren proces, waarbij de regter zal hebben uit te maken ten wiens laste, óf van den slaat, óf van de gemeenten, de bedoelde verplegingskosten zullen komen. Men schrijft ons uit 's Hage 3 november X De idiotenschool, welke alhier onder toezigt van den heer van Koetsveld is tot stand gekomen, is heden geopend ge worden. Eerst in mei 1857 evenwel zal die school als gesticht geopend worden, daar men nog veel toebereidselen heeft te ma ken om het aantal van ongeveer vijftig kinderen, dat die school thans bezoekt, in het gebouw zelve te kunnen bergen en van het uoodige te kunnen voorzien. Van wege de nederlandsche bank zijn den 31 laatstleden, naar aanleiding van het koninklijk besluit van den 9 junij 1S52. de volgende opgaven openbaar gemaaktOmloopende bank biljetten f 82.582,530saldo's van rekeningen-courant f 21,784,217,041 en munt- en muntmateriaal f 95,197,782,21 i. De Nieuwe rotterdammer courant deelt een verkort overzigt der belangrijke discussiëu mede, in de zitting van den raad dier gemeente, op 31 oct. gehouden, en waarvan wij het volgende ontleenen Aan de orde was het voorstel der speciale commissie tot wijziging der nieuwe directe belasting. Er hadden zich over deze kwestie drie verschillende meeningen doen kennen: I eene belasting uitsluitend naar den maatstaf der vertering (voorstel der commissie); 2. eene belasting naar den maatstaf der huur waarde, hetzij volgens het personeel, hetzij volgens het kadaster en 3. eene belasting naar de grondslagen van verteringen huur waarde, naar de keus der belastingschuldigen, gelijk die belas ting reeds in 1856 binnen die gemeente werd geheven, doch thans dusdanig gewijzigd, dat de opbrengst aan de raming van f 200,000 zou beantwoorden. De strijd over deze drie beginselen was zeer levendig. De voordeelen en de nadeelen van de voorschreven verschillende directe belastingen, werden daarbij in den breeden uitgemeten. Als resultaat zij hier slechts gemeld, dat door hoofdelijke om vraag teu slotte het voorstel der commissie met 20 tegen 12 stemmen in beginsel aangenomen werd, zoodat de directe be lasting in 1857 zal worden geheven uitsluitend naar den maat staf der vertering. Eenige der voornaamste en meest geachte ingezetenen van Schiedam, waaronder de burgemeester, hebben zich tot eene commissie vereenigd, en bij den broodbakker J. A. Eiegen, al daar, brood verkrijgbaar gesteld van zuivere beste tarwe gebak ken. De prijs van dat brood zal elke week worden bekend gemaakt; van den 3 tot 12 dezer zullen de 15 oneen 37 cents kosten, dat is nog niet ten volle 25 cents het ned. pond. Tot meerderen waarborg voor de deugdzaamheid van het brood, zal een ervaren deskundige het toezigt houden, zoowel op de gebezigde grondstof als op de bewerking. Men kan het brood laten halen of bij zich aan huis doen bezorgen. Denoeminffea eu besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 1 dezer, is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, mr. J. W. Gefken, oud advokaat-generaal bij het provinciaal geregtshof in Zuidholland, benoemd procufeur-generaal bij het geregtshof in Suriname. Bij Zr. Ms. besluit van 30 October, is aan den heerJ. Vis ser, adjunct-commies bij het ministerie van buitcnlandsche za ken, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Stauislas-orde 2de kl., hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van 1 dezer, is benoemd tot referenda ris bij het departement van justitie, mr. T Modderman Hz., thans kanlonregter te Nijkerk. Bij Zr. Ms. besluit van 2 dezer, is aan den heer J. W. vau Sonsbeeck, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking vau lid der commissie van administra tie over het burgerlijk en militair huis van verzekering tc Mid delburg, en voorts in zijne plaats tot lid dier commissie benoemd mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, wethouder der ge meente Middelburg, lid der Centrale directie van Walcheren, eu regter-plaalsvervanger in de arroudissemeuts reglbauk te Middelburg. Z. M. heeft bij onderscheidene dezer dagen genomen be sluiten goedgevonden1. te benoemen bij het wapen der infan terie, bij het 6de regem., tot Isten luit. den 2den luit. jhr. R. A. van Nispen, van het korps; bij het 8ste regem., tot kapitein van de 3de kl., den lsten luitenant P. C. Eichholtz, van het 4de regem. vau het wapenbij liet personeel van de geneesk. dienst der landmagt, tot officier van gezondheid der 2de kl. den officier van gezondheid 3de kl. II. Meijerink, van gemeld personeel, en 2. den kapitein W. E. H.Beeckman, van het Sste regem. inf., op grond van tijdelijke ongesteldheid, voor den tijd vaneen jaar op non-activiteit te stellen. A'ecrolosie. Op den 29 october overleed te Utrecht, in acht en zestig jarigen ouderdom, Carel Sirardus Willem, graaf vau Hogendorp, laatstelijk (1837-1854) lid vau den raad van Nederlaudsch- Indie, iu welke betrekking hij in 1840 het gouverneur-generaal schap tijdelijk heeft waargenomen. Van zijne hand heeft men Coup d'ceil sur l'üle de Java et les autres possessions néerlan- daises dans l'Archipel des Indes. Bruxelles, de Mat, 1830; egn. werk, dat nog steeds met vrucht kau geraadpleegd worde Nog gaf hij uitTafercelen van javaansche zeden, Amsterdam, C. G. Sulpke, 1837, waarin, inden vorm van novellen, javaan- sche karakters en toestanden geschetst worden. Hij was de eenige zoon uit het eerste huwelijk van den door zijne weder waardigheden in Iudie en zijne geschriften bekenden Dirk van Hogendorp. marine en lejyer. CU Gisteren avond zeilde van de reede van Vlissingen naar het Nieuwediep terug Zr. Ms.schooner Atalante, kommandant de luitenant ter zee 2de klasse J. J. A. D. Phaff. Heden ochtend is het fregatschip Prins Alexander der Nederlanden kommandant de kapiilein ter zee, W. Steffens, aldaar zeilree liggende, door den schout bij nacht H. Eergu- son aangemonsterd. Staten-generaal. Eerste kamer. De eerste kamer heeft in hare zittingen van 30 en 31 october achtervolgend aangenomen de bereids door de tweede kamer goedgekeurde wetsontwerpen, en is daarna uiteengegaan. Tweede kamer. De overwegiug in de afdeelingen der kamer van het xvets- ontwerp tot vaststelling van het VIII hoofdstuk der staatsbe- grootiug voor 1857, betreffende het departement van marine, heeft tot verschillende discussien aanleiding gegeven. Algemeen heeft men met genoegen van de memorie vau toe lichting, welke dit hoofdstuk vergezelt, kennis genomen, ia zoover daarbij de inzigteu van het hoofd van het departement omtrent den hem toevertrouwden tak van beheer met eene vol ledigheid worden ontwikkeld, welke men iu andere dergelijke memorien te vergeefs zoekt. Bij sommige leden echter was twijfel gerezen omtrent het stelsel van den tegenwoordigea minister, en verlangde men dien aangaande nadere inlichtingen. Eenige leden deden echter hierbij opmerken, dat uit het laat ste gedeelte der memorie van toelichting bleek, dat deze minis ter zich met het stelsel van zijnen voorganger in de hoofdtrek keu volkomen vereenigt. Ook hij wilde geene grootere schepen dan fregatten doen. bouwen, en langzamerhand al onze oorlogs schepen van stoom vermogen voorzien hebben. Het eenige onderscheid scheen te zijn, dat, in afwachting van te verkrijgen oudervinding omtrent de deugdzaamheid der in aanbouw zijnde schepen, het op stapel zetten van nieuwe tijdelijk verschoven werd. In al de afdeelingen heeft over de gedane voorstellen omtrent den bouw van een dok te Willemsoord, geschikt om de groot ste oorlogsschepen onzer vloot op te nemen, eene ernstige ge- dachtenwisseling plaats gehad. Men erkende daarbij, dat dit vraagstuk thans veel beter toegelicht is danvroegër. Aan de noodzakelijkheid om zulk een dok te Willemsoord te bezitten, kon, ook na het hooreu van zoo vele deskundigen, niet meer worden getwijfeld. De vraag kon alleen nog overblijven, ofeeo. drijvend dok ook boven een vast gemetseld dok de voorkeur verdiende; maar na al het aangevoerde te hebben overwogen ook van zoodanige deskundigen, bij wie zich meer voorliefde voor een drijvend dok liet onderstellen, was iu het oog der meer derheid het antwoord niet twijfelachtig. De regering, meende men, had zich te regt voor het bouwen van een vast droog dok verklaard. Even bepaald als de meerderheid aan den bouw van een "-e- metseld dok de voorkeur gaf, verklaarde zij zich tegen het be-i steden van eenige verdere gelden aan het bestaande dok, met het oogmerk, om het weder, zoo mogelijk, in bruikbare» staaf

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1