fiiuitmlirnirsdjc tijïmujcn. f' Engeland. Londen 29 October. The morning post behelst in zijn nom- mcr van gisteren het volgende artikel, onder bijvoeging dat het van hooger hand is medegedeeld. n Op heden loopt de termijn van zes maanden ten einde, na verloop waarvan, volgens het traktaat van Parijs, het ottoma- nische gebied geheel ontruimd moest zijn en de zeeëngte der Dardanellen, behoudens de bepaalde uitzonderingen, voor oor logschepen gesloten zoude worden. n Daar echter Rusland de bij gezegd traktaat aangegane ver- bindtenissen niet getrouwelijk heeft vervuld, zoo hebben ook de overige contraherende partijen van haren kant de uitvoering van hetzelve moeten schorsen. De oostenrijksche troepen zullen bij gevolgde vorstendom men blijven bezetten en het britsche smaldeel zal voortdurend in de Zwarte zee blijven vertoeven, tot dat Rusland al de voor waarden van het traktaat getrouwelijk en volledig zal vervuld hebben." Ook The times neemt nu kennis van de bekende nota van den Moniteuren bespreekt die met scherpte. Merkwaardig is inzonderheid de wijze waarop dit blad de bewering verwerpt, dat de vrije discussie over alle aangelegenheden onvereenigbaar zou wezen, met de alliantie die tusschen Frankrijk en Engeland bestaat. Het is juist omdat wij zoo naauw vereenigd zijn, zegt het blad, zoo wel op het handelsterrein als op dat der oorlo gen, omdat Frankrijk niet kan lijden, zonder dat Engeland daar in deelt, dat wij het regt meenen te hebben vrijelijk te schrijven over de daden en de personen, wier invloed zich zoo zeer bij ons en in Frankrijk doet gevoelen. De directeurs van de atlantische teiegraafmaatschappij hebben onlangs proeven genomen, om zich te overtuigen of de tegenstand, dien het koperdraad op verre afstanden aan den electrischen stroom aanbiedt, hunne onderneming zoude kun nen belemmeren. Eene londensche teiegraafmaatschappij, wier liuien door geheel Engeland loopen, liet gedurende den nacht maatregelen nemen, dat eene afgebrokene verbinding van 1000 mijlen tot stand gebragt werd. De door Morse bestuurde proe ven deden alle vrees voor bezwaren verdwijnen. Zoo zich ech ter een belemmerende tegenstand vertoond hadde, dan zoude deze de verbinding tusschen Europa en Amerika niet meer hin deren, daar men bevonden heeft dat het aluminium veel beter, naar men zegt, achtmaal beter geleidt dan het koper. De voor raad van dit metaal is, zoo als men weet, onuitputtelijk en de Ville heeft een middel uitgevouden om het voor den zelfden prijs te verkrijgen als het gelijke gewigt zilver, of daar het zil ver vier malen zoo zwaar is als hetzelfde volumen voor het vier de gedeelte van den prijs. Uit een erts, dat men op Groenland vindt, en waarvan reeds eene geheele scheepslading is overge- bragt, zal het metaal waarschijnlijk nog goedkooper te verkrij gen zijn. Eengroote levende aligator van bijna 15 voet lengte, die uit West-Indie te Southampton is aangebragt, werd eergisteren in een half met water gevuld vaartuig van daar per spoortrein herwaarts overgebragt, waar dit zeemonster in een zoölogi- sclicn tuin van Regents-park zal worden bewaard en verzorgd. Vuitschland. Wcenen 28 october. Volgens hier uit Ivonstantinopel ont vangen berigten heeft de sultan liet door zijne ministers hem aangeboden ontslag niet aangenomen. Berlijn 28 october. Volgens berigten uit Bern zullen de regters, belast met de instructie in dc zaak van den roijalisti- schen opstand te Ncuchalel, naar Bern terugkceren, om hun rapport over die zaak uit te werken, hetgeen zeer spoedig zal geschieden. De overige maatregelen tot voortzetting van het proces zullen alsdan binnen kort volgen, zoodat nog voor het einde des jaarsde uitspraak der jury kan worden te gemoet ge zien, terwijl het zelfs mogelijk ware, dat de door den bondsraad in dank aangeuomen bemiddeling van Engeland tc dezer gele genheid een nog spoediger resultaat tot stand breuge. Een onzer dagbladen hetwelk geacht wordt mededee- lingcn van het ministerie te ontvangen, zegtDe parijsche conferentïen zullen geen plaats hebben. Engeland weigert eenen afgevaardigde daarheen te zenden, en Oostenrijk heeft verklaard alleen dan aan de confercnticn te willen deel nemen wanneer daartegen door gcene der mogendheden bedenkingen geopperd wierden. Het uitzigt verdwijnt derhalve dat het Neu- chatelsche vraagstuk eerlang voor eene europcschc vierschaar behandeld en beslist zou worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het thans het onderwerp uitmaken van afzonderlijke diplomatieke onderhandelingen tusschen de groote mogendhe den, terwijl men verwacht dat ook de bonds-vergadcring de verpligting erkennen zal om tot oplossing van dit vraagstuk mede te werken." Dc nederlandsche schilder Bicfve, van wien thans ecue schilderij in de rotondo van het museum alhier is tentoonge steld, heeft zaturdag II. bij den koning gedineerd. frankrijk. Parijs 30 october. Eene depeche uit Napels van 27 dezer meldt dat de legalieii der westcrsche mogendheden den volgen den dag zouden vertrekken, overland naar Rome en Civita- Vecehia. Zij zullen den 1 november te Marseille aankomen. De generaal Lanza vervangt den gouverneur van Gaeta. Groote militaire voorzorgen zijn te Napels genomen. De stad is nog kalm, maar de handel in kwijnenden locstand. Volgens een berigt van Le constitutionnel, reeds in ons vorig no. medegedeeld, heeft de fransche gezant jl. maandag Napels verlaten om over zee naar Frankrijk terug tekeeren. Particuliere brieven door de dagbladen medegedeeld, behelzen eenige bijzonderheden omtrent het laatste onderhoud hetwelk die gezant met den napelsehen minister van buiteulanasche za ken gehad heeft; deze moet toen betuigd hebben dat de koning, hoewel met innig leedwezen de aanzegging der vriendschaps breuk ontvangen hebbende, bij zijn laatstelijk gegeven ant woord volhardde, maar instond voor de veiligheid der in liet napelsche gebied achterblijvende branschen en Engelschen,die alzoo niet de minste behoefte aan gewapende bescherming van hunne gouvernementen zouden hebben. Er is sprake, dat de kamers tegen de maand januarij bij een geroepen zullen worden. Het schijnt iudedaad waar te zijn, dat de turksche rege ling, wat betreft de militaire bezetting der Donau-vorslendom- reicn, zeer onverwacht eene andere houding heeft aangenomen. Hetgeen deswege wordt gemeld, is heden het voornaam ste onderwerp der gesprekken. De porie heeft zich vereenigd met Erankrijk, ten einde de ontruiming dezer gewesten door de oostenrijksche krijgsmagt te verkrijgen en tevens het vertrek der eugelsche vloot uit de Zwarlezee, en heeft daardoor, naar men hier meent, een belangrijk gewigt in de schaal geworpen, 't welk zeer zeker zal kunnen bijdragen tot de spoedige beslis sing van het zoo ingewikkelde vraagstuk. Men doet opmerken, dat Turkije thans schijnt tc willen bewijzen, dat het geenszins onmagtig is, maar integendeel zeerwel iu staat om eene belang rijke rol te spelen op het algemeene staatkundige tooneel. De omstandigheden, onder welke de portc tot dit gewigiige besluit is overgegaan, zijn nog niet bekend, en hel is derhalve onzeker of het nemen van hetzelve gepaard is geweest, 't zij met eenen strijd tusschen den franschen gezant te Konstantinopel en de eugelsche en oostenrijksche gezanten, 't zij met de wijziging van het turksche ministerie, waarvan het berigt alhier doormid del van den telegraaf is vernomen. Zoo veel is evenwei zeker, dat Turkije zich plotseling zeer sterk heeft doen gelden, en dat het, na het gebeurde, Oostenrijk mocijolijk zal vallen om de on bepaalde bezetting der vorsteudommen te regtvaardigen. BretijMngen. Jl. woensdag is ter reede van Veere gearriveerd het kofschip Adolf Editardgezagvoerder G. T. Teensma, van Newcastle met steenkolen, voor Middelburg bestemd. fijanïtelsbmjjteiT. diver/.itft der ueelt. Rotterdam 31 october. In zaken blijft liet zeer stil, niettegenstaande dat houden de prijzen van koflij zich zeer vast op 33 els. Thee niets omgaande. Specerijen niet meer tot vcilingprijs le koop. Rijst flaauw. fxraammtrEiieii. Amsterdam 31 october. Tarwe en gerst flaauw, Raapolie op zes weken /57\. Lijnolie op zes weken 55. Koolzaad (november) 87i p. vl. Oostburg 29 october. Wij hadden ter markt van heden wederom weinig graan, ter wijl de kooplust redelijk doch de stemming merkelijk lager was. Vele houders gedroegen zich daar aan en er had daardoor nog al omzet plaats. Tarwe was voor f 12.50 in puike soort te be komen en f 12.25 daarvoor betaald, gewone f 12 en f 11.75, eemcene f 11.50 a fll. Rogge a f8 le plaatsen, doch puike waar hooger gehouden. Wintcrgerst f 0,75 en enkele iets daar boven: zomer dito f 6,50, f 6,25 naar deugd. Haver naar kwa liteit f3 a f3,75. Graauwe erwten f7,50 a f 8,25, groene f7 n f 7,50 zaden niet aan. Middelburg 30 october. Nog voortdurend blijft dc aanvoer uil onze naburige eilanden klein, uit Walcheren echter werd er tamelijk wel aangevoerd; koopers waren algemeen geretireerd en wilden niet als In^er k 'open. Men betaalde ter beurze de zeeuwsche tarwe f 12,50 af 12,25, mindere f12, gemeene en blaauvvc tarwe fll. 50 a 11.75. Jarige walchersche tarwe zonder handel, men noteert die f 15 a f 15,50, puike nieuwe walchersche tarwe f 13, f 13 25 a f 13.50 de mud, mindere en geringe f 12.50 a f 12,25. Puike bakrogge met. zeer weinig handel f 8,75, mindere f S.50. Win tcrgerst f 7 a f 6,50 naar deugd zomergerst meer ter veil, met weinig koopers, men kocht de puike f 6,50, iels mindere f 6,25» afwijkende f 6 per rnud. Nieuwe walchersche witteboonen be gin beurs f9, later f 9,25 a f 9,50 en einde beurs f 10, betaald. Dito bruineboonen bijna niet ter veil en voor f 11 a f 10,50 ge- kocht. Walchersche paardeboonen waren weder begeerd, de landlieden hielden begin beurs op f8 en f7,80, doch later zijn die aan f 7,75 afgegeven. Walchersche groene erwten zeer weinig ter veil en van f7,60 tor fS waren er grage koopers, groote 9,50 a f 8,50 naar kwaliteit. Boekweit puike bergen op zoomsche werd aan" f 7,75 verlaten, doch was einde beurs nog onverkocht. Zeeuwsche erwten niet ter veil, dito paardeboo nen hield men boven koers en bleven alzoo onverkocht. Win ter koolzaad algemeen gevraagd en zeer weinig ter veil, aan f 16 de mud waren er voor puike kwaliteit grage koopers. Zomer koolzaad f j 1 a f 12 naar deugd verkocht. Raapolie f54, patenlolie f 56, lijnolie f52 per vat. Harde lijnkoeken f 11,50 per 101; stuks. Cn einiihüelde marlrtiii-ijzen. Middelburg 30 october. per ned. mud. j per ned. mud- Tarwe oude/jPaardeboonen/ 7,25 a/ 7,75 Dito nieuwe - 12,25 a -13,75 i Gr. erwten 7,25 a- 9,25 Rogge wint. - 8,25 a - 8,75 .Graauwe erwt - h. - Gerst wint. - 6,80 h- 7.|Koolcnraapz.-15,a-16, Dito zom.- 6,25 h- 6,75 Aardappel. - 1,80 a- 2, Witteboo». - 8,25 a-10,j per ned. pond. Bruineboon. -10,a-11,jVersche boter/1,04a 1,12 Middelprijzen van bakbare tarwe 13,60 en rogge 8,50. B'rijzen van effecten. Amsterdam 31 october. Nederland. Werkelijke schuld 2* pet. 61 dito dito 3 dito dito 4 92* Handel maatschappij U Rusland. Oblig. bij Hope co 5 102 dito dito 1828/1829 5 tt ioi i Cerlific. dito 1840. 4 83 dito bij Stieglitz 4 u 821- dito dito 1854 5 93* Obl. bij Stieglitz (nieuwe) 91* Certific. van inschrijving 6 Spanje. Oblig. nieuwe stukken H 23 J Binneulandsch 3 37* Oostenrijk. Oblig. metaliek 5 u 72* 2* dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 82 Belgie. Certific. bij Rothschild n Portugal. Obligation 3 f 431 60* Uostenr. Oblig. nationale 5 pet. 7 4 iV Mexico. Oblig. 1853 3 pet. 21| 41 pet 32* 3 pet. 19* Beurs van Londen, 29 oct. ten 12 ure. Consul 921. Beurs vanWeenen, 28 oct. (Slotprijzen.) Metalliek 5 pet,. Sl j. Beurs van Parijs, 29 oct. (Slotprijzen.) 44 pet. compi 3 pet. 66,80. 9 a x i er. Dat 't vergraven der hooge veenen en 't ontginnen der daar door ontbloote ondergronden eene nijverheid is, rijk in gevolgen daarvan kan ook de Smilde ten bewijze strekken. Voor ongeveer tachtig jaren eene woeste, onafzienbare veen- massa, is ze thans een der schoonste dorpen van Drenthe; door vaart en straatweg doorsneden, telt ze ruim 5000 inwoners, met aanzienlijke openbare en bijzondere gebouwen, vruchtbare wei-, bouw- en hooilanden en uitmuntenden veestapel. En dat de boerderij er op groote schaal wordt gedreven, daarvan kan ten bewijze dienen, dat de heer E. Tonkens ceu 60tal bunders bouw-, wei- en hooilanden heeft, 5 paarden en 34 stuks rund vee houdt, en gewonnen heeft 100,000 ponden hooi, 172 vie- men rogge, 86 viemen haver, 29 vicmen paardenbooncn, 6 vie- men gerst, 6 vicmen tarwe en 1-1-00 hok boekweit: alles op e gen laud, 'twelk hij bezig is nog aanmerkelijk door ontginning uit le breiden.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3