MIDDELBURGSCHE COURANT. 1856. l\°', 132. Zaturdag 1 November. Binnen deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags eii fciturJags. singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 8,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodneke makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Bekendmaking. Burgemeester en wethouders van Vlissiugen maken bekend, dat de laatstelijk op den 21 julij dezes jaars, door den gemeen teraad vastgestelde verordening op het marktwezen, in afdruk voor een ieder verkrijgbaar is ter gemeentesecretarie, tegen be taling van 20 cents. Vlissingen, den 29 october 1856. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. ötnnenlanöscl)f tijïrhtgcn. IMiddellmrg- SI october. Iu de najaarsvergadering der provinciale staten van dit ge west zullen worden behandeld de navolgende onderwerpen: Koninklijke besluiten van 6 augustus en 5 september dezes jaars, houdende goedkeuring van a. de beide besluiten der provinciale staten van den 5 julij te voren, nos. 9 en 11, strekkende, liet eene tot het doen eener .geldleeuiug ten laste der provincie van f 30,000, het andere tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven voor 1856 b. de begrooting der enkel proviuciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1857 Missive van den minister van binneulandsche zaken van den 1 october 1856, no. 143 1ste afd., met den staat van geraamde kosten voor het provinciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbe stuur is over 1857. "Voorstellen van gedeputeerde staten, betrekkelijk a. een adres van Ladenberg en van de Ivamcr, vleeschhou- wers te Middelburg, met bezwaren ten aanzien van het keur loon voor slagtvee b. een adres van de ingenieurs van den waterstaat, om ver- hooging huuner provinciale bezoldiging; c. een adres van A. Magielse en J. J. Brandt, om toelage uit de provinciale kas, voor het vervaardigen van eene kaart der provincie Zeeland; d. wijziging van het tarief der tollen op de bij de provincie in onderhoud zijnde wegen; e. de aanvragen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen. De nieuw benoemde tweede luitenants bij de dienstdoende schutterij alhier, jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys, en mr. C. J. Pické, zijn heden namiddag bij genoemd korps, dat tot dat einde op den dam was bijeen gekomen, als zoodanig geïn stalleerd. Het is ons aangenaam te kunnen vermelden dat het alhier bestaande Natuurkundig gezelschap bij voortduring toene mende belangstelling ondervindt, waarvan ten bewijze moge strekken dat sedert den aanvang van den tegenwoovdigen winter- cursus reeds een tiental persouen zich voor het lidmaatschap hebben aangemeld. Betrekkelijk den brand, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten cn waarbij een oude vrouw het leven verloor, vernemen wij nader dat niet de bewoners van het benedenhuis, doch de personen van W. Weezepoel en C. J. Schenkel zich beijverd hebben om te blusschen, hetgeen hun niet dan met- zeer veel moeite is gelukt. Dingsdag avond werd door de rederijkerskamer Vondel, te Goes, eene openbare opvoering van de declamatorische stukken gegeven. Het programma bestond uit: l.Het metalen kruis, dichtstuk van mr. A. Bogaers; 2. Montigny, Ireurspel van H. H. Klijn, (3de en 4de bedrijf); 3. De dood eens spelers, door A. van der Hoop Jr.; 4. Twee vaders, door J. J. L. ten Kate, en 5. De stalboef, declamatorium van W. J. Hofdijk. Zoo wel de uitvoering als de keuze der stukken was gelukkig, en bovenal mogt het fragment uit Montigny den algemeenen bijval ver werven. j vangst mede van eene telegrafische depeche uit Triest, meldende 'j <le aaukomst van deoverlandmail* welke berigten van Batavia Tot aanvulling van het berigt uit Zierikzee, opgenomen in ons no. van jl. vrijdag, betreffende de aldaar gevierde feesten bij gelegenheid der inwijding van de nieuwe concertzaal, kunnen wij thans nog een en ander hier laten volgen. Vrijdag morgen bevonden de commissarissen van orde voor het feest met onderscheidene particulieren zich aan de aanleg plaats der stoomboot, bij hare aankomst, ten einde de medewer kenden van elders te verwelkomen. De repetition werden reeds door vele personen bijgewoond en met luide toejuichingen begroet, terwijl de uitvoering zelve door meer dan 300 personen bijgewoond werd. De solisten, alle van Zierikzee, voldeden bij uitnemendheid, en vooral de schoone en krachtige sopraanstem werd eenparig bewonderd, te meer daar men hier eene dilettante hoorde. Na den afloop van den eersten feestavond vercenigde zich de directie met medewerkenden en enkele hoorders in de aangren zende societeitszaal en bleven tot laat in den nacht bijeen, waar eene ware feestvreugde heerschtc en menige feesldronk werd uitgebragt. Zondag avond ten 74 ure vergaderden de leden van koor en orchest benevens velen der sociëteit zich met hunne dames in de zaal, waar door de leden van het Harmonie gezelschap aan hen een concert werd aangeboden, en waaronder de beste verstand houding, de meest gulle vrolijkheid heerschle. Maandag avond had er van wege de sociëteit een algemeen bal plaats, dat door een groot aantal heeren en dames werd be zocht en tot laat in den nacht heeft geduurd. Ook hier was het aangenaam de goede stemming der aanwezigen, ivaaronder zoo velen van uiteenloopende standen, te bemerken, welke harmo nie geen oogenblik werd verstoord. Aangenaam was het ook voor de inwoners van Zierikzee dat aldaar, namens de vreem den, hartelijken dank werd toegebragt voor het gastvrije onthaal. Dingsdag morgen zijn per Bergsche boot de laatste der elders wonenden van de medewerkende heeren en dames vertrokken, bij allen een gunstigen indruk achterlatende, zoo als gehoopt wordt dat het onthaal bij hen zai doen. Dingsdag avond zou de afdeeling der Maatschappij tot nut van 't algemeen hare eerste vergadering mede iu die zaal houden; waarna Zierikzee weder van drukte in kalme rust, doch wat de toonkunst betreft, gelukkig niet in diepen slaap zal overgaan. Onverdeelde hulde wordt ge- bragt aan lien die het plan ontworpen hebben, cn aan hen die met de regeling van het geheel of enkele deelen belast waren, daar de goede orde in alles niet weinig tot het genoegen heeft bijgedragen. -f- Door mr. J. P. N. Ermerins, benoemd tot procureur, is dingsdag jl. voor de arrondissements-regtbank te Zierikzee, de vereischte eed afgelegd. Men schrijft ons uit Oostburg: Op de markt, 11. maandag alhier gehouden, waren aange- bragt ruim 100 stuks rundereu, omtrent 25 paarden cn een groot aantal varkeus (meest biggen). Yan bet rundvee is nagenoeg alles verkocht tot goede prijzen, boswel lager dau die welke dezen zomer zijn besteed. Van paarden is bijna niets verkocht, zijnde meest allen van geringe kwaliteit. Varkens vonden lol hoogc prijzen goeden aftrek, vooral volbloed of gekruist engelseh ras. overbragt loopeude tot 9 september. De gedane collecten en de regtstreeks bij het departement van binnenlandsche zaken ontvangen giften, ten behoeve der noodlijdenden van den watersnood in 1S55, hebben, blijkens een door de Staatscourant medegcdeeldcn staat, tot hiertoe bedragen eene zuivere som van f 675,825,90. Daarvan is als aandeel der betrokken provinciën ter beschikking gesteld van gedeputeerde staten van: Noord-Brabant f 11S,152,764; Gelderland f 431,666,214; Zuid-Holland f 46-787,584, en Utrecht f 76,229,334- De algemeene openbare rekenschap zal nader worden gedaan, zoodra de daartoe vereischte berigten van gedeputeerde staten vau al de voormelde provinciën zuilen zijn ontvangen, wegen de verdeeling van de aan elke dier pro vinciën toegekende aandeelen. Men leest in het Handelsblad Van onderscheidene zijden is ons de opmerking gemaakt, dat eene nationale inschrijving van 50 cents voor een Tollens monument eene zeer gewenschte gelegenheid zoude zijn voor het nederlandsche publiek om van zijne ingenomenheid met en vereering van Neêrlands ontslapen puikdichter te doen blijken. Wij beamen van ganscher harte dit denkbeeld, en hopen dat daaraan gevolg zal worden gegeven. Wij vertrouwen dan ook dat het, eenmaal door eene commissie opgevat en voor het pu bliek gebragt zijnde, gretig zal worden ondersteund, en dat er weinig vrees bestaat voor eene mislukking der daartoe aan te wenden pogingen. Wij hopen spoedig op het onderwerp terug te komen. Men schrijft uit Almelo, dd. 27 october: Heden zijn ten kan tore der heeren G. en H. Salomonson, alhier, de eerste proeven aangebragt van steenkolen, geboord in dc dezer dagen bij Bentlieim ontdekte steenkolenlaag. Naar de ontvangene proe ven te oordcelen, mag men van de gevondene kolen de beste verwachting koesteren, en belooft de nijverheid dezer streken eene nieuwe vlugt te nemen, vooral zoodra ook de hoop op een spoorwegaansluiting met Hanover zal verwezenlijkt zijn en de steenkolen aldus als voor de hand zullen liggen en aan alles een nieuw aanzien geven. Men verneemt dat het plan tot uitdieping en verbreeding van den Hollandschen IJssel zal verwezenlijkt worden. Den 20 dezer beeft te Utrecht de eerste aanbesteding daarvan plaats gehad en wel van het gedeelte van de Geinburg tot IJs- selstein, dat is aangenomen door den heer H. G. Bekker te Utrecht voor f 18,850, eu het tweede gedeelte, van Goejan Verwellen tot Gouda, door den lieer C.de Jong, te Hardinxveld, voor f 13,950» UitNassogne (Luxemburg) wordt geschreven, dat in de om streken aldaar eene rijke kopermijn, met een weinig lood ver mengd, ontdekt is, welke heerlijke uitkomsten belooft. Men verneemt, dat de geachte voorzitter der arrondisse ments-regtbank te Amsterdam, dc lieer mr. M. C. van Hall, wegens gevorderden ouderdom, zijn ontslag verzocht heeft uit, oene betrekking, welke hij ongeveer 25 jaren met eer heeft be kleed. De Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren deelt de ont- Jl. dingsdag had, in de nabijheid van de gemeente Wassenaar, een ongeluk plaats dat treurige gevolgen had kunnen heb ben. Het rijtuig, namelijk, waarin H. X. II. prinses Marie der Nederlanden zieh bevond, werd door het verkeerd wenden dei- paarden tegen een boom geslingerd, waardoor de koetsier van deu bok viel en de boom van 't rijtuig brakdoch gelukkig wer - den door het toesnellen van twee heeren, waaronder de burge meester, de paarden in hunnen loop gestuit. Dc prinses kwam er met den schrik af.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1