MIDDELRURGSCHE COURANT. i\° 131. Donderdag 1856. 30 October. öimtmUmhsrhc tijïiingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu z«turcLgs. E innen deze gemeenteen Vlis- eiagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ore. De abonnementsprijs per drie maanden is 3fra,nco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tieh ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekc makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. De commissaris des koniugs in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaarsvergadering der staten van dit gewest, zal geopend worden op dingsdag den 4 november aan staande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van liet gebouw der concertzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 28 oclober 1856. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Publicatie. De burgemeester en wethouders van Vlissingen Gelet hebbende op het koninklijk besluit van den 9 novem ber 1851 (staatsblad no. 142.) Maken bekend 1. Dat op woensdag den 19 november aanstaande, eene ver gadering van kiesgeregtigden in eene der benedeuzalen van het raadhuis aldaar, zal gehouden worden om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en fabrieken, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn of om andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. 2. Dat de lijst der kiesgeregtigden ter inzage ligt ter secreta rie dezer gemeente, terwijl de ingezetenen indien zij tegen die lijst bezwaren mogten hebben, die kunnen inleveren van den 22 dezer tot den 6 der volgende maand. Vlissingen, den 17 October 185G. De burgemeester en wethouders voornoemd, 3. W. CALLENFELS. De secretaris, MA BI LOT. Jlïilrtelburg- 39 October. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage: H. E. Moss and co.'s monthly steamship circular, registered for transmission beyond the united kingdom. Eene negen en zestigjarige vrouw, Alida Mandemaker ge naamd, en wonende in de Korte Schuitvlotstraat, wijk O no. 297 alhier, verloor gisteren op treurige wijze het leven. De bewoners van het benedenste gedeelte van het huis hoor den omstreeks 9 ure des avonds eenige ongewone beweging op de door die vrouw alleen bewoonde bovenvoorkamer, en beslo ten zich te overtuigen of haar ook wel ligt iets overkomen was. Zoodra zij de deur van het vertrek openden, drong hun eene verstikkende damp te gemoet. Naderbij gekomen, vond men de oude vrouw in zittende houding, doch voorover gevallen op haar bed, in deerlijk verbranden toestand, terwijl zij reeds op gehouden had te leven. De ongelukkige schijnt eene stoof met vuur bij zich op het bed genomen te hebben, waardoor dit niet de gordijnen aan het smeulen is geraakt. De brand, die op zich zelve onbeduidend was, doch bij latere ontdekking op een meergevorderd uur, van bedenkelijkeu aard had kunnen worden, is spoedig ge'olusclit. Dezer dagen heeft zijne exc. de minister van justitie dc in- strucfien vastgesteld voorde dienaren der policie, als rijks-veld wachters, en tevens instruclieu voor de gemeentelijke veld wachters, boschwachters, fortificalie-opzigters, brievengaar ders, conducteurs op stoonibooten en dergelijke beambten, als welke, buiten de geregtsdienaren, jagtopzigters en dienaren van poiicie, commissien als veldwachters erlangen. Op den 21 dezer werd de gemeente Haarlemmermeer door een aantal pruissische en hannoversche ingenieurs en bouwkundi gen, die de feesten ter inwijding vau den Rijn-spoorweg had den bijgewoond, bezocht, onder begeleiding van den referenda ris Stariug. Dit bezoek geschiedde op uitnoodiging van den mi nister van binnenlandsche zaken. Met de grootste belangstel ling werd alles wat tot deze grootsche onderneming betrekking heeft, door de buitenlandsche bezoekers in oogeuschouw geno men. Na afloop van dit bezoek werd hun in naam en van wege den minister van binnenlandsche zaken een déjeuner aangebo den. Hoogst voldaan over de gulle ontvangst keerden zij over Amsterdam naar Duitschland terug. In den avond van 24 dezer heeft de kamer der afgevaardigden van het groothertogdom Luxemburg, na langdurige discussie, met 31 tegen 15 stemmen het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede aangenomen. De zinsneden die betrekking heb ben op de grondwetsherziening 'fijn zonder eenige verandering goedgekeurd, niettegenstaande al de pogingen der regering om er alles uit weg te laten, wat zou kunnen aanleiding geven tot hét vermoeden, dat de kamer het herzienings-ontwerp in zijn geheel en zonder behoorlijk onderzoek zou verwerpen. Naar wij vernemen, is tegen het arrest van het prov. geregts- hof in Noord-Holland van 20 october, waarbij is aangenomen dat er voor de ingezetenen te Amsterdam geene wettige ver- pligting bestaat om gemeente lurfwerkers bij de lossing eener lading turf te bezigen, cassatie door het operbaar ministerie aangeteckend. Eij koninklijk besluit is aan de cipiers van de burgerlijke en militaire huizen van verzekering in de hoofdplaatsen der provin ciën, aan den cipier van het arrest-en provoosthuis te Haarlem en aan den ^cipier van liet huis van arrest en justitie le Assen, de titel van directeur toegekend. Den 25 dezer is het. stoffelijk overschot van den zoo hoog ge- achten volksdichter .Tollens, te Rijswijk ter aarde besteld, in het bijzijn eener talrijke schaar zijner verwanten en vrienden, en vele belangstellenden ook van elders gekomen om den ont slapene de laatste eere te bewijzen. De lijkstoet getuigde hoe Tollens hoog werd geacht, ook mede door hen, die zich met de beoefening der schoone kunsten onledig houden. Het genootschap Oefening kweekt keunis, en de rederijkerskamer te's Hage, waren vertegenwoordigd. On derscheidene kunstschilders, waaronder men opmerkte de hee- ren S. van den Bergh, Bles, Bosboom, Merlz, Schelfhout, Weis- senbruch enz. waren aanwezig. Als vertegenwoordiger van de toonkunst merkte men op den heer C. vau der Does. en als die der beeldhouwkunde den heer la Comblée. Toen liet lijk op de baar bij het graf was geplaatst, nam de heer S. J. van den Bergh het woord en sprak eenige warme dichtre gelen uit, waarin hij aan zijn overleden vriend een vaarwel toeriep, dat getuigde hoe innig hij den overledene had lief gehad. Daarna sprak de heer Mollzcr, president van de reglbank te Leyden, een woord van ingenomenheid met den man, die zoo voortreffelijk volkzanger was geweest en die als christen gestor ven was, zoo als men hem uiWzijne zangen had leeren kennen, j Nu sprak de heer Benuink Jansonius ceuige dichtregelen uit, j welke bij het vernemen van Tollens dood, uit zijne pen waren gevloeid. Hij wens daarin op den schoonen als het ware lente dag. waarop Tollens was gestorven, die geen herfst gekend had eu die tot het laatst de frischheid, gloed en kracht der dichter lijke lente had bewaard. Dc heer Wit buys bragt, daarna, in be zield proza, hulde aan den grootcn afgestorvene en drukte de hoop uit, dat men op dit graf een gedenkteeken zou zien ven ij- zen, gecvenredigd aan de achting en liefde, welke men den overledene had toegedragen. Ten slotte bragt de heer Klein, ingezeten van Rijswijk, nog hulde aan den afgestorvene, die niet slechts een groot, maar ook een goed man is geweest. Sedert eenigen tijd heeft men vernomen dat vele landver huizers, die een beter bestaan in Amerika gezocht hadden, terugkeerden, omdat het verblijf aldaar in geenerlei opzigt aan hunne verwachting beantwoordde. Tot dus verre ontbrak het dienaangaande aan statistieke opgaven, eu de eerste mededee- ling van dien aard ontvangt men thans door middel van het tol kantoor te Liverpool. Volgens deze bevonden zich onder de 10580 reizigers, die in het afgeloopen vierendeel jaars in die haven uit Amerika aankwamen, 3617 terugkeerende landver huizers, meest Ieren, die zich weder naar hunne vroegere woon plaatsen wilden begeven. Benoemingen en besluiten. Bij besluit van 25 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan jhr. rnr. F. L. VV. de Koek, directeur van's konings kabinet, ver gunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingstee- keneu van kommandeuc der Leopoldsorde, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer is aan den heer H, Beekhuis Damsté, consul van Belgie te Groningen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ridderkruis der Lcopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschon ken. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer is aan den notaris A. Kakcbeeke Jz. vergund zijne standplaats van Krabbendijke naar Goes te verplaatsen. Z. M. heeft bij besluit van den 21 dezer goedgevonden op pensioen te stellen den generaal-majoor F. A. E. Meyl, direc teur van de 1ste artillerie directie, en zulks op zijne aanvrage, ad f 2400 den majoor C. Merck, magazijnmeester der artillerie van dc 1ste klasse, te Dordrecht, ad f 1300, den majoor J. F. Klercq, magazijnmeester der artillerie van de 1ste klasse te 's Bosch ad f1300, en den kapitein der 1ste klasse P. J. Goffin, van het 2de regement vesting-artillerie, ad f 1065. Z. M. heeft bij besluit van de zeifde dagteekening goed gevonden te benoemen, bij liet wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot kolonel en directeur der artillerie-, stapel-en constructie-magazijnen, den luiteuant-kolonel C. II. G. Steuer- wald, van het 1ste regement vesting-artilleriebij het 1ste rege ment vesting-artillerie: tot majoor, de kapiteins der 1ste klasse P. G. Calleufels en J. W. Blanken, beiden van het corps; tot kapitein van de 3de klasse, den Isten luitenant jhr. E. R. van der Wijck, van het regement veld-arliilerie; bij het 2de rege ment vestingartillerie: tot kapitein van de 3de klasse den lsteu luitenant J. G. Bouwcns van Horssen, van het corps; bij het, 3de regement vestingartillerie: tot majoor den kapitein der 1ste klasse J. A. Le Clercq, van het corps; tot kapitein vau de 3de klasse, de 1ste luitenants A. J. R. Kempc, van het 2dere°-ement, vesting-artillerie, en JC. 11. Ridder, van het regement veld artillerie; bij den staf van het wapentot directeur der eerste artillerie-directie, belast met de functien van directeur van's rijks gieterij van metalen geschut, den kolonel C. T. van Meurs, van dien staf, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, direc teur der artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen, uit welke laatste betrekking hij, onder dankbetuiging voor de daarin be wezen diensten, tevens eervol wordt ontslagentot magazijn meester der artillerie van de Ist.e klasse te Dordrecht, den ma- joor C. Ivönig, van het Jste regement vesting artillerie; tot magazijnmeester der artillerie van de lste klasse te's Bosch, den majoor A. A. Tindal, van het 3de regement vesting-artille rie, en tot. kapitein, den lsten luitenant op non-actief jhr. .T. L. Bloys van Treslong, met bepaling dat hij in zijne tegenwoordige positie zal verblijven. A ül.oo'5 van verlioopingen. Yzendijke 28 october. Een ravelijn, beplant met vruchtboomen en opgaande olmen en populieren, groot 67 roeden. Verkocht voor f 1270,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1