was een brief ontvangen, waarbij eene verhandeling van den heer Wttewaall, die dejakademie aanbiedt een werk zamen te stellen over de insecten, die den landbouw benadeelen. Hierover ontstaat eene gedachtenwisseling tusscben de hee- ren van der Hoeven, Miquel en van Breda, tvaarna met alge meene stemmen werd besloten het voorstel te stellen in handen eener commissie, bestaande uit de heeren vau der Hoeven, Har- ting en Miquel. Over de ingekomen verhandeling van den heer J. D. Rumpb, over de vaderlaudsche houtcultuur, wordt door den heer van der Boon Mesch rapport uitgebragt. De conclusie strekt, om den minister voor te stellen het handschrift als onbruikbaar voor de akademie aan den schrijver terug te zenden. Dienvol gens werd besloten. De heer van der Boon Mesch leest alsnu een ontwerp-adres aan den minister van binnenlandsche zaken over de vervalsching van eetwaren. Het wordt zonder discussie aangenomen. De heer Mulder brengt verslag uit over den wortel tegen lepses en elephantiasis. Daarin wordt voorgesteld den minister kennis te geven van de zucht der akademie om dien wortel te leeren kennen. De voorzitter verzoekt de daartoe benoemde commissie ver slag uit te brengen over de voortzetting van de uitgave der Flora Javae van prof. Blurae. Daar de heer F. Dozy daartoe behoorde, doch middelerwijl overleden was, werd hij door den voorzitter met eenige warme woorden herdacht. De conclusie vau het rapport vau den heer van Hall, uitgebragt door den heer de Vriese, strekt, om eene commissie te benoemen, ten einde met den schrijver in overleg te treden over de beste wijze van voortzetting van dat werk. De heer de Vriese meende in zijn eigen rapport, dat het niet doelmatig zou zijn het werk voort te zetten en het bijna onmogelijk zou zijn het reeds ver schenen en liet nog te verschijnen gedeelte tot een geheel te maken. Spreker stelt den heer Blume voor zich tot de hooge regering te wenden, om ondersteuning voor een geheel nieuwe uitgave. De heer W. Yrolik zegt, in het voorgelezene geen rapport, maar twee individuele meeningen te-zien, en dat het dus noodig zou zijn, dat men zich met elkander versta om een geheel te leveren, voor de discussien kunnen plaats hebben. Na langdu rige discussien over dit punt, tusscben de heeren van der Hoe ven, Mulder, G. Vrolik, W. Vrolik, van Geuus, de Vriese, van der Boon Mesch en Harting, wordt op voorstel van den heer Donders in omvraag gebragt, of de akademie zich genoeg inge licht acht of een nader rapport verlangt. Met 9 tegen 12 stem men wordt het laatste gedeelte van het voorstel toestemmend beantwoord. Tevens wordt na vrij uitvoerige discussien beslo ten in de volgende vergadering voort te gaan, zullende de lieer de Vriese middelerwijl de meening van den heer Blume verne men. De heer de Vriese weigert echter het lidmaatschap der commissie op zich te blijven nemen. De lieer Halbcrtsma doet verslag over eene vroeger door den lieer W. Vrolik gehouden zoölogische verhandeling. De con clusie strekt om het stuk iu de werken der akademie op te nemen. Aldus wordt besloten. De heer G. Vrolik bespreekt, ter vervulling zijner spreek beurt, eenige opmerkingen over de viscum album. Het stuk is voorde verslagen en mededeelingen bestemd. De lieer van der Boon Mesch spreekt over de bepaling van het alcoholgehalte in vloeistoffen, die, behalve alcohol en water, andere stoffen bevatten en de waarde der verschillende ebullios- cepen. Dit stuk zal misschien in de volgende vergadering voor de werken der akademie worden aangeboden. De heer W. Vrolik doet eene korte mededecling omtrent tanden en beenstukken te Maarsbergen opgegraven, waarna de vergadering wordt gesloten. lierli-en sclioolnieuws. De weleerwaarde zeer geleerde heer dr. F. P. J. Sipmaclier Zijnen,beroepen predikant bij de nederduitsclie hervormde gc- Hfedht^^^r^erd gisteren in de voormiddag godsdienstoefe ning indcTfteuwq kerk, als zoodanig bevestigd door ds. van der Scheer, dié-aaïi zijne leerrede tot grondslag had gelegd de woor den van H&hdelingcn der apostelen 14, vers 15. Des avonds hield de bevestigde in het zelfde kerkgebouw voor cpn. talrijk gehoor zijne intreerede, naar aanleiding van 2 Corif Aiers 14. Naar rnea verneemt zullen er in den Haarlemmermeer- polder achtereenvolgens 4scholen gesticht worden,van welke de opisff sjwbdic zal worden geopend. Er is reeds vergunning A'.örieciicl fat^tenoeming van een ouderwijzer, die voorloopig in de 'hulpkerk- schooi zal houden. ^larïwe en leger. Men berigfc van de Kaap deede Hoop dat in de kaapsche wateren in het midden van augustus een hevige storm heeft gewoed, die een aantal schepen van en naar de oost--Indische gewesten heeft overvallen. Zr. Ms. transportschip Prins Wil lem Frederik Hendrik, kommaudant de luitenant ter zee lste klasse J. W. de Ruyter de Wildt, had onder anderen ook dien storm doorgestaan, en was dien ten gevolge met belangrijke averij den 24 augustus de Tafelbaai binnengeloopen. Het schip zou wegens de te ondergane herstellingen geruimen tijd er moe ten vertoeven en waarschijnlijk ontladen moeten worden. Aan boord van dien bodem was overigens alles wel. Met dat vaar tuig waren onderscheidene andere handelsschepen met averij er binnengeloopen. Van het Nieuwediep wordt den 23 dezer geschreven Tot lsten officier aan boord van Zr. Ms. linieschip Korte- naer, wachtschip te Willemsoord, is aangesteld de kapit .-luit ter zee M. Cazaux van Staphorst, thans nonactief, en zulks ter vervanging van den kapit.-luit. Ier zee P. van Woelderen, thans benoemd tot havenmeester." Z. M. heeft bepaald, dat de 2de luitenants van het rege- ment veld- en van het regement rijdende artillerie, die tot rangs bevordering in aanmerking komen bij gemis van vacature, in den rang van lsten luitenant bij die korpsen, echter, in den ver hoogden rang, daarbij zullen kunnen verblijven, op hun vorig tractement van 2den luitenant; zullende zij in het genot van tractement, aan hunnen rang verbonden, worden gesteld, naar gelang er vacaturen in dien rang mogten komen te ontstaan. Burgerlijke stauil. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 26 OctoberB. M. Wij- tenbnrg, jm. 42 j, niet C. Boeije, jd. 20 j. J. H. Pronk, jm. 26 j. met P. R. C. Janse, jd. 31 j. W. de Sleur, jm. 25 j. met M. Vre- ke,jd.27j. P.Dekker,jm. 27j. met J. de Voogdt, jd. 25j. E. P. Melis, jm. 24 j. met C. A. Buijk, jd. 29 j. A. van der Brugh, jm. 25 j. met M. van Dalen, jd. 27 j. A. Simpelaar, jm. 34 j. met E. C. Brouwer, jd. 23 j. A. J. de Ruijter, jm. 32 j. met J. Op perman, jd. 32 j. J. Zeevaart, jm. 23 j met M. de Steur. jd. 20 j. J. Rozenburg, weduwn. 57 j. met J. C. de Kruijf.jd. 43 j. J. B. Blindenbach, jm. 35 j. met L. li. Callenfels, jd. 31 j. Vlissingen, van 18 tot 25 october. GehuwdJ. Kraaije.jm. 37 j. met L. Louwerse, wed. van A. deRijcke, 26 j. BevallenM. J. Guiliaume geb. Kramer, d. M. Schout Velt- huijs geb. Beenhouwer, d. C. H. Dommisse geb. Buchel, z. A. M. Brugge geb. Donker, d. Overleden: J. Vervat, jm. 22 j. G. de Meulmeester, jm. 29 j. J. A. Becht, z. 3 j. C. L. M. Verheul, z. 11 m. W. van den Bo- venkam, z. 6j. D. E. van Maldegem, d. 16 m. W. F. Tielrooyt z. 16 jaren. Goes, van 18 tot 25 october. Bevallen: M. Wissel geb. Visser, dochter. Overleden: A.E. v. d. Gus, d. 11 m. W.M.de Witte, d. 4 m. L- de Jonge, man van E. van Belois, 31 j. J. J. de Broe- kert, wed. van C. P. Keetlaer, 72 j. Zierikzee, van 18 tot 25 october. Gehuwd J. M. Kouwen, jm. met T. de Vos, jd. H. Schu- link, weduwn. met M. Hoeder, weduwe. Bevallen: A. Schoenmakers geb, Sies, d. C. Prommel geb. dc Vos, d. M. Meerse geb. de Jonge, z. J. van Schelven geb. van de Stolpe, d. J. C. Broodman geb. Bal, z. Overleden M. Kenter, weduwe, 86 jaren. TWeteorologïscIie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October 1856. I Datum. 1 "Wind. |o 15 w Thermometer C. 2* S.'S co to Laagste temperat. enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. tb to 5 19 O. t. N. 3 771.216.5 0.89 10.23 0.0 9.5 +8.0, bew. 's n. mistig 20 Oost. 2 769.i 17.0 0.80 9.12 0.0 8.5 «9. held. zw. d. 's n. 21 Z. ZW. 1 770.1) 17-0 0.S6 10-52 0.0 9.5 „6.5 betrokken. 22 zo.to. 2 774.7 16.0 0.S5 10-19 0.0 9.2 „7.3 hei jig mist.dauw 23 Zuid. 1 773.2 16.0 0.89 10.lt 0.0 10.0 „6.0 bewolkt. 24 O. t. N. 3 775.0 16.0 0.76 9.00 0.0 12.0 „2.0 bewolkt en betr. 25 O.t. N. 2 777.5 15.5 0.73 7-81 0.0 7.5 „7-0 bewolkt. Statcn-generaal. De leden van de tweede kamer der staten-generaalzijn bijeen geroepen tegen den 10 november aanstaande des namiddags ten twee ure, X Den 25 dezer is het verslag van het onderzoek in de af- deelingen der tweede kamer van hoofdstuk V der staatsbegro ting voor 1S57 (binnenlandsche zaken) openbaar geworden In dat verslag worden eenige zeeuwsche belangen besproken, waarvan wij de beoordeeling onzen lezers niet willen onthou den. Men leest'daar *De bij art. 72 voor onderhoud, herstel ling en verbetering der zeehavens en zeewerken aangevraagde som van f476,232 bedraagt f12,000 minder dan wat daarvoor op de begrooting voor 1856 werd toegestaan. Neemt men ech ter in aanmerking, dat de nieuwe sluis te Vlissingen, die gedu rende de laatste jaren meer dan eene ton gouds gekost heeft, thans voltooid is, dan doet zich ook hier verhooging in de meer gewone, jaarlijks terugkcerende uitgaven opmerken, Vrij algemeen heeft men met leedwezen gezien, dat de oor. zaak dier verhooging vooral te zoeken is in het toeslaan van f 50,000 meer voor de calamiteuse polders in Zeeland. De her innering aan de in 1856 ontstane dijkvallen aan den Wilhel- minapolderen dien van Oost-Beveland wordt niet genoegzaam geacht, om die zeer in 't oog vallende verhooging te regtvaar- digen. Ook blijkens het in de laatste jaren deswege voorgeval lene geldt het hier niet zoo zeer de vraag, of de bedoelde zeeuw sche polders aanmerkelijke kosten van onderhoud vorderden, dan wel of de ingelanden zeiven tot bestrijding dier kosten naar een behoorlijken maatstaf en naar evenredigheid van de zoo aanmerkelijk verhoogde waarde hunner landerijen bijdra gen, en of de provincie Zeeland zich daarvoor de opofferingen getroost, die haar billijkerwijze kunnen worden opgelegd. Er heerschte vroeger twijfel zoowel omtrent het eene punt als om trent het andere. De vorige minister van binnenlandsche zaken scheen zelf in dien twijfel te deelen, en heeft bij meer dan eene gelegenheid te kennen gegeven, dat hij het onderzoek over dit punt krachtig voortzette. Meu wenscht dus te weten, of het bedoelde onderdek tot een bepaalden uitslag heeft geleid en als afgeloopen moet worden beschouwd. Eukele leden, ofschoon zich niet tegen het doen dezer vraag verzettende, merkten aan, dat men de zaak verkeerd voorstelde als men de ingezetenen of de staten der provincie Zeeland be schuldigde van te weinig uit eigen middelen bij te dragen tot onderhoud der dijken en verdere werken, die de hier bedoelde polders tegen de zee moeten beschermen. Die bijdragen bedroe - gen gezamenlijk meer dan een millioen gulden 's jaars. Gemeenteraad van Goes. Zitting vrn 25 october. Afwezig de heeren Soutendim, van de Putte, S. Vaderen Smallcgange; de diieeerstcu door afwezigheid, de laatste door ongesteldheid verhinderd. De notulen worden gelezen en gearresteerd. Aan de orde is dc voortzetting der beraadslagingen over de gemeonte begrooting. De voorzitter herinnert dat ter vorige vergadering door het staken der stemmen twee punten zijn onafgedaan gebleven, waaromtrent alsnu beslist moet worden. In de eerste plaats het voorstel der financiële commissie om af te wijzen het verzoek van den opzigter der gemeente wegen en werken, om verhooging van jaarwedde. Dit in omvraag ge bragt, wordt afgewezen met vier tegen drie stemmen (de heeren van den Bosch, van Voorst-Vader en van Kerkwijk. Dien ten gevolge stellen burgemeester en wethouders voor, aan hem jaarlijks toe te kennen eene belooning voor buitenge wone werkzaamheden, door burgemeester en wethouders hij het einde van ieder jaar voor te stellen. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Uct tweede punt is dc beklinkcring der kleine kaai, waarvoor f 600 op de begrooting is gebragt. Dc heer van Kerkwijk stelt voor dien postte brengen, onder voorwaarde dat daarover niet zal worden beschikt, dan op na dere autorisatie van den raadjwaartoe alzoo besloten wordt. Nog deelt dc voorzitter mede dat heden is ontvangen een brief van heeren kerkvoogden der hervormde gemeente, dat zij ver nomen hebben dat van de begrooting is weggelaten dc post van f 100, voor het verlies der hegrafenisregten; dat zij, daar gelaten hun vermeend regt op die voortdurende schadeloosstelling, ge durende den tijd dat die betaald werd geene vergoeding hebben willen vragen voor het gebruik van het koor der kerk, tot berg plaats voor de brandspuiten, doch zich alsnu tot den raad wen den, met verzoek de f 100 vroeger als schadevergoeding be taald, voortaan te brengen voor liet gebruik van het koor der kerk. Burgemeester en wethouders stellen voor dat verzoek in to willigen en den post: kosten der brandweer met f 100 te vcr- hoogen. Dc heer van den Bosch verwondert zich dat dit verzoek zoo laat komt en meent dat de zaak eigenlijk dc zélfde is, en alleen in vorm verschiltbij wenscht van burgemeester en wethouders de verzekering te ontvangen dat de dienst die f 100 's jaars eva lueert? De voorzitter antwoordt, dat, ofschoon bij dit laatste juist niet dadelijk toestemmend durft beantwoorden, het evenwel zeker is, dat men zonder dio bergplaats nieuwe brandspuithuisjes zou hebben moeten maken, hetgeen de gemeente nog al geld zou gekost hebben. Het voorstel in omvraag gebragt, wordt met algemeene stem men aangenomen. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der ontvangsten. De hoofdstukken I, II en III, lste en 2de afiieeling, worden zonder discussien gearresteerd. Bij art. 1 van afd. 3, komt in behandeling het verzoek der wijnkoopers, tot vermindering of afschaffing der belasting op den wijn (zie verslag van 21 julij) en het rapport der financiële commissie, strekkende tot afwijzing, op grond dat de wijnkoo pers in de eerste plaats moeten streven om de concurrentie tc we ren, waardoor hun debiet aanzienlijk zou toenemen, en dat het artikel weelde is, en de begrooting geene vermindering van in komsten gedoogt. De heer van den Bosch herinnert dat meermalen het zelfde door de wijnkoopers is verzocht, en hij gelooft dat zij gelijk heb ben, en de raad bij het vaststelling dier belasting, in de dwaling is vervallen en gemeend heeft dat'eene hooge belasting veel zou opbrengen. Intusschen blijkt het uit de begrootingen, dat het debiet aanzienlijk verminderd is, en hij vreest dat dc concurrent

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2