MIDDELBURGSCHE COURANT. r 130. Diogsdag iê x-f I; 4 llfc %t 1836. 28 October. Sf- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatuxdags. Linnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maauden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeken makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandag ayand 8 ure. öinnenlimösifji' ttjömgm. SSiddelliurg 2* octolier. Ter provinciale griffie hebben jl. zaturdag plaats gehad de navolgende aanbestedingen 1. De vereischte werken ter voortzetting van de oeververde diging, ter bevestiging van de koppen der havendammer. van het kanaal van Neuzen, bestaande in rijszinkstukken, steenbe- stortingen op den onderzeeschen oever en het maken van een aardendam of slijkvanger, alles met. de daartoe benoodigde ma terialen, waarvan aannemer geworden is de heer G. van de Yi'edcj te Neuzen, voor f 29,300 2. Het opwerken van een inlaagdijk achter het gedeelte van den zeedijk der watering Scherpenisse, begrepen tusschen de dijkpalen 25 tot 34, met het onderhoud tot. den 1 mei 1857, waarvan aannemer is geworden de heer D. A. Dronkers, te Mid delburg, voor f 33,900. iEen jongeling van omstreeks 15 jaar, van beroep timmer man aan de marinewerf te Vlissingen, eenige werkzaamheden tc verrigten hebbende aan boord van een van Zr. Ms. kanonneer- booten welke iu's rijks dok liggen, stortte eergisteren van het dek in het ruim neder, en is na huiswaarts vervoerd le zijn, ten gevolge van dien val eenige uren later overleden. In een klein gedeelte van de fabriek der Maatschappij van verbeterde meckrapbereiding te Goes,een der eesten die brand vrij gebouwd is,werd door den hoofd-directeur woensdagmor gen half vijf ure eenige ontvonking ontdekt, waarop doorhem onmiddelijk alles luchtdigt is gesloten en al die voorzorgen ge nomen, welke in dit geval alles afdoende waren om eenig gevaar voor brand voor te komen. Dadelijk werd des morgens vroegtijdig reeds aan het hoofd van het gemeentebestuur kennis gegeven van het plaats heb bende, die op verzoek in persoon zich van de doelmatig geno men maatregelen kwam overtuigen, alsmede dat er geen gevaar bestond voor eenige verdere uitbreiding. De brandmeesters kwamen des avonds op verzoek van be stuurders der fabriek alles in loco opnemen en overtuigden zich te zamen, met den commissaris van policie, almede van het niet aanwezig zijn van gevaar voor uitbreiding, een cu ander merk baar verkoeld vindende. Het luchtdigt afgesloten en brandvrij gebouwde lokaaltje is en blijft steeds gesloten en verkoelt bij voortduring, zoo dat de schade waarschijnlijk zeer gering zal zijn. Uit Zierikzce schrijft men ons van gisteren -f- Op gisterenavond had het inwijdingsfeest der nieuw ge bouwde concertzaal alhier plaats, nadat op vrijdag avond de algemeene repetitie had doen verwachten dat de opvoering schitterend zoude wezen. Die verwachting werd niet te leur gesteld; de feest-ouverture van den lieer Eisner, thans voor de eerste maal ten gehooregebragt, voldeed uitmuntend; zoo wel de hoorders als de van elders gekomen, mede uitvoerende mees ters, waremeenstemmigdal het werkelijk eene FEEST-ouverlure mag genoemd wordenna haar werd door een derheeren ineen dcclamatorium,.de strekking der toonkunst herdacht, en de zaal als het ware aan het publiek opgedragen, en vervolgens het ora torium De schepping opgevoerd. Was de verwachting gespan nen, de uitvoering overtrof ze verre; de solisten kweten zich uit muntend van hunne taak; de koren gaven door de juistheid blijken dat zij met vlijt, hadden gestudeerd, en het orchest aan gevuld door de vroeger door ons opgegeven heeren, ondersteun de hen waardig. Het publiek toonde zoo wel ua de stukken als bij dé solos en koven door herhaalde toejuichingen, dat het verrukt was; de zaal, die door eenige dames met bloemen guirlandes versierd was, terwijl op een schild de naam der vennootschap //De ceu- dragt" prijkte, was overvol. Intusschen is alles in de beste orde afgeloopen. Na den afloop vaM De schepping, werd door jhr. W. M. II. de Jonge, als voorzitter der zangvereeniging, aan den directeur een gedenkpenning in zilver, tot aandenken van deze uitvoering ter hand gesteld, en de van elders opgekoraenen daarna door hem voor hunne medewerking dank gezegd. Ook op beide toespraken gaf het publiek door luide toejuichingen zijne deelneming en goedkeuring te kennen. Na den afloop werd aan dc medewerkende heeren gelegenheid gegevenin de lokalen der sociëteit om eenige oogeublikken bij elkander te blijven, waarvan door velen gebruik gemaakt werd; lot laat was men bijeen, en zeer vele toasten werden in vrolijke stemming uitgebragt. De stemming van allen was voldoende om aan te toonen dat de ondernemers der feesten alle voldoening op hun werk hebben weggedragen. En de gemeente Zierikzee heeft van hare zijde getoond dat zij deelnam in de feesten, door de gast vrije ontvangst der vreemdelingen, het uitsteken van vlaggen enz. Heden avond is er cene muziekale uitvoering morgen avond wordt er door de leden der sociëteit eene feestelijke ver- eeniging met de dames gehoudeu. Hierop komen wij welligt nader terug. X Naar men verneemt is men bij het ministerie van justitie voornemens een wet aan de staten generaal in te dienen, volgens welke alle vaste goederen bij notariële acte zullen moeten over gedragen worden. Het heeft Z. M. den keizer aller Kussen behaagd hoogstdes- zelfs dank te doen betuigen aan den heer schout bij nacht Eer- guson, voor de goede zorgen welke zijn hoog edel gestrenge betoond heeft bij gelegenheid van den verkoop der keizerlijke korvet Navarino, en gedurende het langdurig verblijf der equi page van dien bodem te Vlissingen; aan den kapitein ter zee Wcsselink, het kommandeurskruis der orde aan Stanislaus 2de klasse, en aan de heeren Story Bruijn en Turk, het ridderkruis dier zelfde orde 3de klasse te vereerenterwijl Z. M. bevolen heeft dat aan twee magazijnmeesters van het arsenaal te Vlis singen 30 hollaudschc dukaten aan elk hunner zullen uitgereikt worden. Den 21 dezer heeft de commissie voor het adres der Iuxcm- burgsche kamer, in antwoord op de troonrede, in de kamer haar ontwerp voorgedragen. Het is van zeer kernachtigeu inhoud, het wijst op den ougunstigen iudruk, welken de voorgenomen wijziging der grondwet in het land heeft gemaald; daardoor worden de kostbaarste staatkundige realen des vulks aange rand. De Luxemburgers zijn steeds hun vorst trouw geweest; de prins stedehouder heeft herhaaldelijk gewezen op hunne wijs heid en gematigdheid, derhalve kan men zich de gronden niet verklaren, die de regering bewogen hebben, om de constitu tionele waarborgen te willen onderdrukken. De duitsche bond eerbiedigt in vele andere staten de vrije instellingen, onder an deren ook in Limburg, dal met Luxemburg onder een scepter staat. Men wil niet beweren dat de instellingen volmaakt zijn, maar hare gebreken kunnen door wettelijke maatregelen ver holpen worden, daartoe was geene herziening der grondwet noodig, deze moet liet karakter van stabiliteit hebben. Slechts ecu onverdiend wantrouwen jegens het volk kon het werk aan geraden hebben, hetwelk aanleiding geeft tot onrust cn be zorgdheid. Ten slotte wordt de hoop uitgedrukt, dat het aan de bemiddeling van den prins stedehouder gelukken zal le verhoe den, dal in Luxemburg een stelsel ingeyoerd worde, aan de zeden des volks vreemd en strijdig met zijne beschaving. Het adres is eenparig door alle leden der commissie aange nomen. Dc openbare mcening is ontstemd en zelfs het dagbiad dat vroeger de regering ondersteunde heeft met haar gebroken. Het achtste artikel van den lieer Esquiros, over La Neer- lande et la vie hollaudaise, is in de ltevue des deux mondes van den 15 dezer verschenen, liet voert lot opschriftLes juil's en Hollande, doch beantwoordt niet geheel aan clen titel. De schrijver heeft het werk van den heer da CostaIsraël en de volken, tot grondslag genomen, en zijn opstel is daardoor meer tot eene algemeene beschouwing van den hedendaagschen toe stand der joden in de verschillende landen van Europa, ja zelfs in de Vereenigde staten van Noord-Amerika, geworden, dan eene monografie over het onderwerp met betrekking tot Neder land. Van de Geschiedenis der joden in Nederland, van mr. H. J. Koenen, wordt geen gewag gemaakt, waardoor veel, dat voor het buitenland nieuw zoude wezen, met stilzwijgen is voorbij gegaan. Verwonderd heeft het ons ook, dat de door Bayle zoo bekende geschiedenis van Uriel Acosta slechts zeer ter loops vermeld wordt. Overigens is het ons aangenaam, ook nu den schrijver den zelfden lof toe te kunnen zwaaijen, als wij ter ge legenheid van zijne vorige opstellen gedaan hebben, van neder- landsche toestanden voor vreemdelingen zoo te hebben geschil derd, dat zij zich daaruit geene verkeerde denkbeelden omtrent ons land zullen maken, terwijl de Nederlanders hem dank moe ten weten voor liet gunstig licht, waarin hij hun land heeft geplaatst. Alg. konst- en letterbode. Men leest in bet Dagblad van 's Gravenhage De winlerbijeenkomsten van het Letterkundig genootschap //Oefening kweekt kennis" werden den 20 dezer in het lokaal Dilligentia te 's Hage, op eene waardige wijze geopend. Nadat de heer S. J. van den Bergh, als voorzitter, de talrijke, door eene breede schaar van vrouwen opgeluisterde, vergadering'eene welkomstgroet had loegebragt, werd het spreekgestoelte betre den door den heer J. J. L. ten Kate, die daardoor een nieuw be wijs leverde van zijne voortdurende belangstelling in den bloei eener vereeniging, waarin hij, reeds voor meer dan 20 jaren, als Hjarig jongeling, voor zijne eerste dichtproeven een gunstig onthaal had gevonden. Levendig en diepgevoeld was de indruk die de rijk begaafds zanger maakte, door de voordragt van een dichtstuk, betiteld: *üood en leven," waarin als grondtoon doorklonk het woord van den Prediker//Beter is de dag^des doods, dan de dag dat iemand geboren wordt," en niet minder wist hij zijne hoorders aan zich te boeijen, toen hij, straks daarna nogmaals opgetreden, gehoor vroeg voor de mededeeling van twee Wintervertellingen van Andersen, door hem op zijne, dat is meesterlijke, wijze in versmaat nageschetst. De weleerwaarde heer D. Molenaar, oudste predikant der Haagsche gemeente, is door eene beroerte overvallen, waardoor hij eene verlamming aan zijne regterzijde heeft bekomen. Hij verkeert in hopeloozeu toesland. De belangstelling in zijn toe stand is groot. ESenoemingen en besluiten. Naar men verneemt is doer Z. M. tot kommandeur der orde van de Eikenkroon benoemd de heer N. C. Mulder, referendaris bij het departement van koloniën. De heer J. E. G. Meijer, directeur van hel koninklijk kabinet van penningkunde, is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. ïiunsten en Avetenscïmppen. Den 25 dezer hield de natuurkundige afdeeling der konink lijke akademie van wetenschappen te Amsterdam eene ver gadering. De heeren Glavimans, Conrad, van der Kun, Bierens de Haan en Oudemans hadden zich verontschuldigd wegens het niet bijwonen dezer vergadering. Voorts waren een aantal boekgeschenken ontvangen. Van den heer Mulder was eene scheikundige verhandeling ingekomen. Eene vroeger reeds in gekomen verhandeling van den heer Kaiser zal iu de versla-en en mededeclingen worden opgenomen. De minister van oorlog had de akademie eenen brief toegezonden, waarin kennis wordt gegeven, dat er geene bezwaren bestaan om dc verhandeling over de bliksemafleiders iu de werken der akademie op te nemen. De minister van buitenlandsche zaken had de akademie een brief doen toekomen, met eene verhandeling uit de werken der fransche akademie. Van den minister van binnenlandscke zaken

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1