MIDDELBURGSCHE i\°- 129. Zaturdag 1856. COURANT. 25 October. ömnrolanöscljr tijöingen. Deze courant verschijnt des diiigs.clags, donderdags en Zcifcurdags. Binnen deze gemeente en Viis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertêntien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeken makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. JSiddelliurg 24 ocfobejr. De commissie welke zich de belangen van dit gewest zal aan trekken bij de exploitatie van den Zeeuwsch-duitschen spoor weg, waarvan wij de zamenstelling in ons nommer van 4 dezer vermeldden, heeft gisteren ten raadhuize dezer gemeente eene eerste vergadering gehouden en tot haren voorzitter benoemd jlir. mr. Paspoort van Grijpskerke. Den heer A. J. van Emdcn alhier viel gisteren het voorregt ten deel, gedachtenis te vieren van zijn 50jarige loopbaan als muziekmeester binnen deze gemeente. De ondubbelzinnigste blijken van deelneming mogt hij daarbij van alle zijden ondervinden. Getuige in de eerste plaats het concert, dat bereids eergisteren avond te zijner benefice in de concertzaal alhier gegeven werd. Met de leiding van dit ge deelte der feestviering hadden zich eenige voormalige leerlin gen van den ijverigen muziekonderwijzer belast, en het was aan hunne onveimoeide pogingen gelukt de medewerking te erlangen van gunstig bekende solisten, waaronder de violon cellist P. 11. Bekker, de heer Iburg, violist van Amsterdam, en mevrouw AnschiUz-Bolgorschek, pianiste alhier, uitblonken. Was den jubilaris eene aangename verrassing bereid, zoo door het smaakvol met bloemen versierde lokaal, als door een, niet op het programma vermelden, feestzang te zijner eere, uitge voerd door eenige heeren, en gecomponeerd door den heer Koch van Amsterdam, niet minder aandoenlijk en vleijend was het voor hem, na den afloop daarvan, uit handen van den lijdelijken voorzitter der Vereeniging lot bevordering der toonkunst eene f'raaije zilveren vergulden medaille als herinnering aan deze feestviering te ontvangen. Na den afloop van het concert vereenigde net meereudeel der medewerkenden zich op de bovenzaal der sociëteit De ver genoeging alhier, waar men geruimen tijd in gepaste vrolijkheid vereenigd bleef. Gisteren morgen ontving de jubilaris bij vernieuwing bewij zen van de achting die hem door de kunstminnaren wordt toe gedragen, zoo wel als van belangstelling in het door hem ge vierde gouden feest. Behalve de geschenken van zijne vrienden werd hem eene sierlijke voltaire vereerd door het muziekgezel schap Uit kunstliefde en een fraaije kristallen beker met zilve ren voet door eenige zijner ambtgenooten. Des avonds werd hem eene serenade gebragt door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij, waarvan de heer van Emden kapelmeester is. Behoudens een aantal belangstellenden en genoodigden vervoegden zich toen nog aan zijne woning deputatien van de alhier gevestigde Manneuzangvereeniging Concordia, en der afdeeling der maatschappij V. W., waarvan de orateur eenige sierlijke en toepasselijke dichtregelen voor droeg. Een en ander levert het beste bewijs dat geen kunstminnaar is achtergebleven om zijne hulde te brengen aan den feestvie rende, aan wiens onverdroten ijver de toonkunst binnen Mid delburg groote verpligting heeft, en die bij zijne feestviering mag terugzien op een werkzaam leven, dat schier geheel aan de kunst was gewijd, en waarin hij het voorregt smaken mogt mc- nigen zeer verdienstelijken kwcekeling aan de muziekale ïvereld te schenken, waarvan velen thans het sieraad uitmaken. Moge onze gemeente zich nog lang verheugen in het bezit, van den, hoewel op gevorderden leeftijd, nog met jeugdige liefde voor de kunst bezielden, volijverigen man. Men schrijft ons uit Vlissingen vau den 24 dezer: !Z. Gisteren avond werd alhier een winkelier, aan de oost zijde van de Bierkade woonachtig, door de voorbijgangers ge waarschuwd, wegens de opstijging van eenen snel toenemenden rookdamp, voortkomende uit den kelder zijner woning. De aldaar aanwezige brandstoffen Hadden groote onheilen kunnen veroorzaken, doch door dcspcedigaangebragte bluschmiddelen is men zulks voorgekomen. Men schrijft uit VlissingenBij het verlaten van de korvet Prinses Amalia, door Z. K. H. prins Eredcrik, die daarmede naar St. Petersburg is overgebragt, hebben de bevelhebber een rijken zilveren vergulden bouloir, de eerste officier, de officier van administratie en de officier van gezondheid ieder een kost baren zilveren vergulden beker, en de overige officieren elkeen zilveren fraai met goud bewerkten sigarenkoker namens Z. K. H. ten geschenke ontvangen. Daarenboven schonk Z. K. IT. aan de bemanning eene som van f2500 en aan den schipper een gouden cylinder-horlogie, terwijl de schout-bij-nacht 't Hooft een uitstekend rijkj^pen- dule ten geschenke ontving. Den 18 dezer is door twee man van dc brigade marechaussée uit Hulst gevankelijk te Hontenisse aangebragt, om naar de gevangenis te Goes te worden getransporteerd, een 82jarige vrouw, te St. Jansteen woonachtig, beschuldigd van het opkoo- pen van goederen, welke zij wist gest olen te zijn. Naar rnen verneemt zullen er binnen weinige dagen weder om eenige huisgezinnen, behoorende tot den arbeiderstand, uit het eiland Duiveland, van daar over Antwerpen naar Noord-Amerika vertrekken. Onze correspondent te Antwerpen deelt ons het volgende mede Laatstleden maandag, op het oogenblik dat de stoomboot van den Waasschcn spoorweg van Antwerpen vertrok, is een de reizigers in de Schelde gesprongen. Tot heden heeft men het lijk nog niet terug gevonden. Men verneemt, dat in het begin der volgende maand een oorlogsvaartuig (waarschijnlijk Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden) naar Madera zal worden gezonden, ten einde daar aan boord te nemen en naar het vaderland over te brengen de 22 Maleijers, die onlangs, zoo als uit het berigt in de dagbla den gebleken is, zulk een snooden aanslag gepleegd hebben op dc Europeanen, gezagvoerder en schepelingen van het koop vaardijschip Twen the en die dat schip in brand hebben gesto ken, waaruit de Europeanen zoo wonderdadig gered zijn. Men wil weten, dat die Maleijers hier te lande, vermoedelijk voor het provinciaal gereglshof in Zuidholland, zullen te regt slaan, als zijnde zij te Botterdam aangemonsterd. In de buitengewone vergadering van de deelhebbers der Rijn spoorweg-maatschappij zijn, metalgemeene stemmen, benoemd: tot president der directie de heer Hesleden tot vice-president de heer Zilleseu en tot commissaris der maatschappij de heer Godefroi. De bezoldiging van den heer Hesleden is bepaald op f 12,000 's jaars. Ter beschikking van eene commissie van zeven aandeelhouders is een bedrag van f80,000 gesteld, om daaruit aan dc commissarissen, directeuren, hoofdambtenaren en an dere daarop regthebbende personen een blijk van erkentelijk heid te geven, en de directie is gemagtigd tot den aanleg van ecu spoorweg van Breukelcn naar liarmelen, bezijden Utrecht, ter bekorting van den weg van Amsterdam naar Botterdam. Wij lezen ergens dat Balbi het aantal christenen van alle secten op 260 millioen schat, dat der joden op 4 millioenhij rekent verder dat er ongeveer 96 millioen belijders van den Is lam, 60 millioen brahminen, 170 millioen buddhistcn en 147 millioen heidenen zijn. In deze schatting zijn echter, onbegrij pelijker wijze, de Chinezen, die Buddhislen zijn en meer dan 300 millioen uitmaken, buiten rekening gebleven, zoodat men dus 470 millioen buddhisten heeft, dat is ongeveer de helft van het aantal menschen, die men rekent dat de aarde bewonen. OenoËJtiin^en en besluiten. Bij koninklijk besluit van 17 dezer is de kapitein-luitenant ter zee P. van Woelderen op zijn verzoek en uit hoofde van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met 1 november eerstk. gesteld op pensioen, ten bedrage van f1400 en is hem alsdan opgedragen de betrekking van havenmeester der marine te Willemsoord. Bij besluit van 16 dezer heeft Z.M. goedgevonden op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan J. A. A. Fransen van de Putte, als 1ste luitenant bij het bataillon no. 3 rustende schutterijin Zeeland te benoemen tot Isten luitenant de 2de luitenant A. E. van Dishoek, tot 2den luitenant G. TI. Jonker, thans schutter; bij het bataillon no. 5, tot kapitein M. H. Telchuys, thans lsle luitenanttot lsten luitenant M. J. van Yessem, thans 2de luitenant; lot 2den luitenant M.H.van Diggelen, thans vrijwillig schutter. Bij besluit van 19 dezer heeft Z.M. goedgevonden den heer J. B. Joossen tot dijkgraaf van de vereenigde polders van Osse- nisse te benoemen. Bij Zr. Ms. besluit van den 17 dezer is aan den adjunct- administrateur en magazijnmeester bij het marinehospitaal te Willemsoord, W. W. Bingly, aan wien de rang van 2den luite nant is toegekend, op zijn daartoe gedaan verzoek, verleend de rang van lsten luitenant, builen bezwaar van 's rijks schatkist. ^'ectpoïosïe. Met diep leedwezen hebben wij aan onze lezers de treurige tijding mede te deelen dat dingsdag avoud onze vaderlandsche dichter Tollens, te Rijswijk, in 76jarigen ouderdom overleden is. Werd het nederlandsche volk, eenigen tijd geleden, veront rust door dc mare dat de geliefde dichter zwaar krank was, vernam het later dat de ziekte niet onrustbarend was, thans nu de dood eeu einde gemaakt heeft aan 's mans roemrijk leven, zal ieder die zich Nederlander gevoelt, tot in het diepst zijner ziel zich geschokt gevoelen. Het is als of er een lid van ieders huisgezin is afgesneden, zóó naauw was hij aan allen verwant, zóó gevoelde ieder door zijne zangen zich aangetrokken. Nu zullen zijne liederen ons nog dierbaarder worden. Moglen zij verder den degelijken hollandschen geest blijven voeden ca versterken, dan leeft hij immer voort en is zijn verscheiden glorierijker dan het afsterven van menigen helden staatsman. jtlat'ine en ïeg-ei'. De zeildag van Zr. Ms. fregat Prins Alexander, koramandant de kapitein ter zee W. Steffens, naar Bio-Janeiro, en zoo men zegt ook naar de kust van Guinea, zal op het laatst dezer maand worden bepaald. Men gelooft dat deze bodem in de eerste dagen van november onder zeil zal gaan. Staten-generaal# De eerste kamer der staten-generaal is tegen dingsdag, den 28 dezer bijeengeroepen tot het hervatten van hare werkzaam heden. Zij zal alsdan de volgende wetsontwerpen behandelen, die laatstelijk door de tweede kamer zijn aangenomen, als 2. negen tot het verleenen van naturalisatien; 2. tot magtiging tot ouderhandschen verkoop van een perceel rijksgrond, te Maas tricht; 3. tot verhooging van hoofdstuk Y der staatsbegrootin"- voor 1856, bijdrage voor den aanleg van een kanaal ter verbin ding van de Drentsche hoofdvaart te Assen met de haven te Groningen; 4. tot onteigening van perceelcn ten behoeve van de verbetering van het kanaal, genaamd het Dokkumer groot- diep, leidende van Dokkum naar de zeesluis Denieuwe zijlen, in de gemeente Oostdongeradeel (prov.Eriesland); 5. tot ont eigening van percelen voor dc verlenging van het kanaal van 'sGravenhage naar Scheveningen; 6. tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld; 7. tot vaststelling der ra ming wegens verstrekkingen voor het departement van oorlorr.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1