MIDDELBURGSCHE COURANT. r 128. Donderdag '1856. 23 October. 2lcmli£>nïri0mgm i3inncnlanbscl]c lijdingen. Binnen deze gemeente en Vlia- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschiedon tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeten makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naaT de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. VAJi HET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE ES GEREESTEBESTCREN Publicatie. De burgemeester en wethouders van Ylissingen Gelet hebbende op het koninklijk besluit van den 9 novem ber 1851 (staatsblad no. 142.) Maken bekend 1. Dat op woensdag den 19 november aanstaande, eene ver gadering van kiesgeregtigden in ecne der benedenzalen van het raadhuis aldaar, zal gehouden worden om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en fabrieken, die met liet einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn of om andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. 2. Dat de lijst der kiesgeregtigden ter inzage ligt ter secreta rie dezer gemeente, terwijl de ingezetenen indien zij tegen die lijst bezwaren moglen hebben, die kunnen inleveren van den 22 dezer tot den G der volgende maand. Vlissingen, den 17 octoberl856. De burgemeester eu wethouders voornoemd. 3. W. CALLENFELS. De secretaris, MAB1LOT. Middelburg- 325 october. Door den gemeenteraad zijn heden onder anderen benoemd tot lid der commissie van toezigt over de plaatselijke genees kundige school, de heer J. H. Corcielje, als lid van de plaat selijke commissie van geneeskundig toevoorzigt, inde plaats van wijlen den lieer J. D. van Bakelgem; tot dirigerend lid der Teekeuakademie, de heer A. Magielse, in de plaats van wijlen jhr. mr. J. C. Schorer van de Souburgen. De voorgestelde verplaatsing van de botermarkt, waartegen een adres van vele bewoners der markt ingekomen is, is tot nader onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit den voorzitter beuevens de lieeren mrs. Vis en. van Diggelen- Aan de regering zal alsnog magtiging gevraagd worden om voor dit jaar de aanslagen in den hoofdelijken omslag betaalbaar te stellen in 4 termijnen, in de plaats van 2, daar er slechts twee maanden van het dienstjaar meer overig zijn, (en alzoo in 4 ge lijke deelen in de maanden november, december 1855 en janua- rij en februarij 1856.) Nader verslag cler zitting in ons volgend nommer. Gaarne nemen wy het volgende artikel over, uit de //North and south Shields gazette and Northumberland and Durham advertiser" van 16 dezer Aanden uitgever van de North en south Shields gazette. Mijnheer! Sta mij toe van uw dagblad gebruik te maken om onze op- regte en hartelijke dankbaarheid tc betuigen voor de vriend schap en menschlievendheid, ons bewezen door den gezagvoerder Nepperus van de hollandschc bark Mercuries van Middelburg, op den 30 september eu drie daaraanvolgende dagen. Terwijl wij met ons schip geheel lek lagen en aan de golven waren prijs gegeven, drong de gezagvoerder Nepperus met zijn barkschip door tot onze brik Hope, van Shields, in de toppen van welk schip wij ons drie dagen en drie nachten hadden opge houden onder hevigen winden verschrikkelijk weder. Waarlijk, wanneer dar. ook gezagvoerder Nepperus en zijne manschappen ons niet geholpen hadden, weet. God alleen wat er van ons ge worden ware, daar drie andere schepen ons op korten afstand voorbij gingen zonder de minste acht op ons te slaan, ofschoon wij een noodvlag hadden gcheschenzoo dat deze ons onmen- sehelijk bloot stelden aan het gevaar van te vergaan. Welk een wreed en lafhartig gedrag vnnmenschelijkc wezens tegenover zeelieden Deze eenvoudige uitdrukking van onze dankbaarheid, mijn heer de uitgever, is slechts eene niets beteekenende belooning voor de bijzondere voorkomendheid en menschlievendheid van gezagvoerder Nepperus. Intusschcr.-is het al wat wij op dit oogeublik vermogen voor iemand, wiens edel en edelmoedig hart, niet tevreden met ons van den dood gered te hebben, ons nog op de onbekrompensie wijze deed voorzien van kleeding- stukken, voedsel, wijn en andere benoodigdheden, om ons lijden te lenigen, gedurende al den tyd dat wij bij hem waren. De hemel geve dat het ongeluk hem nooit overkome, zich te bevinden in een toestand, gelijk aan dien waaruit hij ons zoo edel moedig heeft gered. Zoo voor zich zelf als voor de bemanning van de verongelukte brik //Hope." (Get.) John Y. Johnson, South Shields, 13 october 1S56. gewezen gezagvoerder. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd vóór of uiterlijk op den 25 dezer aan de commissarissen des konings in de provin ciën mede te deelen, hoe veel de openbare onderwijzers en onder wijzeressen aan schoolgeld in den jare 1855 hebben ontvangen. De minister van binnenlaudsche zaken heeft, in aanmerking nemende dat men zich ook hier te lande meer en meer begint loe te leggen op liet droogleggen van gronden, door middel van bedekte afwateringen (draineren), en daarbij veelal te ver geefs wordt omgezien naar een geschikt persoon, aan wien men de leiding van zulk een werk kan toevertrouwen, de aandacht der grondbezitters gevestigd op den heer J. D. Evers, burger lijk ingenieur te Delft. Deze heeft zich inden afgeloopenzomer bezig gehouden met het droogleggen van landerijen inden Wil- helminapoldcr, op Zuid-Beveland. Volgens het getuigenis van den heer I. G. J. van den Bosch, directeur van dien polder, heeft de heer Evers zich met ijver en bekwaamheid van zijne taak ge kweten, en heeft hij in alles wat tot het droogleggen behoort., zoodanige ervaring verkregen, dat hij voor dergelijke werk zaamheden gcrustelijk kan worden aanbevolen. Men leest in het Algemeen handelsblad: Heden, maandag 20 dezer, verloopt de dertigste dag sedert de benoeming van den heer mr. Bosch van Drakestein, lid der eerste kamer van de staten generaal, tot raadsheer in het pro vinciaal geregtshof van Noordholland (bij koninklijk besluit van i 17 sept, 11.) in de Staats courant is bekend gemaakt (die van zondag 21 sept.); evenwel zijn de provinciale staten van Noord holland nog niet als kies-collegie bij elkander geroepen om in de daardoor ontstane vacature in de eerste kamer te voorzien. Wij meenen te mogen vragen, hoe dit te rijmen is met art. 91 lid 4 der grondwet, en art. 89 lid 1 der kieswet (wet van 4 julij 1S50, staatsblad no. 37)? Wel bepaalt art. 97 lid 2 dier zelfde wet, dat in dit geval de termijn van dertig dagen voor de nieuwe keuze begint te loopen van den dag waarop de minister van binnen- landsche zaken kennis van het feit (der reden van vacature) heeft bekomen, maar men zal toch wel niet onderstellen of be weren, dat een regerings departement onkundig is van eene benoeming of bevordering, die door de regeriug officieel in de Staats courant is aangekondigdEr bestaat dus o. i. eene vaca ture in de eerste kamer en de bij de wet voorgeschrevene ter mijn, om die te vervullen, is verloopcn. Kan zij nu als nog latei- worden vervuld? Zie daar eene kwestie van staatsregt, die het niet aan ons is le beslissen. Ten gevolge van de niet aanneming van zijne benoeming tot lid der tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Steenwijk, dooi den heer mr. A. J. Duymaer van Twist, moet in gemeld kies district, volgens de Kamper courant, de heer B. P. G. van Dig gelen, als kandidaat zeer in aanmerking komen. Bij koninklijk besluit is verklaard, dat de bepaling, voorko mende in eene policic-verordening op de herbergiers eu kofiij- htiishouders, waarbij deze geeue openbare muziek- of danspar tijen mogen aankondigen of geven, dan na bekomen verlof van den burgemeester, noch met de wet, noch met het algemeen belang in strijd is, daar uit art. 2 der wet van 21 mei 1819 (Staatsblad no. 34) wel volgt, dat alleen de wet of eene door den koning goedgekeurde verordening de uitoefening van eenig bedrijf of beroep bepaald of voorwaardelijk kan verbieden, doch dat er in liet bedoelde geval geene sprake is van verbod, maar alleen van beperking in de uitoefening van een bedrijf, tot welk laatste, volgens het slot van art. 2 dier wet, ook de plaatselijke wetgever bevoegd is, vermits aldaar gelezen wordt, dat een iegelijk verpligt is zich in de uitoefening van zijn handel, beroep bedrijf, handwerk of nering, te gedragen naar de verordeningen van algemeene en plaatselijke policie, en hieruit volgt, dat de gemeentebesturen in het belang der openbare orde, bepalingen kunnen maken, waaraan de houder van liet patent zich moet onderwerpen. Ingevolge deze beslissing, is de bedenking, die vroeger bij het departement van binnenlaudsche zaken bestond, tegen dergelijke bepaling in verschillende plaatselijke verordeningen, opgeheven, zoo dat de gemeenteraden zich geregtigd kunnen beschouwen, zoodanige bepaling in hunne verordening op te nemen. De duitsche feestgenooten, welke zich naar Amsterdam heb ben begeven om deel te nemen aan de feesten, ter viering van de aansluiting der nederlaudsche aan de duitsche spoorwegen, en onder welke zich, naar gemeld wordt, ook de generaal v. Kön- neritz, en de presidenten v. Möller en v. ICleist lletzow bevon den, zijn, zoo wel in Emmerik, als in Arnhem en Utrecht, plegt- statig ontvangen en verwelkomd, terwijl de treinen door de corpsen muziekanten van het 4de regim. pruissische kurassiers en het regiment nederlaudsche veldartillerie zijn begeleid. In Amsterdam zijn verscheidene huizen van bijzondere per- souen geïllumineerd geworden, en zijn van een aantal openbare gebouwen en andere woningen de vlaggen uitgestoken. Des avonds is het gedenk teeken voor de trouw der Nederlanders aan hun vaderland en aan hunnen koning, op den Dam, verlicht, en hebben, na den afloop van den feestmaaltijd op het koninklijk paleis, dc feestgenooten zich naar de zaal van Erascati begeven, welke op een zeer doeltreffende wijze was versierd en onder anderen, behalve met de nationale, de pruissische en engelsche vlaggen, ook prijkte met de vlaggen van Hanover, Wurtemberg, Saksen, Oostenrijk en Rusland, en met die van Frankrijk, Beigie en Spanje, als van de staten, met welke Nederland doormiddel van spoorwegen thans is, of zal worden verbonden. Aan den feestmaaltijd, bij welken z. e. de minister van bin nenlaudsche zaken heeft voorgezeten, hebben 300 personen deelgenomen, en de van wederzijden ingestelde feestdronken getuigden van eenen geest van onderlinge welwillendheid, ter uitbreiding van handel en verkeer en daardoor van welvaart. Den ISden october is de feesttrein, ter opening van den weg in zijne gcheelc uitgestrektheid, van Amsterdam naar Keulen vertrokken. Benoeming-en en toesluiten. Z. M. heeft bij onderscheidene dezer dagen genomen beslui ten goedgevonden: 1. aanden luitenant-kolonel jhr. E. A. O. de Cascmbroot, van den geueralen staf, hoogstdeszeifs adjudant, in buitengewone dienst, gouverneur van Z. K. H. den prins van Oranje, en aan den lsten luit. jhr. J. F. W. de Geer, van het 5de regem. iuf., ordonnans-officier bij Z. M., toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje, toestemming te verleenen tot het aan nemen en dragen, aan eerstgemelde van het kommandeurskruis der orde van S't. Olaf en van dat der orde van de Wurtemberg - sche kroon, eu aan laatstgemeldcn van het ridderkruis der orde van St. Olaf, en van dat der Frederiksorde, aan beiden respec tievelijk geschonken door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen, en door Z. M. den koning van Wurtemberg; 2. te benoemenbij het lstc regem. inf. tot lsten luitenant den 2den luit. J. B. L. J. Kolkman, van het korpsbij het 2de regem. inf. tot kapitein van de 3de kl., den lsten luik-adjudant W. H. Maclainc, van het korps; bij het Gderegem. iuf. tot lstcu luit. den 2dcn luit. P. E. Perk, van het 7de regem. inf.; bij h^1'

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1