MIDDELBURGSCHE COUR A N T. ft0- 127. Dingsdas 1856. 21 October. öitmmlattöstlH' lijïmtgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zfitariags. Einnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbeken makiugen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 2© october. Op woensdag aanstaande, des namiddags één ure, zal de ge meenteraad alhier eeue openbare zitting houden ter behandeling van de navolgende onderwerpen Missive commissie leenbank, staat van beleeningen; supple- toire kohieren hntaarngeld en fourage; overlegging proces verbaal kasopneming; voordragten vervulling vacature com missie geneeskundige school, teekenakaaemie en frausche scho len; vaststelling termijnen hoofdelijken omslag; bij resumtie benoeming amsterdamsche beurtschipper; idem staat en con ditiën verkoop boomen; idem verplaatsing botermarkt en re kwest tegen die verplaatsing. Het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier heeft bij arrest van heden uitspraak gedaan in de zaak van J. Slierendregt, commissionair te Zierikzee. Zoowel de veroordeelde als de officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee zijn in appel gekomen van een vonnis dier regtbank, waarbij de beklaagde was veroor deeld tot eenzame opsluiting voor den tijd van zes maanden en in eene geldboete van f 100, ter zake van opligting. Het hof heeft, de beide beroepen te niet doende, als wettig en overtuigend bewezen, aangenomen dat de beklaagde den thans onder curatele gestelden persoon van Frans van de Stolpe Cz., te Zierikzee, door het voorspiegelen van oigendoms- verkrijging, een onbezorgd leven, bedwelming door sterkeu drank enz. bedriegelijk heeft beroofd van hem aankomende gelden enz.dat daartegen niets afdoet de tot verdediging aan gevoerde bewering als of de beklaagde van dien persoon eene belangrijke tegenvordering zou hebben, en dien ten gevolge den beklaagde overeenkomstig art. 405 wetboek van strafregt, in verband met art. 8 der wet van 29 junij 185-4 (staatsblad no. 102) veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, eene geldboete van f 100 met ontzegging voor den tijd 5 jaren van de regten, omschreven bij art. S van laatstgenoemde wet, en al de kosten vau dit geding. Wij herinneren den geregtigden tot het verkiezen van leden der kamer van koophandel en fabrieken binnen deze gemeente, dat op maandag 24 november eerstk. de verkiezing moet plaats hebben ter voorziening in de vacaturen van leden dier kamer, met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding of door andere oorzaken uitgevallen; en dat inmiddels dc lijst van kies- geregtigden ter gemeente-secretarie ter inzage ligt eu bezwaren daartegen tot 31 dezer kunnen worden ingeleverd. De afdceling Tholcn der Zeeuwsche maatschappij van land bouw hield jl. donderdag eene vergadering te Poortvliet. Het voorstel van het hoofdbestuur tot het oprigten van een land- bouwbibliotheek, door van de contributie van ieder lid 10 cent te besteden tot aankoop van boekwerken, is niet aangenomen, om reden er sedert jaren aldaar reeds eene bibliotheek bestaat en aan welke meerdere uitbreiding zal worden gegeven,dan tot dus verre is geschied. Voorts werd door den heer A. Geluk J. Az., eene voorlezing gehoudpn over de ploeg, en nadat de heer J. J. Bybau eene mondelinge mededeeling had gedaan om de room- rijkiieid der melk te kennen, werd de vergadering gesloten. Bij koninklijk besluit is bepaald dat Z. M., gebruik makende van de bevoegdheid HD. bij de wet op het notaris-ambt toege kend, heeft besloten, dat in de vacature te Hulst ontstaan door het overlijden van den heer Beumer Hardenbergh, niet zal voor zien worden. Daarvan is aan de sollicitanten kennis gegeven. Bij beschikking van 16 octoberjl. heeft de minister van bin- nenlandsche zaken, overwegende dat de heer mr, A. J. Duymaer van Twist zijne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-genéraal in het hoofdkiesdistrict Steenwijk niet heeft aangenomen, bepaald, dat eene nieuwe verkiezing in genoemd district zal plaats hebben op donderdag den 30stcn oetobcr aanstaande. Aan een schrijven uit 's Hage ontleenen wij het volgende Bij het onderzoek der staats'oegrooting voor 1857 in de afdee- lingen van de tweede kamer der staten-generaal, heeft de begroo ting voor het departement van oorlog veel bestrijding ontmoet, zoo dat het gerucht als of die minister bij die gelegenheid zijn ontslag zou nemen, wel eenigen grond van waarschijnlijkheid verkrijgt. Men gaat zelfs zoo ver van in dat geval te voorspel len, dat het departement van oorlog alsdan zal beheerd worden door jhr. C. M. Storm van 's Gravesande als minister, bijgestaan door een directeur-generaal, even als thans plaats heeft met het departement van marine. Zaturdagzijn te Arasterdam de feesten geopend, ter gelegen heid van de te lang vertraagde en zoo zeer gewenschte aanslui ting van den rijn-spoorweg aan deduitsche spoorwegen. De duitsche feestgenooten, met den pruissischen minister vau koophandel, den heer v. d. Heijdt, aan hun hoofd, zijn te vier ure aan het stations-gebouw, 'twelk op eene gepaste wijze met de pruissische en nationale kleuren was versierd, door dc plaatselijke overheid ontvangen, en van daar naar het konink lijk paleis geleid 'twelk, op last des kouings gelijk gemeld is, voor een gastmaal door de regering den feestgenooten aangebo den, beschikbaar was gesteld. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat uit hoofde van het verloopen der gronden in de monding van het Maassche zeegat, aldaar de volgende verande ringen in de betonuing hebben plaatsgehad: l.de zwarte ton no. 2 is opgenomen en weder geplaatst in de diepte van 22 pal men, op de merken de toren van Brielle in de reddingbootkeet, en de toren van Maassluis eeue halve scheepslengte beuoorden het Steenebaken; 2. de roodeton is opgenomen, eu in de plaats daarvan in eene meer W. Z. W. vigting gelegd eeue zwarte ton gemerkt no. 3. in 27 palmen diepte, op de merken: de toren van Brielle in het Oosteinde van de laan,en de Nieuwe Krabbe- steê aau den noordkant der batterij van het Steenenbaken; 3. de zwarte ton no. 3. is opgenomen, en weder als no. 4. geplaatst, in 33 palmen diepte op de merken: de toren van Goedereede eene scheepslengte bewesten deu hoek van Rockanje; en de toren van Maasland tusschen het Steenenbaken en het huisje vau het Houtenbaken; 4. tusschen de witte tonnen uo. 4 en 5 is nog eene witte ton geplaatst, in 33 palmen diepte, op de merken het Steenenbaken in het huisje van Zeeburg, en de toren van Goedereede eene scheepslengte vrij van den hoek van Rockanje; 5. voorts is opgenomen de op het wrak van een hoe ker, in de merken: dc toren van Brielle midden in de laan, en het Steenenbaken aan den Noordkant van het huisje van het Houtenbaken, op de Maasdrooge gelegen hebbende wrak- ten. De diepten zijn gerekend bij gewoon laagvvaler, eu dc kompasstreken miswijzend. Men leest in het Handelsblad het volgende: Burgemeester en wethouders vau Amsterdam hebben doeu drukken een voorstel aan den gemeenteraad, waarin zij verkla ren levendig te gevoelen hoe zwaar de nieuwe directe stedelijke belasting de ingezetenen drukken zal, en hoe het in hooge mate wenscheiijk is, althans hetuitzigt te openen, dat in het vervolg langs andere wegen in de bestaande behoefte zal kunnen wor den voorzien. Doch daar het nemen van afdoende maatregelen builen het bereik van de krachten der gemeente ligt, doen bur gemeester en wethouders besluiten tot liet voorstel, om zich tot Z. M. den koning te wenden, met het verzoek om eene der rijks directe belastingen, en wel die op het personeel, ten behoeve der gemeenten af te staan, en ten dien einde de uoodige wetsvoordragteu bij de staten-generaal te doen indienen. Wordt het verzoek ingewilligd, dan zal het middel voor de hand zijn, om in de aangewezen bezwaren te voorzien. Eeu in dezen zin opgesteld concept-adres is bij het voorstel gevoegd. De medaille, die aan elk der leden van het hoofdbestuur der vereeniging Het metalen kruis te Amsterdam, door den koning is gezonden, vertoont aan de eene zijde het borstbeeld des ko- nings en aan de keerzijde een ontrold blad, omgeven door een lauwer- en eikcnkrans, waarboven de koninklijke kroon prijkt eu waarop de naam van hem, aan wien de medaille vereerd is» met den datum der onthulling gestempeld staat. Naar men verneemt, heeft hctZ. M. den keizer van Oosten rijk behaagd, den heerL. K.Turk, hoofdingenieur bij de directie der marine te Vlissingeu, te begiftigen met eeue gouden me daille, uit erkentenis voor een aan Z. M. aangeboden boekwerk. Naar men verneemt hebben dc heeren J. R. Carmichaël, president vau de sub marine telegraaf compagnie te Londeu, en J. W. K. de Leeuw, kapitein-ingcuieur te 'sGravenhage, zich bij verzoekschrift tot Z. M. den koning gewend, ten einde concessie te verkrijgen tot den aanleg van eeneu tweeden onder- zeeschen telegraaf van dc engelsche naar de nederlandsche kust. Dit plan moet voornamelijk strekken om, eveneens als aan Amsterdam, ook aan den rolterdamschen handel de voor deden van een onmiddelijk telegrafisch verkeer met Londen te verzekeren Men meldt uit 'sliagc, dat dezer dagen aan den minister van binnenlandsche zaken, door C. Verloop zoon, te Utrecht, voor principalen, aangevraagd is concessie tot den aanleg en exploitatie van één groot zeekanaal, dat onze beide groote koop steden Amsterdam en Rotterdam zoude verecuigen, voorzien van eene ïvinterhavcn benoorden Noordwijk aan Zee. Het kanaal zoude gaan laugs Leyden, 's Hage, Delft en Schie dam naar Rotterdam cn langs Haarlem door het IJ, welks ge deeltelijke droogmaking er medcin verband staat, naar Amster dam. Men meldt uit Rotterdam vau 14 dezer: Volgens brief van Rio de Janeiro van den 13 september, was aldaar met liet fransche schip Talisman, gezagvoerder Foubert, aangebragt de blanke equipage van het nederlaudsch barkschip Twcnthe, ge zagvoerder A. Coopmaus, van Rotterdam naar Batavia, die op de hoogte van Madera door de aan boord zijnde Maleijcrs over vallen en zwaar verwond was, voornamelijk de kapitein en eer ste stuurman, waarna de Maleijers, na alles vernield en stukge slagen tc hebben, het schip in brand gestoken hadden. In dien toestand ronddrijvende, was het brandende schip door gezag voerder Foubert gevonden, die de equipage overgenomen cn haar. na zoo veel doenlijk verpleegd te hebben, te Rio Janeiro geland had. Behalve de opperstuurman, dienogaanzijue won den leed, waren allen echter in beterschap toenemende. Ueiioeuiingen eu "besluiten. Bij kouiuklijk besluit van 15 dezer, is o. a. pensioen verleend aan mr. J. L. Liebert, als controleur bij's rijks belastingen te Goes, ten bedrage van f 13G0, wegens ouderdom en diensttijd. Bij besluit van 12 dezer, heeft Z. M. goedgekeurd het be roep van een predikant, uiigebragt door den kerkeraad der 1 er- vormde gemeente van Molenaarsgraaf, onder de classis van Dordrecht, op D. Niessen, predikant tc Zoutelande. Bij Zr. Ms. besluit van S dezer, is, met ingang vau deu 1 dezer, de officier van gezondheid der 3de klasse bij de ko ninklijke nederlandsche zeemagt F. J. G. A, Sineets, bevor derd tot officier van gezondheid der 2de kl., met bepaling dat hij zal rang nemen tuSschen de officieren van gezondheid der 2de kl. L. van der Hegge Zijnen eu J. P. Eefsink. Bij Zr. Ms. besluit van 12 dezer, is dc lieer J. G. Schittte, te Amsterdam, erkend als consul-generaal van het vorstendom Lippe in liet koningrijk der Nederlanden.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1