gii* in Nederlandsch Indie hebben getroffen, als in de gemeen te Ylissingen f 27,50, Arnemuiden f 4,Domburg f 6,48, Brouwershaven f 6,50, Oosterland f23,31, Ouwerkerke f7,70. Scherpenisse f 5,55, Borsele f 4,85, Krabbendijke f 6,50, Waar de f26,Wolphaartsdijk f 11, 40, Coüjnsplaat f 14,90, Cats f 6,35, Korlgene f 10,3 0, Wissenkerke f 14,93, Aardenburg f27,73, Biervliet f22,38, Hoofdplaat f2,42, St.-Kruis f2,50. Bij do kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen eene opgaaf wegens den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanje over de maand en de acht maanden, geëindigd den 31 augustus 1S56. Werd eenigen tijd geleden melding gemaakt van een concert dat zoude plaats hebben ter viering van het vijftigjarig jubilé van den heer van Einden als muziekonderwijzer in dezegemeen te, thans vernemen wij dat die feestviering, die op aanstaanden woensdag 22 dezer maand bepaald is, aan muziekliefhebbers een geuotvollen avond belooft. In de zamenstelling van het orckest moet men derwijze geslaagd zijn, dat de meesterstukken die ter uitvoering bestemd zijn, naar waarde zullen ten gehoore gebragt worden; ook de solostukken zullen, naar men zich vleit, aan dc verwachting welke men van de artislen heeft die zich daar mede belast hebben, ten volle beantwoorden. Het is dus te hopen en ook te veronderstellen dat Middelburgs ingezetenen door cene talrijke opkomst van hunne belangstelling zullen doen blijken. CU Jongstleden maandag werden in den Doelen der Ie Vlis- singen gevestigde koninklijke han.dboogschutterij.de scliictin- gen voor dit jaar besloten met den wedstrijd naar eene zilveren medaille, welke met het grootste aantal punten door den hoofd deken is behaald. Des avonds had de uitreiking plaats van verschillende eere- prijzen, gedurende de zomeroefeningen onderling uitgeloofd, en eindigde het feest met een souper waaraan een twintigtal loden deel namen. Bij de daartoe bepaalde inspectie der dienstdoende schut terij Ie Goes, zijn de onlangs benoemde officieren, deheeren Hochart en Saaijmans Vader, gisteren morgen voor het front der compagnie geinstaileerd, waarna aan heeren officieren en onder-officieren door de nieuw benoemden, eenige ververschin- gen ten hunnen huize zijn aangeboden. Dij dc jl. dingsdag plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der provinciale staten, tusschen de heeren C. Pierssens, te Hulst en E. A pers, te St. Jansteen, is gebleken dat uil ge bragt waren 301 stemmen; waarvan 8 briefjes in blanco en 2 van onwaarde. Hiervan heeft de eerste 241 en de laatste 50 stemmen bekomen, en alzoo is dc heer C. Pierssens, te Hulst, verkozen. Uit Hulst schrijft men ons van 15 dezer: Heden avond ten 8 ure werd het nieuw benoemd lid der pro vinciale staten, den heer C. Pierssens, door het muziekgezel schap //De harmonie," bij fakkellicht, eene serenade gebragt. Na door den directeur van dat gezelschap geluk te zijn ge- wenscht., werd in het bijzijn van eene talrijke menigte door den heer Pierssens plegtig verklaard, dat hij getroffen was door de eer hem op zijnen nog jeugdigen leeftijd te beurt gevallen, dat het steeds zijn streven zijn zal, de welvaart der bewoners van het 5de district in het bijzonder en die der geheele provincie in het algemeen, voor te staan. Men wordt opmerkzaam gemaakt op liet belang van het regt- streeksche handelsverkeer van Nederland met Tunis, Thans worden onze koloniale waren over Marseille, Genua, Livorno en Malla naar die haven overgebragt, ofschoon men er die regt- slreeks zoude kunnen aanvoeren, terwijl zij aan een invoerregt van 3£ pet. zijn onderworpen, en noch dc anker-, noch de ha- ye>ig^ld'?ti^vveel beteekenen. Welligt zoude eene bekendmaking vaii'; dé aten.van in- en uitvoer van regeringswege den neder- lahdsclieiri handel gelegenheid kunnen geven, om de waarde te lcèïön kepiféii en beoordeelen van een regtstreeksch verkeer van ons rijk met/dat van Tunis. f*"V"' j Mein-_?vdijzè¥ert dat bij de regering het plan bestaat om zoo spoedig rriogelijk aan de vertegenwoordiging eene wet aan te bieden, welke gelijktijdig de drie takken van het onderwijs zal omvatte^-- Omtrent het juiste tijdstip dier voordragt is echter lineemt heeft de heer Duymaer van Twist, in het lenwijk benoemd tot lid van de tweede kamer weraal, dezer dagen te Zwolie eene bijeenkomst, ge- bezending kiezers uit genoemd districten hun JtHzennea. gegeven, dat hij allezins erkentelijk was voor het in hem gesteld vertrouwen, maar zich niet Ie min genoopt vond te verklarendat hij die betrekking niet kon aanvaarden. In deze bijeenkomst is dc heer Storm van 's Grgvesande, voor malig lid der tweede kamer, in aanmerking gekomen om, ia- dien de heer Duymaer van Twist bij zijn besluit mogt volhar den, in zijne plaats in het district St.eenwijk te worden gekozen. Onze verdienstelijke landgenoot, de beroemde kunstschilder J. Bosboom, te 's Gravenhage, is tot ridder der belgische Leo poldsorde benoemd. Aan de Arnhemsche courant wordt uit 's Hage geschreven, dat het onwaar is, wat door het Dagblad van 's Gravenhage is medegedeeld, dat stoornis bij het naar de kerk gaan der mili tairen de oorzaak kan wezen van het hen niet meer begeleiden door de muziek. Die stoornis was tot dusverre althans nog aan niemand gebleken. De wave reden is, dat men meent, dat de muziek begeleiding der militairen niet overeenstemt met de betamelijke viering van den zondag! Benoemingen en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer is onder anderen benoemd tot procureur bij de arrondissements-regtbank te Zierikzee mr. J. P. N. Ermerins, advocaat aldaar. Het heeft Z. M. den Jwning behaagd te benoemen tot grootkruis der orde van de Eikenkroon, de heer mr. A. baron Bentink, HD. minister van staat en buitengewoon gezanten ge- volmagtigd minister aan het hof van Groot-Brittanje. A'ecrolog-Ie. In den nacht van 14 dezer is te Utrecht, in bijna 60jarige ou derdom overleden de heer P. P. Roorda van Eysinga, een man wiens eervol leven geheel en al aan het vaderland was ge wijd. Bij Waterloo moedig inde wapenen; op Java hoofd-amb- tenaar; jaren lang te Breda, als hoogleeraar aan de koninklijke militaire akademie, een ijverig onderwijzer der maleisehe en ja- vaansche talen, land- en volkenkunde; eindelijk sedert den laat- slen tijd in welverdiende rust steeds dubbel werkzaam, zoo voor het belang van Indie, als ten nutte van velerlei goede zaken in het algemeen; maar bovenal ten genoege zijuer talrij ke vrienden en tot vreugde van zijn hem innig liefhebbend gezin. De edele overledene verwierf zich hef ridderkruis der orde van den Nederlandschen leeuw, het doctoraat (honoris causa) in de letteren aan de leidsche hoogeschool, en het lidmaatschap van onderscheidene geleerde genootschappen, zoo binnen als bui tenlands. Maar méér dan dat alles nog, zag hij zich omringd door de achting en liefde van zijne medeburgers en van allen, die een braaf en verdienstelijk man weten te schatten op zijnen waren prijs. Den 13 dezer is te 's Gravenhage, in den ouderdom van ongeveer 51 jaren, overleden de heer A. van Rhijn, kapit.-luit. ter zee titulair, ridder der orde van den Nederlandschen leeuw. lierlt- en sclioolnieuws. Bij de provinciale commissie van onderwijs hebben zich zes tien adspirantcn tot het afleggen van examen op den 15 en 16 dezer aangemeld. Aan drie van hen werd de 2de rang, aan vier de 3de en aan drie de 4de rang, toegewezen. Ter verkrijging van de 2de rang werd één, van de 3de rang ook één en voor de 4de rang werden twee jongelieden afgewezen. Aaneen onder wijzer is acte voor hef geven van onderwijs in de fvansche taal uitgereikt, aan een ander is die voor het engelsch geweigerd. Marine en leger, Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, komman- dant de kapitein-luitenant ter zee W. H. A. Wesselink, is heden voormiddag, laatst van Swiuemündc, terreedevau Vlissingen aangekomen. Men berigt dat Z. M. zich vereenigd heeft met de voordragt van den minister van marine om, in verband met het voornemen tot den bouw van een vast droog dok voor de grootste schepen aan het Nieuwediep, aan twee der leden vau de genoemde com missie voor het dok, zijnde de HH. hoofd-ingenieur der marine Tromp en den ingenieur van 's rijks instituut Strootman, eene zending op te dragen naar Engeland en E rank rijk, tot het op nemen der merkwaardige nieuwe dok-werken aldaar, en dat ge noemde heeren zich tot dat einde spoedig op reis zullen begeven. liantongeregt te Middelburg-. Bij vonnissen van den 13 October 1S56 zijn 1. P. Swegens het visschen in het aan de gemeente Mid delburg toebehoorende vischwater eener onder Middelburg gelegene watergang, zonder van eene daartoe betrekkelijke acte voorzien ie zijn, veroordeeld in eene boete van f 10 en inde kosten, met verbeurdverklaring van het vischtuig en bij wan betaling tot 7 dagen gevangenis. 2. J. d. K., wegens het met een aalkorf bcvisschen van het aan J. C. toebehoorende water, zonder daarvoor eenige ver gunning van den eigenaar of regthebbende te hebben bekomen, veroordeeld in eene boete van f 10 en in de kosten, met ver beurdverklaring van de gebezigde aalkorf, en bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenis. 3. A.d.K., wegens het ligten van eene in het water van J. G. en A. P. liggende aalkorf, zonder van eenige vergunning van den regthebbende op dat vischwater voorzien te zijn, veroor deeld in eene boete van f3 en in de kosten, met verbeurdver klaring van de springstok en netzak, en bij wanbetaling tot één dag gevangenis. 4. J. I. en J. v. B., wegens het des nachts bevisschen van een anders vischwater, zonder eene daartoe betrekkelijke acte of eene permissie van den regthebbende op dat vischwater beko men te hebben, veroordeeld ieder in 2 boeten van f 20 en in de kosten, met verbeurdverklaring van hun vischtuig en gevangen paling, en bij wanbetaling ieder tot 14 dagen gevangenis. 5. P. G., wegens het des nachts op twee verschillende uren, visschen in het bij I.d. B. in pacht zijnde vischwater der ge- meentevest, zonder eene daartoe betrekkelijke acte bekomen te hebben, veroordeeld in 2 boeten ieder van f 20 en in de kos ten, met verbeurdverklaring van het vischtuig en gevangen visch, en bij wanbetaling tot 2 gevangenisstraffen ieder van 14 dagen. Afloop van verkooplngen. Middelburg 16 october. Een huis en erve in de Nieuwstraat, wijk Hno. 34, sectie C no. 24, grondlasten f 16,43. Verkocht voor f 1326. Een huis en erve in de lange Giststraat, wijk E no. 189. sec tie B no. 553, grondlasten f 9,84. Verkocht voor f 535. Staten-generaal. Dc leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter ver - gadering aangeschreven tegen dingsdag den 28 dezer. Men verneemt dat de leden van de tweede kamer der sta ten-generaal tot het begin van november uiteen zijn gegaan. öuitmlait&scljc tijïrirtgen. Engeland. Londen 15 october. Zoo men The times gelooven mag zou den dc westersche mogendheden thans zonder verder verwijl tot ernstige stappen jegens Napels overgaan. Volgens de ver zekering van dat blad is door het fransche gouvernement een ultimatum naar Napels gezonden, welks verwerping de terug roeping van het fransche gezantschap en de verschijning van het fransch eskader in de golf van Napels tot onruiddelijk ge volg zou hebben, en zal het britsclie gouvernement geheel op de zelfde wijze handelen. Hiermede stemmen berigten uit Weenen van heden, alsmede brieven uit Parijs van gisteren in de hoofdzaak overeen. Aan The globe wordt uit Parijs geschreven, dat in deze week een eskader van fransche en engelsche oorlogschepen voor Napels verschijnen zal, tenzij dc koning nog tijdig de door zijn gouvernement in diplomatieke nota's gebezigde uitdruk kingen van beleedigenden aard terugnam cu zich op zijn konink lijk woord verbond om de hem aanbevolen hervormingen in te voeren. Het boven genoemde orgaan van ons kabinet wedersprcekfc het berigt, dat koning Eerdinand in eigenhandige brieven aan koningin Victoria en aan keizei' Napoleon den wenschzou heb ben te kennen gegeven, om de napelsche aangelegenheid aan de beslissing van het parijsche congres te onderwerpen. De dagbladen berigten dat de keizer van Marocco ook aan Engeland, gelijk aan Erankrijk, geldelijke vergoeding toe gezegd heeft van de schade die door de roovers van de lliff-kust aan een engelsch handelsvaartuig is toegebragt, en dat hij maat regelen neemt om aan de rooverijen van dat gedeelte zijner onderdanen met geweld een einde te maken. Spanje. Volgens een berigt uit Madrid van jl. zondag, hebben de maarschalk O'Donnell en de overige leden des kabinets van de koningin hun ontslag gevraagd en bekomen, en is daarop het voorzitterschap van den ministerraad benevens dc zamenstel ling van een nieuw bewind door hare majesteit opgedragen aan den maarschalk Narvaez. Deze heeft onverwijld een nieuw kabinet gevormd, en zich als ambtgenooten toegevoegd de hee ren: Pidal, voor dc buitenlandsche zaken, Rivas, voor de finan - cien, Noccdal, voor debiunenlandschezaken, Argueles, voorliet departement van gratie en justitie, Urbistonao voor dat van j oorlog,Lcrsundi, voor de marine, terwijl twee militaire betrek- I kingen van politiek gewigt, het kapitein generaalschap van Madrid en het opperbevel over de cavalerie, mede aan vrienden j van den maarschalk Narvaez opgedragen zijn. Over dc aanleiding en strekking dezer gebeurtenis worden nog maar alleen gissingen medegedeeld. Reeds voor lang werd I beweerd, dat dc koningin tot cene reactionaire staatkunde overhelde, en als de ware man voor het doordrijven van zulk eene staatkunde werd steeds de maarschalk Narvaez beschouwd j doch sedert eenige dagen werd verzekerd, dat een brief van I keizer Napoleon, waarin aan koningin Isabella geraden werd het constitutionele staatsstelsel éérlijk en te goeder trouw te I handhaven, aan het bewind van den maarschalk O'Donnell nieuwe vastheid had bijgezet.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2