MSDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 16 October. ïiiinnmlcmöscljc tijdingen. l\°- 125. V Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«tv"u.vlag3. "Einncn deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3-franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg; 15 october. Maandag morgen had te Goes het instorten van eene stel ling den val van twee metselaarsknechts ten gevolge; geluk kig zijn beide met kwetsuren van geen ernstigen aard cr afge komen en bevinden zij zich naar omstandigheden redelijk. Gisteren morgen is in de Klokstraat te Goes een knaap door een boerenwagen omver gereden; bij het opstaan ontving hij nog van een der paarden een slag met den achterpoot, zoo dat hij geheel en ai bebloed was. Het schijnt evenwel dat ergeene ernsu'ge beleedigingen van eenig ligchaamsdeel hebben plaats gehad. Ilct Staatsblad no. 92 bevat een koninklijk besluit van den G dezer, houdende vaststelling van een onderscheidiugsteekcn voor de commissarissen van policie, waarbij wordt bepaald: 1. dat de commissarissen van policie, in de arroudissements hoofd plaatsen in functie zijnde, bij eene gewone zwarte kleeding, om den hals en over het vest, zullen dragen en sautoir een lint van oranje zijde, breed" 6 nederl. duimen, aan weerszijden ter breedte van anderhalven duim met zilver geboord, aan welk lint midden voor de borst hangende is een zilveren penning, aan dc eene zijde voorzien van het rijkswapen, aan de andere zijde met het opschrift: commissaris van policie'der gemeente2. dat gelijk ouderscheidiugsteekenmet het. opschriftcommissaris van rijkspolicie, zal gedragen worden door de commissarissen speciaal voor de rijkspolicie aangesteld, en 3. dat de commissa rissen van dc.policiein die gemeenten, waar geene regtbank gevestigd is, den hierboven omschreven penning op dc zelfde wijze zullen dragen aan een koord van oranje zijde. van 094,000 ponden, vermits de te leveren hoeveelheid, volgens (l>pt contract, san aanbesteding, 1,200,000 bedroeg^De adres- jfcjuön 'oetoogen verder, dat dc heeren "P. vaii' vHisaMfen en co. die niet konden prmsteren, leveranciers werden, fen dat, toen hun eenmaal dc leverantie was opgedragen, hun voordeelen toegekend werden, waarvan in het bestek van aanbesteding geene sprake was. Zoo werd hun gegeven vrijdom van invoer- regt, en zoo is hun een massa oude koperen duiten tot een ge- wigt van 100,000p. uitgekeerd, door welker versmelting zij ont heven zijn geworden van de verpligting, om zich zeiven het koper voor de eerste leverantie van plaatjes benoodigd, aan te schaffen. De heeren van Vlissingen en co. hebben daardoor zeker een kapitaal erlangd van f130,000, of liever, zij zullen dat. kapitaal gedurende de jaren, dat de leverantie onafgeleverd blijft,, door de loutere gunst van het gouvernement, niet behoe-" ven voor Ie schieten. De adressanten achten dit, ofschoon zij nog meer punten zouden kunnen opgeven, voldoende om aan te toonen, dat hun verzoek tot «naleving en uitvoering der wet op het nederlandsch-indisch muntwezen," eene betere beoor- deeliug verdient. Met Bilderdijks-feest is jl. zalurdag te Amsterdam door de I Rederijkerskamer, opgerigtiu 1844, in het lokaal Eensgezind heid, in tegenwoordigheid van eene aanzienlijke schare belang- I stellenden gevierd. De heer mr. I.da Costa opende het feest met eene sierlijke redevoering, waarin hij deu gfooten Bilderdijk als i mensch en dichter met al de hem eigené kracht en warmte I schetste. Aan een particulier schrijven uit's Hage ontleent dc Utrecht- sche courant het volgende De mededeeliug der Prov. drcntsclie courant, dat na de kers- vacantie onmiddelijk ecu wets-ontwerp op het lager onderwijs bij de tweede kamer zal worden ingediend, vindt hier nog geen algemeen geloof. Evenzeer betwijfelt men, dat de oppositie voor goed heeft afgezien van het indienen van eenig voorstel van be- lasting-verminderiug, al moge het niet van dien omvang zijn, als aanvankelijk was beraamd. Indien wij wel onderrigt zijn, heeft de minister van binnen- landsche zaken, die weken lang met de grootste inspanning aan verschillende hoogst belangrijke aangelegenheden vau stoffelij- ken aard arbeidde, vooral veel tijd besleed aan voorbereidende werkzaamheden tot verwezenlijking van de plannen, waarbp het noorden des rijks zoo lang reeds met ongeduld wacht. Nopeus het eindverslag van de outvangene en verdeelde gel den, gegeven tot leniging van den nood der behoeft igeu dooi den watersnood van 1854, waarover oulangs menig woord werd gesproken, meenen wij te weten, dat, later ingekomen gelden en het. elders iukasscren van waarde in papier, het niet mogelijk maken, daarover t.ot nu toe eene finaal afgeslotene rekening te geven. Binnen weinige weken is die echter te wach ten. De heeren H. dc Heus en zoon. B. W. Krepel en zoon en L. J. Enthoven en co. hebben op nieuw een adres aan de tweede kamer der staten generaal gerigt, om, in de zaak der oost-indi- sche duitenplaatjes, tot antwoord te doen strekken op hetgeen te dier zake in een vroeger adres der heeren P. van Vlissingen en co. was gezegd. De adressanten betoogeu, dat, zelfs aanne mende de waarheid van hetgeen door de heeren P. van Vlissin gen en co. was beweerd, namelijk, dat in september bereids eene hoeveelheid van 20G,000 ponden duitenplaatjes geleverd was, er dan ook nog te weinig geleverd was eene hoeveelheid Bij kon. beslnit van 8 dezer wordt bepaald dat de bepalingen van het kon. besluit van G oct. 1840, uo. 222, in verband met. het kon. besluit van 18 maart, jl., no. 79 (Stnatsbl. no. 12), om trent het stoken van gedistilleerd uit aardappelen, na 15 october a.s. voorloopig van kracht blijven, tot dat zij door nieuwe be palingen zijn vervangen.- Benoemingen en besluiten. Bij koninklijk besluit van 4 dezer is onder anderen goedge keurd de beroeping van eenen predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente te 's Heerenhoek c. a., clas sis van Goes, op W. van Elden, candidaat. Bij besluit van den 9 dezer heeft Z. AI. dekouing dekapi- tein-luitenants ter zee J. D. Wolterbeek en M. Cazauxvan Staphorst, benoemd tot kominamleors der orde van de Eiken kroon, en den luitenant ter zee 1ste klasse, jhr. M. W. Bowicr, tot ridder dier orde. Iierk- en sclioolnieuws. Naar men verneemt, is dezer dagen bij de docenten der la- tijusche scholen en gyranasieii in de drie noordelijke provinciën een adres aan z. exc. deu minister van binnenlandsche zaken ter teekening gezonden, waarin men aandringt op eene spoedige regeling der wet op het gymnasiaal ouderwijs. Dit adres heeft zijn oorsprong te danken aan een daartoe genomen besluit vau eeue vereeniging van genoemde docenten, die in het voorjaar te Leeuwarden vergaderd geweest is. Verbeteringen van het gymnasiaal onderwijs, met het oog vooral op de uoodige rege ling van het hooger onderwijs, schijnt de hoofd inhoud er van te wezen. Marine en leg-er. Zr. Ms transportschip Merwede, kommandant de luitenant ter zee 1ste klasse R. C. Sloos, van liellevoetsluisnaar Batavia, bevond zich 11. donderdag in goeden slaat zeilende op dc hoogte van Lezard. Den 9 dezer is te Swinemüude gearriveerd Zr. Ms. korvet Prinses Amelia, kommandant kapitein-luitenant ter zee W. H. A. Wesseliuk, komende van Kroonstad. Het examen van onderofficieren uit het leger, ter verkrij ging van den rang van 2den luitenant, zal den 3. der volgende maand bij de Koninklijke academie voorde zee- en landmagt te Breda aanvangen. Naar men verneemt zijn 17 aspiranten, waar van 14 van het wapen der infanterie en 3 van de cavalerie. De commissie bestaat uit den luit.-generaal Verhorst, inspecteur der infanterie, als voorzitterde majoors van Emden en Peper kamp, de kapiteins Weymar Schultz en Esau van de infanterie, den kapitein Pels Rijcken van de artillerie en den ritmeester adjudant Copes als leden, terwijl als secretaris aan die commis sie is toegevoegd de 1ste luitenant Kempers, adjudant van den gouverneur der academie. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 13 october. In deze zitting zijn ingekomen verschil lende koninklijke bood schappen ten geleide vau even zoo vele wets-ontwerpen met meniorien van toelichting, te weteu: 1. tot wijziging van hoofd stuk 1V der begroeting voor 18552. tot regeling .der zamen- stellirig en bevoegdheid van den raad van state (in de jongste zitting onafgedaan gebleven); 28 ontwerpen tot vereeniging van gemeenten4. en 5. twee ontwerpen tot aanvulling en wij ziging der wetten op de militaire pensioeuen enz., bij de zee- en landmagt. Drukken, rouddeelen eu verzending aan de afdee- lingen. Nog is ingekomen eeue missive van den minister van oorlog, ten geleide van eeue nota van wijzigingen en bijlagen tot hoofd stuk X der begrooting voor 1857. Het zelfde besluit. Aan de orde is de beraadslaging over het ontwerp van wet tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevange nen over 1857. De heeren van Bosse en Rochusseu brengen eenige beden kingen in het midden. Zljneexc.de minister van justitie beantwoordt in de eerste plaats de bedenkingen, gemaakt in de afdeelingcn en in het eindverslag opgenomen. Wat aangaat de daarin kenbaar ge maakte wenschelijkheid om den rijks arbeid algemeen in ile ge- va 'n;criissen in te voeren, en de vraag hoe velen er zijn, waar dit nog niet heeft plaats gehad, zegt zijne exc. clat cr van dc 22 nog slechts 6 zijn waar geen rijks arbeid plaatsheeft. De reden daarvan is gelegen in gemis aan localiteit, ofschoon ia die G hui zen van arrest toch aan de gevangenen gelegenheid wordt ge geven zich met kleinen arbeid bezig te houden. Dc regering aeelt niettemin de wenschelijkheid om den arbeid in de gevan genissen uit te breiden. Op de financiële bedenking, door den heer Rochussen, in overeenstemming met den heer van Bosse, op art. 1 gemaakt, met betrekking tot de uitbreiding der trac- tcmenten, zegtzijneexc.dat dit een gevolg is van de uitbreiding vau den arbeid zei ven. Deze maakt wederom meer toezigt nood zakelijk. De faculteit tot af- eu overschrijving al verder uit deu post voor onvoorziene uitgaven is hier allernoodzakelijkst. Na nog eenige woordenwisseling worden de algemeens beraadslagingen gesloten. Bij die over art. 1. st.eltdc lieer Ro chussen voor dat artikel met. f300 te verminderen, welk amen dement, na eenige discussie, met 30 tegen 10 stemmen wordt verworpen. Na de aanneming van de verdere onderartikelen en van het geheele art, 1, alsmede van art. 2, komt in beraadslaging een amendement van den heer van Bosse, betrekking hebbende op art. 3, welk artikel aldus luidt: n Wanneer de som, bij de be grooting der uitgaven voor een der onderwerpen vau uitgaaf, begrepen onder de artt. 1, 2, 3, 4 en 5 van het eerste artikel dezer wet, ontoereikend mogt worden bevonden, kan het ont brekende bedrag, met inachtneming der voorschriften van het tweede lid van art. 24 der wet vau den 5 october 1S47 (Staats blad no. 40), aangevuld worden door overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven in die begrooting vermeid. Het amendement strekt om de opname van art. 1 weg te laten. De heer van Bosse herinnert, tot toelichting van zijn amen dement, dat de minister de vermeerderingvan toezigt op den arbeid heeft noodig geacht. Hierover wordt eenige discussie gevoerd, waaraan de heeren van Bosse, Thorbecke en de minister deel nemen. Daarna is liet amendement van deu heer van Bosse aange nomen met 30 tegen 10 stemmen, en zijn daarna ook dc overige artikelen en de geheele wet met algemeeue (40) stemmen aan genomen. Vervolgens is zonder beraadslaging aangenomen, met algc- raeene stemmen, het wets-ontwerp, houdende onteigening van perceelen ten behoeve van de verbetering van het kanaal, ge naamd het Dokkumer Grootdiep. Daarna is aau de orde de b(?taadslaging over het wets-ont werp, houdende goedkeuring eencr ruiling tussehen den staat en de gemeente Roermond.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1