onderzoek gesteld in handen der heeren van der Vliet, dr.Keiler en dr. Goemans. Burgemeester en wethouders deolen mede dat zij de kas van den gemeente-ontvanger hebben opgenomen en dat in kas was f 8384,30. Komt in behandeling de verordening houdende voorwaarden waarop door de gemeente aan particulieren gaz zal worden ge leverd. Deze verordening wordt artikelsgewijze behandeld en vastgesteld, zijnde de leveringsprijs bepaald op 21 cents per kub. el of f 6 per duizend kub. voet. Hierna is in behandeling genomen dc gemeentebegrooting van 1857, waarvan de hoofdstukken 1 tot en met 8 zijn vastge steld, en om het ver gevorderde uur, de behandeling der ont vangsten bepaald op maandag namiddag ten 12£ ure. öuitmlanbsrije tijdingen. Ëugeland. Londen 10 October. The morning post deelt den volgenden brief, gedagteekend 29 sept., van zijnen bijzondcreu correspon dent in de Donau-vorstendommen mede; de inhoud waarvan echter nadere bevestiging schijnt te vereischen n Een onverwachte donderslag had ons niet meer kunnen treffen dan het heden ontvangen berigt. Vierduizend Oosten rijkers hebben zich op Galatz geworpen en die stad bezet, het zelfde hebben zij met Ibraïlow gedaan en eindelijk hebben zij al de havens van den Donau bemagtigd. Het dagblad van Kon- stantinopel gewaagt alleen van de bemagtiging van Ibraïlow, maar het lijdt geen twijfel of de beide steden hebben gelijk lot ondergaan. Niet alleen hebben de Oostenrijkers hunne troepen de kwartieren aldaar doen betrekken, zij hebben zich ook van de policie en de postkantoren meester gemaakt, zoo dat ieder persoon en elke mededeeling door hunne handen gaan moet. Deze gebeurtenis werpt natuurlijk de deur digt voor de commis sarissen, die met het raadplegen der bevolkingen van de vorsten dommen belast zijn en dus moogt gij er u op voorbereiden sir H. Bulwer weldra in Engeland te zien aankomen. Gij zult beter dan ik de reden van dit wantrouwen van Oostenrijk jegens de westersche mogendheden kunnen bevroeden. Moet men daarin het innemen van eene stelling zien, voor liet geval dat wij eene demonstratie tegen Napels maken mogen, en beteekent het dat, zoo wij wel aan onze vrijzinnige staatkunde in Italië den vrijen loop willen laten, Oostenrijk daarentegen den loop aan eene geheel tegenovergestelde staatkunde aan de oevers van den Do nau cn in dc Zwarte zee geven zal Dat zou wel eene zeer hevige uildaging zijn, en Oostenrijk is gewis de mogendheid niet om ae kans daarvan te wagen, indien zij niet wist door eene andere mogendheid ondersteund te worden. En welke mogendheid zou haar in zoodanige politiek dc hand willen rei ken, indien het Rusland niet ware The times van den 8 dezer behelst een schrijven uit Parijs, waarin het volgende voorkomt: "Men verzekert dat, in overeenstemming met den wcnsch van het engelsche gouvernement, wegens de onverzettelijke hardnekkigheid van koning Ferdinand, besloten is tot kracht dadige maatregelen jegens hem over te gaan. Waarin die zul len bestaan, wordt niet gezegd. //Onder het publiek in Frankrijk hecrschtniet meer zulk eene tevredene en blijmoedige stemming als in het laatste voorjaar, en zelfs hoort men ook sommige van de opreglste aanhangers der keizerlijke regering morren en klagen. Dat is een onloo chenbaar feit, het zij het aan de natuurlijke wispelturigheid van het fransche volk moet toegeschreven worden, of aan zijne ge woonte om de gevolgen zijner eigene buitensporigheden aan zijne regering te wijten, of aan de langdurige afwezigheid des keizers, waardoor natuurlijk ecnige aangelegenheden aan zijn onmiddelijk toezigt onttrokken zijn, of aan de financiële crisis, waartegen het moeijclijk schijnt een middel te vinden, of wel aan de zamenwerking van al die oorzaken. Zeker is het dal dc frausche drie percents staatsschuld na de geduchte crisis van 1S47 en te midden der gisting, waaruit de februarij-omwente- ling voortkwam, op 75 per cent stond, terwijl zij thans, na eenen voor Frankrijk roemrijken vrede, onder een krachtig en populair gouvernement, en terwijl er niet het minste gevaar van verstoring der openbare orde bestaat, tusschen 66 en 68 per cent dobbert. Hiervoor wordt, naar de alhier te lande heer- schende gewoonte, het gouvernement verantwoordelijk gesteld. //Het zilvergeld doet hier thans zoo veel agio, dat het schier uit den omloop verdwenen is, tot groot ongerief voor de volks- bedrijvigheid, inzonderheid in de vanfabricknijverhcid bestaan de landstreken, alwaar het zilver tot het betalen van het loon der arbeidslieden onmisbaar is." Eergisteren had de opening van de nieuwe) free trade hall te Manchester plaats, waarbij de heer Milncr Gibson als hoofdredenaar optrad. Hij sprak de hoop uit dat men pogingen zoude in het werk stellen lot het erlangen eener vermindering van het leger en de vloot, als ook om de druk der belastingen te verzachten en zoo doende deu vrijen handel van klemmende banden te bevrijden. Ook waarschuwde hij tegen inmenging in de binnenlandschc aangelegenheden van vreemde stalen. Berigten uit Konstantinopel van 29 september jl., door onze dagbladen medegedeeld, zeggen dat de aangelegenheid van de doorgraving der landengte van Suez op de zelfde hoogte bleef, terwijl de onderneming der spoorweglinie tusschen de Middellandsche zee en de Perzische golf, waarvoor door eene engelsche maatschappij concessie gevraagd is, vooruit ging. The Singapore free press behelst klagten over de neder- landsche autoriteiten in Indie, met welke sommige engelsche dagbladen instemmen, een van welke deswege het volgende zegt"Ten jare 1S2-1- werd tusschen dit rijk en Nederland een verdrag gesloten, met het doel, om hunne wederzijdsche regten en stellingen in den Indischen Archipel af te bakenen. De con tracterende partijen kwamen overeen, dat geen van beiden, middelijk of onmiddelijk, pogingen zou aanwenden om den handel der andere van de havens van een der inlandsche volken uit te sluiten, en dat iedere vroegere overeenkomst, welke dat gevolg hebben zou, onverwijld zou worden afgeschaft. Dit ver drag is, in zijn geheel, getrouwelijk nagekomen tot nu sedert weinige jaren, gedurende welke de uederlandsche autoriteiteu in Iudie bij verschillende gelegenheden getracht hebben daar van af te wijken. En nu ontvangen wij met de laatste overland- mail het berigt van twee gevallen, in welke zulke pogingen zijn aangewend. Het eerste is dat van het engelsche schip Emma. aan hetwelk, bij zijne aankomst van Singapore in de haven van Soerabaya, dc brieven van uit klaring naar Lombok geweigerd werden; als reden waarvoor werd opgegeven, dat het toestaan aan een eugelsch schip, om van Soerabaya naar Lombok uitte klaren met de toestemming aan de engelsche vlag van deelne ming aan de kustvaart in Nederiandsch Indie gelijk zou staan, die volgens regt, alleen voor uederlandsche schepen open stond. De gezagvoerder van de Emma, daardoor in zijne reis belem merd, wendde zich tot deu admiraal Seymour, den engelschcn mariliemen opperbevelhebber in den Indischen Archipel, maar die officier weigerde zich met de zaak te bemoeijen, //omdat hij, dus schreef hij, verwittigd was, dat er voor engelsche schepen gecne moeijelijkheid bestond, om uitklaring van Soerabaya naar Lombok te verkrijgen, weshalve hij dacht, dat het bewuste ge val door eenige inbreuk op dc bepalingen voor de eilanden ver oorzaakt was." Het gevolg dezer ongenegenheid des engel- schen admiraals was, dat aan een ander eugelsch schip, de Sophia Eraser, bij zijne aankomst te Soerabaya uit China, de uilklaring naar Ampanan in Lombok om dezelfde reden werd geweigerd, namelijk dat de reis van Soerabaya naar Lombok eene kustvaart is. "Wij stemmen, dus besluit het bedoeld dag blad, met The Singapore free press in, dat het hoog lijd is, dat aan deze bemoeijing der nederiandsch indische autoriteiten met engelsche schepen een einde kome, en dat, bijaldien onze plaat selijke vertegenwoordigers aldaar geene genoegzame magt heb ben om zich met de zaak in te laten, de bemoeijing der autori teiteu in Engeland worde ingeroepen. De engelsche handel in de oost indische watereu neemt snel toe, en engelsche onderda nen hebben het regt. om van hunne regering liet uit den weg ruimen van alle hinderpalen te vorderen, welke hun beletten, die vrijheid van handel met inlandsche volken uit te oefenen, de verzekering van welke het verdrag van 1S24 bepaaldelijk bedoeld heeft." Italië. Een berigt uit Napels van den 4dcn dezer meldt, dat de ko ning aldaar uit Gaeta teruggekomen was, en dat het bekende regtsgediug tegen deu advocaat Mignona en tien andere per sonen, verdacht van zamenspanning tot omverwerping des gou- vernements, afgeloopen is met vrijspraak van twee en de veroor deeling der overige beschuldigden. Spauje. Het gouvernement heeft, gelijk men weet, in 1S51 een con cordaat met den Heiligen stoel aangegaan, hetwelk vele voor de belangen der kerk bevorderlijke bepalingen bevat, maar deswege aan de progressisten partij mishaagde, en ten gevolge daarvan tot dus ver niet in volle uitvoering gekomen is. Sedert eenigen tijd was het gerucht in omloop dat het gouvernement die over eenkomst wederom in het leven roepen en als eene wet van den staat in verbindenden vorm afkondigen wilde, op het zelfde oogenblik dat liet eenen gezant naar Rome zond om de afgebro ken betrekking met dat hof weder aan te knoopen. Thans verneemt men dat j 1. donderdag in het officiële dagblad eene verklaring geplaatst is, inhoudende dat het concordaat met Rome door hel gouvernement beschouwd wordt als nog in allen deeic van kracht zijnde. BDuitscIiiaml. Weenen 11 October. Bij wijze van gerucht meldt men,dat de rijksraad een invloedrijker werkkring zal verkrijgen. Ook spreekt men van ministeriele veranderingende baron von Bacil zoude tol voorzitter van den rijksraad, de minister van koop handel Toggenburg tot. minister van binnenlandschezaken, de ministerraad Hoch tot minister van koophandel, dc gouverneur der bank von t'cpilz in plaats van den aftredenden minister von Brück tot minister van financiën en dc hofraad Radda tot gou verneur der bank benoemd worden. Velen echter hechten wei nig geloof aan deze combinatie. Het officiële dagblad van Verona, een orgaan deroosten- rijksche overheid in Lombardye, behelst in zijn jongst ontvan gen nommer een schrijven uit Wccnen, volgens hetwelk men aldaar overtuigd is, dat de koning van Napels //zich zal voegen naar de vriendschappelijke vertoogeu, die door Oostenrijk, in volkomen overeenstemming met de inzigten van het fransche kabinet, gedaan zijn." Volgens een telegrafisch berigt uit Kopenhagen, van 11 dezer verzekert de Fadrelandet dat de kwestie van den Sondtol eindelijk geregeld is en dal de regeringen van Denemarken en Engeland het over de voorwaarden der regeling eens geworden I zijn. Die tol zal niet meer geheven en de door voer regten zullen verminderd worden. De ministeriele crisis te Denemarken duurt nog steeds voort. Frankrijk. Parijs 10 oct. Heden is de maandstaat der bank openbaar gemaakt, waarnaar sedert eenige dagen uitgezien werd met eene bezorgdheid, die niet ongegrond blijkt te zijn. Dc voorraad specie der bank is in de vier weken, die sedert de opmaking van den vorigen maandstaat verloopen zijn, met 69 millioen francs verminderd en tot 166 millioen gedaald, in weerwil der opoffe ringen die zij gedaan heeft om door het aankoopen van specie hare kassen aan te vullen. Daarentegen is de voorraad handels papier inde hand der bank met 72£millioen vermeerderd en tot een gezamenlijk bedrag van 511 millioen geklommen. Minder aanmerkelijk zijn de veranderingen, die door de overige cijfers van dezen maandstaat aangewezen worden. Eergisteren heeft zich eene deputatie werklieden naar St.. Cloud begeven, alwaar zij door den keizer is ontvangen. Z. M. heeft de werklieden met belangstelling toegesproken en tc kennen gegeven, dat het gouvernement voort zou gaan alle maatregelen te nemen, om het lot der arbeidende klassen to verbeteren. Bij dit gehoor moet ook gewag gemaakt zijn van den hoogen prijs van het brood. Gisteren nacht moeten er in sommige wijken weder oproerige geschriften aangeplakt zijn. bijzonder tegen de grondeigenaars gerigt. Dit stond in verband met den volgenden dagwaarop de huur der geringe woningen verviel. De Moniieur bevat een artikel, waarin wordt gezegd.dat het scheiden en smelten der munten, ten einde er de meerdere waarde uit te ligten, eene schade is aan de openbare fortuin toe- gebragt, en alzoo een delict daarstelt, 't welk het gouvernement besloten heeft, tc vervolgen. Met de jongste tijdingen uit Tunis verneemt men onder anderen het volgende: Daar de sterkten van Tunis, op 15 augustus bij het feest van den keizer geen salvos gelost hebben, is van Parijs order ge zonden om daarvoor genoegdoening te eischen. De bey heeft zijn vader met twee ministers afgezonden naar het fransche consulaat om verschopning te vragen. De troepen van den bey, die waren uitgetrokken om dc hef fing van nieuwe belastingen kracht bij te zetten, zijn door de Bedouicnen verslagen. Eene nieuwe espeditie werd gereed gemaakt. ijanörlsbmütm. MeeKrapprijzeu. Rotterdam 13 octobcr. Dc markt was alsdc vorige week, de prijzen bleven dezelfde, Graansnairldeu. Amsterdam 13 octobcr. Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken /51J. Lijnolie op zes weken /42v Koolzaad (dadelijk) Söi p. vl. Rotterdam 13 ootober. Tarwe 25 cent, boonen en erwten fl lager; paardeboonen 20 cent hooger. Anders eender. K*rijzeii vuu eSTeeten. Amsterdam 13 october. Nederland. Werkelijke schuld dito dito - dito dito Handel maatschappij Rusland. Oblig. bij Hope co dito" dito 1828/1829. Certific. di'o 1840. dito bij Stieglilz dito dito 1854 Obl. bij Slieglitz (nieuwe) Certific. van inschrijving Oblig. nieuwe stukken Binnenlandse!) 24 pet.; 62$ Spanje 102$ 101$ 83$ 93£ 94$ 63 i 23$ 38

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3