anderen was hem de zorg voor het herbarium toevertrouwd. Daarenboven werd onder zijne redactie het Nederlandsch kruid kundig archief uitgegeven. Bovenal heeft hij in de wetenschap pelijke wereld een eervollen naam verworven door de werken, die hij gezamenlijk met zijnen vriend doctor J. H. Molkenboer heeft uitgegeven, namenlijk: Musei frondosi inediti Archipe- lagi IndiciBryologia Javanica, en Prodromus florae bryolo- gictc Suriuamensis, voorkomende in de natuurkundige verhan delingen van de Hollandsche maatschappij der wetenschappen te Haarlem, 2de verzameling X deel, 1854. Marine en leger. De betrekking van directeur kommandantderncderlandsche zeemagt iu de West-indien zal, naar wij vernemen, binnen kort worden opgedragen aan den kapitein ter zee G. Vogelpoot, thans waarnemend equipagemeester bij de directie te Wil lemsoord. Van het Nieuwediep schrijft men van den S dezer Naar wij vernemen vertrekt Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, kommandant de kapitein-luitenant ter zee M. C. v. Vreeland, bij de eerste gunstige gelegenheid naar Hellevoet sluis om de scheepsjongens op het wachtschip aldaar te ontschepen, die met dat vaartuig den laatsten oefeningslogt hebben medege maakt daarna zal bedoelde bodem hier weder terugkeeren. Men verzekert dat er eerstdaags weder eene promotie bij bet wapen der infanterie zal plaats hebben daarbij zou de kolo nel Auemaet (op zijn verzoek) gepensioneerd worden: de luit. kol. van Hoey zou daarbij het bevel krijgen over het regt. gre nadiers en jagers; de luit kol. Engelbrcgt over het 2. regt. inf., en de majoor van Overstraten over het instructie bat., terwijl de luit. kol. Tuckerman op non activiteit zou worden gebragt. Ten gevolge der plaats gehad hebbende bevordering on der de hoofdofficieren der geneeskundige dienst bij het leger, zullen den 15 dezer gemelde heeren de volgende standplaatsen innemen In plaats van den gepensioneerden kolonel Rodi, is tot eerst aanw. offic. v. gez. te 'sGraveuhage benoemd de 1. off. 1, kl. Stein, thans werkzaam op het bureau van den inspecteur der geneesk. dienst, alwaar hij zal worden vervangen door den 1. off. v. -;ez. der 2. kl, Sas, uit Haarlem de off. v. gez. der 1. kl. Matthijsen is verplaatst van Venlo naar 's Hertogenbosch; zullende de vacatures te Venlo en Haarlem, hierdoor ontslaan, lal er worden vervuld. Del. off. v. gez. 2.kl.Q,uarin Willemier, i huns belast, met een gedeelte van het onderwijs aan de militaire geneeskundige school te Utrecht, is aangeschreven om ook in zijnen nieuwen rang daar werkzaam te blijven. Men verneemt verder dat spoedig de daartoe regt hebbende officieren v. gez. 2. en 3. kl. zullen worden opgeroepen tot het afleggen der ver- eisclite examens, opdat de opengevallen plaatsen onder het per soneel kunnen worden aangevuld. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging,.den 12 October: A. W. R. Boers, jm. 32 j. met N.E. Walbroek, jd. 24 j. C. van den Ber ge, jm. 24 j. met M. Linde, jd. 24 j. H. C. van derFeen,jm. 29 j. met A.J. Luteyn, jd. 26 j. J. C. Hagethorn, weduwn. 41 j. met C. S. Hubrechtse, wed. 42 jaren. Vlissingen, van 4 tot 11 october. BevallenM. de Smidt geb. Meeuwze, d. J. L. Stroo ^eb. Beekman, z. F. M. Allaart geb. Geensen, z. S. M. Thomasse geb. Fleurbaay, z. E. van Valkenburg geb. Beenhouwer, d. M. A. van der Eyk geb. Hutchison, z. E. Maas geb. Meskes, d. A. C. Borgwat geb. de Rijke, d. Overleden: J. Monjé, z. 6 j. M. J. Guillaume, d. 18 m. A. Hopmans, jd. 24 j. C. J. G. Hammeijer, z. 4 m. J. M. Rekkers, vrouw van C. J. Wijs, 65 j. M. A. Schoonbeek, vrouw van H. J. Verbert, 20 j. Goes, van 4 tot 11 october. Bevallen: E. Vertregtgeb. Revers,d. M. Zoutewelle geb. Hartog, d. D./V.Fukken geb. Arnoys, d. E. de Bruyne geb. Biere, d. en z. (de laatste levenloos.) Overleden: K. Goeree, wed. L. van Speten, 63 j. Zierikzee, van 4 tot 11 october. Gefyïjfct-t P. de Looze, weduwn. van C. F. Fey, 45 j. met A. van der Stam, ongeh. vrouw 51 j. PI. Rhodus, jm. 22 j. met §.'van-Lief,j£l. 23 j. A. Verseput, jm, 30 j. met J. P. de Win ter, wed. van J. Selij, 34 j. Bevallen,: A. Verboven geb. I< rijges. z. J. Berrevoets geb. Matlhijss&z. J.Gerardts geb. de Jonge, z. A. F. Morijn geb. Wagemarcrs, z. Overleden: H. Broeksmet, man van K. de Jonge, 50 j. E. .Yterlie, vrouw van P. Hagesteijn, 40 j. P. van de Polder, z< 16d. A. Kuipers, z. 7 maanden. Atlooj» vau verkoo-pingeüÉ. Middelburg 10 october. r, u 11U13 en Bivc op nv-r i idzijde van den Dam, wijk N. no. 6. --'gehouden voor f 3500. Een huis en erve met gevolgen van dien, in de Seislaagte. uitmakende vijf verschillende woningen, grondlasten f21,19. Verkocht voor f 1620. Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. October 1856. Wind. Zuid. O. ZO. Zuid. Z. t. W. West. ZOost. O. t. Z. 760.3 764.0 761.6 762.2 766." 770.3 1 1763.7 pqt> Laagste temperat. enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 12.84 13.25 11.52 13.92 11.11 12.33 11.64 ligt bewolkt, betrokken, dik m.mist vlag. ligt bewolkt, bewolkt, ligt bewolkt, dik m.mist vlag. 13.0 «4. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 9 october. De voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen tot rappor teurs benoemd zijn: voor hoofdstukken I en II der staatsbe- grooting voor 1857, de heeren van Bosse, Sloet, Dirks, Rochus- sen en Thorbeckevoor hoofdstukken III en IV, de heeren van Nispen, Sander, Meeussen, Godefroi en Elouf, en voor hoofd stuk V, de heeren Wintgens, Westerhoff, Kien, Bosscha en Bieruma Oosting. (Het onderzoek over de begrootingswetten wordt in de afdeelingen voortgezet.) De commissien van rapporteurs zijn gereed met hare eindver slagen over de ontwerpen: 1. tot vaststelling van de begrooting van den arbeid voor de gevangenen voor 1S57, en 2 nopens de verstrekkingen voorliet departement van oorlog, dienst 1S56. De discussien daarover worden bepaald op maandag den 13den des morgens ten 11 ure. Dien dag zullen ook de beraadslagin gen gehouden worden over de ontwerpen1. tot onteigening van perceeleu ten behoeve van het Dokkumer Grootdiep, en 2. tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en de gemeen te Roermond; alsmede over de conclusieu: 1. over het adres van A. JGeluk, te Oud-Vossemeer; 2. nopens de rekening van het fonds wegens de kolonisatie van behoeftigen in de koloniën dei- Maatschappij van weldadigheid; 3. over de adressen van P. Manden en anderen, betrekkelijk de kerkelijke pensioenen, en 4. over het verslag omtrent de uitvoering der wet tot regeling van het muntwezen in Neerlandsch Indie. De commissie tot de verzoekschriften heeft onderscheidene verslagen op in hare handen gestelde st ukken uitgebragt, alsbij monde van den heer van Deinse, 1. op een adres van korenmo lenaars te Leyden en te Gouda, die vermindering van lasten vooral der grondlasten verzoeken; 2. op een adres, waarbij eene speciale wet verlangd wordt voor de natuurgeneeskunde; 3. op 165 adressen van gemeenteraden, waarbij zij adhsesie schen ken aan het adres van den raad van Amsterdam tot. het alge meen heffen van 150 opcenten op het gedistilleerd; 4. op 2 adressen (van leden van het landhuishoudkundig congres te Maastricht en van de Geldersche maatschappij van landbouw), waarbij ondersteund wordt het voorstel van den heer Sloet, tot opheffing der tienden; 5. op een adres van aandeelhouders in de negotialie der haven van het Oude Schild op Texel, die een beleren maatstaf verzoeken voor de hun te verleenen schade vergoeding 6. op een adres van zeepzieders te Gouda, die af schaffing verzoeken van den accijns op de zeep7. op een der gelijk adres van zeepzieders te Leyden; S. op een adres van A. D. Meijer, te Amsterdam, wegens de verbetering der staats-lo- terij9. op een adres van 50 ingezetenen te Aardenburg, hou dende aandrang tot afschaffing van de slavernij in Westindicn, en 10. op de adressen van de heeren Enthoven &comp., de Heus zn. en Krepel zn., te 's Gravenhage, Utrecht en Kla- renbeek eii het adres van de heeren van Vlissingen comp. te Amsterdam, nopens de uitvoering van de wet tot regeling van het muntwezen in Neerlandsch Indie. Overeenkomstig het voorstel van de commissie, worden al de adressen onder no. 19 begrepen, ter griffie nedergelegd. Ten aanzien van de adressen onder no. 10 begrepen, stelt de commissie voor over te gaan tot de orde van den dag. Hierover ontstaat eenigc discussie en nadat eene motie van den heer van Hoëveli, om de zaak uit te stellen, verworpen was, is het voorstel van de commissie verworpen met 31 tegen 5 stemmen. Die adressen zullen nu, op voorstel van den lieer van Eek, mede ter griffie worden gedeponeerd. Vóór de orde van den dag stemden de heeren Hoekwater, Vegelin van Claerbergeu, van Deinse, de Poorter en Gevers Deynoot. Bij monde van den heer Gevers Deynoot wordt verslag ge daan: 1. op een adres, waarbij verzocht wordt omecnealgemee- ne wet tot het houden van toezigt en beoefenen van lucht op de akademien, het tooneel enz-, in het belang der goede ze den ter griffie; en 2. op een adres van P. Bcrkcy, in Zeeland, tot liet bekomen van eenige ondersteuning voor bewezen mili taire diensttot de orde van den dag. De heer Meeussen die het woord gevraagd heeft, zegt dat hij dit wenscht te voeren over eene zeer teederc aangelegenheid, namelijk het uitoefenen van openbare godsdienstoefening bui ten gebouwen en besloten plaatsen. Hij zal daarbij alles trach ten te vermijden, wat tot eenigen aanstoot aanleiding zou kun nen geven. Reeds bij de behandeling van het adres was hij voor nemens de zaak te bespreken. Dit zou echter bij die gelegenheid een dissonant geweest zijn. Bovendien, de nieuw opgetreden minister van justitie zal een onderzoek over de zaak hebben moeten instellendat onderzoek moet in loco geschieden, voor al in Noordbrabant en in het arrondissement waaruit spreker is afgevaardigd. Hij herinnert wat bij de grondwetsherziening over deze aangelegenheid is voorgevallen. Als men de grond wet onpartijdig beschouwt en hare geschiedenis raadpleegt, dan bragt de regel mede dat er geen openbare godsdienstoefening mag gehouden worden buiten gebouwen en besloten plaatsen, waar dit vóór 1848 niet was toegestaan. Dat gevoelen is dan ook bevestigd bij een arrest van den hoogen raad. Hij brengt nu in het geheugen terug de circulaire, die door den vorigen mi nister van justitie, nopens dit onderwerp is uitgevaardigd en de bevelen, die te dezer zake aan de ambtenaren gegeven zijn. Hij wijst op de vervolgingen die in den laatsten tijd zijn ingesteld, en dat wel op plaatsen waar tot hiertoe de bedoelde godsdienst oefening ongestoord had plaats gevonden. Nu komt het hem wenschelijk voor dat er een een administratief onderzoek worde ingesteld, ten einde de regten, die mogten bestaan, worden ge ëerbiedigd. Te dien einde wenscht hij eene interpellatie te rig- teu tot den minister van justitie. De strekking van zijne inter pellatie zal juist zijn, dat ieders regten geëerbiedigd worden- Hij verzoekt dus verlof aan de kamer om eenige vragen aan den minister van justitie te mogen doen, wegens de maatregelen welke door de regering genomen zijn of zullen worden, betrek kelijk de uitvoering van art. 167 der grondwet tot het houden van openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen. Niemand verklaart zich daartegen. Dat verlof wordt alzoo aan den spreker verleend, zullende er een nadere dag bepaald worden waarop de interpellatie zal geschieden. Daarna is de vergaderiug gescheiden. Uit het voorloopig verslag der afdeelingen omtrent het ont werp van wet. tot inwisseling der verjaarde muntbiljetten van 1845 en 1849, blijkt dat de meerderheid der in de afdeelingen aanwezige leden, ofschoon het gewigt van sommige daartegen ingebragte bezwaren niet ontveinseade, gunstig voor de voor- dragt gestemd is. Men vroeg, of het uiet geraden zouzyn, naar middelen om te zien, om de bepalingen der vastte stelleu wet meer bijzonder ter kennis te brengen van de bewoners van het platteland. Bij, gelegenheid" der overwegingen van deze voor- dragt, hebben eenige leden den wensch geuit, dat hel gezamen lijk bedrag van het iu omloop zijnde muntpapier mogt worden verhoogd, bij voorbeeld, van 10 tot 15 millioen. Oemeeuleraad van Zierikzee. Zitting van 11 october 1856. Voorzitter mr. Cau. Afwezig bij de opening: de leden jhr. J. L. de Jonge, uitlandig, mr. Fokker, mr. de Crane, Ochtmans en Landsknegt. De notulen van 22 september worden goedgekeurd. Gedu- vende de lezing daarvan binnengekomen mr. Fokker. De voorzitter deelt mede dat kapitein Mommaas de hem op gelegde schadeloosstelling heeft voldaan. Wordt gelezen een adres van M. Couvec om aangesteld te worden als directeur der gazfabriek, hetwelk gesteld wordt in handen van de commissie voor de gaz- en straatverlichting. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot de volgende af-en overschrijvingen: f30 voor suppletoirc registers van den burgerlijken stand; f 50 voor eene stookinrig- ting in de raadzaal; f 47,51 voor gemaakte onkosten voor eene cholcra-lijderoshet eerste onder goedkeuring van gedepu teerde staten, zijnde bij de begrooting voor dè andere mng- tiging verleend. Idem aan gedeputeerde staten goedkeuring te vragen tot be schikking op onvoorziene uitgaveu van flOO, voor eene ten vorigen jare besloten te verleenen gratificatie aan den ontslagen plactselijken commies van der Vliet, en f25 voor van;het jaar tractement aan den waarnemenden onderwijzer der Israëlitische school. Tot leden der vaste commissie van fabricage worden succes sievelijk herbenoemd de leden mr. van Dongen, Ochtman en Landsknegt; idem voor de strafverordeningen mr. Egter en mr. Fokker. Op voorstel van de commissie van fabricage wordt besloten nabij de kraan het Luitje en aan denjwesthavendijk eenige meer palen en ringpalcn te stellen, waarvan de kosten f 80 zullen beloopcn. De commissie ad hoe brengt bij monde van den beer van dei- Grijp rapport over do rekening van de tcekensclu ol uit 1855, en stelt tlo raad (bij absentie van mr. Cau, als rendant) de re kening vast, ontvang f525,09, uitgaaf f 393,08$, goed slot f 135,00$, De heeren mr. de Crane en Ochtmans komen binnen. De rekening van het weeshuis over 1855 wordt ten fine van

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2