MDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 9 October. ötmtcttUtttösclje lijhittgm. .v- m. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zhtia'iagG. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de nitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg- 8 october» De begrooting van inkomstenen uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1857 is inde raadsvergadering van heden na liet ondergaan van eenige wijzigingen gearresteerd, even als die voor de rekenpligtige administratien. Voorts is ingekomen een rapport van den marktmeester, met voorstel om de botermarkt voortaan te doen plaats hebben op de lieerenbeurs, waarop de beslissing is aangehouden. (Nader verslag der- geheele zitting in ons volgend no.) Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage het 41ste nommer der Hanoversche Gesetz-Samralung, be vattende eenige op den 28 augustus 11. voorloopig vastgestelde bepalingen nopens het. tolkantoor te Harburg. Toen wij in ons vorig nommer melding maakten van het ver drinken van een zevenjarig jongentje, in de Bierkaai te V lissin - gen, waren wij niet bekend met de pogingen die tot redding zijn ondernomendoch vernemen thans deswege dat vooral de heer P. Smith zich dajarbij op eene edele wijze heeft onderscheiden. Tot driemaal toe zich te water begevende, heeft hij onderdui- kende beproefd den drenkeling boven te brengen, en hoewel nu de aangewende middelen vruchteloos zijn gebleven, vermeenen wij de verdienstelijke pogingen van den heer Smith, die zich reeds zoo dikwerf door edele daden heeft gekenmerkt, niet on vermeld te mogen laten. Naar wij vernemen heeft de te Goes bestaande zangvereeni- ging, welke deel uit maakt van de aldaar gevestigde afdeeling der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van toonkunst, zich dezer dagen als zoodanig afgescheiden, doch zal zij als een afzonderlijk ligehaam voortdurend blijven bestaan. Men stelt zich van die meer zelfstandige inrigting een gun stige uitkomst voor, die den bloei van het gezelschap moet be vorderlijk zijn. Men schrijft ons uit Zierikzee van 4 dezer -f- Nadat alhier lang behoefte was gevoeld aan een doelmatig lokaal voor concerten en andere openbare vermakelijkheden, is eindelijk in die behoefte voorzien, door het stichten eener zaal, die men met grond mag hopen dat aan de vereischten zal vol doen, en eenparig is het gevoelen van hen die ze zagen dat de bewerking zeer net is. Op zaturdag den 25 dezer des avonds ten 6 ure zal zij door dezaiigvereenigingder zierikzeesche afdee ling der Maatschappij van toonkunst, pleglig worden ingewijd. Is het. tot stand komen van dit lokaal voor deze gemeente iels nieuws, niet minder zal liet die uitvoering zijn, daar er hier nog nimmer op zulk eene groote schaal zoodanige opvoering heeft plaats gehad. Van de feest-ouverture van den heer Eisner laat zich alles goeds verwachten en De schepping van Haydn is genoegzaam belceud. De opvoering zal geschieden door 70 zangers en zan geressen, leden der Zierikzeesche zangvereeniging, en welwil lende hulp uit. Goes, Middelburg enTholen. lletorchest waarin zullen medewerken eenige meesters van het gezelschap Cecilia, uit Rotterdam, de heerBekker, violoncellist uit Dtrecht, de meesters van het gezelschap Uit kunstliefde te Middelburg, en eenige meesters dilettanten, zal, niet inbegrip der eigene krach ten, een 30tal sterk zijn. Van vele zijden ontvangt de directie ondersteuning en mede werking, zoo hebben eenige ingezetenen zich bereid verklaard de van elders komende dames te huisvesten, en is door de direc tie der Zeeuwschc maatschappij van stoomvaart en de Zierik zeesche stoomboot ondeiueniing, goedgunstig vrije passage voor de medewerkenden toegezegd. Bij de 11. maandag te Hoofdplaat vooreen lid van den ge meenteraad plaats gehad hebbende herstemming tusschen de heeren L. A. Groosman en Joh. de Blaauw, bekwam elk hunner negen stemmen. De eerstgemelde als zijnde de oudste in jaren is alzoo volgens art. 10 der gemeentewet de benoemde. Uit het Nieuwediep meldt menvan4oct.: Bij kon.besluit van 21 sept. 11. is aarf den heer Guill&ume Morel té Parijs, voorloopige concessie verleend tot den aanleg en exploitatie van eenen spoorweg, aanvang nemende van liet Nieuwediep, en van daar leidende langs Alkmaar, Castricum en de Zaanstreek tot Amsterdam met twee vertakkingen, de eene naar Jt entrepot aldaar; eu de andere naar den Ned. rijnspoorweg; ook moet de spoorweg met het Noord-hollandsch kanaal in verband wor den gebragt, hetzij door zijsporen, hetzij dooreen zijkanaal of haven door den concessionaris aan te leggen. Met goedkeuring van den hoogen raad van adel, is van T i,i i VVij vernemen dat de heer mr. A. J. van Roven, dezer dagen wege het departement van bmnenlandsche zaken aan de nieuwe *7 ,T A. door de provinciale staten van Groningen tot. lid der eerste ka- gemeente Haarlemmermeer, een wapen toegekend. Het is een fr, m mer van de staten-generaal benoemd, den 6 dezer aan gedepu- gecoupeerd schild, waarvan de bovenste liellt een lazuren veld ri ,,1, teerde staten van dat gewest heeft kennis gegeven,-dat hu clie voorstelt met drie gouden korenaren en de onderste golvende betrekking aanneemt, baren van lazuur en zilver. Jl. zaturdag zijn te Rotterdam wederom door eene engelse lie stoomboot ongeveer 170 manschappen aangebragt, die tot hët. engelsch vreemdenlegioen behoord hebben, dat in de Krim dienst heeft gedaan. Zij zijn uit Engeland herwaarts gekomen om bij liet consulaat alhier het overige van hunne gage te ont vangen, en zullen denkelijk, naar gezegd wordt, dienst ónder onze koloniale troepen zoeken. X De tweede kamer der staten generaal zal zich in de aan staande week met liet. onderzoek der staals-begrootiug voor 1857 bezig houden. Naafloop van dit onderzoek, dat waar schijnlijk op het laatst der week zal volbragt zijn, zal zij, naar men zegt, bij gebrek aan werkzaamheden voor eenige dagen uiteen gaan. X Tot dus ver bestond te 's Hage de gewoonte dal. de mili- tairen des zondags, onder geleide van muziek ter kerk gingen, i Deze gewoonte is Qp hoog. bevel afgeschaft en reeds zondag 1!. heeft dat bevel uitvoering verkregen. Men wil ook weten dat de muziek, welke de leden der Witte societeil gewoon zijn des zondags morgens in de tent in het Bosch te hooren, een gelijk lot te wachten staat. X De invoering der nachtdiensten op den spoorweg van Amsterdam, naar Emmerik, zal den 19 dezer aanvangen. De trein zal des nachts half twaalf uit Amsterdam en uit Emmerik om nalf drie vertrekken. De benoeming der meerdere post-amb- teuaren, die daarvan liet gevolg zal zijn, wordt eerstdaags te Éremoet gezien. Men schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamsche courant //Dezer dagen las men in een der dagbladen een particulier berigt uit Londen, waarin- aan dat dagblad werd geschreveu, dat de nederlandsche gevoimagtigde minister te Londen den jast had ontvangen om openingen te doen betrekkelijk een huwelijksverbindtenis van onzen kroonprins niet eene der doch ters van li. M. de koningin van Engeland. Zonder de moge lijkheid en nog minder de wenschelijklieid eener dusdanige handeling in het minst te willen betwisten, zoo meen ik toch gegronde redenen te hebben om genoemd berigt, zoo al niet ge heel onwaar, althans zeer zeker als uiterst voorbarig en gewaagd te verklaren. Ik wil er op dit oogenblik slechts dit van zeggen, dat om redenen van kieschlieid en convenancc in eene zaak van dien aard, en de lastgever en hij aan wien de last was opgedra gen, wel met de noodige omzigtigiieid in deze zouden te werk gaan, waardoor de eerste bekendmaking zeer waarschijnlijk wel niet in een zonder eenig officieel karaklerbekleed dagblad zou te lezen staan. De bijvoeging overigens van het, volgende door het zelfde dagblad: //Men brengt hiermede in verband de reis van Z. Iv. H. naar Engeland" bewijst volstrekt niets, of liever is geheel onjuist. Het plan der reis van den prins, was toen om eene noordsche reis te doen en had volstrekt, geen plan naar En geland, welk land als zoodanig Z. K. 11. ook niet heeft aange daan slechts op de terugreis heeft, hij Schotland bezocht., eu toevallig, toen hij zich daar bevond, kwam de koningin van Engeland op het kasteel Balmoral. De beleefdheid vorderde dus wel dat Z. K. II. haar een bezoek bragt, waarop noch Z. K. H. noch H. M. de koniugin vooraf hadden kunnen rekenen. //Ten slotte nog ditOnze gezant bevond zich toen en be vindt zich ook nu nog met verlof hier te lande." Vrijdag avond is de gewezen gouverneur generaal van Ned. Indie, de heer mr. A. J. Duyniaer van Twist, per stoomboot te Deventer aangekomen en aldaar met algemeen vreugdebetoon ontvangen. Kenoeniirag-en en besluiten» Bij Zr. Ms. besluit van den 1 dezer is de 2de luitenant bij het korps mariniers J. A. IJ. van Es, met den 1 dezer, bevorderd tot lsten luitenant bij gemeld korps. linnsten en weienschappen. De hooggeleerde heer S. Muller, sedert 1827 hoogleeraar aan de kweekschool van de doopsgezinde sociëteit, heeft voor eenige dagen zijn ontslag, uithoofde van 72jarigen leeftijd, ge vraagd, hetwelk hem op de meest vereerende wijze werd ver leend, onder dankbetuiging voor de uitstekende diensten aan de sociëteit bewezen. Marine en leger. Zr. Ms. brik De lynx, kommandant kapt. luit. ter zee G. van Vos, is den 2 sept. van Paramaribo naar Curasao vertrokken, en den 4 sept. Zr. Ms. schooner De schorpioen, kommandant luit. ter zee 1. kl. C. J. Damme. CSost-indiscbe koloniën. Aan de jongst hier te lande ontvangen Javasche couranten, loopende tot den 10 augustus, outleenen wij de volgende be- rigten Padang. In den namiddag van den 10 junij is eene sloep van Zr. Ms. brik Padang, aan de monding van de rivier Padang, door de hevige branding omgeslagen, met het ongelukkig ge volg dat van de 19 zich daarin bevindende personen, 11 eene prooi der golven zijn geworden, terwijl de 8 overigen met moeite zijn gered. AVeslcrafdeeling van Borneo. De berigt en over de maand junij behelzen de volgende bijzonderheden: In den nacht van den 11 op 12 junij jl. werd door een groot gedeelte der bevol king van Loemar ons daar gelegen detachement, bestaande uit 50 onderofficieren en manschappen onder bevél van den 1st en luitenant der infanterie W. Mekern, verraderlijk aangevallen, waardoor men het verlies van dezen verdienstelijken officier te betreuren heeft. Op het alarm der schildwacht, die de Chinezen het eerst out- dekt. had, was in een oogenblik alles binnen liet kampement op de been. Naauwelijks had de luit. Mekern zijn huis verlaten teu einde zijne manschappen te regelen, of hij stortte, door eenen klewanghouw aan den hals getroffen, dood ter aarde, terwijl de

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1