1ÏDDELBURG8CHE C O 1A N T. r 121. Dingsdag 1856. 7 October. Dcee courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zaturdage. Binnen deze gemeente en Vlia- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per posi f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken, regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. ötnnertlaniïscl]c tijömgra. Mlddeltowueg 6 October Op woensdag aanstaande des voormiddags ten half elf ure, zal alhier eene openbare zitting van deu gemeenteraad gehou den worden tot vaststelling der gemeente begrooling. Jongstleden zaturdag begaf zich de waarnemende visiteur der plaatselijke belastingen te Veere, Vroom, vergezeld van den ambtenaar bij die belastingen, tevens sloeproeijer, P. van Hoepe en diens zoontje, in eene boot, ten einde, in de nabijheid van Veere, het wrak en de grootendeels uit steenkolen bestaande lading van het aldaar gestrande engelsche barkschip Margaret te inspecteren. Het stoomjagt Stad Middelburg no. 2 was reeds bezig dit wrak voor rekening van den kooper herwaarts te slepen. De stoomboot, die aanvankelijk gestopt had om de ge noemde personen op het wrak te doen overstappen, moest ech ter zijn weg vervolgen, omdat het wrak anders in zijne vaart daartegen zou aangeloopeu hebben. Door die beweging in het water sloeg de boot plotseling geheel om, en bevonden zich de drie passagiers onder deze in levensgevaar. Het is echter met behulp vaiide bemanning der stoomboot gelukt allen te redden. In de afgeloopene week stond voor de arrondissements-regt- bank alhier te regt Adriaan Baas, beschuldigd van brandstich ting te Oostburg. Deze persoon, nog slechts negen jaren oud, was door het armbestuur besteed geworden bij een paar óppas- sende lieden, die hem, naar hij tèn onregte verklaarde, slecht zouden behandelen. Terwijl deze naar hun werk waren, besloot hij zich op hen te wreken, ontstak een bos stroo en stak daar mede het rieten dak in brand. Het viel buiten het bereik zijner krachten, om een daarbij slapend kind van zes jaren uit de wieg te halen, en waren de buren niet toegesneld, dit wicht zou eene prooi der vlammen geworden zijn, even als de woning zelve, en door welke nog een twintigtal andere, die op kleine afstanden van elkander stonden, groot gevaar liepen. De jonge brand stichter die in verstand, boven zijne jaren was ontwikkeld, is veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, te ondergaan in het gesticht voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam. Het is ons aangenaam te kunnen melden, dat op de buiten plaats O verduin thans in vollen bloei staan een exacum macranthum, eene guzmannia tricolor en een crinum amabile, en voor eiken liefhebber van bloemen aldaar ter bezigtiging zijn gesteld. Onder de vele daarstellingen en veranderingen welke ter uitbreiding van het belgische loodswezen aan de monden der Westerschclde sedert een tiental jaren hebben plaats gehad, is thans weder te noemen het in dienst brengen van een te Ant werpen onlangs nieuw gebouwd ijzeren schroefschoonerschip, hetwelk gisteren naar zee is vertrokken. Dit is de eerste bodem voorzien van stoom vermogen, welk voor de loodsdienst be stemd, te Vlissingen in werking is gekomen. Gisteren viel een zevenjarige knaap aan de westzijde van de Bierkade te Vlissingen in het waterna vruchtelooze pogingen om het kind te redden werd het een half uur later le venloos opgevischt. Eergisteren avond is in het huis van arrest te Goes binnen- gebragt zekere M. Liefbroer, vroeger dienstbode aldaar, laatste lijk bij hare zuster te Wissenkerke, verdacht van den dood van haar kind, waarvan zij voor eenige dagen bevallen was, veroor zaakt te hebben. Het schijnt dat de hond van den veldwachter tot die ontdekking aanleiding heeft gegeven. Men verneemt dat de prins van Oranje, gedurende zijn ver blijf te Stuttgart, door den koning van Wurtemberg is benoemd tot grootkruis van de orde van de Wurtembergsche kroon. Z. K. H. prins Fiederik zal zich met een nederlaudsch stoom- s chip uit de haven van Krónstadt naar Berlijn begeven, waar H. D. den 9 dezer zal aankomen, en aldaar eenigen tijd verblij ven. Z. K. H. wordt den 17 dezer in de residentie verwacht. Naar men verneemt, is'doör Z. M. den koning benoemd tot procureur-generaal in West-Indie de heer mr. J. W. Gefken, thans advocaat-generaal bij hfet provinciaal geregtshof in Zuid- Holland. Z. M. de koning heeft jl. donderdag in een bijzonder gehoor ontvangen den heer mr. A. J. Duymaer van Twist, oud gouver neur-generaal van Neerlandsch Indie, en bij die gelegenheid aan zijne exc. het grootkruis der orde van deEikenkroon geschonken. Sedert eenigen tijd is uit St. Petersburg gemeld, dat de rus - sisclie schout-bij-nacht vou Glasenapp, te 'sHage zou komen, om zich met onze maritieme inrigtingen bekend te maken. Thans wordt, in een particulier schrijven, de aanstaande komst gemeld van den kapitein ter zee, d'Areas, adjudant van Z. M. den keizer aller Russen, die reeds in 1854 de Nederlanden op hoog bevel bezocht heeft. Uit de officiële stukken door de regering uitgegeven, ontlee- nen wij het volgende ln het belang van de dienst is de betrekking van onder, inspecteur bij het middel van waarborg daargesteld, welke functie is vereeuigd met die van controleur bij het waarborg- kantoor te Utrecht. Het getal ingenieurs-verificateurs, met het toezigt van het kunstmatig gedeelte van het kadaster belast, tot dus verre ten getale van zes aanwezig, zal zonder gevaar voor -de-dienst tot op vijf worden verminderd. Het belang van de dienst des kadasters heeft het noodzake lijk gemaakt, een ambtenaar, in staat ook het technisch gedeelte van dat belangrijk onderdeel der openbare dienst te kunnen beoordeelen, bij het departement van financiën werkzaam te doen zijn. Het getal makelaars, tot het vervaardigen der wekelijksche prijs-courant van de staats- en andere publieke effecten, vroeger 12, is thans 10. Bij de regering bestaat het voornemen, bij ont stane vacatures, het getal tot 6 te beperken. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen eene algemeene kaart van het fijk te doen vervaardigen, lithografiëren en ver krijgbaar te stellen, waarop al wat voor de dienst van den water staat belangrijk wordt geacht, duidelijk zal zijn aangewezen. Alle rivieren met de schipbruggen, vaste bruggen en pont of stoomveren, benevens de voornaamste vaarten en kanalen met hunne kunstwerken en derzelve afmetingen, zoo mede dc hoog te der kanaalpanden betrekkelijk hetamsterdamsche peil, zullen daarop worden aangeduid. Spoorwegen met hunne stations of halten, kei-, kliukert-, grind-, schelp-, macadam-, puin- en zandwegen met hunne tollen zullen daarop worden aaugetoond en door kleuren onderscheiden worden. Wijders zal men daar op aantreffen de namen van wateren en wegen, die der voor naamste gemeenten, steden en dorpen langs genoemde commu nication gelegen, met opgave der bevolking, belangrijke water pashoogten betrekkelijk het amsterdamsche peil, peilschalen en peilmerksteenen, en eindelijk de telegraaflijnen. De bezoldiging van de commiesen der 3de en 4de klasse voor meer dan 30 jaren geregeld, is bij de meerdere duurte van de meest noodzakelijke levensbehoeften en den hoogen prijs der woningen, sedert lang als ontoereikend erkend geworden, zoo dat de regering de tractementen dier laag bezoldigde beamb ten respectievelijk van f360 en f300'sjaars, tot f420 en f360 heeft verhoogd. Op den 30. sept. beliep het bedrag der in omloop zijnde bil jetten van de nederlaudsche bank f84,767,340; het saldo der rekeningen-courant f16,956,823,44, en de waarde van de munt en van het munlmaleriaal f67,016,212,314. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebban beslo ten te doen uitreiken: de zilveren medailje aan den gezagvoer der D. Schuldt, voerende liet Hamburger schoonerschip Eliza beth, voor het op zijne reis van Elve naar Archangel op de a 19 junij II. redden der equipage, bestaande uit 13 personen, vau de nederlaudsche brik Zwaluw, gezagvoerder F. G. van Wul ven, te huis behoorende te Middelburg, kort bij de rivier Pon- ney gestrand, en hen veilig te Archangel aan wal te zetten eene geldelijke belooning aan de manschappen der loosboot no. 10, voor het op den 4 september jl. opnemen der equipage, be staande in 7 personen, van het engelsche brikschip Charity, ge zagvoerder W. Rackliff, op den drooge gestrand, die reeds hun ne toevlugt in de boot hadden genomen, en hen veilig te Brielle aan wal te brengen; terwijl aan onderscheidene weduwen van in zee omgekomen zeelieden uit het weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raadt onderstand is verleend. Ook hebben directeuren voornoemd eenparig besloten aan den heer A. H. van ICruyne, wonende te Brielle, die sedert de oprig- ting der maatschappij, ia de betrekking als correspondent, hare belangen op eene loffelijke wijze met den meesten ijver heeft waargenomen, bij zijn aftreden als zoodanig, als een blij vend aandenken en bewijs hunner tevredenheid, de gouden medailje aan te bieden, en voortaan die betrekking aan den heer H. L. M. van Krnyne op te dragen, die zich daartoe bereidvaardig heeft verklaard. In eene dezer dagen te Amsterdam gehoudene vergadering van handelaren, commissionairs en makelaars in fondsen is bij acclamatie besloten, op het voorbeeld van andere belangrij ke handelsplaatsen, daar ter stede een eommitté te vestigen, bestemd om te waken over den handel in fondsen en de be langen der fondsen-houders te behartigen. De taak van dit eommitté zou, zoo als voorloopig gemeld wordt, voornamelijk bestaan: 1. in het bezorgen en handhaven vaneen volledig en doeltreffend reglement voor den handel in fondsen en hunne prijs-notering, waarbij bedriegelijke fondsen zullen worden af gewezen en uitgesloten; 2. het beslissen van kwest.ien in zaken van fondsen-handel; 3. het behartigen en voorslaan der be langen van fondsen-houders, zoo binnen als buitenlands bij be trokken gouvernementen of administratien. ESeEttoesHjaBig-eia en toesluiten. Bij Zr. Ma. besluiten van 25 september il., is vergunning ver leend tot het aannemen endragen, als: aan Zr. Ms. adjudant, den luitenant ter zee der Iste kl. F. de Casembroot, van de ver sierselen der Leopolds-orde, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonkenaan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den schout bij nacht F. X. R. 't Hooft, van de versier selen van grootkruis der Stanislaus-orde en van kommandeur der Leopolds-orde, hem geschouken, de eerste door Z. M. den keizer van Rusland en de andere door Z. M. den keizer van Oostenrijk. Bij Zr. Ms. besluit van 30 sept., is aan den kapitein luite nant ter zee J. D. Wol terbeek, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder der orde van St. Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij koninklijk besluit van 30 sept., is aan mr. A.J. L. Borret, gewezen commissaris deskonings in de provincie Noord brabant, verleend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van f 4000 's j aars. Z. M. heeft bij besluit van 2 dezer, goedgevonden te be noemen bij het personeel van de geneeskundige dienst tier landmagt: tot eersten officier van gezondheid der lste kl. den eersten officier van gezondheid der 2de kl. M. Steintot eersten officier van gezondheid der 2de kl., de officieren van gezond heid der lste kl. J. J. Sas en G. A. F. Quarin Willemier. Z. M. heeft bij besluit van den 2 dezer goedgevonden, den eersten officier van gezondheid der eerste klasse, M.'Rodi, op zijne aanvrage op pensioen te stellen ad f1500.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1