öuitmlanbscljc tijDingen. 7de, 8ste, 9de en 10de perceel. Te zaraen O b. 51 r. 30 e- vergraven grond, tuingrond en erf, binnen de gemeente Oost- burg, Verkocht voor f2350. 11de en 12de perceel. 1 b. 43 r. 13 e. rietveld, weiland en dreef, binnen de gemeente Oostburg. Verkocht voor f3260. 13de en 14de perceel. 0 b. 94 r. 60 e. weiland, tuin, erf en rietveld, gelegen als het voorgaande perceel. Verkocht voor f2227. 15de perceel. 1 b. 29 r. 60 e. weiland, gelegen als voren, Verkocht voor f3001,50. 16de perceel. Een woonhuis, schuurtje en gevolgen, inde gemeente Aardenburg, (gebouwd op pachtgrond.) Verkocht voor f 320. Statem-g-enei-aafl. Tweede kamer. Zitting van 30 september. In deze zittingzijn ingekomen vijf koninklijke boodschappen, ten geleide van even zoo vele wets-ontwerpen,als: 1. wegens de verstrekkingen van het departement van oorlog in 1856 2. tot wijziging der hoofdstukken II en IX B der begrooting voor 1855; 3. de begrooting van het burgerlijk pensioenfonds voor 1857; 4. de begrooting voor clen arbeid der gevangenen voor 1857, eu 5. tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat en de gemeente Roermond. Verzending naar de afdeelingen. De voorzitter geeft kennis dat door de afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs voor de volgende wets-ontwerpen (behalve de reeds gisteren medegedeelde) 1. tot het verleenen van bestemming aan liet fonds van den hoogen raad van adel, de heeren Taets van Amerongen.'Strens, Hoynck van Papendreclit, van Rappard en Thorbecke; 2. omtrent den in- en uitvoer van visch, de heeren Hoffman, Westerhoff, Mackay, de Brauw en Gevers Deynoot; 3. omtrent de zeevissclierijen, de zelfde heeren 4. tot aflossing van schuld, ten laste van de directie der ha ven van het Oude Schild op Texel, de heeren VVintgens, de ICempenaer, Nolthenius, Luyben en Dullert, en 5. tot het verleenen van eene bijdrage tot den aanleg van een kanaal van Assen naar Groningen, de heeren van Deinse, "VVes- lerhoff, van Rappard, van Heyden Reinestein en Nolthenius, Decommissien van rapporteurs zijn gereed met hare eindver slagen over de ontwerpen: 1. tot het verleenen van naturalisa tie; 2. wegens het Scheveningsche kanaal3. de amortisatie van schuld; 4.lvet Drentsche kanaal, en 5. wegens den verkoop van het stuk grond te Maastricht. Beraadslagingen op aanstaanden vrijdag, des morgens ten 11 ure. Dieu dag zal de discussie gevoerd worden over de kanalisatie van het verslag der commissie, betrekkelijk de zaak van de af tapping van water in de Zuid-Willemsvaart. De heer van Bosse brengt, uit naam van de daartoe benoemde commissie, verslag uit over de adressen van predikanten van de hervormde eeredienst, ter zake van de pensioenen. Dat verslag zal worden gedrukt, terwijl de discussie, over de voorgestelde conclusie nader zal worden gehouden. De vergadering is daarna gescheiden. De commissie uit de tweede kamer der staten generaal heeft aan Z. M. den koning aangeboden het adres van antwoord op de troonrede, hetwelk door Z. M. aangenomen is met de vol gende woorden Mijne Heeren Het adres, mij door u aangeboden, bevat betuigingen van liefde en gehechtheid aan mij en mijn huis. Ik ontvang die met genoegen. Het is door de kamer te regt begrepen, dat de grondwet door mij en mijne regering met vastheid zal worden gehandhaafd. Van alle voorstellen, die ik haar ter overweging geef, is het ge luk van mijn dierbaar volk het doel. Dat doel zal vooral met diepen ernst worden beoogd in de regeling der zoo teedere aangelegenheid van het onderwijs. Het ontwerp van wet betreffende de bieren en azijnen is, be- hsiulens eenigeWijzigingen, gelijkluidend met dat, hetwelk in de.vorige'zitting bilde tweede kamer werd ingediend. De rege ling verklaart zitfh tegen de opheffing van den vrijdom van ac- 'cijns voor de snelazijnfabrieken, voor wie de concurrentie met de- bierazijnmakerijen dan niet zou zijn vol te houden, terwijl uit:' liet verifiëren van dien vrijdom geen belangrijke smokkel- h ande rkanwoortspr u i ten De regering verklaart zicli voorts tegen het denkbeeld om den accijns op de bieren af te schaffendie accijnsbedraagt nog geen ceht'Tper kan voor het beste bier, de formaliteiten, welke aan de heffingen dien accijns zijn verbonden, zijn minder dan in Engeland eir]|eijeren, en'berusten op den zelfden grondslag als die-voor cjc;vbelgische brouwerijen. In elk van die landen - Yerkc^-LnWiwsohen deze tak van nijverheid in zeer gunstigen Vbestanch van E. den minister van financien, gevoegd bij de voord ragt, betreffende de verjaarde muntbiljeten, wordt medegedeeld, dat buiten verwisseling zijn gebleven ruim 4000 biljetten, vertegenwoordigende een bedrag van f102,015; dat voor een bedrag van 15 a 16 duizend gulden nog verwisseling wordt verlangd: dat het verschil van deze som met de f67,650 welke daartoe zouden kunnen worden aangewend, zoo groot is^ dat men kan aan nemen, dat al de nog opkomende muntbiljetten van welke som dan ook, tegen muntpapier van 1852 zullen kun nen worden ingetrokken en het maximum op verre na niet zal worden verbruikt; dat verre weg de meeste biljetten, waar voor nog verwisseling wordt verlangd, in handen zijn gebleven van lieden, die niet zeer bekend kunnen worden geacht met administratieve verordeningen. De minister doet daarbij opmer ken, dat de staat voorzeker het regt van verjaring kan hand haven, maar tevens de bevoegdheid heeft behouden om in aan gelegenheden als de onderwerpelijke vrijgevigheid te betoonen. Engeland. Londen 1 October. In ons vorig nommer is de tekst mede gedeeld eener diplomatieke circulaire, die het russische gouver nement den 14 sept. jl. aan zijne gezanten in het buitenland gerigt heeft en waarin het de handelwijze der westersche mo gendheden jegens Napels en Griekenland afkeurt als eene inbreuk op de souvereine regten van zelfstandige staten. Dit stuk schijnt naar den toonder dagbladen te oordeelen, hier even zeer als in Frankrijk, diepen indruk gemaakt, doch geene ver andering in de besluiten desgouvernements te weeg gebragt te hebben. In een artikel, waarvan de inhoud door den telegraaf- medegedeeld wordt, noemt The morning post dat stuk een blijk" van onverwachte stoutmoedigheid, maar verklaart het dat de westersche mogendheden zich daardoor niet zullen laten afbren gen van haar voornemen om een eskader naar Napels te zenden en om Griekenland bezet te houden. Vreesde de russische minis ter van buitenl. zaken, dat de zamenwerking van Engeland en Erankrijk gevaarlijk voor de zelfstandigheid der kleinere staten en alzoo voor de europesche orde van zaken zou kunnen zijn, The morning post antwoordt dat hetgroote gevaar voor den vrede van Europa gelegen is in den strijd dien Rusland aan het hoofd van alle despotieke staten bestendig tegen de vrijheid voert, dat dit gevaar alleen door de aaneensluiting van Engeland en Erankrijk kan worden afgeweerd, en dat alle thans aanhan gige moeyelijkheden vaueuropeschen aard, met name de aange legenheden van Griekenland en van Napels, alsmede het geschil over het bezit van Bolgrad en van het Slangen-eiland, door dat bondgenootschap tot een goed einde zullen gebragt worden. In nagenoeg gelijken geest laat The times zich in het hoofd artikel over het russische staatsstuk uit. Te Napels was men, blijkens een bij The times ontvangen schrijven uit die stad van 22 sept, nog in het onzekere omtrent den loop dien de oneeniglieid met de westersche mogendheden zou nemen, doch er werd gezegd dat de koning van geene toe geeflijkheid wilde hooren, en dat de heer v.Hubner, Oostenrijks gezant bij het fransehe hof, zeer ontevreden was over de bejege ning die hij van wege Z. M. ondervonden had, men verwachtte dan ook algemeen, dat het fransehe gezantschap eerstdaags Napels verlaten zou. Het berigt dat het russische gouvernement in het geschil betrekkelijk Bolgrad zou toegegeven en zich bereid verklaard hebben om dat stadje in het aan Moldavië af te stane grondge bied te begrijpen, wordt door den weener correspondent van het zelfde blad stellig tegen gesproken. Eergisteren heeft de verkiezing van een nieuwen lord- mayor voor het jaar 1856—1857 plaats gehad, in de plaats van den heer David Salomons, wiens diensttijd met 8 november verstrijkt. Nadat de lord-mayor, aldermen en vele leden van den gemeenteraad op het Maiision house waren bijeengekomen, trok de stoèt naar de St. Lawrensekerk, waar een gebed en kernachtige predikatie werd gehouden door dr. Mortimer, naar aanleiding van Spreuken XXII vs. 29: *Hebt gij eenen man gezien, die vaardig in zijn werk is Hij zal voor het aangezigt der koningen gesteld wordenvoor het aangezigt der ongeachte lieden zal hij niet gesteld worden." Vervolgens naar het stad huis teruggekeerd en tot de verkiezing overgegaan zijnde, werd de alderman Thomas Quested Einnis met algemeene.stemmen tot lord-mayor verkozen. Na afloop hiervan werden gelukwen- schingen toegebragt aan den nieuwen burgervader en dankbe tuigingen aan den aftredenden lord-mayor, wegens de naauw- gezette vervulling zijner hooge waardigheid. SBaaatscMaedL Weenen 27 september. De voorgedragen© algemeene begroo ting voor het jaar 1857 heeft, naar men van eene geloofwaardige zijde verzekert, reeds de goedkeuring van den keizer verkregen en de bijzondere begrootingen zijn aan de verschillende minis- lerien en besturen toegezonden. Vooral de militaire staat heeft eene aanzienlijke vermindering ondergaan, daar, met uitzonde ring van Italië, bij voortduur in de overige kroonlanden vermin dering van troepen plaats grijpt en de overcomplete officieren en onder-officieren aanzegging hebben ontvangen om naar bur gerlijke betrekkingen te staan. Daareutegen is het budget voor de marine aanmerkelijk gestegen en daarin is acht geslagen op den voorgenomen aanbouw vau twee nieuwe linieschepen. Eene verhooging van het budget vindt ook plaats bij de ministerien van binnenlandsche zaken en onderwijs. Bij de begrooting van indirecte belastingen moet eene toeneming van omstreeks 10 millioen gl. aangenomen zijn. Ons evolutie-eskader (bestaande uit de Schwarzenberg, van 60 st., het fregat Venus, 2 korvetten, 2 brikken en 2schroef- stoomvaartuigeu van 6 en 4 st.) lag laatstelijk voor Malta, maar zal, alvorens naar Triest terug te keeren, Algiers en Tou lon bezoeken. Aan boord van dat eskader bevinden zich onder anderen de adelborsten van de keizerlijke marineschool te Pola, ten getale van 200. Onze bladen melden de verloving van 'prins Oscar van Zweden met de prinses Sophia van Nassau, jongste zuster van denregerenden hertog. SpjramfeBrijSio Parijs 28 september. De zaak van het ruissische spoorweg net is eene der grootste, welke ooit door eene fransehe maat schappij is ondernomen. Het geldt een kapitaal van 1100 mil lioen fr., bijeengebragt door eene maatschappij, aan wier hoofd men vindt voor Erankrijk de HH. Pereire en Hottinguer, voor Oostenrijk Sina en Eskeles, voor Pruissen Mendelssohn, voor Rusland Stieglitz, voor Holland Hope, voor Engeland Baring. De overeenkomst is nog niet geteekend, maar de zaak wordt beschouwd als reeds tot stand gekomen. De maatschappij zal voor een tijdvak van 95 jaren het monopolie van alle spoorwe gen in Rusland hebben en een waarborg van 5 pet. interestge - nieten. De gecoucedeerde lijnen zullen binnen tien jaren gereed moeten zijn. Men zegt, dat het bedrag van liet kapitaal aldus onder de verscheidene leden der maatschappij is verdeeld De heeren Pereire, voor het fransehe crédit mobilier, nemen deel voor 300 millioen; Baring, voor Engeland, 200 millioen; Sina en Eskeles van Weenen, 100 millioen; Mendelssohn van Ber lijn, 100 millioen: Hope van Amsterdam, 200 millioen; Stieg litz te Petersburg 200 millioen. Het ontgaat de aandacht niet, dat het half-officiele dagblad Le pays twijfelt aan de echt heid van de laatate russische circu laire. De wijze, waarop dat blad zich uitlaai, toont evenwel, naar men meent, genoegzaam aan, dat he.t voor zich zoodanigen twijfel, als welken het bij zijne lezers wil doen ontstaan, vol strekt niet koestert. Uit alles blijkt, dat de genoemde circulaire in alhier een die pen indruk heeft gemaakt, die nog vermeerderd schijnt te zijn door de omstandigheid, dat niemand eene dergelijke gewigtige mededeeling van staatkundige beginselen had verwacht. Som migen zijn zoo ver gegaan van aan de circulaire het karakter van eene bepaalde oörlogs verklaring toe te kennen, en spreken van eene nota, waarin Rusland te verstaan zou hebben gege ven, dat, in geval de westelijke mogendheden zich de minste vijandige daad ten aanzien van den koning van Napels mogten willen veroorloven, Rusland gewapenderhand zou moeten op treden ter verdediging van dien vorst. Dat deze laatste meening slechts door zeer weinigen wordt medegedeeld, zal wel te naauwernood vermelding behoeven. De russische circulaire is niet voor de buitenlandsche regerin gen bestemd, maar uitsluitend voor de russische agenten in het buitenland, welke daarbij instructien ontvangen, omtrent de beginselen, welke het kabinet van St. Petersburg in toepassing gebragt wenscht te hebben, wat de beraadslagingen over Napels en Griekenland aangaat. De circulaire is uit dien hoofde geens zins een stuk, 't welk uit den aard der zaak voo.r openbaarma king bestemd is. Zij had zeer goed geheim kunnen zijn gebleven zonder de verlangde uitwerking te hebben gemist. De gematigd-liberale partij is zeer ingenomen met de circu laire, hoewel zij aan de door Rusland op den voorgrond gestelde beginselen geenszins onvoorwaardelijk haar zegel hecht. Van dien kant wordt beweerd, dat niettegenstaande Rusland een geweldige slag is toegebragt, die mogendheid steeds het volste regt heeft om met waardigheid te spreken en zich overeenkom stig haren rang te doen gelden'; dat men de beginselen der cir culaire mag afkeuren, maar dat men hulde moet doen aan dc standvastigheid, waarvan de russische regering blijken geeft, en aan de opregtlieid en ondulbelzinnigheid der door haar bij deze gelegenheid gebezigde uitdrukkingen, welke allezins waar dig zijn.om door alle diplomaten te worden gevolgd. Naar men verzekert, heeft de keizer gelast, dat middelen zullen worden aan de hand gedaan, ten einde op de gemakke lijkste wijze de spaansche spoorwegen met de hier te lande be staande in verband te brengen. Dezer dagen zijn 800 militairen naar Italië gezonden, om te Rome en Civita Vecchia een even groot aantal verlofgangers te vervangen, en alzoo het fransehe bezettingsleger op zijne te genwoordige sterkte van 6000 man te houden. Volgensgeruch-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2