MIDDELBÜRGSCHE C O U ft A N T. r 120. Zaturdag 4 October. 1856. *3ittTOnlflwftgtl)£ lijftingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdag» en zatuxdags. Binnen deze gemeente ea "Vlis- etngm geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 2.2 cent per regel 5 van huwelijksgeboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 3 October. Ia de zitting van den gemeenteraad van heden heeft de heer mr. G. N. de Stoppelaar, na de voorgeschreven eedsaflegging en na door den voorzitter geluk gewenscht te zijn,zitting genomen, als gemeente-secretaris. Tot de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken om slag is daarna de zitting overgegaan in eene met gesloten deuren. Na de heropening der zitting is door burgemeester en wet houders overgelegd een staat van reclames, en is deze conform hun advies vastgesteld en daarop het geheele kohier gearres teerd, zoo als dat dien ten gevolge zal worden gewijzigd, ter wijl iedere aanslag nog eene evenredige verhooging van 81 pet. moet ondergaan, om het eindcijfer van f 38,000 te bereiken. De onderscheidene klassen zijn alzoo nu met 20 opcenten verhoogd. In de op jl. donderdag alhier gehoudene tweede algemeene vergadering van aandeelhouders in de geldleening van f 6000 ten behoeve der omnibus-dienst tussehen deze gemeente enViis- singen v. v., heeft de uitloting plaats gehad van twee aandeelen ieder groot f50, zijnde no. 1 en 83, terwijl aan de verschenen aandeelhouders de verloopen intresten zijn uitbetaald. "Voorts heeft de voorzitter van commissarissen in een kort verslag onder anderen medegedeeld dat in hetafgeloopen dienst jaar met den omnibus 22,230 personen waren overgebragt, zijn de 407 meer dan in het vorige jaar, door welke algemeene deel neming deze onderneming in staat wordt gesteld voortdurend in stand te blijven. In de gisteren avond te Goes gehoudene vergadering van den gemeenteraad is de burgemeester, de heer mr. Blaaubeen, benoemd om deel uit te maken van de commissie voor de behar tiging der belangen van Zeeland bij de daarstelling van den seeuwsch-limburgsehen spoorweg, en mededeeling gedaan dat door de kamer van koophandel de heer J. Fransen van de Putte daartoe is gekozen. Deze commissie is alsnu zamengesteid uit de heeren G. J. Sprenger, D. Dronkers, de eerste voorzitter en de tweede lid van de kamer van koophandel alhier, jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke, burgemeester van Middelburg, A. Ruysch, voorzitter van de kamer van koophandel te Vlissingen, dr. J.W. Callenfels, burgemeester van Vlissingen, J. Fransen van de Putte, voorzitter van de kamer van koophandel te Goes en mr- M. P. Blaaubeen, burgemeester van Goes. De uitslag der verkiezing voor een lid der provinciale staten, in plaats van den heer P Beumer Hardenberg, in het hoofd-kies- district Huist, is als volgt: uitgebragt zijn 325 steramen, van onwaarde II, blijft 314 geldige stemmen. Hiervan bekwam de heer Chs. Pierssens, te Hulst 135, de heer E. Aper3, te St.-Jan- steeu 88, terwijl de overige op 11 verschillende personen ver deeld waren. Dus moet er eene overstemming tussehen die bei de heeren plaats hebben. Jongstl. maandag vierde de Koninklijke handboogschutterij St. Sebastiaan, in de gemeente Sas van Gent, met een vriend schappelijk feestmaal het öOjarig bestaan van het prachtig op zijde geborduurde vaandel dier sociëteit, door wijlen den burge meester dier gemeente, Antheunis, aan haar ten geschenke ge geven. De talrijke opkomst der gildebroeders en zusters getuig de van de onderlinge eensgezindheid welke er onder die leden bestaat. Menigen feestdronk werd daarbij ingesteld, waarvan die op het welzijn van hunnen dooriuchtigeri beschermheer Z. M. onzen geliefden en geëerbiedigden koning, en op de voort durende goede verstandhouding der leden, tot bevordering van 1de belangen der sociëteit in het bijzonder en van de gemeente in het algemeen, den voorrang hadden. •Jlen opzettelijk daartoe vervaardigde transparant, voorstel ende den patroon der vereeniging, verlichtte en versierde de zaal bij die gelegenheid. Volgens berigt per overlandmail was vóór 10 augustus jl. te Batavia aangekomen het barkschip Paulinegezagv. B. JPost. Uit Schoondijke schrijft men ons u Aangaande de aardappeloogst kunnen wij uit deze streken de beste berigten inzenden. Het schot is overvloedig en de aardappel in het algemeen zeer goed, terwijl de prijs, in evenre digheid met alle andere producten, zeer goedkoop mag genoemd worden. Goede aardappelen zijn voor f 1,50 a f 1,75 te koop." X Naar men verneemt is er van wege het departement van oorlog een voormalig hoofdofficier in commissie naar Engeland gezonden, belast met de taak om er, ten behoeve onzer oostindi- sche landmagt, manschappen aan te werven, die tijdens den oorlog in de Krim in het vreemden legioen gediend hebben. Jl. zondag heeft Z. M. de koning den spaanschen gezant in een bijzonder gehoor ontvangen, die aan HD. een eigenhandigen brief van zijne souvereine heeft overhandigd, ter kennisgeving van het huwelijk van eene der infantes van Spanje met een prins van Beijeren. Volgens berigt der britsche post-administratie is de vroeger aangekondigde dienst van snelzeilende paketbooten uit Enge land naar Australië weder opgehpven. In de plaats daarvan worden voortaan de brievenmalen, be stemd naar Australië, eenmaal in de maand uit Engeland ver zonden, met stoompaketbooten welke de reis doen om de Kaap de Goede Hoopen waarvan het vertrek uit de engelsche zeeha ven voor de eerstvolgende maanden bepaald is op 18 october, 12 november 1,12 december en 12 januarij aanstaande. De heeren van Vlissingen co. hebben, ten gevolge van het rekwest van de heeren Enthoven c. s., aan de tweede kamer der staten-generaal gerigt, aangaande de duiten-plaatjes, ook van hunne zijde een adres aan die kamer gezonden, waariu zij op komen tegen hetgeen in eerstgenoemd rekwest wordt gezegd, als zouden zij thans aan hunne verpligting niet voldoen; daarin wordt ook onder anderen gezegd, dat eene hoeveelheid van 80,000 ned. ponden niet is afgekeurd, maar dat de regering ge weigerd heeft die, op grond van eenige geschillen, te ontvangen. Dadelijk na de in ontvangst neming is men echter weder aan het werk gegaan, en heeft men reeds in de eerste week 26,984 ned. ponden duiten-plaatjes afgeleverd. Weldra zal te Luxemburg de opening der kamer door den stadhouder prins Hendrik der Nederlanden in persoon plaats hebben. Men is zeer gespannen om alsdan te vernemen welke veranderingen in de grondwet zullen worden voorgesteld; door het regeringsblad is wel een wijziging der constitutie aangekon digd, maar er is niet gezegd waarin die bestaan zal. De bremer stoomboot Aurora, kapt. Taylor, zondag middag met ontredderde machine te Nieuwediep binnengekomen, als bijlegger van Bremen naar Londen bestemd, heeft een gewel digen storm doorgestaan; hare lading bestond uit vee en bevat te, naar wij vernemen, 400 schapen en 365 runderen. Voor een groot.gedeelte is dit vee over boord geworpen, en zijn er slechts omtrent honderd runderen in eenigzins goeden staat ontladen. Het overige vee dat geducht beschadigd is, is aldaar verkocht en bragt nog hooge prijzen op. Het vee behoorde aan de firma Robertson te Londen en is geassureerd. Meu leest in het Dagblad van 'sGravenhage: Het kolossale gedenkteeken door de heeren Devillers en comp., alhier, ver vaardigd, om op het graf van wijlen den vice-admiraal Koop man te Utrecht geplaatst te worden, zal in het raidden der vol gende week derwaarts worden vervoerd. Op dit eenvoudig, doch zeer kunstig gewerkt monument leest men den geboorte- en sterfdag van den vice-admiraal, en de twee roemrijkste tijdperken uit zijn leven: Palembang 1821 en Antwerpen 18301S32, terwijl aan de.keerzijde gebeiteld staat, dat dit een huldebewijs van des overledenen echtgenoot, kinderen en vrienden is. Het geheel, dat de talenten van onze stadgenooten eer aan - doet, is der bezigtiging overwaardig; vooral de tropheën enz., zijn zeer net bewerkt, als men de voor beeldhouwwerk moeije- lijke steensoort in aanmerking neemt. Errata. In het raadsverslag van Middelburg in ons vorig nommer staat, met betrekking tot de heffing van de tolgelden op den straatweg tussehen Middelburg en Vlissingen, bij gaardering, dat zich daartoe voor 1857 bereid hebben verklaard de tegen woordige pachtersdit moet zijnde tegenwoordige tolgaarders. Senoemingen en toesluiten. Bij Zr. Ms. besluit van 27 september jl., is aan den luitenant ter zee 2de ki., jhr. P. N. Qmarles van Ufford, op zijn verzoek met den laatsten dier maand eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Bij besluit van 30 september II., heeft Z. M. goedgevon den: L aan de na te melden officieren bij de dienstdoende schut terij te Middelburg,op hun verzoek, eervol ontslag te verleenen, als: aan jhr. mr. W. C. de Jonge en R. C. Eugelberts, als 2de luitenants, en 2. te benoemen tot 2de luitenants mr. C. J. Pické en jhr.mr. A. van Reigersberg Versiuys, beiden thans schutters. Iieïk-en selioolnieurws. Te Colijnsplaat heeft den 17 september 11.de inwijding plaats gehad van het Dieuwe schoolgebouw, hetwelk aan zeer doel treffende inrigtïng innerlijke sierlijkheid paart; terwijl door herstellingen en verfraaijing van den toren, thans nagenoeg ai- gewerkt, het uiterlijke mede niet weinig in aanzien wordt ver hoogd. De verschillende toespraken bij die plegtigheid gehouden door de heeren districts-schoolopziener, burgemeester, onder wijzer en predikant, (welke laatste te gelijker tijd namens de kerkelijke corporation binnen die gemeente de nieuwe con sistorie-kamer aanvaardde ter vervanging der vorige,welke voor het schoolgebouw was ingenomen geworden), werden vooraf gegaan, afgewisseld en besloten door toepasselijke zangstukjes, ordelijk door de schooljeugd uitgevoerd. Door een der leerlin gen werd aan het gemeente-bestuur mede dank betuigd voor zijne liefderijke zorg. Na de inwijding werd door het gemeente-bestuur een diner aangeboden, waaraan, behalve de betrokkenen in de zaak van het onderwijs, eenige anderen, als vertegenwoordigers van verschillende burger- en kerkelijke besturen, deel namen. Ook de kinderen ontvingen een gul onthaal waarvan de waarde zeer werd verhoogd door de liefderijke verzorging van eenige aanzienlijke dames. 51 arine en leger. Van 't Nieuwediep wordt van den 30 september geschreven Heden middag is alhier binnengekomen uit Batavia het. neder- landsch koopvaardijschip Anna Digna. gezagvoerder Ouman aan boord hebbende de volgende officieren der nederlandsche marine: de kapitein luitenant ter zee W. A. de Gelder.de luite nant terzeelstekl. J. H. A. de Ruuk, de luitenants ter zee 2de klasse P. J. D. Breukelman, G. den Berger, W. F. van aexi Burg en H. M. baron van Tuyll van Serooskerken AffBoop vara -vertooopijugeJ». Oostburg 30 september. lste perceel. 2 b. 17 r. 40 e. weiland, in de gemeente Zoid- zande. Verkocht voor f3510. 2deperceel, 4 b.40 r. 63 e. bouwland, in den Austerlitz pol der, gemeente Zuidzande. Verkocht voor f7150. 3de en 4de perceel. 0 b. 20 r. 50 e. moestuin en erf, in de gemeente Oostburg. Verkocht voor f 225. 5de perceel. 0 b. 29 r. 40 e. bouwland, in den Veerhoek pol der, gemeente Oostbuvg. Verkocht voor f 540. 6de perceel. 1 b. 35 r. 50 e. bouwland en bosch, in de zelfde polder en gemeente. Verkocht voor f 1775.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1