ÉÏDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1856. 2 October. 0imtfttlatt0scl)f tijdingen. l\°' I'19. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu-zStordags. Binnen deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan gesohiedcn tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. üUidilelburg 1 october. Op vrijdag aanstaande, des namiddags ten één ure, zal de ge - meenteraad alhier eene openbare zitting houden, ter behande ling der navolgende zaken Beöedjgiiig van clen secretaris; vaststelling kohier hoofde- lijken omslag. Tot secretaris dezer gemeente is, in de raadsvergadering van gisteren, benoemd de heer mr. G. N. de Stoppelaartot dus ver griffier ter gemeente-secretariemet 10 stemmen van de 14 te genwoordig zijnde leden. De 4 overige stemmen waren veree- nigd op den heer J. P. van Visvliet. Zie verder hier achter het verslag dier geheele zitting. In eene plegtige openbare zitting van de arrondissements- regtbank alhier, heeft heden morgen de installatie plaats gehad van den heer mr. M. F. Lantsheer, onlangs bij koninklijk besluit benoemd tot regter bij dat collegie. Door den heer officier van justitie, jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, werd de nieuw benoemde regter in sierlijke bewoor dingen toegesproken, waarna door den heer griffier voorlezing geschiedde van de acte van eedsaflegging voor het provinciaal geregtshof in dit gewtst. Hierop vatte de president, mr. Adr. P. van Deinse, het woord, die verklaarde dat de leden der regtbank met genoegen 's ko- nings keuze hadden vernomen, waarbij een man, die als regter- piaats ver vanger bereids menig blijk van ervaring en kunde had gegeven, eene vaste plaats in die regtbank wordt aangewezen. Hij vleide zich dat eerlang ook eene nog steeds bestaande vacature mogt worden vervuld en daardoor eene geregelde ver deeling der werkzaamheden mogt worden bevorderd. Terwij 1 hij, even als de ambtenaar van het openbaar ministerie, den wensch uitdrukte dat de goede harmonie in het collegie der regters onderling en met het openbaar ministerie, bij voortdu ring mogt plaats hebben, verklaarde hij deu heer Lantsheer als regter geïnstalleerd. De nieuw benoemde beantwoordde deze toespraken door zich in de welwillendheid aan te bevelen, en van zijne zijde verkla rende zoo veel doenlijk te willen medewerken tot bevordering dier eensgezindheid, bij welke alleen eene goede regtsbedeeling mogelijk is. Ook de heeren griffier en substituut-griffier werden door hem toegesproken, waarna hij zich wendde tot de heeren advocaten en practizijns, die in grooten getale de zitting bij woonden. Hij verklaarde zich met genoegen te herinneren hoe hij vóór drie jaren uit hun midden was vertrokken en van zijne lOjarige loopbaan als pleitbezorger de aangenaamste herinne ring met zich om te dragen. De heer mr. Ph. van den Broecke, deken der orde van advo caten, bekwam ten slotte het woord eu wenschte den benoem den regter geluk" met de onderscheiding die hem te beurt viel, onder aanbeveling in zijne welwillende gezindheid. Het provinciaal geregtshof van Zeeland heeft, bij arrest van 30 september 11., den persoon van Cornelis de Jonge, beschul digd van moedwillige brandstichting, waarvan in ons vorig no. melding is gemaakt, bij gebrek aan bewijs vrijgesproken,en voor namelijk op grond dat eene bloote bekentenis van schuld, door geenerlei in het geding bekende omstandigheden bevestigd, niet genoegzaam is om wettelijk bewijs daar te stellen. Daarna is die persoon weder overgebragt naar liet huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, als zijnde door de arrondissements-reglbank te Zicrikzee reeds veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden, wegens poging tot ontvlugting door middel van uitbreken uit het huis van arrest aldaar. ciale griffie van Zeeland tot en met 30 september jl. ontvangen ten behoeve der bewoners 'Van het zwaar geteisterde eiland Groot Sangir, van de gemeentebesturen vanAagtekerke,f3, Oostkapelle, f7,82, Serooskerke, f 16,92, Sint Laurens, f 10,31 Zierikzee, f37,551, Bommenede, f7,Burgh, f2,50, Haamste de, f4,—, Nieuwerkerk, f 11,57, Poortvliet, f 15,Sint Anna- land, f 10,Sint Maartensdijk, f 12,97, Sint Philips land, f 8, Zonnemaire, f 15,Fort Batli, f3,45, Kruiningen, f 10,80, Rilland, f7,53, Schore, f4,14, "YVemeldinge, fl,Yerseke, f6,85, Sluis, f8,61, Heille, f2,67, Sint Anne ter Huiden» f,581, Waterlandkerkje, f5,63, Yzendijke, f14,Hulst, f 8,76, Koewacht f 3,20. Behalve de reeds medegedeelde sommen, zijn nog ter provin Gisteren is van de scheepstimmerwerf der Commercie com pagnie alhier, met goed gevolg te water gelaten, de voor reke ning van 's rijks marine daar gebouwde loodskotter. De Nedeiiandsche staats courant van gisteren behelst een door zijne exc. den minister van financien aan Z. M.den koning ingediend rapport ter zake van de staats loterij, welk stuk ge volgd wordt door een koninklijk besluit van den 27 der afgeloo- pen maand (staatsblad no. 90) houdende verbod van het verhu ren van heele of gedeelten van loten, voor zoo veel betreft de nommers welke na de trekking van de eerste week der vijfde klasse nog moeten worden uitgetrokken, op straffe van intrek king der benoeming of toelating van den collecteur of splitter, die de overtreding heeft begaan. Deze vereenvoudiging, (welke geheel overeenkomt met het berigt dat wij daaromtrent reerjs voorloopig mededeelden in ons no. Ill van den 13 der vorige maand) neemt het bezwaar weg dat de prijzen niet altijd in behoorlijke verhouding tot liet getal der in iedere klasse getrokken wordende nommers zijn verdeeld; zij doet eene instelling vervallen die uitsluitend in het belang der loterij handelaren en alzoo ten nadeele van den speler was, en zij vermindert tevens den grooten omslag der gedurige prijs bepaling en de bekendmaking daarvan. Naar wij vernemen zijn de consuls van Belgie, P. C. Bource- ret, te Vlissingeu, en H. Beekhuys Damsté, te Groningen, o. a. door Z. M. den koning van Belgie benoemd tot ridders van de Leopoldsorde. Z. M. zal zich in de laatste dagen dezer week (waarschijnlijk vrijdag) naar het Loo begeven. De koninklijke rijtuigen zijn reeds derwaarts vertrokken. Men verneemt dat H. K. II. prinses Marianne derNederlan- den spoedig weder van hare buitenlandsche reis in het vader land zal terugkeeren. In het koningrijk Saxen, is onder het beheer van het minis terie van eeredienst en onderwijs, door zijne doorluchtige hoog heid den prins van Schönburg Waldenburg als donataris, een seminarium geereë^fd, alwaar een getal van 60 jonge jufvrou wen, den vollen ouderdom van 16 jaren bereikt en examen gedaan hebbende, tot het vak van onderwijzeressen en gouver nantes opgeleid worden. Bij dit belangrijk établissement is tot directrice en hoofd onderwijzeres voor de fransche en engelsche talen benoemd onze landgenoote, mejufvrouw Veronica Henriette Felicia de Rosa, vroeger élève vau het instituut van mevrouw Rochat, geboren Roland Chedaneau, alhier, later rijks kweekelinge, en bij het onderwijs hoogst gunstig bekend als sieraad van haren stand. De commissie uit de tweede kamer der staten-generaal be last met de aanbieding aan Z. M. den koning van het adres in antwoord op de troonrede, is niet, zoo als wij gemeld heb ben, zaturdag bij Z. M. ten gehoore toegelaten, maar zal heden avond worden ontvangen. In de Landbouw courant leest menDoor den rijks-veearts Reimers, te Dalen, is een middel tegen de besmettelijke long ziekte uilgevonden, dat aanvankelijk doorslaande bewijzen van deugdelijkheid heeft gegeven. Genoemde veearts heeft zich bij gedeputeerde staten van Friesland vervoegd, en eenige genees, middelen, uit poeders bestaande, hun toegezonden. Jhr. E. D. van Beyma heeft, door gedeputeerde staten daartoe uitgenoo- digd, de medicijnen laten toedienen aan vijf runderen van den landbouwer H. Stellingwerf, te Oosterwierum, die allen gene zen zijn, ofschoon reeds twee in zoo hevige mate kwijnden, dat men aan hunne herstelling wanhoopte. Bereids worden in an dere streken der provincie de proeven herhaald. Jongsll. vrijdag heeft de vereeniging Het metalen kruis, te Amsterdam, een harer leden met bijzondere "plegtigheid begra ven. Op de kist waren de nationale vlag en de insignien van het metalen kruis gehecht. De stoet trok om het monument op den Dam, terwijl de wacht naar builen kwam en het geweer pre senteerde. Op het kerkhof sprak een der aanwezigen eenige hartelijke woorden en gaf daarbij te kennen, dat voortaan alle leden op de zelfde plegtige wijze zouden worden ter aarde besteld. Den 25 september heeft in Musis sacrum te Schiedam, de vroeger aangekondigde vergadering plaats gehad van belang stellenden in het opvoedings-gestieht van den lieer D. van Fran- kenhuysen te Montfoort. Er is besloten le beproeven een genoot schap op te riglen met het doel, om gemeld gesticht in eigendom aan dat genootschap te doen overgaan en intusschen een zede lijk toezigt daarover te houden. Tevens is eene commissie benoemd, aan welke is opgedragen al het nooclige voor te berei den. opdat in eene volgende vergadering het genootschap zoude kunnen worden geconstitueerd. Tot leden dezer com missie zijn benoemd de heeren A. van Toorenenbergen, te Hen- drikldo Ambacht, H. G. Hartman Jz., teLekkerkerk, ter Haar Romeny, te Montfoort, R. A. van Boles en mr. P. Post Uiter- weer, beiden te Schiedam. De Utrechtsclie courant bevat het volgende ingezonden stuk De vervalsching van levensbehoeften ofwel het kunstmatig imiteren derzelve schijnt in een naauw verband te staan met het toenemen van algemeene kennis en de zucht naar verdien sten. Een enkel geval uit het dagelijksch leven ontleend, zij mij vergund onder de aandacht van het algemeen te brengen Slechts het toeval geeft mij daartoe aanleiding. In de Pottestraat te Utrecht figureren dagelijks twee iies- schen meteen licht geelachtig vocht, geheel of ten deele gevuld. Nieuwsgierig naar den inhoud er van, werd.mij een vierde flesch, onder de benaming van citroensap, toegezonden. (Reeds vermoedde ik, dat het dit moest zijn.) De physiesche eigenschappen van dit vochtalsmede de geringe prijs, spoorden mij aan den aard van dat kwasi ci troensap nader te leeren kennen, en een analyliesch onderzoek bragt mijn wantrouwen tot helderheidwant het citroensap in kwestie is niets meer of minder dan een mengsel van zwavel zuur, (vitrioololie), guttegom en water. Ieder kan zich dit zelf verschaffen; men bespaart zich alsdan, niettegenstaande den billijken prijs, tijd en geld en doet alzoo zijn voordeel. Benoemingen en besluiten,. Bij koninklijk besluit van den 28 dezer is de heer B. Gouds waard, directeur der Nederlandsche haudel-maatschappij, be noemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij besluit van de zelfde dagteekening heeft Z. M. goed gevonden bij het departement van koloniën te bevorderen tot commies den adjunct-commies J. A. van den Bossche, en tot adjunct-commiesen de 1ste klerken W. H. Hajenius, H. C. P. Lauriliard dit Fallot en H. C. Elias. MBinsten eu wetenschappen. Jl. zaturdag hield de afdeeling natuurkunde der Koninklijke academie van wetenschappen te Amsterdam, na de vacantie, hare eerste gewone vergadering. De heer Dumorlier, te Paramaribo, geeft kennis van het over:

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1