MÏDDELBÜRGSCHE COURANT, r us. Dingsdag 185(5. 30 September. ïMtmmlcraïrscljr tijïringm. Doze courant verschijnt des dingsdag-sdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- oingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontaut. Editie van maandag avond 8 ore. Middelburg- S9 september.. De gemeenteraad zal morgen namiddag ten een ure eene openbare zitting houden, waarin aan de orde is gesteld de benoeming van eenen gemeente secretaris. Voor het provinciaal gereglshof in Zeeland is eergisteren behandeld de zaak van Cornelis de Jonge, oud 43 jaren, arbei der, geboren en wonende teEllcerzee, beklaagd van moedwillige brandstichting in een bewoond gebouw, waarbij liet te voorzien was dat eenig mensehen leven in gevaar kon worden gebragt. De verdediging van den beklaagde was ambtshalve opgedragen aan den heer mr. A. J. van Eekelen, advocaat alhier. Uit de instructie dezer zaak is gebleken dat de beklaagde, volgens zijn voorgeven na toezegging eener belooning van f200, waarvan hij bij gedeelten reeds f 50 zou genoten hebben, is over gehaald en aangezet om brand te veroorzaken in de meestoof De zee te Eikerzee, in den nacht van 25 op 26 december 1855. De stoof is dan ook met de daarin aanwezige 58 vaten gereede mee en nog ongereede groene wortelen geheel afgebrand tot aan den zoogenaamden toren, welk gedeelte werd bewoond door den drooger, zijne vrouw en kinderen, benevens twee knechts en een vreemdeling die er tijdelijk nachtverblijf hield, alle welke personen alzoo gevaar liepen daarbij hun leven te verliezen, en zich dan ook te naauwevnood gered hebben. Bij arrest van het hof, in raadkamer vergaderd, van 11 augus tus dezes jaars, is de teregtstelling van dezen beklaagde bevo len, doch tevens verklaard dat er geene termen zijn om de teregt stelling te bevelen van den persoon, die voorloopig gedetineerd was op des beklaagdens aanwijzing, als medepligtig ter zake dier o verba ling door beloften en geldwaarop deze dan ook is in vrijheid gesteld. Na het hooren van 16 getuigen heeft de procureur-generaal gecischt cle schuldig verklaring van den beklaagde aan het hem te laste gelegde misdrijf, voorzien bij art. 434 wetboek van straf- regt, en veroordeeling dien ten gevolge tot de straffe des doods door ophanging, uit te voeren binnen de gemeente Middelburg, met aanplakking van liet arrest enz., benevens in de kosten van het geding. De uitspraak is bepaald op morgen voormiddag ten tien ure. Op laatstleden zaturdag den 27 dezer had te Goes de gewone algemeene vergadering plaats der vennooten van de Maat schappij van verbeterde meekrapbereiding in Zeeland. Uit het door bestuurders medegedeeld verslag van het afgeloopen boekjaar en het rapport der commissie tot het opnemen der re kening over het zelfde tijdvak is gebleken, dat de maatschap pij met vrucht had gewerkt en de toekomst met goede verwach tingen kon te gemoet gaan. Er werd door de vergadering een dividend vastgesteld, waarvan de uitkeering door den admini strateur nader zal worden aangekondigd. Jhr. P. Damas van Citters werd met eenparige stemmen als commissaris herkozen. Den 24 dezer is aan de hoogeschool te Utrecht bevorderd tot doctor in de obstetri, de heer J. C. Callenfels, med. doolor te Goes. Bij de regering bestaal het voornemen, eene herziening der kiesdistricten in te dienen, waarbij liet getal leden der tweede kamer op 71 wordt gebragt. X Omtrent het uitwateringskanaal in het westelijk deel van het voormalig Staats "Vlaanderen, een werk, voor die streek van zoo bijzonder belang, leest men in het verslag aan den koning- omtrent de openbare werken in 1854, dat dezer dagen het licht heeft gezien, de navolgende bijzonderheden De commissie betrekkelijk dat werk vermogt de zaak vaneen uitwateringskanaal in het voormalig 4de distriet van Zeeland, ten gevolge van de uitgebreide taak der ingenieurs in het jaar 1854, nog niet tot een gewenscht einde brengen. Een nieuw ontwerp was gereed gemaaktandere werden op voorstel der commissie vervaardigd; eerst daarna kon door haar eene be paalde keuze worden gedaan. Intusschen werd met de regering over de aan de zaak te geven rigting te-rade gegaan. Dien ten gevolge is aau de commissie geantwoord, dat het steeds in de bedoeling der regering heeft gelegen, dat het kanaal, even als het uitwateringskanaal in Noordbrabant, voor rekening van de belanghebbende polders, gemeenten en landen, met eene rijks bijdrage, worde gemaakt, en dat deze verder in het beheer en onderhoud zouden voorzien. De polders en landen in het voormalig 4de district, te wier behoeve dit werk zon worden uitgevoerd, zouden dus tot een waterschap behooren te worden vereenigd, waarvan het bestuur wierd belast met den aanleg, het beheer en het onderhoud van het te maken werk, ten laste en ten bate van de polders en lan den. De grondslag van de bijdrage dier polders en landen in de kosten van aanleg en van onderhoud moest tevens door de sia- teu in het reglement van bestuur voor het waterschap, op voor drag t van de belanghebbenden, vertegenwoordigd door hoofd ingelanden, of op welke wijze ook, worden vastgesteld. Verder is toegezegd dat de regering zoude bevorderen, dat voor de verbeterde uitwatering van het voormalig 4de district eene bijdrage van een derde der kosten van aanleg, doch hoog stens van f 200,000 worde verleend, indien de onmiddelijk be langhebbenden de overige middelen tot uitvoering en vollooi- jiug bijeenbrengen. De regering schijnt niet gehouden verder te gaan, al rekent zij zich, evenals ten opzigte van de uitwatering der Maaspol ders in Noordbrabant, hier zedelijk verpligt tot ondersteuning. Die zedelijke verpligting toch bepaalt zich tot teruggave eener behoorlijke afwatering aan die landen, welke vroeger op het, nu ten gevolge van handelingen van het fransch gouvernement verlande, Zwin hebben uitgewaterd, waarvoor in der tijd dooi den hoofdingenieur Caland een plan werd ingeleverd, dat op f 250,000 a f300,000 was geraamd. X Door den minister van binnenlandsche zaken is op zijne begrooting gebragt eene som van f13,000,als eerste helft eener bijdrage van f 26,000,in de kosten van doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis. Die post gaat vergezeld van de volgende toelichting.' De slechte toestand waarin het Zwin, voornamelijk door inpoldering is gebragt, heeft de scheep vaart op dezen zeearm geheel vernietigd. Daardoor is aan de gemeente Sluis hare eenige gemeenschap te water met Zeeland en Holland ontnomen, hield hare scheepvaart geheel op en is haar weinig overgebleven handel bijkans geheel vervallen. Door het verlengen van het kanaal van Brugge tot in Sluis zal een betere uitweg te water worden verzekerd; de voor de gezond heid der ingezetenen hoogst nadeelige uitdampingeu der opge- slibte kaai zullen er door worden weggenomen en de gestremde waterlozing, gevolg der verlanding van het Zwin, zal er door worden hersteld. De kosten der doortrekking zijn op meer dan f 40,000,begrootde provincie Zeeland heeft een renteloos voorschot van f 8,000,verleend. Daar het rijk later aanzien lijke voordeelen van de indijkingen zal genieten, is het billijk de gemeente in bet herstel der bestaande nadeelen krachtig te ge- moet te komen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben. den gebragt, dat twee bijzonder kennelijke baken-voorwerpen zijn geplaatst langs de buitengronden van de Texelsche zeega ten, genaamd de Haaks, als 1. eene groote ankerboeivormige ton, op omstreeks 6 kabellengten buiten die gronden, geverwd metroode en witte horizontale banden, aan den top geschilderd het woord Z. Haaks, met gele letters; daarenboven voorzien met een geheel ronden, rood geverwden bol, in de navolgende peilingen: de kapen van den Zanddijk in elkander; de toren van den Hoorn (op Texel lusscben den heuvel en het Jonge- Pietersduin, in 11 vadem of 19 ned. el diepte, bij laag water 2. eene gelijksoortige ton, omstreeks 3 kabellengten buiten de gronden, op 1& duitsche mijl in N. O. ten N. van eerstge- raelde, geverwd met zwarte en witte verticale strepen, aan den top geschilderd het woord N. Haaks, met gele letters; daaren boven voorzien met een geheel ronden, zwart geverwden bol, in de navolgende peilingen: de toren van den Hoorn (op Texel) in het slag; de kaap Ruigebeen in den molen van Huisduinen, in 10 vadem of 17 ned. el diepte bij laag water. Deze tonnen drijven genoegzaam regtstandig, zijn met de bollen 4 ned. ellen boven den waterspiegel verheven en kunnen bij gewone lucht gesteldheid op ruim eene duitsche mijl afstand gezien worden. De kompasstreken zijn miswijzend. X De minister van justitie is voornemens om het gebruik, der hulpmaréchaussée voor de algemeene of rijkspolicic te sta ken en deze door uitbreiding der gewone hulpmiddelen, de rijks- veldwachtersdienst, waar daartoe de behoefte zich zal voordoen, te vervangen. X Men verwacht eerlang weder eene vvelsvoordragt lot herziening der wet betrekkelijk de jagt en visscherij, die voor namelijk vereenvoudiging en besparing van geregtskosten zal op het oog hebben. Reeds heeft de minister van j ustitie zyn wensch te kennen gegeven dat bij indiening die voor&ragt spoe dig moge tot wet verheven worden. De commissie uit de tweede kamer der staten-generaal, be last met het aanbieden van het adres van antwoord op de troon rede, is zaturdag bij Z. M. den koning ten gehoore toegelaten. In L'écho universe! leest men Men schrijft ons uit Londen, dat onze gevolmagtigde minis ter bij het hof van Engeland uit 's Gravenhage last heeft ont vangen, om aldaar openingen te doen ter zake van een huwelijk tusschenden prins van Oranje en eene der prinsessen, dochter van koningin Victoria. Men brengt met dit plan in verband den onlangs door den kroonprins gedanen togt. Z. K. H. de prins van Oranje, vergezeld van hoogstdesaelfs gouverneur, jhr. de Casembroot, is uit de residentie naar Slut- gart vertrokken. Met den 1 october aanstaande wordt het kantoor van den rijkstelegraaf te Wovtnerveer, voor de binnen- en buitenlandsche dienst, met beperkten diensttijd geopend. ISeirioefliaiafig-ea en besluiten. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer zijn de luitenants ter zee Isie klasse R. H. Tideman en de officier van administratie 2de klasse P. H. J.vau Es, met den laatsten dezer uit 's rijks zeedienst ontslagen. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten van den 23 dezer goedgevonden1. met het einde van het loopende jaar aan den commies bij het departement van oorlog- J. C. van den Broek en aan den adjunct-commies bij gemeld departement H. van der Hoek, een eervol ontslag uit de dienst te verleenen, on der vrijlating aan hen, om hunne aanspraak op pensioen tc doen gelden naar het behoort; 2. aan den commies J. N. Corréch en aan den 2den klerk J. W. Eranken, beiden van genoemd depar tement, met ingang van den 1 januarij 1857, een eervol ont slag uit de dienst te verleenen, onder toekenning van wacht geld; 3. den adjunct-onderofficier, schrijver van de lsteklasse bij het departement van oorlog, W. H. Henger, met den 1 oc tober aanstaande bij het zelfde departement te benoemen tot burgerlijk ambtenaar, met den rang van adjunct-commiesen 4. aau de adjunct-commiesen bij meer gemeld departement K. J. A. Gaillard, N. Bosboom en A. Bayly den rang van com mies, en aan de lste klerken bij dat departement H. Bronner en D. E- van den Ouweelen den rang van adjunct-commies te ver leenen. —7- Bij koninklijk besluit van 26 dezer is aan den heer J.E.J.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1