MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 116. Donderdag 1836. 25 September. örnncnlrtnirscljr tij&ingcrt. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post' f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekeud makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent, Buiteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ^SlddelUrarg1 S4 seint euro.!!» er» Teu. behoeve van de overgebleven bewoners van het eiland Groot Sangir in Nederlandsch-Indie, welke (blijkens het in de Nederlaudsche staats-courant van den 1 augustus 1856 uit de Javasche couranten overgenomen, verslag der rampen) door eene herhaalde uitbarsting van den vulkaan Awoe, en daar mede gepaard gaande zeebevingen enz., waardoor ongeveer drie duizend menschen zijn omgekomen, zoo vreeslijk zijn geteis terd geworden, hebben bereids in eenige gemeenten van dit gewest inzamelingen plaats gehad van liefdegaven. Naar men verneemt heeft de provinciale griffie daarvoor reeds ontvangen uit de gemeenten: Kleverskerke f 5,1 H, Nieuw- en Sint Joosland f6,39£, Westkapelie f8,8l£, Tholen f25,504, Stavenisse f7,42£, Oostburg f9,85^ en Graauw f3,17. liet provinciaal blad no. 81 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in dit gewest, van 17 dezer, houdende nadere aanwijzing van de miliciens verlofgangers, die deel moe ten nemen aan de inspectie, te houden in de maand october, en waarvan wij de verschillende tijdstippen hebben medegedeeld in ons no. Ill van 13 dezer. Ter inspectie moeten verschijnen1. de miliciens der ligtin- gen van 1852 en 1853, behalve zij die aan de wapenoefeningen in deze maand deel nemen; 2. die der ligting van 1854, alleen uitgezonderd de in 1855 tot aanvulling van het blijvend ge deelte opgetredenen, die alzoo langer dan een jaar in werkelijke dienst zijn geweest, zoo dat zij, die één jaar onder de wapens geweest en sedert 1 april jl. met verlof zijn, insgelijks behooren te verschijnen. De keuze ter benoeming van een lid der provinciale staten van Zeeland in het hoofd-kiesdistrict Hulst, ter vervanging van wijlen den heer P. Beumer Hardeuberg, is door gedeputeerde staten bepaald opdiugsdag30dezer, en de dag der herstemming zoodienoodig mogt wezen, op dingsdag 14 october daaraan volgende. Jl. vrijdag heeft te Goes eene zamenlcomst plaats gehad tus- schen den hoofd-ingenieur van den waterstaat, Beijerink, geas sisteerd van den ingenieur Conrad, met directeuren van het middel van straten en zandwegen, benevens heeren burgemees ters van Kruiningen, Sehore en Wemeldinge, ter overweging der belangen van de communicatie in Zuidbeveland,voor zoo veel die verandering zal ondergaan door de daarstelling van het kanaal. Door de voorlichting van den hoofd-ingenieur, schijnen al de punten wélke ter sprake zijn gekomen, zeer bevredigend voor het algemeen belang vastgesteld. In eene dien zelfden dag gehouden bijeenkomst met de directie der breede watering, verneemt men dat mede al de punten waaromtrent vroeger bezwaar bestond bij die directie zijn verevend, zoodat beide zamenkomsten tot eenen gewenschten uitslag hebben geleid. Jongstleden donderdag is te Ileinkenszand eene vergadering gehouden van de zevende afdeeling der Maatschappij tot bevor dering van landbouw en veeteelt in Zeeland, waarin aanM. van der Weele, smid te Wilhelminadorp, is uitgereikt de aan hem toegekende bronzen medaille, als bekrooning der door hem ver vaardigde werktuigen tot het draineren of droogleggen van gronden. -f. Jl. maandag morgen had de deurwaarder der belasiingen C., te Zierikzee, de onvoorzigtigheid om, te laat komende bij het vertrek der Bergsche boot naar Middelburg, op de reeds zwaaijende boot te springen. De sprong te kort nemende stortte hij in het water, greep-'gelukkig een loshangend touw, doch ware zonder de spoedig a'angebragte hulp van de equipage der boot ongetwijfeld verdronken. Aan boord gehaald zijnde, heeft hij toch zijne reis vervolgd. Maandag middag, ten vijf ure, is de commissie van de eerste kamer der staten-generaal, belast met het aanbieden aan den koning van het adres, iu antwoord op de troonrede, bij Z. M. ten gehoore toegelaten, ten einde zïcli van hare taak te kwijten. Door Z, M. is op dit adres liet volgende geantwoord Mijne heeren Ik ontvang met veel welgevallen' door u de betuiging der eerste kamer, om met mij en mijne regering mede te werken tot al datgene wat dc belangen van het dierbaar vaderland kan be vorderen. Ik verzoek u aan de kamer uit mijnen naam dank te zeggen voor haar adres van antwoord. Bij het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen, van den minister van koloniën, eene assignatie op de nederlaud sche bank, groot f4333,9 5|-, zijnde het bedrag van nadere inza melingen ten behoeve der slagtpffers van den watersnood van 1855 in het vaderland, op Java en de buitenbezittingen. Ten gevolge van de benoeming van jhr- mr. P. L. H. J. Bosch van Drakestein tot raadsheer in het provinciaal geregts- hof van Noordholland, houdt die heer, ingevolge art. 91, laat ste zinsnede der grondwet, op, lid van de eerste kamer der staten-generaal te zijn, maar is hij dadelijk daartoe weder ver kiesbaar. Ingevolge art. 89 van de kieswet moeten de provin ciale staten van Noordholland binnen 30 dagen buitengewoon bijeenkomen om in de ontstane vacature te voorzien. Bij de tweede kamer der staten-generaal is het volgende adres ingekomen, door de heeren L. J. Enthoven en co.te 's Hage; H. de Heus en zn., te Utrecht, en W. Krepel en zn., te Klarenbeek. Krachtens het bestek van aanbesteding voor de versmelting en levering van 3 millioen It O.-I. duiten, van 15 maart 1855, hadden de aannemers, de heeren v.Vlissingen en co., te Amster dam, thans minstens 1,200,000 moeten geleverd hebben. b Deze hoeveelheid bepaalde zich echter, tot voor weinige dagen, slechts tot ongeveer 106,000 IC, hetgeen geene bevreem ding kan verwekken, daar'het van algemeene bekendheid is, dat de nederlaudsche pletter# niet in staat is aan de eischen, bijge zegd bestek voorgeschreven, te voidoen: u De ondergeteekende, koperfabriekanten, achten zich ver- pligt, uwe vergadering te herinneren, dat de firma L. J. Entho ven en co. reeds daags na de aanbesteding den toenmaligen minister van koloniën heeft gewezen op de onnoemelijke bezwa ren, welke aan de vestiging en het in werking brengen van zoo danige fabriek verbonden zijn. a Sedert verliepen er ongeveer 19 maanden en de ondervin ding heeft die voorspelling bevestigd. n Bij herhaling stelden de ondergeteekenden hunne werk plaatsen ten dienste van het departement van koloniën, doch hunne aanbiedingen mogten geen ingang vinden. n De wet tot regeling van het muntwezen in Nederlands In- dië blijft dus onuitgevoerd, niet bij gebrek aan de noodige hulp middelen, maar alleen omdat aan de voorwaarden van net be stek van aanbesteding en met name aan de slotbepaling van art. 8, waardoor de tegenwoordige aanneming reeds sedert lang r.egtens vervallen is, geen.gevolg wordt opgegeven. De nederlaudsche plelterij blijft achterlijk in hare levering, terwijl de fabrieken der ondergeteekenden en een groot aantal behoefligen naar arbeid hunkeren. Het bijzonder belang der ondergeteekenden is voorzeker bij déze zaak betrokken, maar veel grooter en aanzienlijker zijn de belangen van den staat aan deze aangelegenheid verbonden. Het rijk toch heeft, door de uiet-naleving der bedoelde overeenkomst, uitgestrekt nadeel ge leden en lijdt dit nog dagelijks, zoodat de ondergeteekenden hierin een voldoenden grond meeneii te mogen vinden, om u te verzoeken, zoodanige maatregelen te nemen, als waardoor de uitvoering en opvolging der wet op het nederlands-indisch muntwezen worden verzekerd." Wij vernemen, zegt het 's Gravenhaagsche weekblad, dat ook door de directie der hollandsche ijzeren spoorwegmaat schappij dezer dagen bij de hooge regering concessie is aange vraagd tot den aanleg van een spoorweg van Gouda op Scheve- ningen. Men zal zich herinneren dat enkele weken geleden de zelfde concessie door den heer Maxwils e. s. is verzocht. Naar men verneemt is de officiële opening van den spoorweg van Emmerik naar Oberhausen, op den 17 october vastgesteld, bij welke gelegenheid, voorzoo ver nu bekend is, feestelijkhe den te Amsterdam en Keulen zullen plaats hebben. De Nieuwe rotlerdamsche courant hoopt, dat de handel van Rotterdam mede niet achterlijk zal blijven, om bij deze heugelijke gebeur tenis zijne vreugde en belangstelling te toonen. Bij een der kantongeregten in het arrondissement 's Bosch, is een ambtenaar van den burgerlijken stand, ter zake van het niet binnen 24 uren na de aangifte van sterfgevallen inzenden van het berigt van overlijden aan denkantonregter, veroordeeld tot zes geldboeten, ieder van ƒ10 met de geregtslcosten, eu zulks op grond van het koninklijk besluit van 31 julij 1828 (staatsblad no. 51) in verband met art. 1 der wet van 6 maart 1S18 (staatsblad no. 12). Jl. zaturdag zijn uit het huis van arrest te Roermond tweo personen ontvlugt; zij schijnen inden buitenmuur eene door braak van de binnenzijde bewerkstelligd le hebben, waartoe slechts een stukje hout van de dikte eener vinger eu ander half palm lang is gebezigd. Deze personen zijn lieden van de gevaarlijkste soort en waren wegens diefstal preventief aan gehouden; een hunner zou reeds in Pruissen uit eene gevange nis ontsnapt zijn. Vanwege eene engelsche onderneming bestaat het plan om, na bekomene goedkeuring, onder de gemeente üelfshaven, eene fabriek met stoomwerking op te rigten, ter bereiding van hout (voornamelijk voor spoorwegen) met creosoot, door welk mid del het veel langer voor bederf wordt bewaard. BSeHioesBaSjmg-eEE esn iBeslaaÊxtena. Bij Zr. Ms. besluiten van 21 dezer, is op hun daartoe gedaan verzoek, met den 1 october aanstaande eervol ontslag verleend aan mr. L. J. van Maanen, uit zijne betrekking van raadsheer in het provinciaal geregtshofin Zeeland, en aanmr. P. Alvarez van Diggelen, uit zijne betrekking van griffier bij het kanton- geregt te Heinkenszand. StateBB-g-eEEexcaalo Tweede kamer. Zitting van 22 september. De minister van financien heeft de begrootingswetten voor het dienstjaar 1857 aangeboden en zulks vergezeld doen gaan van eene redevoering, waaraan wij het volgende ontleeuen. Het voordeelige slot der rekening over 1S53 bedroeg f5,622,525,39, waarvan 56 tonnen gouds tot inkoop en amortisatie van schuld zijn gebezigd, zoo dat er nog beschikbaar bleef f 22,528,39. In gevolge de toezegging bij de troonrede gedaan, wordt thans ook een wets-ontwerp aangeboden om onder anderen dat bedrag tot schulddelging aan te wenden, waarmede ook 1S53 tot de gesloten tijdperken zal behooren. Het voordeelig saldo van 1854 kan worden gesteld op f 8,1-55,163,33, waarvan respectievelijk bij de wetten van 11 ju- lij en IS december 1855 en 7 mei dezes jaars f 7,900,000 tot in-

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1