öhutmlitnöscljc tijiriuijm. Staten-geiieraal, Eerste kamer. Zitting van 16 september. De voorzitter benoemt twee commissien, tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden, als bestaande: 1. Uit de heeren van lleeckeren, van Svvinderen en Regout, voor de geloofsbrieven der heerenvan Dam van Isselt, Harte- vcld, Blankenheijm, 't Hooft van Benthuizen, van Beeek Vol- lenhoven, Loopuijt en van VYessem. 2. Uit de heeren: van Rijckevorsel,Bosch van Drakesteijn eu van Gollstein van Oldeualler, voor de geloofsbrieven der heerend'Ablaing van Giessenburg, Sasse van Ysselt, van den Dries, de Yos van Steenwijck, Tonckeus, Beerenbroek, van Andringa de Kempenaer en van Meeuwen. De zitting wordt geschorst, om die commissie in staat te stellen, de geloofsbrieven te onderzoeken. De zitting heropend zijnde, brengen die commissien, bij monde van de heeren van lleeckeren eu van Rijckevorsel rapport uit, stellende zij voor, al de leden toe le laten, met uilzondering der heeren van Wes tern en van Meeuwen, die vooralsnog liet bewijs hunner eeds aflegging niet hebben toegezonden. Hiertoe besloten zijnde, worden de nieuwbenoemde leden door den griffier binnengeleid en nemen zij zitting; De voorzilLer zegt hierop het volgende: Zoo zijt gij, mijne heeren, die in dit jaar door de staten uwer provinciën tot leden van de eerste kamer der staten-generaal zijt herkozen, ook nu weder als leden dezer vergadering toege laten. Bijzonder aangenaam is het mij, u, te dezer plaatse, weder tegenwoordig te mogen zien, en vereerend is voor mij, als voor zitter, delaak, zoo wel u, mijne heeren, als ook die leden, welke voor het eerst als leden in deze vergadering zitting hebben genomen, te begroeten en het welkom te mogen toeroepen. Het worde aan u allen vergund, mijne heeren, de aan u op- gedragene taak met genoegen te volbrengen, en nog lang in deze kamer, ten algemeene nutte, werkzaam te mogen zijn Mijne heeren, zeer geachte medeleden van deze eerstekamer Yoor de zesde maal heeft het aan onzen geëerbiedigden en beminden koning behaagd, op de voordragt van den raad van ministers, liet voorzitterschap dezer kamer aan mij op t e dragen. Niet minder dan bevorens is het mij een zeer aangename pligt in deze vergadering mijne erkentelijkheid daarvoor open lijk te betuigen. Plet. steeds als eene zeer bijzondere eer beschouwende voor zitter van deze zoo aanzienlijke vergadering te mogen zijn, stel ik het op zeer hoogen prijs dit blijk van 's kouiugs vertrouwen bij vernieuwing te hebben mogen bekomen. Iioe meer ik echter dit gunstbewijs waardeer, des te inniger besef ile ook de gewigtige en moeijelijke pligteu, welke voor mij daarvan het gevolg zullen zijn; doch mijue heeren, ik reken op uwe hulp en bijstaud. Wilt mij als uwen voorzitter weder welwillend ontvangen, en moge het mij le beurt vallen de blijken daarvan op nieuw te ondervinden. Vereert mij voortdurend met uwe toegevendheid en uw ver trouwen ik zal er u regt dankbaar voor zijn. Mijn ernstig streven zal wezen alles aan te wenden om de mij opgedragen taak zoo veel mogelijk naardeneisch te volbrengen; daartoe onze werkzaamheden geleidelijk te regelen, onze open bare beraadslagingen naar uwen wensch te leiden en mij stipte- lijk te gedragen naar de voorschriften der grondwet en van ons reglement van orde. Wij gaan een belangrijk tijdperk le gemoet, mijne heeren. Van de laatste zitting is door bijzondere omstandigheden veel onafgedaan gelaten. Vele en daaronder zeer belangrijke ont werpen van wet zullen nu, met onafgedaan geblevene, aan de overweging der staten-generaal worden onderworpen. Ook voor ons, mijne heeren, kunnen daaruit gewigtige werkzaamhe den voortvlocijen. Grijpen wij dan allen te zamen met moed onze taak weder opverligten wij ons die door onderlinge welwillendheid en toe gevendheid en moge God ons werk met zijnen dierbaren zegen bekrooncn, en daarvan heil voor koning en vaderland het ge volg zijn Met dozen wenscli, mijne heeren, verklaar ik de mij opgeleg de taak van voorzitter te hebben aanvaard. Na mededeeling van onderscheidene ingekomen stukken, be- 1 reifende de jongste ministeriele wijzigingen en andere, benoemt de voorzitter tot leden der commissie voor de verzoekschriften de heeren Insinger, van der Lek de Ciercq, Iiartevelt, Cremers en In handen dier commissie wordt gesteld een aantal ingekoiofir^adressen, waaronder 117 van gemeenteraden, die hwrfirc.>-a(lba$me inzenden op het adres van den gemeenteraad van ,A4nste|dam\aan den koning, omtrent de belasting op het /S^isüllèeig; ^)è3VoöfziUör Melt voor de troonrede, door Z. M. den koning uitgesprokcmcloor/een adres te beantwoorden. Meii gaat'Verbolgens over tot het trekken der afdeelingen, waarna cte.ledeivzich naar de sectien begeventot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters en leden der commissie voor hel adres in antwoord op de troonrede. De zii ting is daarna gescheiden. Tweede kamer. Zitting van 16 september, - Wi'i.'ck) zitting van heden, door 52 leden bijgewoond, heeft rleuièeïy'Hr. S. ii. Anemaet die, als oudste van jaren, volgens de bepaiiu&van art. 1 vau het reglement van orde, de vergadering leidde, 'jfcêjrigt. dat, niet uitzondering van de heeren Dnymaer vau Ty^t, Schimmelpenninck van der Oije en Dommer van PoideifsYeMt, alle leden hunne geloofsbrieven hebben ingezon den. '-'Die stukken zijn in handen gesteld van twee commissien - vah onderzoek, elk uit. drie leden zamengesteld, ten einde daar omtrent. in eene op morgen, ten elf ure, le beleggen vergadering verslag uit te brengen. De eerste commissie, bestaande uit de heeren van der Linden, Taets van Amerongen en Meeussen, is belast met het; onderzoek der geloofsbrieven van de leden gekozen in de hoofd kiesdistric ten Groningen, Appingadam, Assen, Leeuwarden, Sneek.Steen- wijk, Zwolle, Almelo, Arnhem, Amersfoort, Utrecht, Hoorn, Allernaar en Amsterdam. De tweede commissie, bestaande uit de heeren Dullerfc, Kien en Jespers, is belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de leden gekozen in de hoofdkiesdistricten Leyden, Gouda, Delft, Rotterdam, 's Gravenhage, Dordrecht, Gorinchem, Mid delburg, Goes, Breda, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Roer mond, Boxmeer en 's Hertogenbosch. Zitting van 17 september. De benoemde commissien, tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden, brengen, bij monde van de hee ren van der Linden en Dullert, rapport uit. Al de geloofsbrie ven der leden zijn in behoorlijke orde bevonden; de commissien adviseren mitsdien tot toelating dier heeren. Dienovereen komstig wordt besloten. De vergadering heeft daarop opgemaakt eene nominatie van drie eandidaten voor iiet voorzitterschap ten einde aan Z. M. den koning te worden aangeboden, om daaruit een te kiezen tot voorzitter der kamer gedurende het ingetreden zittingjaar van 18561857. Zoo als wij reeds in ons vorig nomraer per telegraaf hebben medegedeeld, zijn op die lijst geplaatst de namen der heeren 1. mr. J. K. baron van Gollstein, die bij eene derde stemming- van de 65 stemmen er 33 bekwam, terwijl er zich op den heer mr. M. P. 11. Strens 28, op jhr. mr. W. L. C. van Rappard en M. II. Godefroi elk 2 vereenigden 2. mr. M.P. H. Strens.die bij eene tweede stemming 38 stem men erlangde, tegen 22 die de heer van Rappard, 4 die mr. J. L. A. Luijben en '1 die de heer Godefroi er bekwam; en 3. mr. P. P. van Bosse, die bij eene vierde stemming 35 stem men verkreeg, tegen den heer van Rappard, die 30 stemmen op zich vereenigde. De aldus opgemaakte lijst zal aan Z. M. den koning worden aangeboden door eene commissie bestaande uit de heeren Storm, Heemskerk, Blaupot ten Cate, Gevers Deynoot, ter Bruggen Hugenhollz, van lleede van Oudlshoom, Wybenga en van Deinse. ESaig-elamdU Londen 17 september. The morning post acht het niet on mogelijk, dat de thans gewapende krijgsmagt te Toulon, naar Napels zal worden afgezonden. De bekende chartist John Erost, die in het jaar 1S39 wegens staatkundig'misdrijf ter dood was veroordeeld en na gedurende eeuigen tijd voorwaardelijk gratie genoten te heb ben, eindelijk bij gelegenheid van het proclameren van den vre de, met anderen algeheele vrijheid had herkregen, heeft, goed gevonden, in plaats van zich in de eene of andere stad rustig neder te zetten, welligt ten gevolge van inblazingen van zooge naamde vrienden, ia onderscheidene steden demons tra tieu eu plegtige intoglen te houden. Dit was heden alhier het ge val. Hij werd door een stoet van eenige duizende personen met muziek en 50 a 60 vaandels, op welke: Welkom Erost, heil broe der martelaar, vrijheid en gelijkheid, leve het charter, enz. te lezen stonden, ontvangen en onder een verbazeuden volksdrang naar Primrose Hill geleid. Nadat het eindeloos gejuich bedaard was, werd hem een adres van gelukwensching wegens zijnen terugkeer uit de ballingschap, ter handgesteld. Op den g-eheelcn weg,dien de stoet passeerde, heeft de poficie- zich niet vertoond. Men heeft intusschengeene ongelukken of grove wanordelijk heid te betreuren gehad. Volgens de correspondentie van The daily news zullen er vier spoorweglijnen in Rusland worden aangelegd, loopende over eene lengte van ongeveer 1000 uren of 4000 wersten. Het kapitaal zal 5 millioen p. st. bedragen met eene garantie van 5 pet. De concessien zouden verkregen zijn door een anglo- fransehe compagnie. Ook noemt men Stiegiitz en eenige eugel- sclie huizen. De spoorwegen worden opgegeven, als zullende loopen van Moscou naar Nishni; van Mocou naar Theoclosia (Zwarte zee); van Moscou naar Layban; en vanPetersburg naar Warschau, met zijtakken van Petersburg naar de pruissische lijnen. Ifcmsl&iaii. Moscou 7 september. Heden heeft de krooning van keizer Alexander II plaats gehad. De plegtigheid was grootsch en luisterrijker nog dan men, naar de beschrijving, reden had te gejooven. Zij heeft dan ook op al degenen, die cv bij tegenwoor dig waren, een diepen indruk gemaakt. Men zou bijna denken, dat, de menigte des nachts het Kremlin niet verlaten heeft, al thans reeds 's morgens ten 5 ure, bestormde liet volk van alle zijden de voornaamste ingangen. De plegtigheid werd door het, fraaiste weder begunstigd.. Het krooningsfeest is op den zelfden dag en op het zelfde oogenbiik in al de kerken van het rijk, met uitzondering van het verste gedeelte van Siberië, gevierd geworden. Tc St.. Pe tersburg vooral zijn die feesten luiterrijk geweest,de illiumina- tie was schitterend. Spanje. Madrid 17 september. Bij koninklijk besluit is de constitu tie van 1845 met eenige wijzigingen hersteld de cortes zullen binnen den tijd van vier maanden weder bijeenkomen; omtrent drukpersmisdrïjven zal uitspraak worden gedaan door eene ju ryvorstelijke personen zullen geen huwelijk mogen aangaan zonder toestemming der cortes. De heer van Benkendorff za! de koningin de troonsbestij ging van den czaar van Rusland komen aankondigen. Zulks is de eerste slap tot de herslelliug der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Spanje. BB siits clHlamidL. Weenen 15 september. De porte maakte seder eenigen tijd aanstalten om de Montenegrijnen wegens herhaalde schendin gen van haar grondgebied te tuchtigen. Thans meldt men dat zij van die expeditie afgezien en besloten heeft de zaak aan de be slissing der eerlang te Parijs te houden conferentie van diplo maten te onderwerpen. Dit besluit wordt toegeschreven aan den invloed van Rusland, hetwelk van ouds de woelige bewo ners van Montenegro beschermt, alsmede van Oostenrijk, het welk belang bij de instandhouding van dien kleinen staat heeft. Zoo als men weet,heeft voor eenigen tijd onze regering aan de europesche groot,e mogendheden een memorandum toege zonden, hetwelk opgesteld was door den baron v, Prokesch- Osten en waarin de gronden onzer regering tegen de ver- eeniging der Donou vorstendommen waren uiteengezet. Het antwoord op dit st.uk is onlangs ontvangen en moet onze rege ring zeer voldaan hebben, daar men overeengekomen is deze kwestie niet in de commissiete bespreken, maar de beslissing dienaangaande van de divans te laten afhangen. Men voegt er bij, dat dank zij de hulp des nieuwen kairnakans, alle maatrege len genomen zijn, om de bedoelde divans uit mannen te doen bestaan, die niet gehecht zijn aan het plan der vereeniging, Men ziet eiken dag de tijding te gemoet, dat de Russen het Slangen-eiland in de Zwarte zee weder hebben verlaten, waarmede ook deze verwikkeling zou zijn opgelost. Onlangs is in het dorp Alexandropol (gouv. Ekatherinos- law) eene ontdekking gedaan, welke bij de archaeologen groote belangstelling wekt. De directeur van hel, museum van Kertch Luzenko, en de bekende archmoloog, Sueljcff, hebben in een heuvel aldaar de catacomben der scythische koningen ondekt en daarbij groote schatten van gouden, zilveren, bronzen en ijzeren werken aan het licht gebracht. Door deze belangrijke ontdekking is thans ook liet bestaan van het bij Herodotus ver melde Gerrhos, de necropolis der scythische koningen, buiten allen twijfel gesteld. Berlijn 6 sepember. De beroemde Alexauder van Humboldt vierde eergisteren met nog altijd helderen geest en weinig verzwakte ligchaams-kraciiten, alhier zijnen 87sten verjaardag. Nopens de bekende zaak van Teclien, die zoo als men weet met gesloten deuren behandeld werd, komt thans een en ander aan het licht, waardoor zich laat verklaren, waarom deze persoon zoo zwaar gestraft is. Men zegt namelijk in doorgaans goecl onderrigte kringen, dat hij een brief heeft ontvreemd van den graaf van Munster, vroeger russische militaire commissaris te Petersburg, waarin onder anderen gezegd werd, dat het een geluk was, dat de westersche mogendheden in 1854 onbekend waren met den slechten toestand der maritieme vestingen tel' verdediging van Einland, want dat die vestingen nog juist zoo waren als men ze inlSXO had gevonden, enz. Deze inlichtingen moeten aanleiding gegeven hebben tot den aanval op Sweaborg en dien op Malakofï' hebben verhaast, te meer dewijl men langs dien zelfden weg vernomeu had,dat Sebaslopol van dag tot dag- minder houdbaar werd. De beer Erei-Ilerosse, een der leden van het eedgenoot- schappehjke bewind van Zwitserland, die naar Neucliatel ge zonden zijn om er de openbare orde en rust te herstellen, heeft, volgens berigten uit dat kanton van 13 september, in eene vergadering van aanzienlijke ingezetenen te La Chaux-de- Eonds verklaard, dat het eedgenootschap de sedert 1S4S ia Neucliatel bestaande orde van zaken zou handhaven, dat het zich hiervan noch door de lusschenkomst van diplomaten noch door bewimpelde bedreigingen zou laten weerhouden, en daar toe des noods zelfs de wapenen zou opvatten. Deze verklaring werd door den heer Erei-Herosse, die onder de meest gematig de en omzigtige leden van het eedgenootschappelijke bewind gerekend wordt, openlijk en herhaaldelijk afgelegd; en zij moet met groot genoegen vernomen zijn door het republikeinsch- gezinde deel der bevolking, hetwelk in ongerustheid gebragt was door liet gerucht dat het eedgenootschappelijke bewind liever voor Pruissen bukken dan de wapenen opvatten wilde. IFVaimBsa'Sjlk. Parijs 15 september. Men zal zich herinneren dat ervroeger sprake is geweest van de benoeming van clen maarschalk Pólis- sier lot gouverneur-generaal van Algerie, waarvan men later, om desf ijds vermelde redenen, heeft afgezien- Naar men thans

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2