r ii4. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1856. 20 September. öirmmlcmösriic tijimigra. Deze courant verschijnt des dings dags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentiea kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden 'berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandas avond SSekendn&aking-. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat de laatste lijk op den 21 jnlij dezes jaars, door den gemeenteraad vastge stelde verordening van algemeene plaatselijke policie, in afdruk voor een ieder verkrijgbaar is ter gemeente-secretarie, tegen betaling van 40 eent. VJissingen, den 9'september 1856. De burgemeester en weihouders voornoemd, 3. W. CALLENEELS. De secretaris, MAB1LOT. Middelburg-1® september» Gisteren is ten raadhuize alhier aanbesteed het bouwen van een kookhuisje voor olie enz., waarvan aannemer is geworden 3. Sonius, mr. metselaar alhier, voor f 448. Toen de wel eerw. heer J. J. van Deinsein de maand junij dezes jaars, na bekomen emeritaat, als leeraar bij de nederduit- sche hervormde gemeente alhier, zijne ambtsbetrekking ne- dergelegd, en met eene belangrijke leerrede een aandoenlijk afscheid genomen had, gereed om van hier naar elders met der woon te vertrekken, besloot de algemeene kerkeraad, gezamen lijk met de collegien van notabelen en kerkvoogden, aan den geachten leeraar een gedachtenis geschenk aan te bieden. Dit geschenk, ter verzending gereed, bestaat uit een exemplaar van den bijbel met staalplaten, uitgegeven bij G.B. van Goor te Gouda, in prachtband met zilveren sloten, en een elegant be werkt tafeltje tot ligplaats. Bij den bijbel is gevoegd een op- dragt in verzen die men verschuldigd is aan het dichterlijk talent van zijn voormaligen ambtsbroeder, J. J. L. ten Kate, onder teekend door de leden van genoemde collegien. Zulk een aandenken kan den heer van Deinse gewis niet onverschillig zijn, zoo wel om de keuze van het voorwerp, als om het perso neel der aanbieders, en de wijze waarop die aanbieding geschiedt, ïïet streklce den waardigen man, die ruim twee en dertig jaren deze gemeente door woord en wandel heeft gesticht en geleerd, tot een bewijs van de hoogachting en erkentenis die hier velen voor hem blijven koesteren. Uit Zierikzee schrijft men ons onder dagteekening van 16 dezer -f- Gisteren werd in bijzijn der officieren, door het vuur peloton der dienstdoende schutterij alhier, de laatste oefening gehouden. De prijs, bestaande uiteen zilveren leeuwenkop met rvi'imnaald, werd behaald door den korporaal Guinee; na den afloop werd op kosten der officieven, aan het peloton gelegen heid gegeven de afscheidsvoorstelling van den heer Rosenveldt bij te wonen. Ten bewijze dat ook voor de officieren de oefenin gen niet vruchteloos zijn geweest, moge dienen dab de 2de luit. Broeksmit de vijf door hem gedane schoten, allen in den man heeft gebrast. X Wij achten het een gelukkig verschijnsel, dat sommige onzer tegenwoordige staatslieden hunne redevoeringen van vroegeren tijd bijeen verzamelen en als bruikbaar geheel aan het publiek aanbieden. De heer Thorbecke gaf daarvan het eerste voorbeeld en binnen den tijd van 14 dagen werd de eerste op lage daarvan geheel uitverkocht. Een tweede en verbeterde uitgave zal reeds spoedig het licht zien. Onder den titel van //Adviezen" zal ook de lieer Groen van Prinslerer zijne rede voeringen algemeen verkrijgbaar stellen, ext.daar het laatste vel ter perse is, kan men ook deze uitgave eerstdaags tegemoetzien. Men verneemt dat de commissie voor het landbouwkundig onderwijs in de volgende maand weder zal bijeen komen, ten einde het rapport van de gehoudeue beraadslagingen inde vori ge zittingen vast te stellen, waarna het gedrukt en verkrijgbaar zal gesteld worden. Verder verneemt men dat de commissie van oordeel is om ééne landbouwkundige school op te rigten, op eene groote schaal, alwaar gelegenheid zal zijn om zoo wel theo retisch als practise!) onderwijs in den landbouw en aanverwante wetenschappen te ontvangen. De heer E. W. Conrad is, zoo als men thans tot verbetering van een vroeger berigt mededeelt, dezer dagen weder van 'sïïage naar Parijs vertrokken, tot opmaking van het eindrapport. Na een verwijl aldaar zal hij weder terug keeren, en zich dan later denkelijk iu den loop van de maand october, weder naar Egypte begeven, en derwaarts vergezeld worden door den ingenieur van den waterstaat Schneither, alsmede door een officier van den generalen staf, waarschijnlijk de majoor le Clercq. Wij vernemen, zegt d!e Leeuwarder courant, dat door den heer Dull c. s., aan wien den 2 julijjl. door den minister van binnenlandsche zaken voorloopige concessie lot den aanleg eener spoorweglinie in de noordelijke provinciën dezes rijks is verleend, dezer dagen het voorloopig waarborg-kapitaal, ten bedrage van ƒ250,000, is gestort. Zoo als riien weet, moest de concessionnaris van den ernst zijner onderneming doen blijken, door, van het geeischte waarborg-kapitaal groot fl,000,000» deze som ééne maand na dien datum te stortendoch is die termijn later, ten gevolge eener uitbreiding der concessie, nl. door de opname der lijn van Zwolle op lCampen, tot den 1 dezer maand verlengd. Bjj het departement van binnenlandsche zaken is ontvangen van den minister van koloniën, eene assignatie op de nederland- sche bank groot f 850, zijnde de opbrengst van eenen door mr. L. J. A. Tollens, te Batavia, uitgegeven dichtbundel ten be hoeve der slagtoffers vau den watersnood van 1855 iu het vader land. Uit het verslag van het beheer van Suriname en van den staat waarin de kolonie zich bevindt, over 1854, blijkt onder anderen dat van de 415 geboorten uit de vrije bevolking 121 in en 294 buiten ecbt waren. Plet aantal huwelijken in 1854 gesloten bedroeg 52; het huwelijk ouder de vrijgegevenen nam eenigzins toe, vooral op aandrang van de moravische broeders. In de kolonie zijn in het jaar 1854 aangekomen 503 en daaruit ver trokken 274 personen. Gemanumitteerd werden. 328 slaven. Luidens een inet de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen schrijven, gedagteekend 21 augustus jl.is er sedert liet laatste berigt weder een persoon aan de gele koorts overleden. Behalve evengemeld geval was er in den laatsten tijd niets meer van de ziekte bespeuvd geworden. Overigens was in genoemde kolonie de gezondheidstoestand voldoende en heerschte er allerwege rust en orde. SgeaioefliraiMg-em em ïaeslwiteiio Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer zijn, met iugang van den 1 october aanstaande, benoemd tot adelborsten der 2de klasse bij de nederlandsche zeemagt, de adelborsten der 3de klasse C. L. van Woelderen, J. A. Waldeck, P. Koning, E. E. Elinle, A. J. Dumont, H. A. M. Swellengrebel, A. J. M. van Muiken, A. L. IC. graaf van Limburg Stirum, E. 11. Co'oliju, J. C.Joekes, C. A. Le Bron de Vexela, D. J. Weys, C. Bij le veld. J. L. Iuckel, 11. PL Jarman, W. A. Arriëns, J. Loots, A. G. Westerouen van Meeteren, J, G. J. Spanjaard, E. J. P. M. Mulder en A. P Ilooghwinkel. Z. M. heeft, bij besluit van den 11 dezer, goedgevonden te benoemen bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurstot; luitenants-kolonels de majoors P. Noot, G. A. A, van Kerkwijk en J. H. L. Rijsterborgh, allen van het corps, zijnde laatstge- melde tevens benoemd lot kommandant van het bataillon mi neurs en sapeurs; tot majoors de kapiteins der 1ste klasse J. van der Mey, C. E. E. van Ingen, C. J. Kraijenhoff van deLeur, en J. O. L. van Ingen; tot kapiteins van de 3de klasse de lste luitenants C. W. baron van Dedem, J. P. Holtzschne, jhr. J, W. van Sijpesteyn en PI. M. Wirot, mede allen van het corps; tot lste luitenants de 2de luitenants W. T. Koster en N. H. Nier- strasz, beiden van het corps. Z, M. heeft, bij besluit van de zelfde dagteekening, goed gevonden aan den voormaligen lsten luitenant bij het lste re- gement dragonders, jlir. C. E. Du Monceau, het dragen te ver gunnen der activileits-uniforra van het corps waartoe hij heeft behoord, met in achtneming evenwel van het bepaalde bij punt 2 van het besluit van den 14 augustus 11. Z. M. heeft, bij besluit van den 11 dezer goedgevonden, de luitenant-kolonels jhr. J. A. A. C. ridder van Rappard en J., Muschart, beiden van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, laatstgenoemde tevens kommandant van het bataljon mineurs en sapeurs, alsmede den majoor J. Cars ten, van voormeld corps, op pensioen te stellen; hebbende het Z. M. al verder behaagd, aan den luit.-kol. jhr, J. A. A. C. ridder van Happard den rang van kolonel toe te kennen. Biearftt- ein sckoolnieuws. Aanstaanden zondag zal de heer H. J. D. Hellejadoorn, be roepen predikant bij de hervormde gemeente te Nieuw en Sint Joosland, zijne intrede doen. Marine en leger. Zr. Ms. stoomkorvet Medusa, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee G. Eabius, is den 21 julij II. van Batavia te Hong Kong aangekomen, mot bestemming naar Japan. Naar men verneemt bestaat er bij het ministerie van marine een plan tot oprigting van eene industrie- of herhalingschool op 'srijks werven en zou daartoe te Hellcvoelsluis reeds een locaal op de werf zijn ingerigt. liet onderwijs zal, zoo men zegt, verpligtend zijn voor alle jonge werkliedeu op die werven geplaatst en na afloop der werkuren gegeven worden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, in geval van ziekte of korte afwezigheid van den generaal, de chef van den staf, uit naam en dus op last van den generaal, alle loopendes za ken van den dienst zal afdoen. Naar men verneemt zal er in de maand november aan staande bij de Koninklijke akademie voor de zee- en landmagt te Breda, weder een examen van onder-officieren van het wa pen der infanterie, kavallerie en artillerie voor den rang van of ficier, worden gehouden. In een schrijven uit Paramaribo, dd. 21 augustus, leest men onder anderen Eergister den 19 aug. is alhier van Curapao binnengekomen Z. M. schooner De adder, kommandant de luitenant ter zee der lste klasse H. B. Kip, hebbende 35 dagen reis. Z. M. stoomschip S i nd or o, kommandant de luiten, ter zee lste klasse J.J. Wichers, bevindt zich aan de Marowyne, om die rivier op te nemen en te betonnen. Zr. Ms. brik Venus wordt alhier eiken dag van Curapao verwacht. Van 't Nieuwe Diep wordt dd. 16 dezer geschreven: Naar wij vernemen wordt hier ieder oogenblilc binnen verwacht Zr. Ms. transportschip Willem Erederik Hendrik, kom mandant de luitenant ter zee 2de klasse J. W. F. Erucht, ko mende van Oost-In die. Verkochte onroerende goederen» Middelburg 18 september. Een huis en erve op de noordzijde van den Dam, wijk N, no. 9. Grondlasten f 3S,29. Verkocht voor f4000.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1