r 113. MIDDELBURGSCHE C O 1A N T. 1856. 18 September. öimtmlanösrlje ttjïrmgm. Deze courant versohijnt dés dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- ei ngen geschiedt de uitgave d^n avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekeml makingen enz..,- van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke-plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. IMidtlelJmrg- IS september. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden tot candi- daten voor het voorzitterschap gekozen de neeren mr. J. K. baron van Goltstein, mr. M. P. H. Strens en mr. P. P. van Bosse. De provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland heeft in hare vergaderingen van de loopende maand september geexamineerd en toegelaten: J. B. de Bruine, als apotheker voor eene stadJ. J, Plugge, als ste delijk heel- en vroedmeester; G. J. Rademakers, als heel-en vroedmeester ten platten lande; W. S. Praag, en B. J. H. Boers als vroedmeester, benevens N. van Raesendonk, R. J. Pichal, JE. Mallet en J. van den Berge, als vroedvrouwen ten platten lande. Gisteren heeft te Kapelle plaats gehad de aanbeslediug van het bouwen van een nieuwen steenen suatiesluis aan de zuid zijde van den polder De vier bannen van Duiveland. liet minst is ingeschreven door J. van der Linden, aannemer te Zierikzee, voor/33,600. Uit Zierikzee schrijft men ons van gisteren dat zich geene nieuwe cholera gevallen aldaar hebben voorgedaande lijderes was herstellende. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat in den loop dezer maand, op nader te bepalen da tum, het kustlicht op Schokland tijdelijk zal worden gebluscht, wegens de vernieuwing van den lichtopstand, en dat gedurende den tijd daartoe benoodigd, op dat eiland zal ontstoken worden een liulplicht.dat den geheelen horizon zal verlichten en op ge lijke hoogte staan zal als het thans aldaar brandende kustlicht. Uit 's Hage werd aan de Arnljemsche courant geschreven: Naar wij uit eene goede bron hebben vernomen, is er bij het ministerie van justitie eene nieuwe ontwerp-wet op dc regter- lijlce organisatie gereed gemaakt en zal zij spoedig na de aan staande opening der vergadering van de staten-generaal worden ingediend. Volgens dit ontwerp zouden, althans zoo zegt men, de provinciale geregtshoven allen worden afgeschaft. Volgens berigten uit Engeland bezoekt Z. K. H. de prins van Oranje thans, vergezeld van jhr. de Casembroot, incognito de Scliotsche Hooglanden. en 9 fraaije en kostbare geschenken in zilver uitgeloofd, waar onder die voor no. 5, door het gemeentebestuur zijn bekostigd. Directeuren der Yereeniging voor volksvlijt te Amsterdam hebben aan de verschillende genootschappen van kunsten en wetenschappen eene circulaire verzonden, waarvan het voor name doel is om meer algemeen bekend te maken wat zij met de stichting van het Paleis voor volksvlijt op het oog hebben namelijk de bijeenbreuging en tentoonstelling van vele be langrijke voorwerpen, die thans door minder geschikte plaatsing of mindere bekendheid, weinig nut opleveren. Volgens vroegere mededeelingzal den 20 dezer, op de reede vanïexel, de eerste wedstrijd plaats hebben der te Nieuwediep opgerigte 'Noorder zeil- en roeivereeniging." liet bekend ge maakte programma is van den volgenden inhoud: Roeivaartuigen: no.'l. walvischsloepen; no. 2, vletten, ge roeid door drie man zonder stuurman; no. 3, alle soorten van roeivaartuigen, geroeid door twee jongensno. 4-, vaartuigen door één man gewrikt. Zeilvaartuigen: no. f), kotters, schoeners en andere scherpe vaartuigen; no. 6, beurt-, vracht- en zeil-schepen de Zuiderzee bevareude; no. 7, visschersvaartuigenjno. 8, jagten en boeijers; no. 9, scheepsbarkassen. Voor de mededingers sub no. 14 en 7, zijn aanzienlijke prijzen in geld, en voor sub no. 5, 6, 8 Het Protestantsch landbouwkundig opvoedingsgesticht te Montfoort is het particulier eigendom van den stichter-direc teur D. van Erankenhuysen. Nadat tweemalen vergeefsche po gingen in het werk gesteld waren om dat gesticht over te nemen en tot zedelijk ligchaam te verheffen, is thans wederom beproefd om een genootschap met dat zelfde doel op te rigten. Het voor- loopig bestuur heeft bij circulaire belangstellenden uitgenoodigd tot' bijwoning eener vergadering, in het gebouw Musis Sacrum, te Schiedam, op donderdag 25 dezer, om te beraadslagen over de volgende vragenOf de stichting voortdurend zal in stand gehouden worden? Zoo ja, welke maatregelen daartoe als de geschiktste te achten zijn en in hoe verre de invloed des genoot- sehaps kan strekken om een zedelijk opzigt over cle stichting te houden. Men zal zich herinneren, dat de beeldhouwer Frans Donkers RHz. te 'sHertogenbosoh, het monument vervaardigde ter na gedachtenis van wijlen den vice-admiraal J. C. Rijk, dat thans de begraafplaats Eijk en Duijn bij 's Gravenhage tot sieraad strekt. Gisteren ontving die kunstenaar een zilveren in baroc- stijl kunstig gedreven bokaal met het volgende opschriftDank en hulde aan den talentvollen beeldhouwer Frans J. R, Donkers RiHz. De commissie voor het gedenkteeken van J. C. Rijk, '12 julij 1856. Daarbij was gevoegd een even schoon als kunstig vervaardigd diploma op perkament gothischen stijl geschiderd en geschreven. Henoemtng-exE. em besluiten. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. goedgevonden op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan S. H. van Diggelen, als kapitein van het 5de batailjon,2de kompagnie rustende sclnitieijk In Zeeland. lierlc- en sclioolisieuws. Uit het verslag van den staat en de werkzaamheden van het Nederlandsche zendelinggenootschap in 1856 blijkt dat het ge nootschap 24-zendelingen telt, waarvan 6op Amboina, 1 op Ti- mor, 8 in Minahassa van Menado, 4 op Java en 2 in het gouver nement van Macassar, terwijl 3 zich op reis naar Indie bevin den. liet heeft in Indie 131 inlanclsche medehelpers, benevens 3 kweekscholen voor inlandsche ouderwijzers op Amboina, Ja va en in de Minahassa, waarin 53 kweekelingen tot inlandsche medehelpers worden opgeleid. Gedurende 1855 zijn in de Mina hassa gedoopt 1921 volwassenen en 1566 kinderen, terwijl 627 lidmaten zijn aangenomen en cle 94 geuootschapsscholen 7959 kinderen telden, waarvan 5022 gezet opkwamen. Door den af getreden gouverneur-generaal Duymaer van Twist was bij zijn bezoek aan de Minahassa tot hernieuwing van dekerkgebou wen te Menado, Kema, Tondano en Amoerang voor eene bijdrage van/1000 ingeschreven. Mariaie era leger. Zr. Ms.fregat Doggers bank, onder bevel van den kapi tein ter zee A. baron Collotcl'Escury, van het Nieuwe diep naar de Middelandsche zee, is den 10 clezer Goodwinsaud ge passeerd. Statera-generaal. De koning heeft ter opening van cle kamers der staten-gene raal de volgende aanspraak gehouden. Mijne heer en //Sedert ik uwe vorige zitting opende. is de oorlog tusschen onderscheidene stalen gevoerd, tot mijne blijdschap geëindigd, en ontkiemen reeds de weldadige vruchten des herstelden vredes. 'Mogten wij gedurende die moeijelijke omstandigheden met de andere mogendheden betrekkingen van welwillendheid en goede gezindheid onderhouden, wij hebben alle reden om ons ook thans daarin te verheugen. //De zee- en landmagt voldoenmet eere aan hare roeping. //Het blijft een voorwerp mijner ernstige zorg aan het materieel der marine, op doelmatige wijze de noodige uitbreiding te geven. //Onze koloniën en bezittingen in andere werelddeelen ge nieten over het a'^meen eene gewenschte rust. Zoo wel zede lijke als stoffelijke ontwikkeling en vooruitgang zijn er zigtbaar. //Te betreuren echter zijn de zware rampeu, door welke eenige eilanden van deii Molukschen Archipel zijn geteisterd. Mijne regering tracht, ondersteund door de bijzondere liefdadigheid, de droevige gevolgen te lenigen. 'Hoezeer het vrije handelsverkeer met het rijk van Japan nog niet is verkregen, blijft nogtans het streven daarheen ge - rigt. Inmiddels heeft eene voorloopige overeenkomst onze oude betrekkingen met dat rijk bevestigd, het verkeer onzer lar.dge- nooten aldaar vrijer gemaakt, en eene meer gepaste verhouding met dien staat bevorderd. 'Het lot der slaven in de westindische koloniën wekt steeds mijne levendige belangstelling. Er zijn maatregelen genomen om, tot voorbereiding van hunne, in den loop dezer zitting voor te dragen maatschappelijke hervorming, hunnen tegen- vvoordigen toestand te verbeteren. //De inwendige gesteldheid des vaderlands levert ruime stof op tot dankbaarheid. 'Met handel, scheepvaart, landbouw en onderscheidene tak ken van nijverheid gaat het naar wensch. 'De aanvankelijke berigten openen het uitzigt op eenen voordeeligen oogst. //Mijne aandacht blijft gevestigd op alle werken, welke de veiligheid des lands en zijne welvaart kunnen verzekeren. De snellere middelen van gemeenschap, zoo weldadig voor binnen- en buitenlandschen handel en verkeer mogen aan Nederland niet ontbreken. De ontwerpen van spoorwegen geven hoop op een uitgebreid net over het geheele vaderland. Die hoop worde niet te leur gesteld, ik reken op uwe medewerking, om van staatswege de bijzondere ondernemingen, waar cleze te kort schieten, te steunen. //Dit zal niet behoeven te beletten, dat op nieuw, vermits de staat der geldmiddelen het toelaat, een wetsontwerp tot voort gezette delging van schuld aan uwe overweging worde onder worpen. 'Ontwerpen van wet op de regterlijke organisatie, op cle po- licie der spoorwegen en andere nieuwe wets-ontwerpen, zullen met onafgedaan geblevene bij u ter tafel worden gebragt. //Die tot regeling van de drie takken van openbaar onderwijs, zullen aan u gezamenlijk voorgelegd worden. Het, verband, vereischt tusschen de deelen van een zanienhangencl geheel- kan op die wijze beter worden bewaard. //De zorg voor de onschendbaarheid van al wat tot het,gebied des gewetens behoort, is eene der voorvaderlijke overleveringen van mijn stamhuis. Zij heeft ook mij bewogen alsnog naar mid delen om te zien, ten einde de bezwaren van zeer velen tegen de ontworpene regeling van het volksonderwijs zoo veel moge lijk op te heffen. 'Ik wensclile met uwe hulp aan Nederland, school-iurigtiu- gen te verzekeren, in welke het godsdienst ig karakter der nat ie sints eeuwen door het christendom gevormd en ontwikkeld, wordt geëerbiedigd, en tevens cle eisch der wetenschap en het beginsel der volkseenheid worden gehuldigd. //Het is mijn ernstig voornemen, in de ontwikkeling van dc zedelijke kracht en de stoffelijke welvaart van het volk, welks geluk mij zoo na aan liet harte ligt, met vastheid voort te gaan. //De blijken van liefde aan mij en aan mijn huis zoo dikwerf gegeven, nu weder onlangs bij het belangwekkend herinnerings feest, de eendragten verbroedering die er bij heerschten, zij zijn mij ten waarborg, dat ik iu mijne poging tot vooruitgang in al wat goed en regt is, door het volk en door u, zijne vertegen woordigers zal worden ondersteund, en dat geen tweespalt cu verdeeldheid op onzen bodem wortel zuilen schieten. //Daartoe schenke de almagtige God, op onze pogingen, op uwe beraadslagingen zijnen onmisbaren zegen. //Ik verklaar deze zitting der sla ten-generaal geopend." (Reeds aan cle geabonneerclen op ons bulletin medegedeeld).

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1