Men schrijft ons uit Goes onder dagteekening van 13 dezer: Onder de gemeente Baarland is eergisteren op de boerderij van C. Oostdijk brand ontstaan, waardoor de gebouwen geheel zijn afgebrand. Ofschoon slechts eene kleine bebouwing is de schade nog al belangrijk. De oorzaak schijnt niet bekend. Eergisteren heeft C. G.een welgesteld ingezeten der ge meente fort, Bath, zich door ophanging van het leven beroofd. Sedert eenige dagen ziek zijnde, heeft hij die daad in eene vlaag van ijlzinnigheid volbragt. Uit Ziierikzee schrijft men ons -{- Hoewel de kermis hier niet veel te beduiden had, was zij onder begunstiging van fraai weder gelukkig afgeloopen, toen zij ons helaas heden nacht een zeer onwelkome, ja welligt in de gevolgen zeer droevige gast naliet. Een liedjeszangster, voor 9 dagen uit St. Annaland hier gekomen, werd door de cholera asiatica aangetastde hier gebruikelijke afsluitings-maatregelen z'yn door de plaatselijke geneeskundige commissie, mei behulp der policie, dadelijk toegepast. Door de Nederlahdsche handelmaatschappij zijn bevracht de twee navolgende söhepen op Amsterdam terug, als: Adèle, gezagvoerder iï. B. R. Jaski, van Amsterdam en Paul Johan, gezagvoerder D. Hulsinga, van Schiedam. Men leest in de Utrechtsche courant Sedert eenige weken bevindt, zich te 'si-lage de ingenieur W. C. Brade, belast rnet het opmaken van een spoorweg van Utrecht over Amersfoort, Nijkerk, Harderwijk en Elburg naar Zwolle, voor rekening eener fransch-belgische maatschappij aan wier hoofd zouden staan, als wij wel ouderrigt zijn, de heeren baron van Lookhorst en Blondot te Parijs, alsmede de heer van der Eist te Brussel. Het kapitaal zoo voor de waarborg, als voor de executie der zaak zoude verzekerd zijn. Op deze wijze zoude het spoorwegnet van het noorden en noord-oosten ver bonden worden met dat van het westen en zuiden. Men meldt met zekerheid uit's Gravenhage, dat de heer L. Beereubroek, burgemeester van Roermond eu lid der eerste kamer, benoemd is tot commissaris des koniugs in de provincie Noordbrabant, Jl. vrijclag is voor de arrondissemenls regtbank te Haarlem behandeld de zaak van het instorten der tribunes, bij het vuur werk, tijdens de Costerfeesten. De timmerman J. van der Weijde, Cz., die bij aanneming de tribunes gebou\yd had, is veroordeeld tot. G weken gevangenisstraf, ƒ25 boeteen in de kosten. Uit 's Iiage wordt geschrevenUit eene doorgaans goed ou derrigt e bron vernemen wij, dat het berigt door het Nieuwsblad van Nederlandsch Indië, betreffende de duitenplaatjes, waar, maar niet geheel waar is. Waar is het, dat de heer van Vlissin- gen de gestaakte vervaardiging van centenplaatjes voor Neder landsch Jndië heeft hervat, maar tevens is het waar, dat de werkzaamheden op nieuw zijn gestaakt; 4-0 of 60,000 ponden duitenplaatjes zijn afgeleverd, maar door de commissie van re geringswege afgekeurd. Op nieuw bewerkt, zijn zij weder afge keurd en thans is de fabricage geheel afgebroken. Het uit- zigtop een verder ongestoorden afloop van dit voor onze Oost- Indische bezittingen zoo belangrijk contract, is dus op verre na zoo gunstig niet als hetNieuwsblad van Nederlandschlndiejzegt. In de geneeskundige wetenschap zon volgens eenemededee- hng uit Havannah. door een duitsch geneesheer eene uiterst be langrijke ontdekking ziin gedaan, te wetengedurende zijn ver blijf in Mexico ontdekte hij eene slang wier gift, behoorlijk in geënt, tegen de gele koorts beveiligen zou. De inenting uitge voerd als bij de koepokken, veroorzaakt een onbeduidende koorts mei verschijnselen van de ware gele, en heeft, hétgeen bijzonder voorcle uitvinding pleit, op Creolen, die nooit deze ziekte krijgen, geheel geen invloed en even zoo weinig op hen die de geje-kport^ vroeger reeds gehad hebben. In drie dagen entteJrftyp00'pöldqteilen eenige aanzienlijke europesche ambte naren en ófficrèrè'h ip.^i den zomer zal men zich van de waarde dezer iptrindingjïiöëtin'i overtuigen. De in is'chël anÖpos t heeft berigt en aangebragt uit Calcutta van 9^ahgustjis, -'^/-Singapore van den 2den dier maand, uit Hongkongwai\-4f5 ju 1 ijenz. Daaruit blijkt dat de inlijving van het koningrijk Oude iu het britsch-indische rijk nog minder ^eztvar^^a^tmoette dan men verwacht had, zoodat deengel- die derwaarts'gezonden was om het besluit tot inlijvrh^||p|.uitvoer te leggen, nu reeds eene vermindering gemeld, dat de opstandelingen den 6den %|.lij Tadyanplmabij de provinciale hoofdstad Souehow, bezet IfëlBhgneene keizerlijke vloot van veertig oorlogsvaar- tüig©e-ét30r hen nabij Nanking ingesloten was. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn ontvan gen van het comité van weldadigheid te Kaapstad drie wissels, te zamen groot honderd vijf en twintig pond sterling zestien shillings, zijnde het restant der door zijne bemoeijingen gedane inschrijvingen aan de kaap de Goede Hoop, ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood van 1855 in Nederland. Onze gezant te Madrid, de baron Sirteraa van Grovestins, is op eene reis in Spanje door roovers overvallen. Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft, bij besluit van den 6 dezer goedgevonden, den lsten officier van gezondheid 1ste kl. E. Schmidt, alsmede de officieren van gezondheid der 1ste kl. J. A. Eranse en C. J. A. C. A. Redemagni, op pensioen te steilen. Bij besluit van 12 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan hoogstdeszelfs hofmaarschalk jhr. mr. H. Clifford, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kommandeur der orde van Leopold, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Bij- besluit van de zelfde;dagteekening heeft Z. M. goed gevonden aan de nagemelde officieren bij de dienstdoende schut terij te Goes, op hun verzoek eervol'ontslag te verieenen, als aan mr. P. J. A. van Dam, als lsten luitenant, met vergunning om de uniform der schutterij endeonderscheidingsteekenenaan zijnen rang van lsten luitenant verbonden, voortdurend te blij ven dragen, en aan T. van Heel, als 2den luitenant; voorts bij die schutterij te benoemen tot lsten luitenant M. J. de Jongh. thans 2den luitenant; tot 2de luitenants P. A. Hochavt, thans sergeant, en A. J. P. Saaijmans Vader, thans korporaal titulair, Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan hoogstdeszelfs kamerheer-ceremoniemeester E. W. J. van Aylva baron van Pallandt, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van de orde van den Rooden ade laar 3de klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen ge schonken. Bij koninklijk besluit van 12 dezer heeft Z.M. goedge vonden tot hoogstdeszelfs commissaris in het hertogdom Lim burg te benoemen mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, procureur-generaal bij het provinciaal geregtshof van Noord- brabant. Z. M. heeft bij besluit van. 10 dezer goedgevonden den majoor W. C. Mohr, van het 2de regement infanterie, ingevolge zijne aanvraag, op pensioen te stellen. Bij besluit van de zelfde dagteekening heeft Z. M. goed gevonden te benoemen bij het 2de regement infanterie tot majoor, den kapitein der lste klasse P. C. de Wiese, adjudant bij het 4de regement van liet wapen, en tot lsten luitenant, den 2den luitenant S. van der Star, van het 3de regement infanterie bij het 4de regement infanterie tot kapitein van de3deki. den lsten luiten. P. Olree, van het 2de regem. van het wapen bij het Gde regement infanterie: tot lsten luitenant, den 2den luitenant P. L. J. Bogaert, van het korps. Het heeft Z. M. behaagd te benoemen lot kommandeur der orde van deii Eikenkroon den heer C. D. Heldewier, gewe zen luitenant-kolonel, kommandant der schutterij te 's Graven hage, en de heeren L. Meijer en N. Pieueman, kunstschilders. liunsten en wetenscliappen. Op den 23 der volgende maand zal, naar wij vernemen, door den heer A. J. van Emden alhier gedachtenis worden gevierd van zijn 50jarige loopbaan als lesgevend muziekmeester bin nen deze gemeente. Eenige zijner voormalige leerlingen hebben het voornemen opgevat, bij die gelegenheid, onder medewerking van het muziekgezelschap Uit kunstliefde, op den 22 oetober, te zijner eere en benefice een concert te geven. Daartoe hebben zich uiet alleen mevr. Anschütz-Botgorschek en mej. Anschütz wel willend bereid verklaard hare medewerking te verleenen, maar ook de heeren de Groot, te'sHage, Koning, te Amsterdam, bene vens de heer P. R. Bekker te Utrecht en anderen verbonden zich reeds om als solisten tot opluistering van dit feest bij te dragen. Mag men zich alzoo met grond vleijen dat het bedoelde oon- cert een veelzijdig kunstgenot zal opleveren, wij kunnen daarbij nog voegen dat het orchest-personeel uit een 50tal personen zamengesteld, eu alzoo H geheel op grootschen schaal ingerigt zal zijn. Uit de vroegere leerlingen zijn tot commissarissen benoemd de heeren G. de Bruyne en R. C. Engeloerts, die zich met de leiding van het geheel wel hebben willen belasten. Binnen weinige dagen worden deinteekenlijsten in circulatie gebragt. Moge zoo wel de deelname, als de opkomst op den feestavond het bewijs leveren èn dat men instemt met de on derscheiding, welke den jubelaris wordt bewezen, èn dat rnen de pogingen weet op prijs te stellen, die commissarissen zich getroosten om dit concert aan de raeestgestrengeeischen der kunst te doen beantwoorden. Wij vernemen, dat de rederijkerskamer, opgerigt te Amster dam in het jaar 1S44 de gedachtenisviering van mr. "Willem Bilderdijk zal doen plaats hebben op zaturdag den 11 oetober e. k. Bij die gelegenheid zal de lieer mr. I. da Costa eene feest rede houden in het lokaal Eensgezindheid, op het Spui aldaar, des namiddags ten 2 ure, terwijl des avonds ten 6-1 ure, in het lokaal Odéon de feestviering zal worden voortgezet. Zij, die het Bilderdijks-feest mogten wenschen bij te wonen, behalve de leden van gezegde rederijkerskamer, kunnen zich als leden van die kamer doen voorstellen. Marine en leger. Bij het regement grenadiers en jagers zijn reeds eenige man schappen voorzien van het nieuw model der patroontasschen en den koppel om het lijf, waaraan de sabel en bajonetschede is gehecht. Naar men verneemt zullen de colbakken, die door de or- donnancen van Z. M. worden gedragen, vervangen worden door anderen, zamengesteld uit ottervellen, rijk met zilver gemon teerd en met witte penaehen prijkende. Burgerlijke sianil. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging op 14 september vanJ. W. Meijer, 32 jaren, jm. en J. P. Nauta, 24 jaren, jd. J. C. Haken- son, 31 jaren, jm. en C. Hoogstrate, 28 jaren, jd. "Vlissingen, van 6 tot 13 september. Gehuwd: J. G. Raams, 30j., jm. en J.de Vries, 37 j., wed. vanE. van Rant. C. Jonkers, 45 j.,jm. en J. Pieters, 43 j.,jd. BevallenB. R. van Ouwerkerk geb. Klaver z. S. Messer geb. Langejan z. J. M. Eagg geb. van Drongelen tweel. z. en d. T. de Pagter geb. de Wolf z. A. M. L. Bos geb ten Hacke d- N. den Bezemer geb. Leynse d. S. S. Eritz geb. Labout d* G. Harte geb. v. d. Heiden d. Overleden: W. Nelisse, 4j., z. L. Schier, 3 m., z.R. do Bruin, 17 j-, jm. W. Goerée Naereböut, 39 j., man van B. Schrei- ber. S. Plasse, 4 m., d. C. A. Brakelé, 2 j., d. Goes, van 6 tot-13 september. Bevallen: C. Bruinzeel geb. de Wilde d. T. Q,uist geb. Lim burg z. H. M. Liebert geb. Hecking d. J. P. Leenpoel geb. van Hese d. C. E. de Jonge geb. Dirricks d. C. van Zweden geb. den Herder z. M. Rijke geb. v. d. Horst d. Overleden J. Rijn 51 j., weduwnaar. J.E. Voss 26j., vrouw van A. Jens. J. Vermaire 43 j., vrouw van C. v. d. Linde. B- Baas 4 w., z. Zierikzee, van 6 tot 13 september. Bevallen: C. Lindhout geb. Carnoelje d. C.M. van der Ha len geb. Groeneveld de Kater z. M. Hemelrijk geb. Klaasse z. P. C. Zegers geb. Rhodes z. J. Dane geb. Geleynse z. N. van den Berge geb. de Braai d. Overleden J. van de Zande (25 aug. te Nijmegen) 19 j., jm M. Nestelaar, 15 j., jm. J. C. Verkaart, 6 w., d. Verkuchte onroerende goederen, Middelburg 12 september. Een huis en erf, Groote markt wijk C no. 8. Groudlasteu ƒ21,87. Verkocht voor ƒ2000. Meteorologisclae waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September 1856. Wind 60 tp (3 1° Thermometer C. Spanning van den damp. b O f3 Laagste temperat. enverschil met de hoogste. Aanmerkingen. 7 z. zw. 2 758.2 168 0.84 12.04 0.0 14.8 |5.2 betrokken. 8 N.NW. 5 760.3 17.7 0.72 10.82 o.o 14.4 «3.3 bijna helder. 9 W.NW. 2 761.1 20,0 0.82 14.16 0-0 15.7 «4.3 ligt bewolkt. 10 oz.t.o. 3 702.r 21 0 0.72 13.27 o.o 14.8 «7.0 helder. 11 O. t. z. '1. 765.5 20,6 0.75 13.49 0.0 15.1 «9.6 ligt bewolkt. 1?. NO.t.O 3 1766.; 18 2 0.76 11-75 0.2 15.1 «b.b ligt bewolkt. 13 NO. 1 |7.639 18.2 0.69 10.64 o.o 12.8 «9.2 betrokken. ©uitmUmhssdje lijïmtgm. Engeland. Londen 13 september. In een artikel over de jongste nota van het napelsche kabinet beweert The times, dat de westersche mogendheden in antwoord daarop, eene algemeene amnestie, benevens het in vrijheid stellen der gevangenen moeten eischen, dat van koning Eerdinand wijders moet worden verlangd, dat hij aan zijn land eene constitutie schenke. Het blad wenscht ook, dat fransche en engelsche oorlogschepen naar Napels ge zonden, en dat de gezanten der beide mogendheden, bij het liqf der beide Sicilien geaccrediteerd, zullen worden teruggeroepen. Men leest in de dagbladen van eergisteren, dat de kabel voor den eiectrischen telegraaf tusschen Europa en Noord- Amerika tegen de maand julij van het volgende jaar, naar men denkt, gelegd zal zijn. Op de iersche kust is Valentia, naar ge zegd wordt, het punt alwaar de telegraaf zal uitloopen.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2