L\° ill. MIDDELBURGSCHE Zaturdag COURANT. Deze courant, verschijnt des dingsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente eix Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. 13 September. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent, Buiteugewoon groote' letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie yan vrijdag avond 8 ure. ^tankonïngmgm IB ekendmaki Mg-. Burgemeester eu wethouders maken bekend, dat de laatste lijk op den 21 julij dezes jaars, door den gemeenteraad vastge stelde verordening van algemeene plaatselijke policie, in afdruk voor een ieder verkrijgbaar is ter gemeente-secretarie, tegen betaling van 40 cent. Vlissingen, den 9 september 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MAB1LOT. öinitmiauïrscl)e tijiunprn. Middelburg^ HLS sejpteïBabear,. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van heden verko zen tot wethouder de heer mr. N, J.C. Snouck Hurgronje, met loting tegen den heer mr. W. Ph. Vis, nadat de stemmen bij eene tweede vrije stemming tusschen die heeren gestaakt hadden, en laatstgenoemde voor het mogelijke geval dat het lot op hem viel, reeds had verklaard de benoeming niet te kunnen aannemen. De in de maand october aanstaande te houden inspectie der in deze provincie zich bevindende verlofgangers van de nationale militie, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijnzal betreffen de miliciens der ligtingen van 1852 en 1853, met uit zondering van de zoodanigen die, krachtens koninklijk besluit van 11 junij jl., zijn opgeroepen om aan de wapenoefeningen in de loopende maand september deel le nemen, en de miliciens der ligting van 1854, die minder dan één jaar in werkelijke dienst zijn geweest. Zij zal plaats hebben in de hoofdplaatsen der militie-kantons, op de volgende dagen en uren: Inliet lst.e (Middelburg) den 8 october, ten 9 ure. 2de (Vlissingen) 9 10 3de (Veere) 10 n 10 4de (Zierikzee) 13 u u 9 u 5de (Brouwersh.) 13 u 1 u 6de (Tholen) 14 12 7de (Goes) 16 9 u n 8ste (Kapelle) u 16 u u 12 9de (Sluis) 20 3 n n 10de (IJzendijke) n 20 a 9 u 11de (Axel) //IS u 2 u 12de (Eu 1st) //IS - 9 13de (Kortgeen) //ll u 10 u CU Jl. diugsdag had te Vlissingen de najaarsinspectie plaats van de dienstdoende schutterij. Op de glacis buiten de Duin- poort werden eenige prijzengedurende de zomeroefeningen in het schijfschieten door eenige onder-officieren en schutters van dat korps behaald, aan ieder winnende afzonderlijk uitgereikt, en bragt het korps muziekanten dier schutterij aan den majoor A. Benier des avouds eene serenade. Onder dagteekening van den 10 dezer, schrijft men ons uit Zierikzee: -f- Hedenmorgen werd door den landbouwer G. van Damme, met paard en wagen een kalf bij een slager te huis gebragt. Na de levering is het paard schichtig gewordende eigenaar, die naast den wagen stond wilde het paard bedwingendoch met zoo ongelukkig gevolg, dat hij tusschen den wagen en een muur beklemd geraakt, is, en ernsti gewonden aan het hoofd bekomen heeft. Het paard is, nadat de wagen verscheidene stoepbanken gebroken had en het tuig gebroken was, opgevangen. Als eene zeldzame bijzonderheid maken wij er gaarne mel ding van, dat, op zaturdag den 6 dezer, twee achtenswaardige ingezetenen der gemeente Neuzen, de echtelieden Willem Al- laart, oud 76, en Johanna Willemsen, oud 77 jaren, die nu reeds gedurende 53 jaren in de herberg de Zwaan, op de buurt Triniteit, wonen, in goeden welstand en bij een voldoend ge not hunner geestvermogens, hunne 55 j arige huwelijksvereeni- ging mogten vieren. X De dagbladen hebben onlangs melding gemaakt van eene wijziging, welke er in de staatsloterij zou gebragt worden. Naar men verneemt zal die eenvoudig bestaan in.eene beper kingder uitgifte van huurloten. De vergunning om huurloten uit le geven zou blijven bestaan voorde vier eerste klassen en de eerste week der vijfde klasse, maar worden ingetrokken voor de tweede en derde week dezer klasse, omdat er alsdan bij het inblijven der groote prijzen soms buitensporige sommen voor die loten besteed worden. In L'avenir, van Antwerpen, wordt gemeld, dat naafloop der door de Nederlandsche handelmaatschappij gehouden koflij veilingen te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, niet minder dat 415,724kilo5s kofïij langs den holiandsch-belgischen spoorweg zijn vervoerd. Deze koffij werd sedert woensdag den 3 dezer maand door de agenten der maatschappij in Holland ontvangen en vóór zaturdag deii Gden des avonds ten 5£- ure in de entrepöts van Antwerpen, Brussel, Gent en Luik afgeleverd. Omhiertoe te komen, had het bestuur van den holiandsch-bel gischen spoorweg buitengewone maatregelen genomen, welke de belgisehe handel eenparig roemt. Het had namelijk een trans portdienst naar den Moerdijk georganiseerd met stoombooten, ligters enz. van Dordrecht, Rotterdam en Amsterdam direct. Buitendien was aan den Moerdijk eene speciale dienst inge- rigt voorde overlading van de koffy, gedurende den nacht, uit de stoombooten op de goederenwagens van den spoorweg; en zoo gepast waren de genomen maatregelen, zegt het bedoelde blad, dat bij voorbeeld uit Amsterdam verzonden koffij, in 30 uren in het entrepot te Brussel was afgeleverd, eeuc snelheid van transport, welke vroeger nooit bereikt is.' Het bestuur van genoemden spoorweg moet zich overigens onledig houden met het nemen van maatregelen om dezeexcep - tionele snelheid definitief te doen worden. Er zoude namelijk sprake zijn van eene aan den Moerdijk in te stellen nachtdienst voor de overlading van zware koopwaren; hierdoor zoude deu handel eene groote dienst bewezen worden. Het blad zegt ten slotte, dat alsdan echter de regering van hare zijde tot eene rationele organisatie van het douane-bureau te Esschen behoorde over te gaan. De heer de Willebois, procureur-generaal in Noordbrabant, en de heer L. T. H. Beerenbroek, lid van de eerste kamer, zijn in de residentie aangekomen en hebben met sommige ministers conferentien gehad. Men meent dat deze conferentien betrekking hebben op de vervulling der openstaande plaatsen van commissarissen des konings van Noordbrabaut en Limburg. De Nieuwe rotterdamsche courant zegt met zekerheid ver nomen te hebben dat te Rotterdam eene nieuwe onderneming is tot. stand gekomen, waarvoor het benoodigde kapitaal is inge schreven, en wel eene stoomvaart-vereeniging tot het daar- stellen een er geregelde stoombootdienst op Gothenburg en Stokhölm. Yan Penzance wordt, van den 6 dezer, geschreven, dat de tweede stuurman, twee matrozen en een passagier van het over zeilde schip Ocean home te Muilion aangebragt zijn. Gelijk men weet, hadden deze zich met de boot geredzij zijn na vele uren rondzwervens opgemerkt door een engelsche schooner, die noodseinen deed, waarop twee booten van Muilion. afstaken, en de manschappen opnamen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft, ten gevolge eener mededeeling van de geneeskundige commissie, dat het gebruik van garnalen, den vorigen dag gekookt, zeer nadeelige verschijnselen voor de gezondheid heeft opgeleverd, liet noodig geacht de ingezetenen aan te manen zich van zoodanig gebruik te onthouden. Zondag jl., ten drie ure des namiddags, is op het kasteel van Soestdijk de voor H. M. de koningin-moeder bestemde telegra fische depeehe ontvangen, berigt inhoudende van de plegtsta- tige krooning van Z. M. den keizer aller Russen. Daarop is in de kapel van het kasteel een Te deum gezongen, en is ter vie ring van deze plegtigheicl een allezins luisterrijk gastmaal ge houden, waaraan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, de generaal Nepveu, het personeel van de russische legatie en een aantal voorname personen hebben deel genomen. Men verneemt, dat de commissie, die zich in de laatste da gen aan het ministerie van binnenlandsche zaken heeft bezig gehouden met het vraagstuk van het land-huishoudkundig on derwijs, hare werkzaamheden heeft geëindigd, zoodat thans haar rapport in gereedheid zal worden gebragt. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben ier ken nis der ingezetenen gebragt, dat-, terwijl zij nu bijna drie ja ren het voorregt mogten genieten, koning Willem III in hun midden te zien, Z. M. hoog waarderende de blijken van toege negenheid, van hunnentwege beloond, heeft begeerd, dat van H. D. aanwezigheid een zigtbaar teeken mogt overblijven; dat dit teeken, een voortbrengsel van het kunsttalent van den beroemden N. Pieneman, voorstellende het aanbieden van het adres van hulde, eerbied en verknochtheid aan Z. M. op den 17den september van het jaar 1800 drie en vijftig, thans van wege den koning ten geschenke is aangeboden, en aan deu raad toevertrouwd; dat de raad het van zijnen voorzitter in eene plegtige openbare zitting heeft overgenomen, en in eene der zalen van het gemeentehuis heeft doen plaatsen, alwaar het eerlang zal kunnen worden bezigtigd, en namens de gemeente een adres van dankzegging, met vernieuwde verzekering van liefde en trouw aan het vorstelijk stamhuis van Oranje, tot Z. M. heeft gerigt. SSeflaocjEEftïiag-esa esa besJUaïtea. Z..M. heeft bij onderscheiden dezer dagen genomen besluiten goedgevonden1te benoemen tot hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst den luitenant-kolonel J. E. van Hoeij Schilthouwer, van het 1ste regement infanterieen 2. den 2den luitenant P. J. van Engelsdorp, van het 2de regement infant erie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleeaeu. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. goedgevonden tol voor zitter van de eerste kamer der staten-gcderaal, gedurende de zitting van 1856—1857, te benoemen den heer mr. J. A. Phi- lipselid dier kamer. ÏS.ea?li- eau scliooïnieuEws. Uit Hulst schrijft men ons van S dezer Gisteren had alhier door ds. J. Broedelet van Gouda de be vestiging, naar aanleiding van Joh. 1^-43^»., plaats van deu beroepen predikant bij de nede.rduffSph.edi^rvoruide gemeente, G. de Wildemann van Lakerveld Kelle'rmió, die-zondag bevq- rens van zijne gemeente te 's IlêeVjènpióèkhfseliciel l'üadgenomen. Des namiddags predikte de oevesjjgge zijne, intrede, waaraan hij tot grondslag had gelegd Cólo^'i'^X: 15 a. - j De jansenistische bissehoppéhlnriiojland, de heeren van Santen, van Buul en Ilerkamp. hebben, zegt L'imirers, aan den paus een protest in de laüjnsche laai doen toekomen tegen het nieuwe leerstuk der immaculata conception t ate n-g-esc In gevolge art. 95 der grontfwet der stat en-generaal, zittingjaar 15 ax

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1