dat is, daartoe door den keizer uitgenoodigd, merkte men de schitterendste en meest afwisselende toiletten op. Ten 3 ure gaf een kanonschot het sein dat de keizerlijke stoet Petrowski had verlaten, waarop de klokken van alle kerken begonnen te luidende geestelijkheid verliet in plegtgewaad de tempels, ter wijl de heilige beelden voor haar uitgedragen werden. Na een kwartier uurs verscheen het hoofd der policie met twaalf gen darmes te paard, welke den stoet vooraf gingen. Deze volgde onmiddelijk en werd geopend door de Lesghinen, meestal hei denen of mohammedanen, wier sombere wapens en casques van middelecuwschen vorm aan de krijgslieden der eerste kruisvaar ten herinneren. Na hen volgden de Tscherkessen, behoorende tot de lijfwacht des keizers; zij droegen hunne oorspronkelijke costumen met de meest schitterende kleuren, en hadden even als de Lesghinen het geweer in de vuist, en boog en pijlkoker, die wapenen der nomadische volken, als bandelier om den hals. Zij werden gevolgd door een schitterend escadron kozakken der Zwarte zee, gezeten op kleine zwarte vurige paarden, waar na het regeraent kozakken der garde, met hunne roode dolmans. Na deze militaire escorte volgde de wezenlijk officieele. De ver tegenwoordigers van den hoogen adel openden twee aan twee den stoet, met den grootmaarschalk van den adel van het dis trict Moscou aan hun hoofd. Men merkte er vele der beroemd ste mannen van het keizerrijk bij op. Daarna de afgevaardigden der aziatische aan Rusland onderworpen bevolkingen. Zij wa ren van het uiterste einde gekomen van dat uitgestrekt gebied, waar de czaars hun gezag hebben doen erkennen, ten einde neder te buigen voor den meester,, aan wien zij gehoorzaamheid kwa men zweren. Na hen volgden de keizerlijke bedienden. Het kleed van eiken lakkei heeft ongeveer 3 a 400 zilveren roebels gekost, en was van onder tot boven met goud als overdekt. Er waren er 80, behalve de jagers en pikeurs in nog schitterender dos. Wat nu volgde ging alle beschrijving te boven, het waren 25 h 28 staatsierijtuigen, van zeer groote kunstwaarde, bedekt met goud en fluweel, waarvan sommigen wezenlijk geschiedkun dige herinneringen zijn, alle met zes paarden bespaunen, en waar in de groot-dignitarissen van het hof en de leden van den rijks raad gezeten waren. Yele dier rijtuigen dagteekeuen van de regering van Paul I en van Gatharina II, voor wier krooning zij gediend hebben. De uitstekende schoone paarden waren even zeer bedekt met goudeen pikeur, in groot gala-liverei, hield de teugels van elk paard. Te midden van die rijtuigen zag men een heer van kamerheeren, edellieden, ceremoniemeesters, allen te paar.d en insgelijks allerprachtigst gekleed. Die lange stoet van rijtuigen, paarden, pikeurs enz., alle van goud schitterende, gaf, in de verte gezien, een betooverend gezigt, zoo dat men als liet ware een gouden stroom meende te zien. De grootmaarschalk van het hof, in een open phaëton gezeten, sloot dit gedeelte van den stoet.Yervolgens verscheen de ridder-garde der keizerin, waarvan de zonen der eerste russische familien deel uitmaken* Die garde wekte ieders bewondering. Niet minder was dit het geval met de daarop volgende kurassiers der garde te paard. Eindelijk verscheen de keizer, gekleed als opperbevelhebber van al zijne legers, dragende het grootkruis der St. Andreasorde, en rijdende op een appelschimmel van zeldzame schoonheid. Alexander II heeft in zijn geheelen persoon de kalme en trot- sche majesteit van zijn doorluehtigen vader. Hij begroette lief devol zijne getrouwe soldaten, die hem met warmte toejuichten, evenzeer als het volk, dat hem met zijne zegenwenschen verge zelde. Naast hem en twee stappen achterwaarts waren twee zijner zonen, de grootvorst Nicolaas, vermoedelijk erfgenaam van den troon, en de grootvorst Alexander; voorts de broeders des keizers, de grootvorsten Konslantijn, Nicolaas en Michael. De prinsen Romanowski, Peter van Oldenburg, de buitenland- sche vorsten en meer dan 300 hoofdofficieren, tot alle korpsen van het russische leger en van de verbonden mogendheden be hoorende, vormden voor Alexander II een geleide, der kroon waardig, welke hij welhaast op ziju hoofd zal plaatsen. Op zijn weg sloeg de trom en deed de muziek het zoo fraaije volkslied *Boje tsara khrani" hooren, waarbij elk russisch hart zoo warm klopt. De keizerin werd mede met de grootste geestdrift ontvangen; zij had haren jongsten zoon, den grootvorst Wladi- mir, bij zich. Pages, schildknapen, kamerheeren, eene escorte kozakken vergezelden en omringden het rijtuig van H. M., 't welk mede allerschitterendst was. Daarna volgde het rijtuig van H. M. de keizerin-moeder. Na nog andere rijtuigen, waarin de grootvorstinnen, zusters en dochters des keizers, de staat- dam.es enz., werd de stoet door eskadrons kavallerie gesloten. Op den keizerlijken stoet volgden nogdeputatien van hetge- heele leger, onder de muren van Moscou gelegerd, met de mu ziek aan het hoofd en voorafgegaan door de vaandels van elk regement. De stoet begaf zich naar de hoofdkerk, waar een plegtig Te deum voor de gelukkige aaukomst des keizers werd gezougcu. Alvorens naar zijn paleis terug te keeren, heeft Z.M- zich naar de drie hoofdkerken van het Kremlin begeven, voor afgegaan door den metropolitaan van Moscou. pes avonds was de stad geillumineerd, ofschoon dit niet de groote illuminatie is, waarmede de feesten besloten zullen wor den. Er was groot diner en bal bij de prinses Kotschioubey, waarbij het geheele personeel der buitenlandsche gezanten tegenwoordig was. Alles was daar rijk en prachtig. Op het di ner deed zich het uitmuntende orchest van den keizerlijken schouwburg hooren. Op het dessert stelde de fransche gezant, de heer de Morny, als hoofd van het corps diplomatique, den toast op HH. MM. den keizer en de keizerin van Rusland in. De bloem der russische aristocratie [was er tegenwoordig. Yan onderscheidene kanten wordt gemeld, dat er eene wisseling van nota's heeft plaats gehad tusschen de engelsche en russische regeringen betreffende zekere bepalingen van het vredestractaat door laatstgemelde, over welker uitvoering Engeland geklaagd heeft, daar het die niet als eerlijk beschouw de. Prins Gortchakoff moet daarop van zijn kant geantwoord hebben, dat de russische regering al hare verbindtenissen eerlijk dacht ten uitvoer te brengen, zoo als reeds blijkbaar was uit de ontruiming van Kars; doch hoe zeer zij er prijs op stelde om vriendschappelijke betrekkingen met Engeland te onderhou den-, zij evenwel geenszins gezind was toe te geven aan zijne aanmatigingen. Wat nu in het bijzonder het Slangen-eiland betreft, hieromtrent verklaart prins Gortschakoff, aan een der onderteekpnaars van het tractaat niet het regt toe te kennen, die kwestie alleen en op eigen gezag op te lossen, daar het eene kwestie is die door alle mogendheden uit den weg geruimd moet worden. De grensregeling van Bessarabie, wordt verder gezegd, is het werk der commissie, welke door het parijsche congres aangewezen is, en welke thans reeds hare taak begon nen heeft. Eveneens is het gesteld met de bepalingen betref fende de scheepvaart op den Donau, waartoe Rusland reeds voor eenigen tijd zijne commissarissen benoemd heeft, en die op de plaats hunner bestemming zelfs voor hunne ambtgenoo- ten aangekomen waren. SPmÊtscIiland. Weenen 5 sept. Het bevestigt zich, dat de turksehe regering aan de onze officieel kennis heeft gegeven, dat zij krachtige maatregelen heeft genomen, om de onlusten in Montenegro te keer te gaan. Onze regering zal zich lijdelijk tegenover de por- te houden en zich bepalen tot het plaatsen van een observatie korps aan de montenegrijnsche grenzen. De president van den montenegrijnschen senaat heeft een stuk opgesteld waarin hij aanspraken dóet gelden op grondge bied, hetwelk oudtijds aan Montenegro behoord heeft. Daarbij zoude ook Oostenrijk betrokken zijn, welks grondgebied het vorstendom van de zee afscheidt en welks schoone haven van Caetaro bij de Montenegrijnende naam van meer van Czerna- gora (Montenegro) draagt. Onze regering schijnt ten aanzien vaii de grensbepaling van Moldavië een nieuw gevoelen te willen doen ingang vinden. Een der invloedrijke bladen- beweert namelijk, dat de Delta van de Donau-armen aan Turkije moet gegeven worden. De porie, zegt dit blad, levert beteren waarborg voor het handhaven dei- vrije scheepvaart op den Donau dan Moldavië; de.porie zal zich aan den beslissenden invloed der westersche mogendheden en Oostenrijk onderwerpen, zoo dra deze drie mogendheden eensgezind handelen, terwijl men daarentegen in Moldavië om vele redenen meer aan den invloed van Rusland zal gehoor ge ven. Men maakt, niet zonder reden, de aanmerking, dat deze redenering niet vleijend is voor de zelfstandigheid der porie. Berlijn 7 september. Aan de kamers zullen in de aanslaande zitting verschillende belangrijke wets-ontwerpen worden voor gelegd, een waarvan op het patentregt en een ander op eene aanzienlijke uitbreiding der zeemagt betrekking heeft. De koningsgezinde bladen uiten de hoop dat, ofschoon de poging der royalisten in Neuchatel voor het oogenblik mislukt is, het aldaar gebeurde aanleiding zal geven dat Pruissen en de overige grcote mogendheden een toestand niet langer dulden die tegen liet europeesch staatsregt aandruischt en de langere voortduring waarvan bedenkelijke gevolgen voor geheel Europa zou kunnen hebben. Het lijdt toch, volgens die bladen, geen twijfel of de reglen des konings op het vorstendom Neuchatel- Valendis is door de groote mogendheden erkend, terwijl dc re volutionaire regering die sedert maart 1848 aldaar het roer dei- zaken in handen heeft, zoo wel legende gemaakte verdragen strijdt, als zij de door oorsprong, zeden en wetten geheiligde instellingen des lands kwetst. Het gerucht wil, dat de koning, naar aanleiding van het ge beurde, de conferentie te Parijs, wanneer die weder zal bijeen komen, over het vraagstuk van het prinsdom Neuchatel wil doen beraadslagen en dat Pruissen niet ongenegen zou zijn eene schadeloosstelling aan te nemen, in ruiling voor de regten welke hetzelve bij de weener verdragen op liet kleine zwitsersche prinsdom gewaarborgd zijn. Het opperste geregtshof heeft eergisteren den gewezen com missaris van policie Teschen, ter zake van den beruchlen dief stal der dépêches te Potsdam, veroordeeld tot, S jaren opsluiting en om later 10 jaren onder opzigt der policie te blijven. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de regent van het groot hertogdom Baden, bij besluit van 4 dezer, is verheven tot de waardigheid en ontvangen heeft den titel van groot-hertog van Baden. Frankrijk. Parijs 6 september De keizer en de keizerin zoudennaar men heden zeide, niet voor 1 oct. alhier terug keeren. Bij keizerlijk besluit van 4 dezer is de heer Yaise, procureur- generaal bij het keizerlijk hof van Parijs, benoemd tot staats raad in plaats van den heer Roulaud. De zonen van den minister Magne en van den heer Baro- che, den voorzitter van den staatsraad hebben, hoewel beiden nog betrekkelijk zeer jong, vrij belangrijke en goed bezoldigde openbare betrekkingen erlangd. Zulks baart niet weinig onte vredenheid onder de administratieve ambtenaren alhier. Het twistgeschrijf tusschen de twee groote organen dei- katholieke kerk, L'univers en L'ami de la religion, is geëin digd: het hoog gezag der geestelijken, die zich voor L'univers verklaard hebben, heeft aan zijne tegenpartij den mond geslo ten. Le constitutiounel, ziet in den aanval op L'univers eenen toeleg der kouingsgezinden om aan het keizerlijke gouverne ment het vertrouwen en de toegenegenheid der geestelijkheid te onttrekken, en verheugt zich over het mislukken dier poging. Twee hoofd-ambtenaren der administratie van den noor derspoorweg zijn verdwenen met de gelden welke zij onder zich hadden. Volgens sommige opgaven hebben zij voor omstreeks 3 millioen fr. ontvreemd. SSelgSe. Brussel 7 september. Een groot aantal buitenlandsche ge leerden zal het binnen kort hier te houden congres voor wel dadigheid bijwonen. Wat Nederland betreft, zal deze vergade ring worden bezocht door de heeren: W. H. Suringar, prof. Ackersdijk, mr. H. J. Koenen, mr. J. A. Jolles, W. de Sitter en W. von Baumhauer. BMijiiinyrn. Den 4 dezer is van Zierikzee vertrokken het barkschip Haamstede, gezagv. H. II. de Boer, naar Swansea enz. Maandag morgen is de reede van Vlissingen gepasseerd, zijnde voor Antwerpen bestemd: Clemetis, gezag-v. Slasse, van Bergen met stokvisch. Den 5 dezer zijn te Northield gearriveerd, Fury, gezagv. P. Gibson, van Middelburg, en Adriana Francisca, gezagv. J. van Eijk, van Vlissingen. De nederlandsche bark Maria Mag dalemgezagv. J. II. Willenbrinlc, van Antwerpen naar Sidney bestemd, bevond zich den 6 dezer op de hoogte van Dungenesswind oost. ijandflsbOTQtm. Middelburg 9 september. In de op heden alhier gehoudene koffijveiling der Nederland sche handelmaatschappij, werd alles verkocht tot de volgende prijzenCents. No.I. 4287 bal. blank geelachtig Preanger36 h 2.155S f blank geelachtig,35 3.7142 blank enkele BS844* 4.1791 graauw iels geelachtig Preanger 344* 5.1293 bleek Havanna aard33 6. 937 gr. Portorico aard, vrij grof met w.b. 37 7. S099 mooi gr. Preanger, vrij grof met w. b. 34A- 8.4216 if groen W. I. aard met witte boon 33 9.5523 n groen Preanger iets ros 32.j 10.5997 groenachtig33 11.1997 u bleek groenachtig, iets spekaard 33 12.1963 groenachtig W. I. aard33 13.6151 n bleek groenachtig W. I. aard 33 u 14.3756 graauw groenachtig Preanger aard 314 15. 3551 v gr. groenachtig Preanger beslagen 314 4065 n diverse sorteringen. uraan nis aa'lk e mi. Amsterdam 10 september. Tarwe onveranderd. Gerst 10 lager. Raapolie op zes weken 52$. Lijnolie op ze3 weken/42$. Koolzaad (dadelijk) 85 p. vl. R"jrijzen van effecten. Amsterdam 10 september. Nederland. Werkelijke schuld 63* dito dito 3 Handel maatschappij 44 Rusland. Oblig. bij Hope co 5 103* dito dito 182S/1829. 5 1034 S5* dito bij Slieglilz 4 854 dito dito 1854 5 Obl. bij Stieglitz (nieuwe) 96 Ceriific. van inschrijving 6 Spanje. Oblig. nieuwe stukken 1$ 24j-g- 3 40

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3