öuitmlrtttöscljc tijïrtngm. van het schip; Schields, 1ste stuurman, Daniel Reed, scheeps kok, John Scot, passagierskok, John Andreson, Alfred Aspi- goiue, Charles Anderson,John Dalton,Edward Brown,Christian Rash, Simon Kuil, James Cunningham, alle matrozen; voorts de passagiers Walter Mackay, Dirk Anderson, G. Wijnfell, K. Acmalak, A Killay, Martin Dabent, A. Walsen, G.Fensinck,H. J. Telslaa en C. J. Verhorst. In het gehee} zijn alzoo bij deze ramp vermoedelijk omgekomen 84 personen, zijnde 6 van de bemanning en 78 van de passagiers." ESenoemingen en toesluiten* Bij besluit van 7 dezer, heeft Z. M. goedgevonden aan jhr. mr. E. van Meeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlee- nen als commissaris des konings in het hertogdom Limburg, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten in die betrekking aan den lande bewezen. Bij Zr. Ms. besluit van den 31 augustus, zijn de navol gende opper- en hoofd-officieren op pensioen gesteldC. A. Oudemans, gener-maj., kommand, van de 4de brigade inf., te vens belast met het provinciaal kommandement van Gelder land, Utrecht en Overijssel, adƒ2400; E. A. Alings, luit.- kölon. bij het 3de regem. inf., ad ƒ1500. Z. M. heeft bij besluit van den 3l augustus goedgevon den 1. te benoemen: bij het wapen der inf., tot geneivmaj., kommand, cler 3de brigade inf., tevens belast met de funetien van provincialen kommand, van Friesland, Groningen en Dren the, den kolen. J. J. van Muiken, kommand, van het Ode regem. inf.; bij het 1ste regem., tot maj. den kapit. der lste klasse J. Baptist, van het Sste regem. van het wapenbij het 2de regem., tot kapit. van de 3de klasse den lsten luit. C.van 't Westeinde, van het 6de regem. inf.; bij het 3de regem., tot lsten luit. den 2d en luit. G. F. F. A. Mol linger, van het korpsbij het 5de regem., tot maj. den kapit. der lste klasse A. P. Luppus, van liet 7de regem. van lietwapen; bij het 6de regem., tot kommand- van het korps den luit.-kolon. W. J. Knoop, van het Sste regem. van het wapen, en tot luit.-kolon., den maj.C. IJske, van het fide regem. juf.bij het. 7de regem., tot kapit. van de 3de klasse den lsten luil.adjud. R. M. Francken, van het 3de regem. van het wapenbij het 8ste regem., tot luit.-kolon. den maj. J. L. Ver Burg, van het lste regem. inf., en tot lsten luit. den 2den luit.. F. G. Scharp, van het korps; en 2. te benoemen, tot kom mand. van de 4de brigade inf., tevens belast met de funetien van provincialen kommand, van Gelderland, Utrecht en Over ijssel, den gener.-maj. M. baron van Geen, Zr. Ms. adjud. in buitengewone dieust, kommand, der 3de brigade inf., tevens belast met de funetien van provincialen kommand, van Friesland, Groningen en Drenthe, van welke betrekking hij mitsdien eer vol wordt ontheven. Door Z. M. is tol kommandeur der orde van de Eiken kroon benoemd, de luitenant-kolonel van den generalen staf» jhr. E. A. O. de Casemhroot, buitengewoon adjudant van Z. M. en gouverneur van Z. K\ li. den prins van Oranje, en tot ridder dier orde. de lste luiieuant van het 5de regement infanterie, jhr. J. F. W. de Geer, ordonnans-officier van Z. M., toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje. BSymstena en weiemselaaiDpen. De afdeeling letterkunde der Koninklijke akadeinie van we- 1 enschappen te Amsterdam hield, na de vaeantie, jl. maandag hare eerste gewone zitting, welke werd bijgewoond door de lieeren J. Bake, H. J. Koenen, L. J. F. Janssen, J. H. Scholten, A. Rutgers, G. li. M. Delprat, J. Bosscha, H. C.,Millies, F. C. de Greuve, L. Ph. C. van den Bergli, C. Leemans, J. G. llulle- man, J. de Wal, J. van Lennep, T. Roorda, C. W. Opzoomer, R. C. Bakhuizen van den Brink, W. J. A. Jonckbloed en S, Karsten. Van de natuurkundige afdeeling waren tegenwoordig de hee- ren D. Bieren de Haan, VV. Vrolik en F. J. Stamkart. Na de lezing en goedkeuring der notulen heeft de heer Rut gers verzocht dat het hem vergund werd, om voor het weten- schappelijk onderhoud over zijne verhandeling en die van den lieer Janssen over //Tabulse EugubinEe" een geschreven mede- deeling des wege te mogen doen. Dit verlof werd verleend, De secretaris las daarna het rapport voor der commissie, za- mengesteld uit de lieeren van Lennep, dè Vries en Koenen, be last om verslag uit te brengen over het voorstel van den heer W. Vrolik, tot het drukken van het werk van mr. Q,. deFlines, medeschrijver van het woordenboek van scheepstermen, over de nederlandsche synonyma, met aanteekeningen van mr. W. Bilrlerdyk, hetwelk onlangs door de akademie op eenc openbare verkooping was gekócht. Het rapport concludeert om het voorstel niet aan te nemen, vermits het werkje noch dekanttee- keningen tot uitgave geschikt zijn, maar dat. het verdient aan bevolen te worden, als uitmuntende bouwstoffen bevattende voor hen, die zich met de studie der nederdiijtsche taal bezig houden, en tevens om den lieer Vrolik dank te zeggen dat hij de boekerij der akademie met dit belangrijk handschrift heeft ver rijkt. Daarna heeft de heer de Greuve tot vervulling zijner spreekbeurt eene bijdrage voorgelezen, bevattende eenige op merkingen over de vraag: of de wijsbegeerte eene wetenschap is De heer Opzoomer wederlegde eenige der door den spreker geopperde denkbeeldendaaruit ontstond eene wetenschappe lijke discussie, waaraan, behalve deze heeren, ook de heer Schol ten deel nam. De bijdrage van den heer de Greuve zal in de ver slagen en mededeelingen worden opgenomen. Na de pause heeft de heer Rutgers het woord opgevat tot wederlegging van de verhandeling des heeren Janssen tegen de door spreker vroeger gehouden en in de werken der akademie opgenomen verhandeling over de Tabulrn Eugibinee." Hij zou heden echter slechts de bedenkingen tegen de innerlijke bewij zen door hem over de onechtheid der //Tabulse" aangevoerd, be handelen en in eene volgende vergadering het geschrift van den heer Janssen uitvoeriger wederleggen. Hij betoogt dat de aan halingen uit zijne verhandeling door den heer Janssen overge nomen, door dezen altijd zijn verminkt, zoo dat de daarop ge gronde redenering en argumentatie is niet opregt, onbillijk en onjuist. Hij zegt.vérder dat de heer Janssen in zijne aanhalin gen niet gelukkig is geweest en aan zijne woorden verkeerde beteekenis heeft gegeven, hetgeen niet edelmoedig is. Wijders zegt hij dat de conclusie van den! heer Janssen eenigermate voorbarig en onregtvaardig is, vermits vele argumenten van spreker zijn weggelaten of niet wederlegd. In eene volgende vergadering zal hij over andere deelen van het geschrift des heeren Janssen het woord voeren, waarin zijne verhandeling nog erger is mishandeld. De heer Janssen heeft kortelijk geant woord en alleen gezegd, dat zoo hij de aanhalingen minder juist had overgenomen, dit zonder opzet was geschied; zijn doel met zijn geschrift was niet geweest om het stuk van den lieèr Rut gers te ontleden, maar slechts enkele zijner bewijzen te weder leggen. In eene volgende vergadering zal hij evenwel breedvoe riger den heer Rutgers beantwoorden. Het stuk heden door dezen heer voorgedragen, zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen, zonder het oordeel der commissie van re dactie af te wachten. De heer Leemans zegt dat hij vroeger door den heer Rutgers was overtuigd van de onechtheid der //Tabulm EugibinEe," doch dat later twijfel hij hem was ontstaan en dat zijn onderzoek hem geleid had om de denkbeelden van den heer Janssen tè omhelzen. Na eenige woordenwisseling heeft de lieer Leemans, op uit- noodiging van den heer Rutgers, de ontwikkeling zijner aan merkingen tegen diens geschrift, tot eene volgende vergadering uitgesteld. De heeren de Wal en Bakhuizen van den Brink ver zoeken dat het wetenschappelijk onderhoud over de bijdrage van den heer Koenen, betreffende den duitschen rijksban uit gesteld worde tot eene volgende vergadering. Aldus is besloten. De heer Janssen heeft vervolgens, naar aanleiding van een prospectus, hem dezer dagen ter hand gekomen, eener geopende inteekening op het handschriftDomburgsche oudheden," van H. Cannegieter, uit te geven door het Historisch genoot schap, gevestigd te Utrecht, eenige mededeelingen gedaan. Hij deelt niet in de meening van het genootschap, dat het werk van Cannegieter slechts uitgegeven moet worden zonder omwer king, hetgeen hij nadeelig voor de archaeologiscJie wetenschap acht. Hij verwijst naar zijne voorrede voor een door het Zeeuwseh genootschap der wetenschappen uitgegeven werk over de beelden en gedenkteekenen van Zeeland. Hij acht de hier bedoelde uitgave minst genomen onnoodig. De heeren Lee mans eh Bakhuizen van den Brink wenschen dat de akademie duidelijk en publiek hare afkeuring dezer uitgave kenbaar make; de laatste doet dit te meer daar hij in zijne betrekking ondervin ding heeft dat het Historisch genootschap wel meer onbeschei den handelt. Hij wenscht dat de akademie aan het genootschap doe kennen, dat zij na het hooren van de mededeelingen van een harer leden, waarvan zij bereid is aan het genootschap ken nis te geven, de uitgave stellig afraadt, als geheel onnoodig en niet beantwoordende' aan de tegenwoordige eischen van de wetenschap. Na eenige woordenwisseling tusschen de heeren Koenen, Leemans, van den Bergh, de Wal en den voorzitter, is besloten om aan liet Historisch genootschap in dien zin te schrijven. Aan de akademie is aangeboden een exemplaar van een werk van den heer J. Bake, de twee eerste no. van een door de heeren Bakhuizen van den Brink en van den Bergh uitgegeven tijd schrift. De heer van Lennep bood toen handschriften aan van Bilderdijk en de heer Jonckbloed een exemplaar van zijne uit gave van: //Heintje de Vos." Daarna is de vergadering gesloten. Ms&jvnaae eau Seg-ey. Uit Nieuwediep schrijft men ons onder dagt'eekening van 7 dezer: f Volgens de laatste berigteu uit Oost-Indien over South ampton, dd. 8 ju lij, had Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, komniandant de kapitein-luitenant ter zee A. A. de Vries, na en droog clok van Rembang naar Onrust- te hebben gesleept, order gekregen om zich dadelijk gereed te maken voor eei j kruistogt langs de Balineesche kust, als zijnde van daar ver ontrustende tijdingen van zeerooverijen ontvangen. Met kracht wordt dagelijks gearbeid aan de betimmering van Zr. Ms. linieschip ICortenaer, hetwelk met 1 oeto.ber moet gereed zijn om de adelborsten op te nemen en tevens voor wachtschip te dienen. Niets wordt gespaard om het verblijf voor deze jongelieden doelmatig en gerijfelijk tevens te doen zijn. Zóó betimmerd gelijk dit prachtige vaartuig thans is, zou het te betreuren zijn geweest wanneer het overeenkomstig een vroeger plan aan slooping ware blootgegeven. Engeland* Londen 5 september. Men wil weten, dat H. M. voornemens is om den sultan van Turkije tot ridder van den Kousenband te benoemen. The globe, die dit gerucht vermeldt, noemt het wel voorbarig, doch spreekt het niet bepaald tegen. Nopens het failleren der Royal british bank verneemt men nog, dat wel deschuldeisehers ten volle zullen worden voldaan, maar dat de aandeelhouders, behalve het verlies der 150,000 waarmede de bank werkte, nog veel van de verder ingeschre ven 150,000 zullen moeten bijpassen. Ongeveer anderhalf jaar geleden besloten de kiezers van Sheffield tot het oprigten van een gedenkteeken voor den lieer Roebuck, als blijk van erkentelijkheid voor de ijverige en moe dige wijze, op welke hij zich steeds in het parlement heeft ge dragen. Dat gedenkteeken is den 4 dezer, in tegenwoordigheid van dien volksvertegenwoordiger plegt.ig ingewijd, waarbij de burgemeester der stad liet voorzitterschap bekleedde. Naardien de inschrijving veel meer had opgebragt dan voor het monument gevorderd werd, bleven er 1100 guinjes over, welke den heer Roebuck als geschenk aangeboden zijn en die hij zonder eenige aarzeling heeft aanvaard. In zijne bij deze gelegenheid uitge- sprokene redevoering zeide hij, onder anderenIk geloof, mijne heerendat de tijd nabij is op welken de groote nationali teiten van Europa als een eenig man tegen de onderdrukking der despotieke regeringen zullen opstaan, welke thans op haar drukt. Bereidt u op die verandering voor. Gij zult aan de wereld het voorbeeld geven door uwe volharding in wel te handelen, door uwe gehechtheid aan de wet, door uwe zelfregering gjj zult toonen dat in de vrijheid geen gevaar ligt en dat er voor de menschheid geen heil dan in de vrijheid bestaat." Deze betee- kenisvolle woorden werden door de bevolking van Sheffield sterk toegejuicht. De generaal Chesney is als commissaris der maatschap pij voor den aanleg eener spoorbaan in het dal vandenEuphraat eergisteren in gezelschap van sir J. M. Neill en een aantal in genieurs naar IConstantinopel vertrokken, om van den sultan de concessie voor den aanleg te erlangen, waarvoor de eerste stap pen reeds zijn gedaan tijdens het bezoek van den groot-vizier in Engeland. De heer Chesney moet op zijne onderneming de goed keuring der britsche regering en de belofte van alle mogelijke ondersteuning hebben verworven. The times zegt dat de berigten uit de onderscheiden dee len van het Yereeuigd koningrijk thans allen grond geven om een ruimen graanoogst te verwachten. "Volgens The globe staat de poging der Russen om het Slangen-eiland bezet te houden, in het oog van het gouverne ment, nagenoeg gelijk met een aanval op IConstantinopel. De toon van dit artikel en die van The morning-post, mede een orgaan van het kabinet, gepaard aan de houding der fran- sche dagbladpers, doen denken dat de zaak van het Slangen eiland door het fransche gouvernement niet even zoo als door het engelsche beschouwd, althans niet zoo hoog opgenomen wordt. Uit Mexico verneemt men, dat de wetgevende magt be sloten heeft de slavernij af le schaffen en dat de president der republiek, generaal Comonfort, met iederen dag meer in de volksgunst rees. Een misverstand tusschen zijn ministerie en het congres, ten gevolge van eenige benoemingen, was spoedig weder uit den weg geruimd. 14 va sl&mï. Moscou 30 augustus. Gisteren (en dus uiet den 30) heeft de plegtige inlogt des keizers plaats gehad. Het feest was aller- luisterrijkst uiet alleen maar zeer indrukwekkend en gaf al het trotsche terug, dat men sedert eeuwen zoo te regt aan Rusland toekent. In den vroegen morgen was het ongunstig weder en viel er een fijne en doordringende vegen, zoodat men bevreesd was, dat de plegtigheid zou hebben moeten worden uitgesteld. Later herstelde zich echter het weder en alles was spoedig op de been om de plaatsen iu te nemen, ten einde den stoet voorbij te zien komen. Alle straten waren met vlaggen, bloemen en groen versierd. Ten 12 ure op den middag schaarden zich de troepen in. bataille langs de geheele uitgestrektheid waar de stoet langs moest gaan. Onder de officiële menigte personen

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2