liet getal leden, wijze der benoeming enz.), 13L en 132 (bepa lingen bij vereeniging van gemeenten) dier wet voorloopig is ge schorst, aanvankelijk voor twee jaren, welke termijn echter later is verlengd. Thans vernemen wij dat de gemeentebesturen in dit gewest, met uitzondering van die waarvan de vereeniging is voorgesteld, zijn uitgenoodigd om de verkiezing voor de nieuwe gemeente raden te doen plaats hebben op den 16 dezer. Bij kabinets schrijven van den 17 der vorige maand, heeft het Z. M. den koning behaagd te beslissen dat niet meer als ver bindend zijn te beschouwen de missives van 17 september en 1 november 1845, waarbij door den toenmaligen minister van bin- nenlandsche zaken 's konings begeerte is kenbaar gemaakt, dat nergens waar poorten of wallen aanwezig waren, de wegrui ming daarvan plaats hebben mogt. In de Nederlandsche staatscourant van 4 dezer leest men het volgende: De belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt op den inhoud der volgende circulaire, onder dagteekening van den 4 dezer aan Zr. Ms. commissarissen in de onderscheidene provin ciën en in het hertogdom Limburg gerigt. u Yan tijd tot tijd is het voorgekomen dat eene stoomboot bevonden werd op eene buitenlandsche haven in dienst te zijn, zonder dat van hare stoomtuigen hier te lande aangifte en on derzoek gedaan was en men voor hun gebruik vergunning had gekregen. Volgens het eerste lid van 's konings besluit van 12 februarij (staatsblad no. 7) wordt geene concessie meer ver- eiscnt voor de zee-stoomvaart, voor zoo ver die wordt uitgeoe fend regtstreeks het zij uit eene nederlandsche haven naarbuiten- Ss lands, hetzij van buiten 's lands naar eene haven in Nederland. Hierdoor zijn echter de ondernemers hier te lande, welke stoom bootdiensten naar buiten 's lands aanleggen of onderhouden, niet ontheven van de verpligtingen bij Zr. Ms. besluit vau den 26 september 1S33 (staatsblad no. 58) voorgeschreven,omtrent de wijze van onderzoek en gebruik der stoomtuigen. Tot dus ver zijn wel de buitenlandsche stoombooten, varende in dienst van buiten 's lands gevestigde ondernemers, wat hare stoom tuigen betreft, hier te lande niet aan een verpligtend onderzoek onderworpen, maar het geval is geheel anders wanneer de onder nemingen hier te lande gevestigd zijn. Hierbij kan niet de vraag wezen of de boot al dan niet onder nederlandsche vlag vaart, de onderneming zelve is, door de plaats barer vestiging, eene nederlandsche en behoort zich, waar zij met de Nederlanden in aanraking komt, volgens de aldaar bestaande verordeningen te gedragen. Liet men, althans bij policie-maatrege'en, eene uit zondering ten behoeve eener vreemde vlag toe, dan zou het aan de willekeur der hier te lande gevestigde ondernemers worden overgelaten om, door de keuze eener vreemde vlag, al die maat regelen te ontduiken. Voorts is nu en dan in het algemeen be vonden dat, het zij in booten, het zij voor eenig ander gebruik, stoomtuigen zonder voorafgaande aangifte en vergunning zijn in dienst gesteld. De gebruikers hierover onderhouden, deden het dan voorkomen als of die stoomtuigen voorloopig slechts dienden tot proefnemingen van welker uitkomst de al dan niet aankoop moest afhangen. Dergelijke voorgevens kunnen ech ter, uit het oogpunt van algemeene veiligheid, in geen geval als geldend worden aangenomen. Naar aanleiding van een en ander heb ik de eer UHEG. te verzoeken, op zoodanige wijze als u meest geschikt voorkomt, te willen orde stellen en doen toezien dat in uwe proviucie geene stoombooten, vallende in de termen der bovenstaande beschouwingen, in de vaart gebragt of ge houden, en er in het algemeen geene stoomtuigen, hetzij in hier te lande Ie huis bchoorendc vaartuigen, hetzij voor fabriekmatig of ander gebruik, al ware het ook slechts voor proefnemingen, gebezigd worden, dan waarbij op eene voldoende wijze aan de bepalingen des koninklijken besluits van 26 september 1833 (staatsblad no. 58) is voldaan. Onverminderd de beschikkingen door'u in dezen, te nemen, wordt mijn tegenwoordige rondgaau- cte brief in'zijn geheel in de Staatscourant van heden geplaatst. T De minister van binnenlandsche zaken, Simons." De Nëderlarid'schc staatscourant van 7/8 dezer bevat het pro gramma voöiv-de opening van de vergadering der staten-gene- raal, te 's Gravenhage, pp maandag den 15 dezer. T~ Deneer Emanuel Hendrik Brandt, koopman te Archangel, i's^dopga^. M. den keizer aller Russen erkend als konsul der Nederlanden in genoemde stad en voor de andere havens dei- Witte zee»".; Den 5 dezer is door de provinciale staten van Groningen ;mci-21 van de 34 uitgebragte stemmen benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaal, de lieer mr. A. J. van Royen, notaris te Onderacndam. Naar men verneemt zal zich de heer P. W. Conrad, presi dent der commissie tot doorgraving der landengte van Suez, eerstdaags andermaal naar Egypte begeven en op die reis wor den vergezeld door den kolonel Klerck, benevens den inge nieur Schneither. Men verzekert dat, behalve de wetten, betreffende de staats- begrooting voor 1857, in de aanstaande bijeenkomst van de staten-generaal verschillende wets-ontwerpen zullen worden ingediend, en daaronder, eene wet op de geneeskundige staats regeling; eene wet, betreffende de policie op de spoorwegen en eene wet op de militie en de schutterijen. Te Utrecht is eene verordening afgekondigd, waarbij verbo den is zich in kennelijk beschonken toestand op den openbaren weg te vertoonen, op straf van eene geldboete van 3 tot 10 gul den, of gevangenis van één dag, en eene andere waarbij verbo den is aan lieden, die kennelijk beschonken zijn, om een rijtuig met een of meer paarden bespannen, te besturen, op straf van eene geldboete van 3 tot 9 gulden of gevangenis van één tot twee dagen. Benoemingen en besluiten. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van den 4 dezer Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Brederik ICarel Hendrik, prins van Oranje, thans luitenant ter zee der 1ste klasse, te bevorderen tot kapitein-luitenant ter zee a la suite. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer is benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw, II. F. C. baron Porstner van Dambenoy, intendant van de opvoeding van 's konings zonen. Bij Zr. Ms. besluit van de zelfde dagteekening is benoemd tot kommaudeur der orde van den Nederlaudschen Leeuw, mr. P. J. de Bremery, raadsheer iu het provinciaal geregtshof in Zuidholland. Bij besluit van 5 dezer heeft Z. M. aan den heer L. J. de Jongh, med. doctor, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopolds-orde,hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Bij het zelfde besluit heeft Z. M. den heer Brans Coenen vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der orde van Karei III, hem door H. M. de koningin van Spanje geschonken. Bij Zr. Ms. besluiten van de zelfde dagteekening zijn be noemd: tot reetor maguifieus der hoogesehool te Groningen, over het akademiejaar 18561857, den hoogleeraar P. J. van Kerckhoff, en tot regter in de arrondissements-regtbank te Mid delburg, mr. M.B. Lantsheer, thans regter-plaatsvervanger in dezelve regtbank en secretaris dier gemeente. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is aan den heer mr. J. L. Liebert, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van controleur der directe belastingen, in- en uit gaande egten en aecijnsen te Goes, behoudens aanspraak op pensioen. Mas-ine en leger. De étafc-major van Zr. Ms. fregat Prins Alexanderder Nederlanden, thans liggende te Ylissingen, bestaat uit: den kapitein ter zee J. B. E. von Römer, kommandant; de luitenant ter zee der 1ste klasse J. van der Meersch, 1ste officier; de lui tenants ter zee 2de klasse C. A. E. Bauchey, W. L. de Koning, E. B. Hanel von Cronenthall, W. J. S. de Kanter; adelborsten lste klasse G. C. C. Thierens, J. M. Brevet, II. P. König, jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugei; officieren van gezondheid 2de klasse W. Dammann, 3de klasse P. J. van Wageningen, enW. B. Meyboom; officier van administratie lste klasse, J. J. Tam; klerk J. C. de Vriese; Isteduitenant der mariniers C.J. Wilkens. Met den 16 dezer wordt de luitenant ter zee lste klasse P. van Lelyveld, thans kommandant van Zr. Ms. kanonneerboot no. 24, overgeplaatst op Zr, Ms. fregat de Ru y t e r en is be noemd tot kommandant van boot 24 de luitenant ter zee lste klasse jhr. J. E. W. E. von Raders. Den 4 dezer is van Hellevoetsluis naar zee gezeild Zr. Ms. instructiebrik Zeehond, kommandant kapitein-luitenant ter zee M. C. van Vreeland, welk vaartuig een kruistogt in de Noordzee gaat maken tot oefening van onbevaren matrozen, om daarna aan het Nieuwediep binnen te komen. Naar men uit particuliere berigten verneemt, wordt Zr. Ms. stoomschip M era pi, aanboord waarvan zich Z. K. H. de prins van Oranje bevindt, omstreeks den 10 dezer te Hellevoet- sluis binnen verwacht. Van Kirkwall in Schotland wordt den 2 dezer geschre ven: Den 27 augustus II. arriveerde alhier het nederlandsch rijksstoomschip M erapi, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee J. D. Wolterbeek, aan boord hebbende Z.K. H. den prins van Oranje met gevolg. De prins is den 28 aug. aan wal gestapt. Hoogstdenzelven is het burgerregt dezer oude stad geschonken. Den 29 is Z„ K. H. met de M e r a p inaar Cro marty vertrokken. f Aan boord van Zr. Ms. transportschip M e r w e d e zijn geplaatst de adelborsten lste klP. J. van Druynen, C. A. C. van Kervel, D. G. E. Wolterbeek Muller, W. J. Adams, A. SnoeckenP. A. Tegelberg, en met 6 dezer op Zr. Ms. fre gat De Ruyter overgeplaatst de adelborsten der lste klasse G. Kruys, A. J. Visser, jhr. C. C. van der Wijck, A. baron Col- lot d'Escury, jhr. G. A. van Nispen en J. II. Commy. Men schrijft uit Amsterdam van den 6 dezer: fEen zeer talrijke schaar van belangstellenden en genoodig- den, waaronder men vele militaire en burgerlijke autoriteiten opmerkte, verzamelde zich heden op 's rijks werf alhier, om het afloopen van Zr. Ms. schroeffregat Admiraal van Wasse naar bij te wonen, waarvan de kiel op 12 februarij 1853 ge legd was. Algemeen werd de uitmuntende vorm van dezen kolossalen bodem, die een stoomvermogen van 300 paarden kracht ontvangen en 45 stukken voeren zal, bewonderd. De eigenaardige spanning, die onder de menigte, na het wegvallen van den eersten stut, met ieder oogenbiik toenam, duurde slechts kortwant stipt op den bepaalden tijd, l£ ure, gleed het trotsche en scnoone vaartuig, eerst langzaam en statig, toen sneller en sneller, als haakte 't ieder oogenbiik meer en meer om zich in zijn element te bewegen, langs de gladde helling af." Men verzekert dat er een pensionering en promotie bij het wapen der genie op handen is. Burgerlijke stamal. Middelbu rg. Eerste huwelijksafkondiging den 7 septemberS. Landstra, 43 j. met W. C. Opperman, 30 j. P. Duijvekot, 21 j. met M. Louwerse, 24 jaren. Vlissingen, van 30 augustus tot 6 september. BevallenP. Verseput geb. Pieterse, d. W. Burgerhoff geb. de Muijnk, z. J. IClaasseu geb. Tanis, z. R. S. J. Put geb. Pi- chal, dochter. Overleden: C. M.J. Huibrechtse,jd, 17j. A.Huibrechtse, d. 2 m. J. D. Launsbach, z. 3 m. A. Minderaa, d. 3 w. C. J. Mets, man van A. Rekkers, 40 j. C. Bey, weduwe van L. van der Linden, 74 j. J. G. C. Baitenmann, z. 4 weken. Goesvan 30 augustus tot 6 september. Bevallen M. Terperman geb. Groeneweg,d. K. Kouwen- berg geb. Carlier, z. Groenendijk geb. Hoelands, d. J. Be- suijen geb. Wabeke, d. Overleden: N. de Jonge, z.2j. C.Verpoorte, vrouw van W. Herpers, 32 jaren. Zierikzee, van 30 augustus tot 6 september. Gehuwd: C.J.Bokker, jm. 37j. met J.C.Egter, jd. 24j. M. J. A. van Erp, jm. 23 j. met M. van den Ende, jd. 20 j. BevallenC. Priem geb. Loarts, z. A. Baljegeb. Bodbij], d, C. Hogerzeil geb. van den Bout, z. C. A. J. Hoek geb. Punce, d. C. van Dongen geb. Aalberg, z. Overleden: M. van Neuren, weduwe J. de Jonge, 59 j. J, C. Hage, z. 3 m. S. Leydekkers, d. 11 m. J. Verboom, weduwe A- Ivralbe, 64 j. J. Stoel, d. 6 m. M. Elsacker, jm. 18 j. M. van der Jagt, d. 21 j. M. Kees, z. 7 maanden. Hulst, van 15 tot 31 augustus. Gehuwd: C. L. Vernirameu jm. met P. C. de Silva, jd. E. A. Bufkens jm. met W. H. C. Koemans jd. BevallenC. J. Vastenhaeeh geb. Janssenzoon. OverledenP. Beumer Hardenbergweduwn. 43 jaren. Ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand gedurende de maand augustus 1856, in de gemeente Middelburgals Gehuwd8 paren. Gehoren30 kinderen; 18 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Overleden24 personen, 17 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht; waarvan 1 elders overleden. Levenloos aangegeven, 1. Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar 8van 1 tot 50van 5 tot 100 van 10 tot 15,0: van 15 tot 200van 20 tot 251van 25 tot 300 van 30 tot 351van 35 tot 401 van 40 tot 451 van 45 tot 50, 1van 50 tot 55 3; van 55 tot 60, 4; van 60 tot 650van 65 tot 701van 70 tot 752 van 75 tot 80, 1. Vlissingen, als: Gehuwd, 5 paren. Geboren, 29 kin deren; 17 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 16 personen, 9 van het mannelijke en 7 van liet vrouwelijke geslacht. Levenloos aangeg-., geen. Onder de overledenen was er 1 in het hospitaal. Van het getal overledenen waren: beneden den ouderdom van 1 jaar7van 1 tot 5 jaar oud1 van 5 tot 10 0 van 10 tot 15 1van 15 tot 20, 0; van 20 tot 25, 2 5 van 25 tot 301 van 30 tot 351van 35 tot 400 van 40 tot 43, 2; van 75 tot 80, 1.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2