3@urtrnian&$rl)r tijdingen. Onder betuiging van onze erkentelijkheid voor de ondersteu ning en voor de medewerking, die wij van den aanvang afheb ben ondervonden van het gemeentebestuur van Amsterdam, dragen wij, namens de vereeniging liet metalen kruis, de zorg voor de bewaking en voor de bescherming van onze herinnering zuil met volkomen vertrouwen over aan hceren burgemeester en wethouders en verdere leden van den raad, overtuigd,dat zij prijs stellen op het welverdiende voorregt, dat een der plei nen van de hoofdstad voor het laatste nageslacht de gedachte nis zal bewaren van den echt vaderlandschen geest, die in IS30 en 1831 het nederlandsche volk bezielde. Amsterdam, 27 augustus 1856." Men wil weten, dat met de 231ste staatsloterij van regerings wege onderscheidene veranderingen in het plan zouden worden gemaakt, dat sedert geruimen tijd gevolgd is. Volgens een met de jongste mail bij het departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 augus tus jl. bleef de gezondheidstoestand aldaar voldoende, en had den er zich geeue gevallen van gele koorts op post Gelderland meer voorgedaan. Ook heerschle in genoemde kolonie de vol maaktste rust. Blijkens het uit de Javasche couranten overgenomen verslag der rampen, welke het eiland Groot-Sangir, in Nederlandscli- Indië, door eene herhaalde uitbarsting van den vulkaan Awoe en daarmede gepaard gaande zeebeving enz., zoo vreesselijk hebben geteisterd, heeft de talrijke bevolking schier alle midde len van onderhoud verloren, terwijl ongeveer 3000 menschen daarbij zijn omgekomen. "Werd reeds dadelijk door den gouverneur-generaal bepaald dat, tot leniging van den cleerniswaardigen toestand, waarin de overgeblevene bevolking van dat eiland verkeerde, door geheel Nederlandsch Indic inschrijvingen zouden worden geopend, het vertrouwen in den zoo vaak betoonden weldadigen zin der bevolking vtm Nederland deed hem ook herwaarts het oog rig- ten ter bekoming van hulp, en hem aan den minister van kolo niën in overweging geven, om ten behoeve derslagloffers van deze ramp de algemeene liefdadigheid aldaar in ie roepen. Genoemde minister, gaarne daartoe willende medewerken, heeft Ier kennisse gebragt van ingezetenen van Nederland, dat bij liet departement van koloniën en het agentschap van dat departement te Amsterdam gelegenheid is tot inzending of storting hunner giften, terwijl ook de commissarissen des konings in de provinciën (met uitzondering van Zuidholland) zijn verzocht, de gaven te willen in ontvang nemen, welke hun ten voorschreven einde mogteu worden overhandigd. Den 1 dezer is liet barkschip Zaltbommel, gezagvoerder Juta van Rotterdam naar ïïellevoetsluis vertrokken om de reis naai de kaap de Goede Hoop Ie aanvaarden. Veler belangstelling is hierdoor gaande gemaakt, dewijl nog nimmer een zoo groot ge tal landgenooteu te gelijk naar Zuid-Afrika is op reis gegaan, en dewijl zich daaronder een honderdtal jongelieden van beider lei kunne bevinden, te Rotterdam, Amsterdam, Delftenz. tehuis behooreude. Zij zullen of in cn omstreeks de Kaapstad óf wel meer binnenslands, als huisbedienden of voor den veldarbeid bij hollandsche ingezetenen, met verband van vijf jaren of tot op hunne meerderjarigheid in dienst treden. Moge deze uitzending strekken tot welzijn dezer jongelieden. Mogen zij van hunne zijde in aanleg en geschiktheid voldoen aan hen, bij wien zij in dienst zullen worden geplaatst, dan is liet te verwachten dat er voortdurend aanvragen voor zulke j eugdige landgenooten bij de commissie, die zich daarmede belast heeft, zullen inkomen. Zulks kan niet missen te strekken lot verligting van vele huis gezinnen, met kinderen gezegend, en tot uitgebreid nut voor onze stamgenooleu in Zuid-Afrika. De kinderen bevinden zich op de reis onder liet bijzonder geleide van den lieer Jongeneel en echlgenoote van i\msterdam én zoo voor voeding, kleeding, reinheid,gls zedelijkheid zijn de meest mogelijke voorzorgen ge- nomen.'J^o'vGndien gaan met de zelfde gelegenheid eenige be- miódeldé personen van den fatsoenlijken stand, om zich in Na- tal of "elders biunenlauds aan den landbouw en de veeteelt te wijden. Zij worden door eenige landbouwers en handwerkslie- .-"dcu verzéld... Eenige onderwijzers gaan ook naar Zuid-Afrika, .waar steedss kgroote behoefte is aan goed onderwijs. Vrouwen van middelbaren leeftijd, om als dienstboden in deftige gezin nen aan de Kaapstad te worden geplaatst, vermeerderen liet ge tal landverhuizers, dat een personeel van 130 zielen uitmaakt. De beroemde reizigster Ida Pfeiffer behoort mede tot de rejsgenooten. Zij blijft echter niet aan de kaap de Goede Hoop; maaiV.in geval zij in de Kaapstad geene gunstige gelegenheid vindt, v.oor het doel harer reize, Madagaskar, dan vervolgt zij de reis met de Zaltbommel naar Batavia, om van daar die gedccfj&n van den Indischen archipel te bezoeken, welke haar nog.'Jpbekend zijn, ten .einde later Ie trachten van Mauritius i^^Madagaskar zich in te schepen. Eere zij den moed dier heldhaftige vrouw, welke reeds een vijftigjarigen ouderdom heeft bereikt. Benoeming-en en toesluiten. Z. M. heeft bij besluit van den 31 augustus ingewilligd het verzoek van den lsten luitenant van het regement grenadiers en jagers K. J. G baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, hoogstdeszelfs ordonnans-officier, om toe stemming tot liet aannemen en dragen van het ridderkruis 3de klasse van de koninklijke keizerlijke orde van de IJzeren kroon, hem door Z. M. den keizer van Oostenrijk geschonken. Bij besluit van 4 dezer heeft Z. M. goedgevonden Z. K. H. Willem Nicolaas Alexander Erederik Karei Hendrik, prins van Oranje, te benoemen tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandsclien Leeuw. Bij het zelfde besluit heeft Z. M., Z. K. II. Willem Nico laas Alexander Erederik Karei Hendrik, prins van Oranje, kapi tein bij het 1ste bataillon van het regement grenadiers en jagers, a la suite van het corps, benoemd tot majoor en bij een nader besluit genoemde Z. K. H. van majoor bevorderd tot luitenant- kolonel. Kuusten en wetenscliappen. Was reeds meermalen het gebouw der Teekenakademie de tentoonstellingsplaats der voortbrengselen van Middelburgs niet onverdienstelijke kunstschilders, wij aarzelen niet ook thans alle kunstminnaren de bezigtiging der kapitale schilderij door den lieer Kimmel vervaardigd, ten sterkste aan te beveleu. Het is een bergachtig landschap in het karakter der t.yrolsche natuur, bij namiddagzon, aan hetwelk in onderscheidene opzig- ten hooge lof toekomt. Het is grootsch en tevens bevallig van compositie, krachtig en fijn van toon. De lokale tint is geluk kig de verschillende partijen zijn goed van kleur en schoon van effect, terwijl de schildering over het algemeen breed en met zorg behandeld is. De moeijelijkheid om bij een sterk rijzend terrein, gelijk hier, de natuurlijke diepte te bewaren, is meester lijk overwonnen, terwijl in de geheele bewerking der schilderij groote vorderingen onmiskenbaar zijn. Wij meenen den heer Kimmel met zijn volbragten arbeid geluk te mogen wenschen en hopen dat hij ons weldra door nieuwe voortbrengselen van zijn penseel, nieuw kunstgenot zal verschaffen. Marine en leg-er. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kommandant de kapitein ter zee J. E. E. von Römer, is heden van liet Nieuwe Diep ter reede van Vlissingen aangekomen, ten einde aldaar, zoo als wij reeds medegedeeld hebben, in liet drooge dok eenige herstellingen te ondergaan. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip Ajax te Hellevoetsluis is geplaatst de officier van gezondheid 3e klasse,H. L. Reeder. €Bo§4=im«llï§c5ie Bsoaoniem. De Ulrechlsche courant deelt., uit. particuliere brieven, nog liet volgende met de jongste mail ontvangen berigt mede //Omtrent den togt van Zr. Ms. fregat Prins Erederik, kommandant de kapitein ter zee J.Spanjaard, naar den sultan van Atsjin, op de noordelijke punt van Sumatra, meen ik u dit te kunnen melden: Het fregat is den 26 februari) van Batavia vertrokken. Door Zr. Ms. stoomschip Gedeh door straat Sunda gesleept, arriveerde men den 13 maart te Padang. Den 25 maart zette men den logt naar Atsjin voort, den commissa ris (ambtenaar 1ste klasse) J. J. Nieuwenhuizen, met 2 inlaiul- sche schrijvers en eenige geschenken voor den sultan en zijne radja's hebbende aan boord genomen. Te Sinkel, de laatste door ons op die kust bezette post, nam men een loods en te Tampat Tuan een tolk mede. Eerst den 17 april kwam het fre gat op de reede van Atsjin. De sultan ontving den commissa ris, die een brief kwam brengen van den generaal van Swieten, gouverneur der noordwestkust van Sumatra, slechts noode. Driemaal gaf hij te kennen, den nederlandschen afgevaardigde te zullen ontvangen; maar de eerste maal aan land gekomen, wendde de sultan ziekte voor; ten tweede male was hij door een inlandsch feest beziggehouden, en de derde maai zond hij een zijner dienaars, om met den commissaris te spreken. Eerst daarna ontving hij den commissaris en maakte ook de kom mandant van het fregat met eenige officieren hetn hunne op wachting. Hij ontving allen wel, ofschoon koel, en weigerde het geschenk aaii te nemen, dat men voor hem had medege- bragt. zijnde eene pendule, waarop bronzen beeldjes waren aangebragt, omdat zulk eene voorstelling met zijne godsdienst streed. Het fregat had steeds geladen batterijen en de schild wachten op dek waren voortdurend met scherp geladen gewe ren voorzien. Op de terugreis deed men nog Clewang, Diah, Barbahwee, Telloo Croet, Telloo Coolumpung, Rigas, Anala- boe en Tampat Tuan aan, om er de radjah's geschenken aan te bieden, maar slechts enkelen namen die aande overigen wend den ziekte of feesten voor, om in geene betrekking te treden. De sultan heeft evenwel nog twee brieven mede gegeven, een aan clen gouverneur-generaal en een aan den gouverneur der noord-westkust. Of het doel van den tog} hiermede bereikt is, durf ik niet zeggen," KngelanA. Londen 3 september. The times bevat eene officiële logen straffing der geruchten, volgens welkd Portugal, naar aanlei ding van het te Lissabon uitgebarsten oproer over cle duurte van het brood, het zenden van een engelsch eskader naar die stad zou hebben gevraagd. Door The morning-post wordt het bedrag der kosten van den laatstgevoerden oorlog op tachtig millioen pond sterling begroot. Het zelfde blad verklaart in zijn nommer van eergisteren op nieuw, dat er eene britsche scheepsmagt in de Zwarte zee zal blijven tot den dag toe waarop het parijsche vredesverdrag in al zijne bepalingen ten uitvoer gelegd zal zijn. Dat tijdstip zal echter, naar het oordeel van het g-euoemde blad, juist door de aanwezigheid van het engelsche eskader in de wateren van zui delijk Rusland bespoedigd worden. The observer en The morning-post laten zich thans ongun stig uit over bet-denkbeeld om de beide Donau-vorstendomuen tot eenen staat zamen te smelten. Het blijkt dat het engelsche gouvernement, zoo het dat plan al niet afkeurt, althans niet openlijk daarvoor partij wil kiezen. Tijdingen uit Konstantinopel van 25 augustus jl. melden dat het britsche observatie eskader nog in de Zwarte zee kruiste. Het zou, gelijk het Journal de Constantinople in zijn no. van den 21 berigt, tegen het einde dier week met eenige bo dems versterkt worden. B e in e iisb arlt e n Het hoog geregtshof te Kiel is in de zaak van.den heer von Scheele, deenseh minister voor Sleeswijk, beschuldigd van magtsoverschrijding, niet tot eene beslissing kunnen komen. Bij de stemming staakten de stemmen, en daarop heeft het hof zich onbevoegd verklaard om in deze vonnis te vellen. (Vol gens een andere dépeche zou het staken van de stemmen de vrijspraak van den heer von Scheele ten gevolge hebben). Kïislandl. Keizer Alexander is zaturdag jl. met zijn gezin ingroole staatsie Moscou binnengetogen. Na bij de hoofdkerken stil gehouden en aldaar de gewijde overblijfselen vereerd en op het grafgesteente zijner voorvaderen geknield te hebben, trok Zij ne Majesteit naar het paleis van het Kremlin; en nam aldaar zijnen intrek voor den tijd der feestelijkheden. Van het oogen- blilc af, dat de keizer de poort der stad bereikte, werden al de klokken van Moscou geluid; maarzij werden, zegt een engelsch berigtgever, overstemd door de juichkreten der volksmenigte. "VVeenen 31 augustus. Betreffende de grensregeling van Bes- sarabie verzekert men steeds, dat de Oostenrijkers de Donau- vorstendommen zullen bezet houden en hunne stelling niet zullen verlaten, voor dat Rusland zich geneigd zal verklaard hebben, om Bolgrad af te staan. Frankfort 1 september. De koningin der Nederlanden, welke zich voor eenige dagen naar Badeu-Baden begeven heeft, ont ving aldaar eergisteren een bezoek van den prins-regent van Baden. Morgen zal II. M. te Stutgard aankomen, alwaar zij in den kring harer verwanten verscheidene weken zal doorbrengen Haar vader, de koning van Wurlemberg, zal lieden van Sclilan- genbad, alwaar hij met liet beste gevolg de baden gebruikt, naar Stutgard terugkeeren. Uit laatstgemelde stad schrijft men, dat volgens het jongste bulletin de kroonprins zich op den weg van volkomen herstel bevindt. Berlijn 31 augustus. Eene maand geleden, begaf zich de prins van MecklenburgrSehwerin, broeder van den regerenden hertogt na zijn ontslag als majoor bij de koninklijke garde gevraagd en ook verkregente hebben, naar het kasteel, dat de koning te Ko ningsberg bezit. Thans verneemt men dat de prins Koningsberg verlaten en zich naar Lu beek begeven heeft, met het doel om van daarnaar Kopenhagen te gaan, waar hij gelegenheid hoopte te vinden om met een zeilschip naar Amerika te vertrekken. De reden, waarom deze jeugdige prins zich genoodzaakt ziet de wijk naar Amerika te nemen, is het hoog bedrag .van zijne schulden. Zijn broeder, de regerende hertog, heeft hem al meer malen met aanzienlijke sommen geholpendoch in den laatsten tijd waren de schulden tot, ruim een half millioen geklommen, terwijl de gevoimagtigde van den prins er niet in kon slagen, om in eene schikking met de talrijke schuldeisehers te komen. Zoo hier als elders zijn een aantal wissels van den prins in om loop, die wegens wanbetaling geprotesteerd zijn. De koning, oom des prinsen, gaarne willende bijdragen om deze onaangenaame zaak uit de wereld Ie helpen, heeft aan de schuldeisehers doen weten, dat hij bereid was hun het wezen lijk bedrag van de aan den prins voorgeschoten gelden terug te gevendoch deze, aan welke de prins schuldbekentenissen had gegeven voor het dubbele bedrag van hetgeen hij genoten

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2