©ititmlanö$c!)e tijEmxqm. 2000 bedragende, doet de hoop voeden, weldra te kunnen be sluiten, jaarlijks eene gravure voor de leden te doen vervaar digen van dezelfde kunstwaarde als die der laatste jaren. De algemeene belangstelling heeft nu reeds tot zulke schoone uit komsten geleid, dat men voor het vervolg de beste verwachtin gen mag blijven koesteren en bemoedigd de toekomst mag te gemoet zien." Reïk-en sclioolnieuws. De Auua Paulowna-polder, welke sedert tien jaren aan de zee ontwoekerd is, telt thans reeds eene bevolking van onge veer duizend zielen. Bij koninklijk besluit is deze gemeente, bestaande meerendecls uit hervormden, tot eene zelfstandige kerkelijke gemeente verklaard. Reeds is eene kerk gesticht en tot de dienst ingewijd, terwijl men er eerlang hoopt op een ei gen predikant, waardoor in de godsdienstige behoefte geheel zal kunnen worden voorzien. Marine en leger. Uit het Nieuwediep schrijft men ons van 23 dezer: f Op Zr. Ms. wachtschip de Rijn alhier is als 1ste officier geplaatst de kapitein-luitenant ter zee P. van Woelderen, vroe ger non-actief, in plaats van den kapitein-luitenant ter zee S. Ëaber Huys, als 1ste officier geplaatst op Zr. Ms. fregat Dog- ge r s b a n k. Van laatstgenoemden bodem is overgeplaatst op het gezegde wachtschip de luitenant ter zee 2de klasse J. P. K. v. Moorse), ter vervanging van den luitenant ter zee 2de klasse jhr. AC. v. Haeften, die op de Doggersbank is overge plaatst. Met 1 september zijn de volgende adelborsten aan boord van Zr. Ms. fregat Dogger sban k geplaatst: jhr. C. C. Six, G. Doorman, S. Kraijenhof van de Leur, J. L. baron var» fssel- muden, C. A. Jeekel, J. C. Schotel, L. G. C. van Wachendorff van RijnG. A. L. de Haanen als adjunct-administrateur G. Y. C. Eraser. Den 2-1'dezer is in het Nieuwediep binnengekomen Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, onder bevel van clen kapitein ter zee J. F. 33. von Romer, van Bonaire (West-Indië). Zr. Ms. fregat de llu y ter, onder bevel van den kapi tein ter zee H. J. van Maldeghsm, heeft 11. vrijdag Spithead verlaten, met bestemming naar het Nieuwediep. Zr.Ms.sloom-schroefkorvet Prinses Amelia, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. H. A. Wesselink, is 11. donderdag van Swineraunde naar Kroonstad vertrokken, aan boord hebbende Z. IC. H, prins Prederik der Nederlanden. flïcesimeeiaieiraüull vau Vlissingen. Zitting van 25 augustus. Voorzitter tic lieer Dutilli. Afwezig de hoeren dr. Callcnfels en Uyttenhooven. De notulen der vorige zitting worden goedgekeurd nadat daarin op verzoek van den heer J. A. Schmidt was opgenomen de door hem gemaakte bedenking, betrekkelijk de veranderde zienswijze omtrent de uitdieping der engelsche kade, alsmede de betuiging van zijn leedwezen dat niet reeds vroeger, en toen de gelegenheid veel beter was, op dit werk is attent gemaakt. Door den voorzitter worden overgelegd en door den secreta ris gelezen, twee ingekomene missiven als: a. van den heer lui tenant-kolonel eerstaanwezend ingenieur bij de genie alhier, houdende mededecling dat er wel bezwaar bestaat tegen het kruijen van den uit te graven grond over de zeebatterij om ze in zee tc storten, doch dat men gaarne wil toestaan dat die grond worde uitgestort op de wallen, volgens daarvan aan te geven ruw profilb. van den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg, die voor zoo veel hem betreft geene bezwaren zou hebben tegen het in zee werpen van den grond over dc zee- batterij. De eerste van deze brieven was reeds gesteld in handen der commissie, belast met het onderzoek van het bestek voor de aanbesteding der uitdieping van de engelsche kade. Gemelde commissie brengt bij monde van den heer Schultz rapport uit. Aanvangende met de betuiging van haar leedwezen dat niet vroeger handen zijn aan 't werk geslagen, betoogt zij verder dat de offerte, thans van de directie der genie uitgaande, haar minder aannemelijk en kostbaarder voorkomt dan een ver voer te water. Behoudens eenige ivijzigingen van ondergeschikt belang, adviseert zij tot goedkeuring van het bestek, terwijl men tot het uitgraven der thans nog droogliggende gronden cla- tYTë^ijk-zou kunnen benuttigen den tijd dat die toestand nog zal duren, zijnde vermoedelijk tot 1 november. Zij noodigt dan ook burgemeester en wethouders uit om de aanbesteding zoo spoe dig te d'ocjn plaats hebben als bestaanbaar is met een gewenschte publiciteit, zoo dat uiterlijk 1 October met het werk zou kunnen worden aangevangen. Nh èénjge discussie ivordt het aldus gewijzigde bestek gear- rest^er'd én burgemeester en wethouders gemagtigd de aanbe- --Shédiiig daarnaar zoo spoedig doenlijk te doen plaats hebben. Door den heer "Winkelman wordt rapport uitgebvagt namens de commissie, belast met het onderzoek der gemeente-rekening over 1855. Deze is volkomen accoord bevonden, doch de com missie wenscht, hij hare overtuiging dat er meer olie enz. in de gemeente-wordt gekookt, dan de opgebragte huur van het kook huisje daartoe zou doen onderstellen,den commissaris van policie •opmerkzaam te maken op dc mogelijke overtreding welke ten Vleze jjfa'ats grijpt. Do rekening wordt met algemeene stemmen goeffg^feeurd en vastgesteld in ontvang op f 163,233,47uit- 53,226,44 en alzoo een goed saldo van f 10,007,03=}. Wpfdt gelezen eene missive van den commissaris des konings in Zeeland, waarbij naar aanleiding van een schrijven des minis ters van binnenlandsehe zaken(in zijn geheel opgenomen in ons no. van 5 dezer) wordt in overweging gegeven de tijdelijke in stelling een er gezondheids-commissie, om het gemeentebestuur voor te lichten teil aanzien van al wat gerekend mag worden in betrekking te staan tot gezondhcids-policie. De voorzitter namens burgemeester en wethouders verklaard hebbende, dat het dagelijksch bestuur binnen deze gemeente de noodzakelijkheid van zoodanige commissienietinziet, verklaart het meerendeel der raadsleden die zienswijze niet te deelen. De heer van Uije Pieterse voegt er bij, met bevreemding den afkeer van burgemeester en wethouders voor vaste commissien te hebber, opgemerkt. Na eenige discussie wordt besloten zoodanige commissie te benoemen en tot leden daarvan aan te wijzen de plaatselijke geneesheer dr. Hazenberg, de heer Plan der, apotheker en daar bij als lid van den gemeenteraad toe te voegen de heer Win kelman. Wordt gelezen een verzoek van de commissie van toezigt over dc plaatselijke school voor ou- en minvermogenden, ora bij het vermeerderd getal leerlingen, dat thans 300 bedraagt, en de daardoor ontstane behoefte aan vermeerderde schoolinenbelen, ten bedrage van f 180, benevens de verschuldigde huishuur van f 250, aan haar toe te kennen eene..toelage van f 400, dewijl zij hoopt de meerdere uitgaven, even "als die van twee aangestelde kweekelingen ("in 't vooruitzigt om met 185 7 een derden hulp onderwijzer aan te stellen) te kunnen bestrijden uit dc meerdere opbrengst der schoolgelden. Bij concept-resolutie wordt besloten die gelden toe te staan, te vinden door af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven op de gemeente-begrooting voor dit dienstjaar. Yan gedeputeerde staten ingekomen zijnde acht missiven met nota van bedenkingen op de dezerzijds gearresteerde verorde ningen op a. hetkeuren van visch, b. van brood, c.van vleesch, d. het begraven van lijken, e. het brandivczen, f.hooge zeevloeden, g. huizen van ontucht en h. heffing van plaatselijke belastingen, met uitnoodiging deze te wijzigen, bij'gebreke waarvan ze aan den koning ter vernietiging zouden moeten worden voorgedra gen, worden al deze stukken gesteld in handen van de commis sie, die in der tijd belast was met de herziening van het plaatse lijk belastingstelsel. Eene missive van het zelfde collegie, houdende kennisgeving dat bij koninklijk besluit yan 31 julij jl. is goedgekeurd het raadsbesluit tot heffing van keur-en weegloonen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt gelezen eene missive van den gemeente-bouwmeester, houdende kennisgeving dat nader gebleken is dat omstreeks 14 kubieke ellen meer metselwerk aan de kaaimuur der engelsche kade zullen moeten worden hersteld dan aanvankelijk begroot was. De voorzitter zegt dat burgemeester en wethouders uit hoof de der urgentie hunne goedkeuring daaraan voorloopig ge hecht hebben. Het roeevendeel der raadsleden inzonderheid de heeren Borghstijn, Schultz, J.A.Schmidt en van Uije Pieterse, be treuren het, dat bij vernieuwing gebleken is lioe weinig vertrou wen men kan schenken aan de opgaven van den gemeente- bouwmeester, alzoo zijne begrooting en bestekken herhaaldelijk aanleiding geven tot teleurstellingen. Die heeren wijzen erop dat de nadeelige gevolgen van zoodanige misrekening hadden kunnen worden voorgekomen bij het bestaan een er vaste com missie van fabricage, op de instelling waarvan reeds lang bij het dagelijksch bestuur is aangedrongen, en de lieer van Uije Pie terse verklaart niet te aarzelen om het dagelijksch bestuur ten deze in verzuim te stellen, waarvan hij aanteekening in de notu len verzoekt. Na nog eenige discussie vcrecnigt men zich met de gedane voordragt. Namens burgemeester en wethouders wordt overgelegd de 'oegrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor het dienstjaar 1857, met memorie van toelichting, welke stukken tot onderzoek worden gesteld in handen der zelfde commissie, welke zich belastte met het nazien der rekening over 1855, be staande uit de heeren Uyttenhooven, J.A. Schmidt, "Winkelman en van Uije Pieterse. De voorzitter deelt mede dat bij dc op 22 dezer plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van de vernieuwing der be- schoeijing langs het plein van de keet van den waterstaat, in de kaaskade alhier, met 'bijlevering der benoodigde materialen, hiervan als minste inschrijver voor f2774, aannemer is gewor den de heer J. Eilis. Wel is waar overtreft die som de ten vorigen jare opgemaakte begroeting met f299, doch de sedert plaats gehad hebbende rijzing van de grijzen der houtwaren in aanmerking nemende, mag men dc aannemingssom laag noemen en zou deze f170 minder dan de begrooting zijn, als daaraan de tegenwoordige houtprijzen waren ten grondslag gelegd. De raad hecht zijne goedkeuring aan die aanbesteding, wor dende tot leden der commissie van toezigt over deze werkzaam heden benoemd de heeren van der Os, «J.P. Smith en Dntilh. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de openbare zitting gesloten. E bi geland. Londen 25 augustus. Een weekblad, welks mededeelingeu als min of meer officieel gelden, The observer, geeft in zijn no. yan heden t.e kennen dat het gouvernement zich niet kan vereenigen met het denkbeeld om het prijs maken van particulier eigendom in oorlogstijd voortaan ook op zee af te schaffen, gelijk reeds bij den oorlog te lande geschied is, zoo dat het ter zee even min door oorlogschepen als door kapers zou mogen ju beslag genomen worden. Dat denkbeeld is dezer dagen, gelijk men weet, door het gouvernement der Yereenigde Staten aanbevolen, en de aanneming daarvan tot voorwaarde gesteld voor hunne toetre ding tot de afschaffing der kaapvaart. Yolgens een berigt van The globe schijnt het dat er weder een schip door het gouvernement zal uitgezonden worden om de overblijfselen op te sporen van wijlen den scheepskapitein Eranklin en van de genen die met hem den togt in de Noord - poolzee ondernomen hebben. Men weet dat eenigen tijd gele den door een noord-amerikaanschen scheepskapitein het eerste spoor van die ongelukkigen ontdekt is. Volgens eene mededeeling in The observer van heden is de moeijelijkheid, waarop de commissie voor de regeling der grensscheiding in Bessarabie gestuit is, nog geenszins wegge ruimd; Rusland houdt zijne aanspraak op het stadje Bolgrad, en dus op een gedeelte van het meir Ialpuk vol, en beroept zich tot staving daarvan op de letter der bepalingen van het parij- sche vredesverdrag; de verbonden mogendheden daarentegen beweren dat het de klaarblijkelijke bedoeling van het parijsche congres geweest is, Rusland van den Beneden Donau te weren, en alzoo de meirea op den noordelijken oever der rivier van het russische grondgebied af te scheiden. De prins van Oranje wordt eerlang aan boord van een nederlandsch stoomschip in Engeland verwacht. Te Southampton aangebragte berigten uit de Yereenigde Staten melden eene daling in de graanprijzen te New-York. De koningin van Oude en de haar vergezellende personen zijn den 22 dezer van de Indus te Southampton ontscheept. De toevloed der volksmenigte, welke de indische vorstelijke per sonen en hun talrijk gevolg wenschte te zien, was verbazend groot. Met de grootste zorgvuldigheid zijn maatregelen geno men om de koningin en de tot haren hofstoet behoorende vrou wen voor het gezigt der nieuwsgierigen verborgen te houden. Met eene door den lord-mayor ter harer beschikking gestelde en goed digtgesloten koets is de vorstin naar het voor haar bestem de hotel overgebragt. De prinsen, die een zeer gunstig voorko men hebben, hebben zich in hunne prachtige oostersche klee ding aan de volksmenigte vertoond, en zijn met het levendigste gejuich door haar begroet. Het is nog niet bepaald wanneer het indische gezelschap de reis herwaarts zal voortzetten. Het verblijf dezer oosterlingen baart te Southampton eene onge- meene opschudding. Er zal spoedig een vlugschrift verspreid worden, waarin de klagten van het hof van Oude tegen de Oostindische compagnie, ter zake waarvan de vorstelijke perso nen zich herwaarts begeven hebben, uiteengezet worden. Sedert eenigen tijd wordt verzekerd dat het gouvernement gunstiger dan te voren gestemd zoude zijn ten aanzien van het voorstel van Denemarken, nopens den afkoop van den Sondtol, en vleit men zich dat, indien Groot-Brittanje dit beginsel aan neemt, de Yereenigde Staten van Amerika ook wel daartoe zul' len besluiteu. Rusland» Naar men hoort verzekeren, heeft de regering, ten behoeve van de onderscheidene aan te leggen spoorvveglinien, zich met verschillende groote bankiershuizen in verbinding gesteld, voor het bijeenbrengen van 200 millioenen zilveren roebels, tegen een waarborg van 5 pet. Italië» De spanning tussclien Sardinië en Oostenrijk schijnt weder toe te nemen. De markies de Cantero, de sarclinische zaak gelastigde te Ween en, zal met verlof zijne standplaats ver laten en het beleid der zaken aan eenen secretaris van legatie overlaten. In de gegevcne omstandigheden pleit zulks niet voor eene goede verstandhouding tussclien de beide staten. De oos- tenrijlcsche regering heeft aan de commissie voor het sequester te Milaan last gegeven, om zoodra mogelijk over te gaan tot het schatten en op een inventaris brengen der eigendommen van de uitgeweken Lombarden. Die regering is voornemens om den verkoop van deze eigendommen door de regtbanken te doen plaats hebben. Eenige aanhangers van Mazzini hebben weder eene poging aangewend om iu Italië eene beweging te doen ontstaan. Dit maal is het. groot-hertogdom Toscane het land geweest waar zij hebben getracht ongelegenheden te verwekken. Een dertigtal jongelieden heeft een inval gedaan bij Orbit el lo in de Marem- mes, van waar zij evenwel, naar het schijnt, zonder moeite door de gendarmes zijn verdreven. Spanje» Madrid 24- augustus. De Epoea noemt het berigt voorbarig, volgens hetwelk de spaansche regering voornemens was den generaal Narvaez te benoemen tot buitengewoon gezant van Spanje bij het russische hofgemeld blad grondt zijne tegen spraak daarop, dat de erkenning der koningin van Spanje door het russische hof nog niet zoo nabij is als sommigen meenen. Algemeen wordt verzekerd, dat de maarschalk Narvaez verlof zal bekomen om in Spanje terug te keeren en daar zelf eene verblijfplaats te kiezen.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2