r 10 k MIDDiLBURGSCHf Donderdag i if- w 1856. COURANT. 28 Augustus. Strotralmiösdjie tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viis- 8tegen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van adverfcenfcien kan geschieden tot tien ure des morgens op den dag der uitgave. De prijs van gewone advernentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontani. Editie van woensdaff avond 8 ure. BSelkeradHra raMmg-. De burgemeester en wethouders van Ylissingen maken bekend, dat door hen op dingsdag den 9 september 1856, des namiddags ten twee ure precies, ten raacl huize der gemeente, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, zal worden overgegaan tot de aanbesteding van Haait MttMSeflDena vara de raieaawe laaveia te WIAs§5rageia9 gelegen tüsschen de in aanbouw zijnde steenen spuisluis en de nieuwe ijzeren draaibrug. De voorwaarden waarop de aanbesteding zal plaats hebben, zullen van af den 1 tot en met den 8 september ter gemeente secretarie en ten kantore van den gemeente-bouwmeester ter lezing liggen, van des voormiddags ten tien tot des namiddags ten drie ure (zon- en feestdagen uitgezonderd)zullende cle aanwijzing in loco plaats hebben, daags vóór de aanbesteding des voormiddags ten tien ure, welke aanwijzing door den ge meente-bouwmeester zal worden gedaan, bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. Ylissingen, den 26 augustus 1856. De burgemeester en wethouders van Ylissingen J. W. CALLENPELS. De secretaris MABILO T. SBiddellraffg- §a e.nag'rastBa.s» De benoeming van eenen wethouder in de plaats van den heer van Sonsbeeck heeft in de zitting van den gemeenteraad op heden geen plaats gehad, maar is, omdat de vergadering niet voltallig wasuitgesteld tot maandag aanstaande. De geloofsbrieven van het raadslid jhr. W. H. de Jonge zijn onderzocht en in orde bevonden. (Nader verslag der geheele zitting in ons volgend no.) Men schrijft ons uit 's Gravenpolder van gisteren Heden had de ouderwijzer van Dijke het zeldzaam voor- regt zijn vijftigjarig jubilé te vieren, waartoe in het schoollokaal waren bijeengekomen de disiriets-schoolopziener, de plaatse lijke schoolcommissie, de gemeenteraad, benevens eene commis sie uit vroegere kostleerlingen van den waardigen grijsaard. Met hartelijke gelukwenschiug overhandigde de heer school opziener hem namens Z. M. den koning de zilveren medaille voor 50 jaren trouwe dienst. Daarna bood de burgemeester met eene gepaste toespraak hem namens gedeputeerde staten dezer provincie, eene prachtige pendule en namens de gemeente eene sierlijke voltaire aan. Ook de vroegere kostleerlingen gaven door het schenken van een zilveren inktpot blijken hunner be langstelling, waarbij het aan hartelijke toespraken van alle zijden niet ontbrak. Hierop nam de dankbare jubilaris het woord, en gaf zijnen, zaturdag benoemden opvolger Verstelle, als een-bewijs zijner tevredenheid over zijne 14jarige dienst als hulp-onderwijzer ten zijnent, een sierlijk bewerkt gouden repetitie-horologie en be tuigde zijnen dank" voor de zoo eervolle onderscheidingdaarna werd door eenige van zijne tegenwoordige leerlingen een toe passelijk lied gezongen en een met bloemen versierd aandenken geschonken, waarmede de plegtiglieid werd besloten. jJMoge de waardige grijsaard lang de rust genieten, waarop zijn langdurigen arbeid hem aanspraak geeft In eene buitengewone vergadering van stemhebbende inge landen van de watering 's Heer Aren dskerke, op 25 dezer, is aan den heer J. de Pauw --Vz., op zijn verzoek als ontvanger- griffier van gemelde watering, eervol ontslag verleend en in zijne plaats bij volstrekte meerderheid van stemmen benoemd, de heer Jan Vermet, wethouder te 's Heer Arendskerke. Door de provinciale staten van Zuid holland zijn benoemd tot leden van de eerste kamer der sta ten-generaal de heeren mts. P. Loopuyt en "W. C. M. Begram van Jaarsveld. Den 9 dezer zijn te Turyn uitgewisseld de acten van bekrach tiging op de overeenkomst, den 13 april daar te voren tusschen Nederland en Sardinië gesloten, tot regeling der voorwaarden van toelating van consulaire agenten van laatstgenoemd rijk in de voornaamste havens der nederlandsehe koloniën. II. M. de koningin, vergezeld van Z. K. II. prins Alexander, is gisteren ochtend ten 5 ure, meteen' extra-trein, naar Rot terdam vertrokken, om aldaar onmiddellijk, met den naar Em merik vertrekkenden trein, de reis naar Duitscbland voort te zetten, alwaar H. M. een bezoek aan H D. vader, Z. M. den koning van Wurtemberg, zal brengen. Het gevolg van II. M. bestaat uit den grootmeester van H D. huis, graaf van Rand- wijck, IID. secretaris, den heer W. von Wakherlin, staatsraad in wurtemburgsche dienst, benevens de hofdames, baronnesse van Asbeck en van Zuijlen van Nijevelt. Aan de commissarissen des konings in de provinciën is de volgende missive van den minister vari binnenlandsche zaken, onder dagteekening van den 7 dezer, gezonden: De koning heeft mij gelast ter kennis van hoogstdeszelfs commissarissen in de provincieu en bet-hertogdom te brengen, dat Z. M. ver langt, dat voortaan, op de wegen die met geldelijke ondersteu ning' van het rijk worden aangelegd of waarvoor concessie tot tolheffing wordt verleend, bij voorkeur tot tolgaarders worden aangesteld uit de dienst ontslagen militairen, die zich zoodauige benoeming door hun gedrag waardig hebben gemaakt enz." Men schrijft uit Amsterdam van den 25 dezer //Heden, de dag, waarop de reeks van feesten ter gelegeuheid der onthulling van het monument op den Dam, een aanvang neemt, zijn van vele particuliere gebouwen vlaggen uitgestoken en heeft de stad,vooral in de achterbuurten, een feestelijk aanzien. //Heden morgen is uit 's Gravenhage aangekomen en alhier binnengerukt een bataljon grenadiers, voorafgegaan door een schoon muziekkorps, hetwelk in de kazerne Oranje-Nassau is gehuisvest, liet bedoelde muziekkorps zal op donderdag aanst. in den zoölogischen tuin eenige muziekstukkeu uitvoeren. Ook is dezen morgen uit Haarlem een escadron dragonders aangekomen. //Ten 2 ure kondigden liet uitsteken der vlaggen van de open bare gebouwen en het spelen der klokken den aanvang van het feest aan. //Ter zelfder ure werden de leden van het hoofdbestuur en de niet zeer talrijke deputatien der onderscheidene afdeelingen van het Metalen kruis met hare banieren in het Park ontvangen dooi de 1ste sectie der afdeeling Amsterdam. Twee leden cler feest commissie hebben de feestelingen toegesproken, waarop door een hunner namens hen dank is betuigd voor de goede ont vangst hun door de stad Amsterdam bereid. //Vervolgens verspreidden zich de feestelingen in het park, waar door de harmonie-muzïek, onder directie van den heer Stumpff, verscheidene muziekstukken werden uitgevoerd. Eene aanzienlijke menigte heeren en dames waren daarbij tcgeuwoou- dig, terwijl de plantaadje van nieuwsgierigen wemelde. //Omstreeks 3| ure begaven zich de verschillende afdeelingen langs onderscheidene wegen naar den tuin de Nederlanden, om aldaar deel te nemen aan het te houden gastmaal. «Het programma, voor de onthulling van het monument op den Dam vastgesteld, is heden door de indiscretie eener wind vlaag eenigzins in de war gestuurd. De onthulling heeft reeds plaats gehad, zijnde het hulsel van het beeld op liet monument geheel, en dat van het monument zelf grootendeels afgewaaid. Reeds eenmaal heden morgen had men weder bedekt wat door eene luim des winds blootgelegd was. Bij eene tweede vlaag is echter later de wind meester gebleven. Nu intusschen de in discretie gepleegd is, mogen wij van onze zijde die onbeschei denheid nog iets verder drijven, en er bijvoegen, dat het beeld der eendragt, heden zoo onverwacht aan de wandelaars op deu Dam vertoond, ons toeschijnt een zeer wei gelukt beeldhouw werk van hardsteen te zijn. //Heden avond heeft de gala-voorstelling in den schouwburg plaats." Den 25 dezer heeft de commissie van de tweede kanier der staten-generaal, belast met het houden van eene enquête over de zaken van liet Zwolsehe diep, hare werkzaamheden voortge zet en met het hooren van schippers een aanvang gemaakt. Men verneemt dat volgens de door de HH. Maxwils, Schret- len en co. en Schanze aangevraagde concessie tot daarstelling van een spoorweg van Gouda naar Scheveningen, die weg zou loopeu van Gouda over den Leijdschendain, Zoeter meer, Zeg waard, Moerkapel en 's Gravenhage (het station aan de zijcle van het Bosch). De geprojecteerde weg zal ongeveer 36,000 ellen lang zijn, en vermits 5500 ellen op een uur gaans worden berekend, zoo zou de weg van Gouda op Scheveningen in één uur kunnen worden afgelegd en men alzoo slechts ruim 1£ uur noodig hebben om van 's Gravenhage naar Utrecht te sporen Z. K. H. prins Prederik en Z. IC. II. prins Hendrik der Ne derlanden hebben met de meeste welwillendheid het eerelid maatschap,aangenomen derNoodbrabautsche maatschappij van nijverheid. Prins Prederik heeft f100 en prins Hendrik f60 tot het verleenen van premien bij de aanstaande tentoonstelling te 's Hertogenbosch geschonken. De heeren officieren van de corpsen, die zich van buiten cle stad naar Amsterdam zullen begeven, ten. einde aldaar bij de volksfeesten dienst te doen, zijn door de vereeuiging Het meta len kruis uitgenoodigd als gasten voor de vauxhal en bal op den 28 dezer. EBeBaoeBmÊBBg-eEi era Haeslc&atfera.. Bij besluit van den 17 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de be roeping van een predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van Nieuw- en St. Joosland, oncler de classis van Middelburg, op 11. J. D. Hellendooru, candidaat. hulpprediker te Bussum. I&ramstera era weterascEacuijBSBera. Het. verslag van de Yereeniging tot bevordering van beel dende kunsten te Amsterdam, opgerigt door de maatschappij Arti etAmieitise, over het jaar 1855, is onlangs verzonden en getuigt wederom van de steeds toeuemende uitbreiding dier stichting. Het getal leden bedroeg op den dag der verloting ISIS en was dus, sints het vorige jaar, met 115 vermeerderd. Voor den aankoop van de in het verslag vermelde kunstwerken werd besteed eene som van ƒ8017, terwijl aan kosten voor de gravure werd uitbetaald ƒ500. Uit cle rekening blijkt voorts dat er in de kas een batig saldo voorhanden is ter verdere be taling der gravure van 768.491-//Het is een verblijdend ver schijnsel," wordt er verder gezegd, //dat de werking der vereeni- ging van jaar tot jaar uitgebreider worden kan. Zij is nu reecis, dit getuigen de aankoopen van het vorige jaar, in staat belang- rijke kunstwerken op te nemen in hare verloting, en hierdoor even als door het doen vervaardigen van gravures gunstig i e werken op de beoefening der historie en andere belangrijke vak ken der sclioone kunsten. Het getal aandeeleu, thans meer dan

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1