ming van haren liandel niets anders behoeven te doen, dan de vaartuigen van de reguliere zeemagt des vijands in het oog te houdendeze zou zij met de helft of een kleiner gedeelte harer vloot in bedwang kunnen houden, en met het overige zou zij de handelsvlag des vijands van den oceaan kunnen bannen. «De nadeelige gevolgen, welke een groot overwigt in sterkte ter zee hebben moet voor minder sterke staten, zouden ook niet veel minder worden, indien dat overwigt tusschen drie of vier groote mogendheden verdeeld was. //Ontegenzeggelijk is het voor zulke staten van mindere sterkte ter zee van. belang, eenen maatregel tegen te houden, die den aangroei van de reguliere zeemagt der andere staten moet bevorderen." lEïig-elaffiuto Londen 23 augustus. ïïet rapport der commissie, die door het lagerhuis uit zijn midden benoemd is om onderzoek naar de vervalsching van eetwaren en dranken te doen, heeft thans haar verslag openbaar gemaakt. Zij is lot de overtuiging gekomen dat die vervalsching op eeue groote schaal plaats heeft, tot na deel voor het geldelijk belang en voor de gezondheid van het publiek, voor de algemeene zedelijkheid en voor Engelands goe den naam in handelszaken. Verder geeft het rapport eene lange naamlijst van artikelen, die haar gebleken zijn meer of min alge meen in vervalschten staat verkocht te worden, met opmerking- dat de vervalsching juist het meest in de arme landstreken voor komt, terwijl de arme man minder in staat is dan de rijke om zich tegen dat bedrog te beveiligen. Eenige artikelen worden door inmenging- van goedkooper doch voor de gezondheid on schadelijke bestanddeelen vervalscht: de commissie ziet geen reden om dit te beletten, zoo lang de daardoor verkregen ver laging van den prijs ten voordeele des publieks komtmaar ove rigens wil zij de vervalsching door de overheid met wettelijke maatregelen tegengegaan hebben, daar zij niet instemt metde- geneu die beweren dat men den kooper voor zich zeiven moet laten zorgen. De groote moeijelijkheid is, haars erachteus, wets bepalingen dienaangaande te maken, die de vrijheid tot bedrie gen benemen zonder de vrijheid van het handelsverkeer te ver korten. Alle gevallen van vervalsching in de wet tb omschrijven acht zij onmogelijk; in elk geval waarin de bedoeliug om te be driegen bewezen kan worden, moet de schuldige onder het be reik van de strafbepalingen der wet zijn; maar zij, welke met de uitvoering der wet belast worden, moeten beoordeelen wat be- driegelijke vervalsching is en wat niet. Vervolgens weidt de commissie uit over de middelen tot het ontdekken van verval sching, en zegt dat deze gelukkig evenzeer als de bedriegelijke kunstgrepen toegenomen zijn, inzonderheid door liet gebruik van den milcroskoop. De koningin-weduwe van Oude, welke met den broeder en den zoon van den afgezetlen koning en een gevolg van 106 personen te Southampton is aangekomen, is eene vrouw van ongeveer 55 jaren oud, bruin van kleur en van een zeer verstan dig voorkomen. .Op hare reis herwaarts heeft zij voor eene waarde van 50,000 p. st. aan edelgesteenten verloren, waarvan een gedeelte bestemd was tot geschenken voor koningin Victo ria. Zoowel de broeder als cle zoon des koning-s zijn fraaijc men- schen. Zij zijn allen prachtig gekleed en met edelgesteenten getooid. In Regents-park alhier zijn vijf huizen voor de konin gin en haar gevolg gehuurd. De gewezen koning- zal de overigen spoedig volgen. The evening star deelt het volgend telegrafisch berigt uit Liverpool van 21 dezer mede: //Een der uitgestrektste cu vree- selijkste branden, welke sedert vele jaren gewoed hebben, is heden morgen alhier uitgebroken. Zes personen zijn in de vlam men omgekomen en de schade kan nog niet worden begroot. De brand woedt nog altijd voort.," EÊnaglaiuid. Petersburg 20 augustus. Graaf de Momy heeft, namens keizer Napoleon III, aan keizer Alexander II het grootkruis der orde van het legioen van eer overhandigd. gpaBBje» Madrid 21 augustus. De invoerregten op granen in de havens zijn bij koninklijk decreet opgeheven. In het officiële dagblad leest men eene aanschrijving van den minister van binnenlandsche zaken aan de hoofden der ge westelijke besturen, inhoudende dat de verkiezing van de leden der gemeentebesturen, die volgens de wet van 5 julij jl. eerst daags overal zou plaats hebben, door het gouvernement voor onbepaalden tijd uitgesteld is, zullende in tusschen de burger lijke eu militaire overheclgn der provinciën voortgaan die ge meentebesturen, wier gezindheid geengenoegzamen waarborg voor de zaak der orde oplevert, te ontbinden en uit andere per sonen zamen testellen. Als reden voor dat uitstel wordtin de aanschrijving des ministers hoofdzakelijk opgegeven, dat ten gevolge der beroeringen van den laatsten tijd de voorbereidende werkzaamheden op vele plaatsen nog niet ver genoeg gevorderd zija, om de verkiezingen op het door de wet bepaalde tijdstip te kunnen houden. //Wel is waar, zegt de minister, de gisting- der gemoederen, die nog niet geheel bedaard is, de heilzame en gematigde maatregelen, waardoor het gouvernement de vrijheid der ingezeteuen heeft moeten beperken, zouden welligl beletten dat de kiezers bij de keuze van gemeentelijke overheden t.hans alleeu op het belang der gemeente acht. gaven. Maar het gou vernement, de buitengewone magt, welke het door den loop der gebeurtenissen genoodzaakt is uit te oefenen, zoo veel mogelijk wenschende te beperken, zou zich door die bedenking niet heb ben laten weerhouden, ware het niet dat de onverwijlde uitvoe ring der wet van 5 julij eene onoverkomelijke bindernis ont moette in de omstandigheid dat men op vele plaatsen de in die wet bepaalde termijnen meerendeeis heeft laten voorbij gaan zonder daarvan voor het zamenstellen der kiezerslijsten enz. ge bruik te maken." Men verzekert dat ook het besluit tot ontbinding dei- grondwetgevende cort.es door de koningin onderteekend is; maar het zal welligt niet te gelijk met de overige afgekondigd wor den; het gouvernement zal daarmede misschien willen wachten tot dat definitief beslist is, wat voortaan de staatsregeling van Spanje zal zijn. Uit Lissabon ontvangen tijdingen houden in, dat. het por- tugesch gouvernement krachtige maatregelen nam, om eene herhaling van het jongste oproer te voorkomen en erdc gehei me oorzaken van op het spoor te komen. Er was een streng on derzoek aangevangen; twee hoofden der beweging waren aan de regtbauken overgeleverd, en er waren de gestrengste beve len gegeven tegen elk oproerige en tegen de bijeenseholingen van meer dan tien personen. In de zelfde berigten wordt groo- ten lof toegezwaaid aan de geestkracht en de verstandige han delwijze van den jeugdigen koning, gedurende het jongste opro er. SBua£É§cSalanaalo Weenen 20 augustus. De regering is bedacht, op de reorgani satie van hare consulaten in de Levant, en rekent zich te meer daartoe verpligt., naar mate de aandacht van het Westen meer op de oostelijke belangen gevestigd wordt. Doorgaans zijn de europesche consuls weinig meer dan handels-agenien, en kunnen zij zich niet altijd naar behooreu doen gelden, tegenover turk- sclie 'oassa's, die, bij gemis van een ceutraal bewind, naar wil lekeur beschikken over het burgerlijk bestuur, de regtspleging en depolicie. Oostenrijk is, volgens vroegere tractaten, bevoegd, om niet alleen de belijders van de r. k. godsdienst, maar alle christenen te beschermen, en zal uit dien hoofde aan zijne consuls een hooger staalkundig gezag opdragen, dan zij tot dus hebben kunnen uitoefenen, en hen, gelijk van zelf spreekt, ook naar gelang daarvan, dienen te bezoldigen. Berlijn 2.1 augustus. Men heeft gemeld, dat Prtüssen zich dadelijk tut het bewind van Groot-Brittannie had gewend om bijstand, ten einde voldoening te erlaugen voor de aanranding van de prnisische vlag op de kust van Afrika, doch clit is onge grond, eu het is niet vermoedelijk, dat Pruissen eeue vreemde mogendheid in deze aangelegenheid zal moeijen, maar het is wel mogelijk dat Frankrijk, Engeland, Spanje en Pruissen zich gemeenschappelijk tot den keizer van Marocco zullen wen den, ten einde den landvoogd te bewegen om een einde te ma ken aan de roofzucht der Riffpiraten, en indien zij dienaangaan de geene volledige en voldoende zekerheid kunnen bekomen, zclven en gezamenlijk de daartoe vereischle maatregelen zullen nemen en te werk stellen. Z. M. de kouing der Nederlanden, chef van hetllde pruissische huzaren-regement, heeft aan het rnuzijkcorps van bovengenoemd reg-ement de groote gouden medaille voor kun sten en wetenschappen, benevens het diploma, verleend. Dit corps heeft dezen zomer de eer gehad, zich te 's Gravenhage voor den koning te doen hooren, en ontving dien ten gevolge dit vereerend blijk der vorstelijke tevredenheid. Vooral aan de ijverige beinoeijingen van den kapelmeester Strauch, die reeds 23 jaren de directie bij dit corps met grooten ijver heeft vervuld, is het dank ie weten, dat dit corps op zoo uitstekende wijze is zaraengesteld en zoo veel roem inoogst. Men zegt, dat de prins Pierre Bonaparte, die een der le den van cle nationale vergadering was en tot de hevigste repu- bliekeiuen behoorde, voorliet koningschap over de Donau-vors tendommen, onder den zelfden schep ter vercenigcl, in ernstige aanmerking komt en dat zijne candidatuur sterk door de frau- sche regering wordt begunstigd. ETa-aEttBsE- ijjlfc. Parijs 22 augustus. Men weet dat onder de leden der familie Napoléon een geschil bestond over de titulatuur van de eerste kindereu van Prins Jerome uit zijn huwelijk, met een ameri- kaansche dame en welk huwelijk later verbroken werd. Er is thans beslist, dat zij het volle regt hebben, om den naam Bonaparte te mogen dragen. Te vergeefs heeft men gepoogd, hen door andere hooge titels, zoo .als prins van Monlfort, welke ook aan het geslacht Napoléon toekomt, van hunne voorliefde voor dien naam af te brengen men is moeten eindigen met toe te geven. De Moniteur deelt mede dat twee engelsche schepen, midden in zee, door fransche schepen zijn gered; daaronder bevond zich een schip met 131 militairen uit de Krim, welke behouden te Cadix zijn binnengebragt. Heden middag hadden plotseling aan de oevers van de Seine talrijke inhechtenisnemingen plaats. Van de Pont-Neuf tot aan den brug, welke zich tegen over het stadhuis bevindt, werden alle personen, clie zich aan den waterkant bevonden, in hechtenis genomen, zonder dat men er de oorzaak van kent. Men zegt, dat hel, getal der gevangenen 200 bedraagt. Eenige uren later werden er op nieuw personen in verzekerde bewa ring genomen. De eersten zijn allen naar Mazas vervoerd, de laatsten naar de prefectuur van policie. Zoo als te begrijpen is, verwekte dit vooral in die wijkeu, groote opschudding en angst. Na derevolulie van 1818, herinnert men zich niet,daler zoo vele in hechtenisnemingen hebben plaats gehacl, als tegen woordig, vooral in cle departementen. Hoewel men niet in bet- zekere daarvan onderrigt is, omdat de dagbladen zulks niet mo gen medecleelen, kan men uit.bijzondere berigten opmaken, dat het getal hoogst aanzienlijk is en dat cle geheime genoot schappen ernstige bezorgdheid aan cle regering- inboezemen. Aan clen Moniteur cle l'armée wordt uit Konstantiuopel geschreven, dat het turksche gouvernement besloten heeft, dat aan de stad Silistria weder belangrijke werken zouden worden aangebragt, tot nadere versterking dezer reeds zoo gewigtige vesting, Alzoo voor de toekomst werkende, wil de sultan ook het verledene, de roemrijke verdediging van 1851, niet verge ten. Den moed en de gehechtheid clen bewoners wenschende te beloonen, heeft de sultan onlangs bij een hatti-shèriff besloten, dat. cle ingezetenen van Silistria gedurende drie jaren vrij zullen zijn van het betalen van eenige belasting, aismecle van cle mili taire dienst. Allen zullen eeue medaille ter herinnering aan liet gebeurde ontvangen, en de gekwesten zullen pensioen beko^ men. De berigten uit Alexandrie van den 9 dezer gewagen van eene nieuwe onderneming des or.derkonings, ter bevordering van het handelsverkeer. Fransche beriglgevers hechten daar aan veel gewigt, meer clan engelsche. Zoo zegt een bij Le con- slit.utionel ontvangeu schrijven: Er is hier nieuws van zeer groot belang voorden handel, namelijk de oprigting eener maat» schappij voor cle kustvaart in de Roode zee met stoomschepen. De ouderkoning kan gezegd worden, zich aan het hoofd der- zaak geplaatst te hebben, en het zal bijkans geheel eene egypti- sche onderneming- zijn. Zijne hoogheid heeft op naam zijner re gering voor drie millioen francs aandeelen genomen in het kapi taal der nieuwe maatschappij, hetwelk uit tien millioen francs zal beslaan. Verder hebben ook de voornaamste mannen van Egypte voor meer of min belangrijke sommen ingeschreven. Een neef van zijne hoogheid, namelijk Muslapha-bey, zal voorzitter van het bestuur der maatschappij zijn; onder de europesche leden daarvan behooren dehcereuThuiburn, een Engelschman; Pas- tré, uit Frankrijk; Ruysseuaers, een Nederlander; Levy, een Oostenrijker; Dummreiclier, een Deen, en eindelijk Zaccali, een Griek. De maatschappij zal gceue andere vaartuigen hebben dan zeilschepen met stoom als hulpstuwkracht, en deze zullen eer lang uit Europa komenzij zuilen dienst, cloen op al de havens der Roode zee, alwaar cle overvloed van 'natuurlijke producten des lands gelegenheid voor een levendigen en voordeeligen om zet belooft. Dat handelsverkeer is, zoo lang het in de handen der inlanders blijft, van geene beduiden is, maar in de hand van kundige en schrandere ondernemers kan het van oneindig groot belang worden, en met der tijd zal het aan die wateren een ge heel ander voorkomen geven. Het zal eene uitstekend goede voorbereiding voor cle door graving der landengte van Suez zijn. Thans wordt cle Roode zee alleen in het midden bevaren door de groote stoombooten der engelsche maatschappij, welke de Indische landpost over brengt, maar hare schepen kunnen nooit aan cle kust stil houden. De egyplische maatschappij zal van de kustvaart haar werk maken, hare stoombooten zullen een groot aantal plaatsen, die thans nog geheel afgezonderd van elkander zijn, onderling in snel en gemakkelijk verkeer brengen. n Het is geen nieuw denkbeeld, reeds meermalen zijn derge lijke plannen door kooplieden van Marseille geopperd. Maai de eer van cle verwezenlijking komt aan de egyplische regerino- toe." In verband met dat plan licefl cle onderkoning, volgens een door The times medcgedeelden brief, beloofd, te Suez riokke*i voor cle handels-scheepvaart ie cloen aanleggen. Indien deze belofte uitgevoerd wordt, zal het, zegt de engelsche berigt gever, van groot, nut voor het verkeer met Indie zijn.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3