r 103. MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 26 Augustus. Sinncnlimïrsdjr tijïrmgm. 1856. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- stngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij iunemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Provinciale geldleening- vanf8SO,©ffi®. De gedeputeerde staten van Zeeland brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, datachtervolgens artt. 8 en 11 van het plan [der na te noemen geldleening, op donderdag den 4 september 1856des namiddags ten één uur, in de raadzaal der staten in de Abdij te Middelburgin het openbaar zullen worden uitgeloot negen aandeelenieder van duizend guldenin de provinciale geldleening van 220,000 voor de verbetering der wegen in het voormalig vierde en vijfde district van Zeeland, om te worden afgelost op primo januarij 1857, met bijbetaling der. op dat tijdstip verschenen rente over den jare 1856. Middelburg, den 22 augustus 1856. De gedeputeerde staten voornoemd VAN TETS, voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. De burgemeester en wethouders der gemeente Neuzen, maken bekend, Dat de Kermis of Jaarmarkt aldaar dit jaar zal aanvan gen op maandag den 15 september aanstaande, eu eindigen op zaturdag den 20 daaraanvolgede. Bedelaars, horoscooptrekkers, houders van draaiborden en. dergelijke personen, zullen worden geweerd. Zij die deze jaarmarkt met hunne tenten of kramen wenschen te bezoeken, worden verzocht daarvan in persoon of met franco brieven, drie dagen vóór den aanvang kennis te geven aan den marktmeester. Neuzen, den 20 augustus 1856. J. P. DRONKERS, burgemeester. G. VAN DEN BERGE, secretaris. Hliddelhurg 585 augustuso De vijfde jaardag vau Z. K. H. prins Alexander, tweede zoon van Z. M. den koning, werd heden alhier door het uitsteken der vlaggen van openbare gebouwen en parade van het garnizoen gevierd. Ter provinciale griffie hebben jl. zaturdag plaats gehad de openbare aanbestedingen van a. Het door eene steenbestörting voorzien van den bodem der westelijke schntkolk te Neuzen, tot herstel van de verdie ping door het uitstroomeud kanaalwater te weeg gebragtmet bijlevering der benoodigde 550 last doorniksche steen; aange nomen door den heer H. de Bruyne, te Neuzen, voor ƒ2992. b. 1. Het uitvoeren van buitengewone werken tot bezetting en verdediging der onderzeesehe oevers en tot verbetering der zeedijks-profillen, met de daarmede verbonden vernieuwing van rijsbeslagen en steenglooijingen, aan de meest aangevallen en blootgestelde waterkeeringen van eenige der calamiteuse pol ders in Zeeland, en zulks in zeven perceelen; eu 2. Het opwerken van eenen inlaagdijk door de Wilhelmiua- en Oost'oeveland-poldersachter de beschadigde kust van deze polders, ten gevolge der oever- en dijkvallen van 11 julij 1854 en 9 op 10 februarij 1856. Zijnde daarbij het onder 1. vermelde aangenomen door ver schillende aannemers, voor ƒ79,900, eu dat onder 2. vermeld door den heer 1). A. Dronkers alhier, voor 18,700. Vrijdag avond heeft alhier het volgende treurige voorval piaats gehad. Bij het aankomen der stoomboot van Rotterdam was de voer man der diligence op Vlissingen, genaamd Adriaan den Hollan der, gehuwd en teVlissingen wonende, boven op dat rijtuig bezij met het opladen van een kist, door middel van een touw dat aan een der handvatsels was bevestigd, toen, door het losschieten van dat handvatsel, de ongelukkige achterover sloeg en bewus teloos op de straatsteenen nederviel. Onmiddelijk in het naburige Rotterdamscheen goesche veer huis ingebragt, van waar de lijder later naar het gasthuis is ver voerd, werd hem heelkundige hulp toegebragt. Vau uitwendige beleedigiug moeten bijna geene sporen aanwezig geweest zijn, doch was de toestand reeds dadelijk hoogst beangstigend. Ten drie ure des nachts is de lijder reeds bezweken. In den namiddag van jl. zaturdag is J. Rotjes, eerste stuurman aan boord van de aan de rotterdamsche kade alhier liggende engelsche schoonerbrik Fury geladen met steenkolen, van het dek in het ruim gevallen, waarbij hij belangrijke kneuzingen be kwam. Zijn toestand is echter thans niet ongunstig. De afgeloopene week heeft zicli alhier gekenmerkt door on derscheidene arrestatien. In de eerste plaats is het der policie gelukt in handen te krijgen zekeren van Oosten, die verdacht wordt van het plegen van onderscheidene diefstallen, voorna melijk van lood, zoo in deze als enkele naburige gemeenten. Voorts zijn in verzekerde bewaring genomen twee jongens, betrapt op het stelen van ledige flesschen bij den wijnkooper, bij wien een hunner in dienst was, en drie andere, die bij een anderen wijnkooper door.inbraak in den met een hek afgeslote- nen kelder, eenige flesschen wijn en koperwerk hadden gestolen. In een galanteriewinkel werden mede eenige goederen ont vreemd. Men schrijft ons uit Goes van 23 dezer: Heden is door burgemeester en wethouders aanbesteed het doen van eenige herstellingen aan de jongejufvrouwen-sciiool, waarvan bij mijning aannemer is geworden F. W.Goossen, tim merman aldaar, voor ƒ2,980. In het Nieuws- en advertentieblad van Zeeuwsch-Vlaande ren leest men het volgende Terwijl wij ons bijzonder gezegend achten, dat wij uit Zeeuwsch-Vlaanderen geene zoodanige rampen en onheilen te vermelden hebben, als elders in zoo vele streken van ons vader land door het allerontzettendste onweder van den 11 dezer zijn te weeg gebragt, zoo mogen wij zelfs daarenboven nog van eene merkwaardige redding en bescherming gewagen, welke in dien noodlottigen avond en nacht eenen vletschipper van Walsoor den zijn te beurt gevallen, en die, bijna ongelooflijk schijnende, daarom te meer verdienen vermeld te worden. Deze schipper aan den regieroever der Westerse helde, ter hoogte van Hans west, met zijn schuitje liggende, besloot in den iateu avond van dien dag nog naar Walsoorden over te varen en zoo huiswaarts te keerenhet onweder kwam intusschen weldra op, en al spoe dig werd zulks achtervolgd door eenen hevigen uitschot van wind met stortregen, waardoor de man over boord geslagen werd, en nu bevond zich op het ranke vaartuig slechts zijn zoontje, dat zelfs op dien oogenblik, zeker ten gevolge van de drukkende hitte van dien dag, lag te slapen. Hoewel het den schipper gelukte, door naar den goeschen wal te zwemmen, zijn leven te behouden, zoo kan men evenwel denken in welken toe stand hij verkeerde, bij de gedachte aan zijn schuitje, dat her en derwaarts geslingerd, reddeloos verloren scheen, en waarop zijn slapend jongetje zich bevond, dat alzoo eenen wissen dood te gemoet ging. Naauwelijks brak intusschen de morgen aan, of onze radelooze schipper zocht en vond gelegenheid zich naar Walsoorden te laten overzetten, en verbeeld u nu 's mans ver baasdheid, toen hij, de overzijde naderende, aldaar aan het ma gazijn (eene veilige doch moeijelijk te bereiken ligplaats) zijn schuitje meende te bespeuren, hetgeen zich bij de aankomst volkomen bevestigde, zoodat hij zijn verloren geschatlen eigen dom daar niet slechts behouden vond, maar ook zijn kind, het welk, zonder iets geleden te hebben, nog gerust lag te slapen. Van de Kaap de Goede Hoop deelt de Amsterd. courant on derstaand berigt mede Regtslreeksche tijdingen van Bloemfontein van den 19 april spreken in het algemeen van den voorspoed, welke door de in gezetenen van den Oranje-Vrijstaat wordt genoten, zoo dat allerwege de bevolking vermeerdert en nieuwe huizen worden gebouwd. In weerwil van het op handen zijnde kommando van het kaffer opperhoofd Witze, waaraan te Bloemfontein niet veel gewigt werd gehecht, daar men als zeker stelde, dat Witze in het weinig toegankelijk gebergte de vlugt zou nemen, was er eene verkooping gehouden van 47 huiserven tot het aanleggen van een nieuw dorp, dat denkelijk den naam van Boshof zal verkrijgen. Die erven hadden te zamen opgebragt 23,000 kaap- sche rijksdaalders. Men zou spoedig met het bouwen der kerk een aanvang maken en onderscheidene huizen waren reeds in aanbouw. Ook was de aanvoer van wol te Bloemfontein zeer groot. Vijf jaren geleden had een koopman moeite om 50 balen bijeen te krijgen. Nu waren in weinig dagen 200 balen aangevoerd, en men rekende dat de geheele staat wel 5000 balen in dit sai- zoen zal opleveren. Welk eene bron van rijkdom is dit niet voor de ingezetenen van den vrijstaat ^_Uit Paramaribo is het treurig berigt ontvangen dat de heer mr. J. A. Lisman, laatstelijk procureur-generaal bij het geregts- hof en advokaat-fiscaal bij het militair-geregtshof aldaar, die zich naar het fort Amsterdam begeven had, om, met bekomen, verlof, tot herstelling zijner gezondheid, naar het vaderland terug te keeren, den 12 julij overleden en zijn lijk naar de stad terug gebragt is, om aldaar ter aarde besteld te worden. Oenoemingen en toeslmiten. Bij Zr. Ms. besluit van 15 dezer, wordt de luit. ter zee der 2de ld. A. grave van Limburg Slirum, met den Iaatslen October aanst., op zijn verzoek, eervol uit 's rijks zeedienst ontslagen. Bij Zr. Ms. besluit van 15 dezer, is de luit. ter zee van de 2de kl. titulair P. M. Brutel de la Rivière, met den 1 October aanstaande benoemd en aangesteld tot. leeraar in de wis-, na tuur- en werkl uigkunde bij de inrigting tot opleiding der adel borsten bij 's rijks zeemagt te Willemsoord. Bij besluit van den 22 dezer, heeft Z. M. goedgevouden te benoemen tot kommandeurder orde van den Nederlandschen Leeuw den hoofd-ingenieur van den waterstaat E. W. Conrad, voorzitter der commissie wegens de doorgraving van de land engte van Suez. Bij Zr. Ms. besluiten van den 6 dezer, zijn de heeren J. Hitier en J. M. A. C. Troplong erkend als consul-generaal eu consul vau Frankrijk, respectievelijk te Batavia en Padang. Rerk- en scliooluieuws. De te Groningen gehouden reünie van afgevaardigden der waalsche kerken, na zich bezig te hebben gehouden met belang rijke zaken van huishoudel ijken aard en van algemeene strek king, werd den 23 dezer door den voorzitter, den heer Mourner, predikant te Amsterdam, met dankzegging eri gebed gesloten. Al de kerken, met uitzondering van eene, hadden afgevaardigden gezondenvereenigd ten getale van 36 hadden zij op nieuw de gelegenheid den band van broederlijke liefde, die hen vereenigt, onderling te versterken. Marine en leg-er. Naar men verneemtzijn geplaatst aanboord van Zr. Ms. trans portschip M e r w e d e, de officieren van gezondheid 2de klasse C. F. T. Hommel, 3de klasse W. C. A. Hajenius, G. Luchtraans

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1