Hitlntingrn. Qanirrisbmgtrn. bewijs te leveren dat zijn onderrigt overeenkomstig het evan gelie was, doch het hof heeft hem tot het leveren van dat bewijs niet toegelaten, aangezien de parlementsacten hebben ver klaard dat de gansche christelijke godsdienst in de 39 artikelen was vervat. Denison had namelijk geleerd dat het ligchaam en het bloed van Jezus Christus aanwezig zijn in het avondmaal, zoodanig dat ieder die het brood en den wijn ontvangt, hij zij geloovige of nietj het ligchaam en het bloed van Jezus Christus ontvangt. De ordonnantie van koningin Elizabeth bepaalt in hare ar-tt. 28 en 29 dat de aanwezigheid van den Zoon Gods slechts geestelijk is en dat derhalve de niet-geloovige aan het avondmaal geen deel neemt. De aartsdiaken beweert dat die aanwezigheid werkelijk is en dat de hostie moet worden aange beden hij verlaat alzoo de proteslautsche leer om de katholieke te belijden. Het geestelijk hof heeft hem een termijn gesteld tot 21 october om zijne stellingen in te trekken. Is dit op dien dag niet geschied, dan zal hij verklaard worden te zijn een ketter en van de auglikaansche kerk uitgesloten-worden. Opmerkelijk in dit geval is voorzeker de omstandigheid clat de aartsbisschop van Canterbury weigert de getuigenis van het evangelie aan te nemen, maar zich uitsluitend beroept op de ordonnantie van ko ningin Elizabeth, een meer dan betwistbaar gezag. IlffiaaltsclRlaiid» Berlijn 14 augustus. Naar men verneemt, ziju de belangen der duitsche hertogdommen, aan het gezag van Denemarken onderworpen, in de laatste bijeenkomst van den keizer van Oostenrijk met den koning van Pruissen te Töplitz, zeer ernstig besproken, en zal deze aangelegenheid eerlang een onder we rp der beraadslaging der bondsvergadering moeten worden. DeKölnische Zeitung deelt het volgende berigt van haren correspondent te Weenen van den 13 dezer mede: //In weer wil van de geruststellende verzekeringen die de russische gezant alhier gegeven heeft aangaande de gezindheid zijner regering om het vredestractaat van Parijs met naauwgezetheid uitte voeren, is eergisteren per telegraaf aan alle kommandanten van armeecorpsen een keizerlijk bevel toegezonden, waarbij zij ge last worden alle met verlof afwezige manschappen binnen 24 uren op te roepen. De veld tuigmeester von Hess werd gisteren morgen bij den keizer ontboden, en in deze zamenkomst werd besloten het geheele leger onverwijld krijgsvaardig te maken. De verlofgangers uit de omstreken komen reeds in grooten getale alhier aan, en sedert gisteren vertrekken voordurend transpor ten voor de verschillende regementen zoo wel naar Italië als naar Gallieie. De veldtuigme.est.er aartshertog Wjlhejn, die zich te Baden ophield, is heden ontboden." Dit berigt dient geheel voor rekening der Kolnische Zeitung te worden gelaten, welke verklaart dat zij het mededeelt zon der voorde juistheid daarvan tekunnen instaan. Een schrijven uit Sebastopol van den 3 dezer bij de Oesterreichische Zeitung ontvangen, zegt dat Sebastopol op rijkskosten zal herbouwd worden en dat daarvoor te St. Petersburg een plan vervaardigd en eene commissie benoemd is. Brieven uit Einland bevestigen het berigt, dat liet russische gouvernement het plan heeft om op het eiland Kaskö, in den Bothnischen zeeboezem, een groot etablissement voor de marine met vestingwerken aan te Jeggen. Te Stockholm meent men, dat die krijgshaven even gevaarlijk voor Zwedens onafhanke lijkheid zou kunnen worden als het nu gesloopte Bomarsuud. In den avond van 11 dezer barstte te Auholt een hevig ouweder los, dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. De sterke hoos namelijk die het onweder aankondigde, drong met geweld in de sierlijke lent die bij gelegenheid van het schut tersfeest in de nabijheid dier stad was opgeslagen, en waarin op dat oogenblik een luisterrijk bal in vollen gang was. De troon, waarop de sebutters-koning met majesteit gezeten was stond te waggelen, de ramen der tent werden verbrijzeld, een gedeelte van het dak stortte met ontzettend geraas naar. bene den, en de regen daalde mildelijk op eenige schoone toiletten neder, zoo dat de grootste verwarring ontstond onder de dans- lustige menigte, die inmiddels in een nachtelijk duister zou ge wikkeld zijn, ware het niet dat de bliksem de tent onophoude lijk middagklaar had verlicht. Iedereen vreesde dat de feest tent elk oogenblik door den sterken wind geheel zou worden prijsgegeven. Vreesselijk was het schouwspel. Onder een ake lig angstgeschrei vJugtte de geheele menigte, met den ballet- meester aan het hoofd, naar de enge deur, van waar zij, zoo wel door den hevigen plasregen als door het sterke weerlicht, in de zaal werden teruggedreven. Eindelijk begon het onweder te bedaren zonder dat men ongelukken te betreuren had. Allengs deden de liefelijke en uitlokkende toonen der dansmuziek zich weder hooren, en die genen der dames die het meest ontsteld waren, begonnen zich het eerst weder 5u dansrijen te scharen, daar zij meenden in den dans het beste geneesmiddel voor schrik te zullen vinden. Zoo diende deze tragische entr'acte om den luister van het anholtsche schuttersfeest te verhoogen want na het onweder werd het bal met nieuwen ijver tot in den morgenstond toe voortgezet. STffaaifcïijjlko Parijs 14 augustus. De Mouiteur berigt dat keizer Napoleon uit de hand van den baron von Brunnow, lluslands buitenge wonen gezant alhier, het grootkruis der russische ridderorde van den Heiligen Andreas ontvangen heeft. Bijeen besluit van keizer Napoleon van den llden dezer is op de staatsbegrooting van het loopende dienstjaar eene som van.fr. 522.019.83 beschikbaar gesteld tot betaling van den in terest der grieksche geldleening van het jaar 1833, voor zoo ver Erankrijk daarvoor borg gezegd heeft. Hieruit blijkt dat Grie kenland de zorg voor de voldoening dier schuld nog aan de be schermende mogendheden overlaat. Bij gelegenheid van het Napoleons-feest'twelk mor gen invalt, is aan 274 veroordeelde militairen geheele kwijt schelding van straf verleend en aan 310 andere eene vermin dering vau den straftijd, welken zij alsnog behooren te onder gaan. Verder is geheele of gedeeltelijk gratie verleend aan 493 burgerlijke veroordeelden. Naar aanleiding van eene correspondentie uit Warschau, wordt in het dagblad La presse gedeeltelijk tegengesproken, het geen vroeger is medegedeeld, omtrent het herstel der verstand houding tusschen den pausselijken stoel en de russische rege ring. liet sluiten van een concordaat zou eenige vertraging ou dervinden, ten gevolge van de steeds toenemende eischen van het pauselijke bewind. Rusland kan zich vereenigen met de in stelling van een katholieken aartsbisschop voor Polen en van drie bisschoppen voor de vijf gouvernements-provinciën. Het hof van Rome gaat evenwel verder en verlangt de benoeming van een bisschop voor eik der vijf gouvernementen. In het zelfde dagblad wordt eenigermatejpartij getrokken voor Rusland, 'twelk volstrekt niet verlegen behoeft te zijn om zich te regtvaardigen omtrent Kars, en zeer gepast kan vra gen, of Turkije al dan niet een agent heeft gezonden om die plaats regelmatig op te eischen en over te nemen? Wat het i Slangen-eiland aangaat, zoo blijkt het thans, dat Rusland niet anders heeft kunnen doeu, dan tot maatregel van voorzorg overgaan, nadat Turkije soldaten had gezonden tot het in bezit nemen van een grondgebied, omtrent welks staatkundige toe stand degroote mogendheden eene gemeenschappelijke beslis- sing hadden te nemen, en'twelk totzoolang onzijdig behoorde te blijven. De Mouiteur berigt dat de keizer aan den maarschalk Pélissier jden titel van hertog van Malakoff geschonken heeft, en voor hem aan het wetgevend ligchaam eene inschrijving op het grootboek der staatsschuld teu bedrage van 100,000 fr, jaarlijksche rente zal vragen. Ook behelst de Moniteur een besluit, waarbij de heer Rou- land, tot nog toe procureur-generaal bij het gereglshof van Parijs, tot minister van openbaar onderwijs en eeredienst be noemd is. Deze post was door het plotseling overlijden van den heer Eortoul opengevallen; en er was gezegd dat thans de zaken der eeredienst van het openbare onderwijs gescheiden en aan een afzonderlijken minister, en wel aan eenegeestelijke van hoo- gen rang, opgedragen zouden worden. Men zegt, dat het op aanzoek der hertogen van Nemours en Aumaleen van den prins de Joinville is, dat de graaf van Parijs, de hertog van Chartres, de heer Thiers en andere Orleanisten zich van Hamburg naar Osten.de hebben begeven, waar eene bijeenkomst zal plaatshebben van de leden der familie Orleans. Een berigt uit Konstantinopel van den 8 dezer, doormid del van den telegraaf uit Triest ontvangen, meldt dat de laatst gebleven troepen van het engelsche leger ingescheept waren dat al de fransche troepen vóór of op den 18 dezer zouden scheep gaan, en dat het russische gezantschap nog niet aangekomen was -In een adres aan den heer de Talleyrand, Erankrijks com missaris voor de nieuwe regeling van het bestuur der Donau- vorstendommen, heeft de handelstand van Bucharest, zich voor de vereeniging van Moldavië eu Wallachye verklaard. Dit adres wordt in den Moniteur medegedeeld. EBelg'ïe. Zaturdag heeft het Vlaamsch nederlandsch taalcongres zijne werkzaamheden, waaraan door een tweehonderdtal leden werd deelgenomen, te Antwerpen aangevangen. Ten half 10 ure des morgens werden de congresleden op het stadhuis door heeren burgemeester en wethouders ontvangen, waarbij de heer burgemeester in het vlaamsch het woord voerde en de buitenlandsche leden met een enkel zeer gepast woord welkom heette. De heeren van Lennep en van Duyse betuigden in antwoord hierop hunnen dank voor het hun aldaar bereide goede onthaaleerstgenoemde spralc namens de hollandsche leden, en laatstgenoemde namens de belgische leden uit Brussel, Gent enz. Ten half 11 ure werd de eerste zitting van het congres in de koffijkamer van den koninklijken schouwburg geopend. Het voorloopig bureau bestond uit de heeren Mertens, Geclhaud 1 Moretus, Matthijssens en de Burbure, allen leden der commis sie voor de organisalie van het congres. De zitting werd geo pend met de voordragt van een gedicht door den heer Nolct de Brauwere uit Brussel, waarin deze op zijne beurt in fraaije ver zen de leden der vergadering welkom heette. Daarna werd lot de zamenstelling van het definitieve bureau overgegaan; op voorstel van den heer Mertens werden benoemdtot voorzitter de heer Conscience, tot onder-voorzitters de heeren van Lennep en Serrure, en tot secretarissen de heeren Jonckbloed en dc Ja ger voor Nederland en van Beers en van der Voort voor België; claar de heer Conscience weigerde het voorzitterschap te aan vaarden, benoemde de vergadering in ziju plaats den lieer Mat- thijssen, welke zich die benoeming liet welgevallen, terwijl hij een beroep deed op de toegevendheid der vergadering. Aan het congres was tal van stukken gerigt, welke door een der secretarissen zouden worden nagegaan om daarover rapport uit te brengen. De heer Nolet deelde mede dat Z. M. de koning der Belgen als bewijs van belangstelling aan het congres had toegezonden alle door de koninklijke commissie voorde geschie denis uitgegeven vlaamsche werken, en dat van Z. M. den ko ning van Pruissen was ontvangen het kostbare werk Heliand Koene, door een zeer vleijend schrijven begeleid. Na eenige woordenwisseling tusschen de heeren Heremans, Boone, Ecri- visse en Nolet de Brauwere werd op voorstel des voorzitters bepaald, dat het bureau eene commissie zal benoemen, welke den koning den dank der vergadering zal gaan brengen en wel ke tevens een brief van dankbetuiging aan den koning van Pruissen zal rigten. Na deze voorbereidende werkzaamheden voerde de heer van der Voort overeenkomstig het programma het woord en spralc over het doel van het congres en over de middelen om dat te bereiken. Na hem voerde het woord de heer vanRijswijck, over de taal en de letterkunde uit een staalkundig oogpunt: de heer Boone, over de noodzakelijkheid van het bestaan eeuer statis tiek van de streken waar men het nedevduilsch spreekt; de heer de Jager, van Rotterdam, over het nut van een taalboek en een woordenboek van het middel nederlandsch. Dc heer van Diiyse besloot de eerste zitting met de voordragt vau eenige fraaije verzen. ©iade stsaaissclasalal. Bij de trekking op den 1 augustus, is uitgeloot serie 177, in houdende 4 pet. Hofkamer obligatien, no. 25931 a 26923. M e e y b_b b? B.| z e es o Avignon 13 augustus. In meekrap heeft een levendige omgang plaats en de prijzen zijn vooruitgaande; men betaalde voor ra cine, rosé 46 a 47 fr., palud 48 a 49 fr. Gemalen meekrap blijft gevraagd tot 59 fr. voor SEEE rosé en 62 fr. voor SEEP palud.- Men houdt alge meen hooger. Rotterdam 18 augustus. In meekrap bestond goede kooplust; mootje onberoofde werd meest hooger gehouden, a 28. fn a°sasï ssEEtairgit e m Amsterdam 18 augustus. Tarwe 10gerst f 5 hooger. Raapolie op zes weken 50j-. Lijnolie op zes weken391- Koolzaad (augustus) 864 p. vl. Rotterdam 18 augustus. Tarwe en rogge werden heden 50 cents, gerst en erwlen 30 cents hooger betaald. EPrriiJsejia vasa efiïieeteiE. Amsterdam 18 augustus. Nederland. Werkelijke schuld n pet. 63 f# dito dito 3 75# dito dito 4 Handel maatschappij 44 Rusland. Oblig. bij Hope co 5 103 dito dito 1828/1829. 5 Oertific. dito 1840 4 S6 dito bij Stieglilz 4 i, Obl. bij Stieglilz (nieuwe) 96# Certilic. van inschrijving 6 Spanje. 24# •m Oostenrijk Oblig. mefcaliek 78# 24 40# dito nieuwe betaalbaar Amst. 5 80# Belgie. n Portugal. H 45#

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3