oncler weg nog even de studenten-sociëteit aandoende. Een ge tal van 70 oud-jagers en 10 gasten vereenigde zich hier aan den vrolijken feestdiseh, aan welken, onder het voorzitterschap van den heer mr. C. van der Vlies, van Hazerswoude, de innigste verbroedering uit het vroeger zoo merkwaardige tijdperk zich hernieuwde, met al den gloed der vorige vriendschap, met al de herinneringen aan den vorigen diensttijd. Vele feestdronken werden ingesteld, o. a.: vaderland en koning; deakademie; aan de nagedachtenis van den veldmaarschalk; de stad Leydenhet nederlandsche leger; aan den hoogleeraar van Hengel (een der gasten); aan de voormalige officieren der compagnie; aan het legenwoordig studentenkorpsaan de leydsche damesaan de nederlandsche zeemagt; aan de schutterijen enz. In den gemeenteraad van Haarlem is den 15 dezer door bur gemeester en wethouders berigt dat jhr. M. Salvador hun, bij deurwaarders-exploit, heeft doen aanzeggen, dat hij de benoe ming tot het Lidmaatschap van den raad aanneemt. Deze mede- deeling is voor kennisgeving aangenomen. Uit C uien borg schrijft men, dat indien de hevige orkaan, van j I. maandag slechts weinige minuten langer had aangehouden, die ongelukkige plaats met een volslagen ondergang zoude ge dreigd zijn geworden. Enkele huizen liggen in één gestort, en alle andere zijn zwaar beschadigd; de zwaarste steenen van het stadhuis en de kerk zijn tegen de verafgelegen huizen geslin gerd geworden; van de twee korenmolens hebben beide de roe den verloren, en is van een hunner de kap weggerukt; het weeshuis is genoegzaam in puinhoop verkeerd; de zwaarste boomen liggen ontworteld of midden door gebroken, al het an dere hout, benevens de schoonste boomgaarden, zijn geheel verwoest. De telegraaf-.palen zijn op onderscheidene plaatsen omvergerukt, in één woord deze stad draagt de noodlottige sporen eener vreeselijke verwoesting. SSeiaoemiiiig-isia eaa besluiten. Bij koninklijk besluit van 13 dezer is onder anderen herbe noemd in zijne tegenwoordige functie als griffier bij het kanton- geregt te Goes, de heer mr. P. J. A. van Dam aldaar. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer is aan den gewezen bediende bij de directie over clen arbeid in het huis van correctie te Hoorn, C. Wagemaker, verleend een pensioen, ten laste van den slaat, vanƒ210 's jaars. Bij Zr. Ms. besluit van den 10 dezer worden de officieren van gezondheid der 3de klasse jhr. J. L. C. Pompe van Meerder- voort cu W. O, A. Hajenius, met ingang van den 16 dezer, be vorderd tot officieren van gezondheid der 2de klasse bij de ko ninklijke nederlandsche zeemagt, met bepaling dat zij zullen rang nemen, de eerste tussehen de officieren van gezondheid der 2de klasse H. L. Koning en J. G. Arend, en de andere onder den officier van gezondheid der 2de klasse A. A. Grondhout. Bij Zr. Ms. besluiten van den 2 dezer zijn de heeren T. G. Suermondt, G. L. Dorrepaal en A. R. J. Cramer us erkend als consuls van Belgie, respectievelijk te Batavia, Samarang en Padang. Bij Zr. Ms. besluit van 4 dezer is aan den gepensioneer den kapitein-luitenant ter zee J. Modera, met ingang van den 1 dezer, de betrekking opgedragen van referendaris bij het de partement van marine. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. goedgevonden tot lijdelijk beambte bij 's rijks archief te benoemen den heer mr. P. A. S. van .Limburg Brouwer, te Amsterdam. Bij besluit van den 11 dezer is, met ingang van den 1 dezer, benoemd tot inspecteur-generaal over liet loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, de schout-bij-nacht J. E. A. Coerlzen, tot op dat tijdstip den titel gevoerd hebbende van hoofdinspecteur over de onderscheidene diensten hierboven vermeld. Bij besluit van den 7 dezer is aan den heer mr. H. W. de Quartel een eervol ontslag verleend uit de betrekkingen van procureur des konings en lid van den kolonialen raad op het eiland Curajao, behoudens zijne aanspraak op pensioen, en be noemd tot procureur des konings op Curapao, de heer mr. A M. de/Ptpjmlle, burgemeester der gemeente Brielle, met bepa. l.rng;dafcfh'i| word^aaogevrezen als oudste lid van den kolonialen raadmldaaf. SiejpBs- eia sclaoolmieuws. Uit'h'et ;cTï'd^taL' predikanlen bij de ev.luthersche gemeente, door heeren. curatoren van het ev. lnthersch seminarium te Amstètdjuim "opgemaakt, ter vervulling van de vacature van hoogeleeraar bij de inrigting van hooger onderwijs, is benoemd dc wel. eerw. heer A. D. Lonian, pred. Ie Deventer. Het .nederlandsche bijbelgenootschap hield den 14 .«?czcr-zijne'" 42ste algemecne vergadering, onder voorzitting ép'-n defi heer mr. S. baron van Heemstra, in het kerkse- 0. 51X i bouw der vereenigde doopsgezinde gemeente te Amsterdam. Uit de verslagen bij deze gelegenheid uitgebragt bleek, dat de staat des genootschaps over het geheel gunstig en de verrigtin- gen hoogst belangrijk mogen heeten. De berigten uit de onder scheidene afdeelingen getuigden van onverilaauwden ijver en voortdurenden bloei. Het getal der leden was niet toegenomen, nogtans mogt men zich in de oprigting van drie nieuwe afdee lingen verheugen, terwijl ook het getal der bijbel-depots met drie werd vermeerderd. De bijbelverspreiding had in het afge- loopen dienstjaar eene tot hiertoe ongekende hoogte bereikt; niet minder toch dan 35,233 exemplaren van het Brood des Levens'5 werden wederom uitgereikt. Met de overzetting der heilige schrift in de talen van den indischen archipel werd ijve rig voortgegaan, en daardoor de weg gebaand om met 't woord der waarheid het koningrijk Godsin Neerlands overzeesche be zittingen uit te breiden. Zoo werd de vergadering gestemd tot dankbaarheid jegens Hem die ook thans Zijnen zegen niet ont hield. Moge de zaak der bijbelverspreidingzoo als zij ver dient, meer algemeen worden ter harte genomenen. het woord, in eene der eerste algemeene vergaderingen des genootschaps gesproken, vinde weerklank bij alle christenen in het vaderland n Hij, die den Bijbel kent ende leer des he-ils daarin vervat geloovendeop zich wenscht toegepast te zien, vermag niet ie aarzelen om ook anderen het genot van het zelfde voorregt u aan te bieden; zijne keuze moet geen oogenblik twijfelachtig zijn!" Marine en leger. De luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. A. Klerek is aan Z. exc. den minister van marine, den heer mr. J. S. Lotsy, als zijn adjudant toegevoegd. Volgens particulier berigt uit Cherbourg van den 10 dezer was Z. M. fregat de Ru y t e r aldaar gearriveerdden 13 dezer dacht men naar Plymouth te vertrekken, vervolgens naar Edimburg om daarna herwaarts terug tekeeren. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt hebben bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht de navolgende bevorderin gen plaats gehad, alstot kweekeliugen der 1ste klasse de kwee- kelingen der 2de klasse W. K. M. van Leeuwen van Duyven- bode, W. A. B. A. Strengnaerts, M. van Andringa, C. deMooy, J. Dijkgraaf en J. G. A. Boele; tot kweekeliugen der 2de klasse de kweekeliugen der 3de klasse Jhr. Y. G. de Rotte, G. A. J. Baum, J. G. Brius, T. W. Beukema, C. Gutteling en J. P. van Braam Ilouckgeest; terwijl bij voornoemde kweekschool tot kvveelcelingen der 3de klasse zijrD benoemd en aangesteld D. H. van Kerssen, P. A. D. Couvée en P. D. J. Pabst. Zr. Ms. stoomkorvet PrinsesAmalia, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee W. H. A. Wesselink, is den 10 dezer van Vlissingen te Swinemunde gearriveerd. SSu-ffgeirJlijtte stand. Vlissingen, van 9 tot 16 augustus. Gehuwd C. de Plaa, jm.21j. metL.C.van Oosten, jd. 24 j. Bevallen; J. de Wit geb. den Hollander, z. J.M.Lowen- steijn geb. ICivils, d. P.Minderaa geb. Macjuilin, d. R. Willems geb. van Loo, d. 3J. Zwaanshals geb. Uyttenhooven, z. C. H. van Izenburg geb. van Werdt, z. A. M. Daane geb. Mulder, d. Overleden: E. E. J. Lemoine, man van M. C. Heijblom, 43 j. J. H. Baels, man van V, B.de Vos, 30 j. A. J. Beekman, vrouw van L. E. de Wit, 45 j. Goes, van 9 tot 16 augustus. Gehuwd: J. H. van Dalen, jm. 30j. met S. ÏÏ.Steendijk, jd. 27 jaren. Bevallen: J. E. Verboom geb. Lensen, z. M. Remijn, geb. Verijzer, zoon. OverledenJ. J. W. van der Swan, z. 11 d. C. Visser, vrouw vanL. Glerum, 49 j. K. Verberkmoes, z. 4 m. A. Donk, we duwnaar, 44 jaren. Zierikzee, van 9 tot 16 augustus. Gehuwd: R. van den Hoek, jm. 27 j. met E. Sies, d. 27 j. M. C. v. Zaaien, jm. 24 j. met A. M. Beekwilder, weduwe 30 j. BevallenE. M. Grooy geb. Lasson, d. J. van Westen geb. Neerhout, d. J. M. van Poelje geb. Rochefort, z. Overleden: H. L. van der Ploeg, z. 9 w. J. C. Leijdekkers, d. 4 j. C. van Donge, man van C. J. Overbeke, 36 j. S. Ocht- man, man van E. Constans, 70 j. P, Versteeg, z. 4 j. M. Douw van der Krap, d. 21 m. P. de Does, man van H. de Jonge, 66 j. M. de Graaf, wed. van Izak van der Os, 69 jaren. WeffBiöeSaie oniroeffemdle g-oealeffeaap Te Arnemuiden den 15 augustus. Een huis met annexe schuur, stalling en verderen timmer, ge merkt A no. 108, benevens daar achtergelegen tuin, staaude en gelegen in de Langstraat aldaar. Verkocht voor ƒ2800. THeteojpologïscïie waarneinicgen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1856. Wind. -2 -S a Laag ste a ,5 .9 s bCMxpCXcUf. o° P "Jf 9 ^5 bo enverschil Aaimcrlc'mjen. 2 "o 'is met de Q M ca hoog ste. 10 ZO.t.Z. 2 760.6 23.5 0.76 16.16 1.5 17.9 t 5.6 bijna hekier. ïi W.t.Z. 4 760.5 22.0 0.S2 15.92 1.0 20.2- 6.8 helder. 32 W. Z\v. 6 763.6 20.1 0.80 13.95 14.0 17-3 8.2 bijna helder. 13 ZOosfc. 2 763.7 23.4 0.72 15.25 0.0 19.0 5.0 bijna helder. 14 West. 7 760.2 20.6 0.80 14.26 15.0 19.2 «10.6 ligt bewolkt. 15 Zw.tW 7 763.0 20.0 0.72 12.39 0.0 16.2 i. 6.2 bijna helder. 16 West. 2 762.6 20.2 0.69 11-58 0.0 16.4 5.1 ligt bewolkt. Ten Si ure des avonds een bm opkomende in het WZW. met donder en weerlicht en regen, ten 9 ure 20 min. wind WNW. met de kracht van 10 met regen en hagelhnijen, ten 10 ure 45 min. goed weer, de gevallene regen was 14.0. j- 's A-vonds van. 11 tot 2 ure weerlicht met zware dondervlagen en re gen, de gevallene regen was 15.0. TBaeffniaojaaeteffstaiiid 4e Middelburg. 15 augustus 's avonds 11 ure 65 gr. 's morgens 7 u 63 N 's middags 12 a 70 a 's namidd. 3 u 72 ii 6 u 68 a 's avonds 11 u 66 a 's morgens 7 II 64 a 'smidd. 12 II 71 's namidd. 3 71 a 6 70 a 's avonds 11 1/ 64 a 's morgens 7 II 64 a 's middags 12 II 64 a 's namidd. 3 II 65 a 6 64 a 0uitenUmd$clfc ttjïmtgm. WooffdoAimaerSBs se» Eenigen tijd geleden is op de landengte van Panama een gezelschap noord-amerikaansclie reizigers met de inlanders in geschil geraakt en door hen grovelijk mishandeld. Daar de spoorweg van Panama voor het verkeer van de westelijke staten der Unie met Californie van groot gewigt is, heeft het washing- tonsche kabinet van de overheden in Nieuw-Grenada voldoe ning voor het gebeurde gevraagd, benevens waarborgen tegen dergelijke storingen van het verkeer in het vervolg. Volgens de berigten uit New-York van 29 julij jl. werd aldaar verzekerd, dat de president Pierce geen voldoend antwoord uit Nieuw- Grenada ontvangen had, en dat dien ten gevolge te Washing ton een plan in overweging was, hetwelk geheel naar den smaak van het publiek in de Vereenigde-Staten zou zijn: de Noord-Amerikanen zouden zich, namelijk, zelve regt en veilig heid verschaffen, door troepen naar de landengte van Panama te zenden en langs den spoorweg te legeren. Kolonel Walker is met eene groote meerderheid tot presi dent der republiek Nicaragua gekozen. JEngeland. Londen 16 augustus. The morning-advertiser zegt, dat thans stellig eene vormelijke beslechting der britsch-amerikaansche geschillen wordt voorbereid, en dat het conflict zeer spoedig ten eenemale zal zijn verdwenen. Er zal geen noord-amerikaausch leger naar San Erancisco, tegen de veiligheids-commissie aldaar, worden afgezonden. Jl. dingsdag avond ten halfzeven ure barstte, door eene tot hiertoe onbekende oorzaak, een vreeselijke brand uit in de middelste werkplaats der uitgebreide en wereldberoemde pia- nofabriek der Heeren Broadwood, in Westminster, en in min der dan een uur tijds stond dat drie verdiepingen hooge ge bouw in vollen vlam, terwijl cle brand zich aan drie aangren zende werkplaatsen mededeelde. Wel was men ten tien ure de vlammen meester, maar niet voor dat de geheele fabriek, met uitzondering van eene enkele werkplaats, in de asch lag. Het is nog niet mogelijk de schade te berekenen, hoewel men die tuschen 100,000 en 150,000 begroot, maar zooveel is zeker dat een duizendtal piano's, van verschillende soort, tot asch is verteerd, en voegt men bij dit op zich zelf reeds belangrijk ver lies dat der gebouwen, materialen, werktuigen enz., dan kan men gemakkelijk nagaan, dat. die schade ontzettend groot moet zijn. Het geestelijk gereglsliof le Bath heeft uitspraak gedaan in de zaak van den aartsdiaken Denison, aangeklaagd van in zijne predikatiën leerstellingen te hebben verdedigd in strijd met de 39 artikelen die, sedert Elizabeths tijd, geheel de angli- kaansche leer bevatten. De aartsdiaken heeft aangeboden het

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2