MIDDELBURGS»® COURANT. r loo. Dingsdag 1850. 19 Augustus. SHnnritl(mïr$cl)f tijöiitgm. ',r-; Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbc-kend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. MHtMeHmBrg- SS aug-Mstuas» Tiet nieuw benoemde raadslid de beer A. Galand heeft in de zitting van den gemeenteraad van heden na de gevorderde eedsaflegging zitting genomen. Voorts is door burgemeester en wethouders medegedeeld dat door hen voorloopig' is vastgesteld het kohier van den hoof- delijken omslag, hetwelk voor ieder ter griffie is ter inzage nedergelegd. "Wie zich met zijnen aanslag bezwaard mogt re kenen, zal zich binnen 14 dagen op ongezegeld papier deswege tot burgemeester en wethouders behooren te wenden. Wij herinneren den kiezers van leden van den gemeenteraad dat de inlevering van de stembriefjes voor de herstemming tus- schen de heeren A. H. G. Fokker en jhr. W. H. de Jonge, moet plaats hebben op morgen, van des voormiddags 9 tot des namid dags 5 ure ten raadhuize. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage de volgende handelsberigten gedrukte opgaaf van de voornaamste handelsartikelen welke uaar en van het vereenigde koningrijk van Groot-Brittan;je en Ierland, de britsche bezittingen in Australië, de Vereenigde staten van Amerika, cle Canadasche bezittingen, de britsche West-Indien en Brasilien zijn in- en uitgevoerd opgaaf wegens den handel en de scheepvaart van Groot-Brit tan je en Ierland over de maand en dezes maanden, geëindigd den 30 junij 1856 afschrift eener door den provincialen directeur van de doua nen te Koningsberg uitgevaardigde bekendmaking nopens het geen voortaan, bij aangifte en inklaring van goederen in de haven van Memel moet worden in het oog gehouden. Heden voormiddag omstreeks 10 ure werden dc ingezetenen verontrust door het berigt dat er brand ontstaan was bij een bakker in de korte Noordstraat alhier. De twee onmiddelijk toegesnelde brandspuiten hebben ech ter geen water behoeven te geven, alzoo de brand reeds was gebluscht en zich alleen tot den schoorsteen schijnt bepaald te hebben. p In ons nommcr van 24 mei 11. werd melding gemaakt van den sloeproeyer Verseput, die het geluk had een knaap uit het water te redden. Eergisteren ging de zelfde jongen wederom baden, doch zich te ver begevende, geraakte hij buiten de hoofden van de marine-haven en had gewis den dood in de Schelde gevonden, ware niet de zelfde roeijer Verseput op dat oogenblik met eene sloep voorbij gevaren, die hem nu ten tweede male het leven gered heeft. Den 13 dezer heeft zich te üosterland, de persoon J. B., door ophanging van het leven beroofd. Naar men zegt is huiselijke twist hiervan de oorzaak. Een geruim en tijd geleden zijn met het oog op en ter bevor dering van de algemeen gewenschte maatschappelijke hervor ming in de gouvernementen van Suriname en Curagao, doelma tige wijzigingen verordend in de reglementaire bepalingen op de aldaar aanwezige slaven, zonder gevaar om daardoor die hervorming te bemoeijelijken. In verband daarmede heeft Z. M., op voorslel van den mi nister van koloniën, den gouverneur van Suriname gemagtigd om in de districten, waar nog geene landdrosten aanwezig zijn, zoodanige aan te stellen ter vervanging van de uit de eigenaren, administrateuren en directeuren van plantages gekozen onbe zoldigde heemraden en burger-officieren, door welken maatre gel een krachtvol beheer in de divisien en een behoorlijk toezigt over de naleving der kolom-;.1 p verordeningen zal bevorderd worden. Bij gemis in Suriname van de tot uitvoering van dien maatregel noodige ambtenaren, zullen door zijn exc. uit Neder land zes personen uitgezonden worden, die, na zich met de taal, zeden en instellingen van de inwoners der bedoelde kolonie te hebben bekend gemaakt, bij gebleken bekwaamheid met het burgerlijk bestuur in de bedoelde divisien zullen belast worden. Z. K. TI. prins Frederik der Nederlanden, benevens hoogst- deszelfs gevolg, is jl. zaturdag uit de residentie naar Moseau vertrokken. Z. K. H. zal zich te Danlzig aan boord van de stoomschroefkorvet A m a 1 i a begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat op den 2 december en volgende dagen weder een vergelij kend examen voor leerling-telegrafist zal gehouden worden Om tot clit examen toegelaten te worden, moet men zich uiter lijk op den 15 november eerstkomende bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder be vracht vijf schepen, als voor Rotterdam twee en voor Amster dam drie. Vervolg der werkzaamheden van de algemeene vergadering der maatschappij Tot nut van 't algemeen, gehouden te Amster dam den 13 clezer. Het voorstel (XIII) namens het departement Dordrecht, betreffende de emancipj,ti:v<-ir sla.ven in de west-inclische ko loniën, heeft levendige discussie uitgelokt. Het voorstel luidt: a. dat het hoofdbestuur worde uitgenoodigd namens de maat schappij, bij de hooge regering aan te dringen op eene spoedige en volkomene afschaffing der slavernij in de west-indische ko loniën; b. dat de algemeene vergadering besluite aan eene be paald daartoe te benoemen commissie op te dragen, het beramen van middelen tot bevordering van het onderwijs onder de sla ven, zoo wel vóór hunne vrijlating als nadat zij die zullen ver kregen hebben, hetwelk strekken kan om hen verstandelijk en zedelijk te ontwikkelen, en alzoo bij moet dragen om dc gevaren die aan de afschaffing der slavernij in de gegeven omstandighe den, verbonden zijn, te voorkomen of tegen te gaan." De eerste alinea is met 327 tegen 134 stemmen, de laatste bij acclamatie, aangenomen. De departementen Dordrecht, 's Gravenhage, Utrecht en Leyclen, zijn op voorstel van den voorzitter benoemd tot aan wijzing van personen, die zicli als leden der commissie met de voornoemde taak zullen belasten. Door het departement Yortlen is een voorstel (XIV) gedaan, lot wijziging van de wetsbepalingen betreffende hei; opmaken der begrootiug. Het voorstel door het hoofdbestuur hierop in gediend, om de zaak ter nadere overweging in handen te stel len van eene commissie, om in de volgende algemeene vergade ring te dienen van gevoelen, is bij acclamatie aangenomen, Op voorstel van den voorzitter zijn de departementen Vorden, Haarlem, Groningen enMontfoort benoemd tot het zarnenstel- len der te benoemen commissie. Het voorstel (XV) van wege het departement Beerta, strek kende, dat aan het hoofdbestuur worde opgedragen, eene bloem lezing te laten zamenstellen uit onze oud-hollandsche volkszan gen, met de melodijen dier liederen cu daarvan eene zoo goed koop mogelijke uitgave onder liet algemeen te doen verspreiden, is bij acclamatie verworpen. Het voorstel (XVI) namens het departement Moordrecht c. a„ waarin de aandacht gevestigd wordt op het groot getal kinderen, die van liet school-ondenvijs geen gebruik maken, maar steeds verzuimen en waarin men het hoofdbestuur wenscht te magtigea al de departementen uit te noodigen, te dier zake bepaalde opgave te doen, en voorts eene commissie te benoemen om naar aanleiding van de rapporten der departementen, de vraag te beantwoorden, wat de maatschappij ten deze kan doen om het kwaad te stuitenis in dien zin geamendeerd, dat het hoofdbestuur over het aangelegen onderwerp nadere voorstel len zal cloen op de volgende algemeene vergadering. Dienovereenkomstig is besloten. Het voorslel (XVII) van het departement Delft, strekkende tot verandering der artikelen betreffende de zamenstelling van het hoofdbestuur, is bij accla matie verworpen. Nadat de voorzitter voor de goede leiding der werkzaamhe den dank was gezegd en aan dezen het verzoek was gerigt zijne openingsrede voor de handelingen af te staan, en daarin door dezen bewilligd was, is de vergadering gesloten. De drie korpsen utrechtsche en leiclsche jagers, en de fian- keur-kompagnie van Groningen, alle in 1830 te zaamgesteld uit akademie-burgers van genoemde hoogescholen, hebben elk van Z. M. den koning eene prachtige zilveren drinkbeker ten geschenke ontvangen, met inscriptie, en begeleid vaneen eigen handig schrijven van Z. M., hetwelk volgens mededeeling der Amsterdamsche courant aldus luidt: //Academici! oud-soldaten mijns vaders! //Nog 5 jaren en het vierde eener eeuw zal vervlogen zijn, sedert gij op de roepstem mijns grootvaders de wapenen had t aangegord tot verdediging van land en troon. Zoo de Almagtige, in wiens hand het menschel ijk leven be rust, met het uwe ook mijn hoofd zoo lang spare, dan hoop ik u allen nog eens indachtig te wezen." Zoo sprak ik tot u in 1851. Dit oogenblik is daar, en wij beleven het met een dankbaar gemoed onder den ruimscen zegen van Gocl. Wakkere jongelingen van 1830 en 31mannen, thans alle in de herfst uws levensOntvangt bij het zilveren feest, dat gij he den viert, uit mijne hand nevensgaanden zilveren beker, als blijk mijner belangstelling in uw samenzijn. Ik wenseh, dat van nu af aan, tot de laatste uwer reunion toe bij den feestdronk//op het heil van ons gemeenschappelijk va derland," deze beker broederlijk op voorvaderlijke wijze in uwe reijen moge rondgaau. Als eenmaal voor den laatsten uwer de laatste ure zal gesla gen hebben, dan is mijn verlangen,dat deze beker geplaatst wor de bij de banier, waaronder gij gestreden hebt in 1S30 en 31. 't Loo, 12 augustus 1S56. (was get.) WILLEM." De Lcydsche courant berigt onder dagtcekening van 14 au gustus jl.: Gisteren heeft de vroeger door ons aangekondigde feestelijke bijeenkomst van het jager-korps der.studenf.cn dezer hooge- school van de onvergetelijke jaren 1830 en 1831 plaats gehad. Nadat den vorigen avond cle meesten hunner zich reeds op Zomcrzorg lieten vinden, alwaar de muziek der schutterij hen door de uitvoering van eenige schoone muziekstukken verwel komde, vergaderde het korps tegen half twee ure in het groote auditorium van het akademiegebouw, alwaar cle heer J. W. Slui ter, van Rotterdam, als feestredenaar optrad. Hij doorliep eerst, kortelijk de geschiedenis van den belgischcn opstand, en bragt daarna in eenige hoofdpunten in herinnering het aandeel cloor de vrijwillige jagers aan de gebeurtenissen van den daarop vol genden tijd genomen, met opwekking ten slotte tot voortdu rende dankbaarheid voor den zegen toen en ook nu nog van de liefderijke vaderzorg des Almagtigen ondervonden. Aangenaam werd het korps aldaar verrast door een geschenk van Z. M. clen koning, den voormaligen jagers aangeboden, en bestaande in een en sierlijk bewerkten zilveren bokaal, gesloten in een citróenhouten kistje, waarop een afbeeldsel van het me talen kruis was ingelegd. Ten half vijf ure vergaderde het korps op nieuw in het acade miegebouw, en begaf zich in plegtigen op tog t, onder begelei ding der muziek van cle alhier in garnizoen liggende jagers en grenadiers, langs het Rapenburg en de Breedeslraat, waar, even als op andere plaatsen, cle ingezetenen door het uitsteken v$yy j vlaggen van hunne deelneming deden blijken, naar Zomerzófg,

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1