tijdingen. ijrtttörlsbfrigtcit. gemeenteraden uit eigen boezem, of wel uit de ingezetenen zoodanige commissien benoemen, als de raad kunnen voorlich ten omtrent al wat onder gezondheids-policie gerekend kan worden te behooren. Dit is van de plaatselijke geneeskundige commissie niet te vergen. Na eenige discussie wordt het voorstel van den voorzitter in omvraag gebragt en aangenomen met 10 stemmen tegen 1 (die van den heer mr. Verbrugge.) Van de kamer van koophandel en fabrieken ingekomen zijnde de vernieuwde voordragt van een dubbeltal, voor lid der com missie tot het examineren van varenslieden ter koopvaardij, beslaande uit de heeren Joh. Luleyn en J. J. den Bouwmeester, wordt tot de benoeming overgegaan en de heerJ. Luteyn verkozen met 10 stemmen, terwijl een biljet in blanco was. De staat van in onwaarde te verantwoorden aanslagen in de belasting, bekend onder den naam van lantaarngeld, welke thans meer dan 14 dagen Ier inzage lag, wordt bij concept- resolutie gearresteerd. Aan de orde is de deliberatie bij resumtie op het rapport der commissie in zake het tot deze vergadering gerigte verzoek door J. Eggel en J. Wasch alhier, tot het bekomen van een perceel gemeentegrond in erfpacht, en waarvan de conclusie strekte om hen respectievelijk af te staan het terreiu, direct achter hunne erven gelegen. Er ontstaan langdurige di.scussien over de vraag of het a! of niet billijk, en van de competentie van dezen raad is, om bij zoodanigen afstand van dit perceel te bepalen: dat de nieuwe eigenaar van een gedeelte, zal verpligt zijn aan den voormali- gen bezitter van het geheel uitte bét alen zekere tegemoet ko ming in de door laatstgenoemden gemaakte kosten voor de beschoeijing enz. De heer mr. Bijleveld stelt een amendement voor op de con clusie der commissie, in laatstgenoemden geest; de schadever goeding te regelen naar de uitspraak van twee taxateurs. Dit amendement wordt verworpen met (3 tegen 5 stemmen (tegen stemden de heeren mr. Sifflé, mr. van Diggelen, Snijder, van Deinse, vanUije enmr.Vis) en alsnu wordt op voorstel van den heer mr. Snouck Hurgronje de beslissing op het onderwerp aangehouden tot eene volgende zitting. De voorzitter deelt mede dat dc vooruitziglen niet zijn ver wezenlijkt, welke men zich had voorgespiegeld om ten behoeve der gemeente gelden te kunnen negotiëren tot eene rente van 4& pet. De leening van f 18,000 was verdeeld in aandeelen van f 500, en voor slechts 10 zoodanige aandeelen is ingeschreven, als door de heeren Abm. van den Broecke Jz. voord-, jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke voor '1-, en P. Dnmon Tak, namens A. J. van Teylingen voor 2. Hij betreurt het intusschen dat de eenige weg welke aan het gemeentebestuur open stond, om aan deze negotiatie publiciteit t.e geven, gelegen was in de aankondiging door middel van eene courant, welke binnen deze gemeente niet gelezen wordt, daar luidens het in der tijd genomen raadsbesluit, burgemeester en wethouders gebonden waren om uitsluitend gebruik te maken van de Provinciale zeeuwsche en middelburgsche stads? courant." De heer mr. Sifllé gelooft niet dat er hier gedacht moet wor den aan gebrek aan publiciteit, daar men hem algemeen heeft gevraagd naar den stand der inschrijvingen, doch aan andere oorzaken die ongunstig op de gezindheid tol deelneming werken. De heer van Deinse vraagt, in gevolge het door den voorzitter opgemerkte, of er dan juist nu geene termen aanwezig zijn om gebruik te maken van het regt dat de gemeente zich bij het aangaan eener overeenkomst met de Provinciale zeeuwsche courant heeft voorbehouden, namelijk het doen vervallen van die vevbindtenis, na behoorlijke opzegging drie maanden be vorens. De voorzitter antwoordt dat zulks in ieder geval geene dade lijke voorziening aanbrengt, terwijl de heeren mrs. Verbrugge en Bijleveld bctoogen dat dit onderwerp thans niet aan de orde is. De heer mr. Vis stelt voor, burgemeester en wet,houders te magtigen aan het plan der gcldleening alsnog alle mogelijke publiciteit te geven, en de heer van de Graft wil in het algemeen de raadsleden uitnoocligen, ieder in den zijne nog zoo veel mo gelijk te trachten de deelneming te bevorderen, Na cénige discussie wordt echter besloten deze mededeeling des voorzitters eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen, terwijl burgemeester en wethouders zich alnu, na deze ver- geefsche poging om de leening te sluiten tot 44 pet., gemagtigd kunnen rekenen gelden te negotiëren tot eeu maximum van 5 pet., rente, zoo als dan ook reeds is besloten. De openbare zitting wordt hierop gesloten. flÜMg-elaaad. Londen 13 augustus. De demonstratie van het britsche eskader in de Zwarte zee draagt de goedkeuring van The times weg, en dit blad, hetwelk zoo veel invloed op de publieke opinie in Engeland heeft, spreekt thans weder op een zeer achlerdoch- tigen toon van Kuslands staatkunde. Tevens oppert het, in een schrijven uit Parijs, het vermoeden dat llusland, rekenende op Frahkrijlcs behoefte aan vrede, met Engeland twistzoekt, met de heimelijke bedoeling om liet bondgenootschap tusschen de weslersche mogendheden te verzwakken. Tegen dezen wenk komt The globe, een orgaan van liet ministerie, terstond met nadruk op. //Er zijn er (zegt dat blad in zijn nommer van jl. maandag) die het gebeurde willen doen voorkomen als een bewijs dat het engclsoh-fransehe bondge nootschap reeds minder vast geworden is; en allen, die dat bondgenootschap met leede oogen zien, juichen bij het vooruit- zigt op de nieuwe verwikkelingen in het Oosten. Maar het berigt, dat de Russen eindelijk Keirs zullen ontruimen, knakt die hoopen aangaande het andere punt, het bezit van het Slangen-eiland, gelooven wij met vertrouwen te mogen zeggen, dat alle gevaar van verdere misverstand door de vaste en een- dragtige houding van.het engelsche en het fransche gouverne ment afgesneden is." Rusland. Men weet dat het gouvernement sedert het herstel des vre- des verscheiden aanvragen van buitenlandsche kapitalisten ontvangen heeft om concessie tot het aanleggen van spoorwe gen in Rusland. Thans meldt men dat een fransche maatschap pij, met het huis Rothschild aan haar hoofd, concessie bekomen heeft om in het binnenste van Rusland eene spoorweg-commu nicatie tusschen onderscheiden waterwegen daar te stellen over eenen afstand van vierduizend werst, hebbende het gou vernement zich voorbehouden de rigting dezer linie nader be paaldelijk aan te wijzen. De concessie is voor den tijd van negen en negentig jaren verleend, en het gouvernement waar borgt aan de ondernemers eene zuivere opbrengst van minstens vijf per cent van hel te besteden kapitaal. gpaMje. Madrid 10 augustus. Een ministerieel blad alhier, de Epoca, zegt in zijn nommer van den 7 dezer: //Het publiek verlangt met ongeduld naar dc bekendmaking der staatkunde, welke het gouvernement voornemens is te volgen. Er is maar één middel om dat ongeduld tot. bedaren te brengen, namelijk een beroep op het gezond verstand des lands en op het verlichte oordeel van het algemeen. Zon het thans lijd tot het behandelen van politieke vraagstukken van hoogst gewigligen en tevens moei- jelijken aard zijn, bij de gemoedsstemming waarin het meeren- deel der bevolking verkeert, en terwijl de revolutionaire vlag nog in eenige oorden der provincie Arragon opgestoken is Het zou onvoorziglig zijn, die vraagstukken thans in behandeling te brengen. Om de zelfde reden is het raadzaam, de regeling van het burgerlijk bestuur deriprovincien uit te stellen. //Op dit oogenblik is het volstrekt noodig dat het staatsge zag in de hand der militaire overheid vereenigcl blijve. Met eenigen tijd zal de worsteling ten einde zijnen dan zullen de burgerlijke overheden in de provinciën hare taak kunnen ver vullen, zonder dat zij door den staat van beleg gestoord worden. //Buitendien is het eene zeer moeijelijke zaak, negen en veer tig goede gouverneurs voor de onderscheiden provinciën alhier te vinden. De keuze van die ambtenaren behoort eerst na uaauwletlende overweging te geschieden. De nieuw gekozenen dienen in staat te zijn om het ontzag voor de overheid, hetwelk in de voorbij gegane dagen door de burgerlijke gouverneurs zoo zeer verzwakt is, althans eenigermate te herstellen. //Daarom verheugen wij ons over de bedaardheid en omzig- tigheid, waarmede de minister van binnenlandsche zaken in deze zaak te werk gaat. Wij gelooven dat de benoeming der gouverneurs in den ministerraad een onderwerp van zorgvul dige overweging zal uitmaken." B5 iaï4s c Jala mul. Weenen 10 augustus. Niemand maakt misschien beter za ken, bij de vredesvoorwaarden van Parijs, dan de oostenrjjk- schestoombootmaatschappij, voorde vaart op den Domui. Voor een aantal jaren was aan deze maatschappij het uitsluiteud regt van de Donauvaart geconcessioneerd; ten gevolge der nu onstane vrije vaart op den Donau, is die concessie vervallen, en heeft de maatschappij zich tot het gouvernement gewend om schadevergoeding; men zegt dat de regering, de aanvraag bil lijk oordeeleudc, gedurende den tijd, dal de concessie nog loo- pende is, S pet., aan de aandeelhouders zal garanderen; terwijl uit de laatste balansen gebleken is, dat er niet alleen geen divi dend voor aandeelhouders voorhanden was, maar zelf het reser vefonds moest aangesproken worden, om liet te kort te dekken. Frankfort 11 augustus. Volgens alhier uit Berlijn ontvangen berigten is aldaar veel sprake van een bezoek des keizers van Ooslenrijkaanhetpruissiseh'ëhbFj in den loop van den aanstaan den herfst. Onder den invloed van hel heerlijke, zachte zomerweder ontwikkelt de wijnstok zich op eeue hoogst voordeelige wijze. In de Rijnstreken rekent, men op een zeer goeden oogst, zoowel in hoeveelheid als in hoedanigheid. In den Rijngau zijn agenten van britsche huizen aangekomen, die de druiven van den stok af tegen hooge prijzen opkoopen. De tarweoogst is thans in zuid-en zuidwestelijk Duitsch- laud in vollen gang en zal nog in den loop dezer week alloopcn. Er is zelfs gebrek aan arbeiders,om den rijken oogst binnen tc halen. Ook de rogge-oogst, lieeft bevredigende uitkomsten op geleverd. Van ziekte in dc aardappelen is nog geen spoor aanwezig. ©VaBiS&jrajli. Parijs 11 augustus. Men wil stellig weten, dat afgezien is van de ontbinding vim het ministerie van onderwijs en cere- dienst en dal de nieuwe minister eerlang-zal worden benoemd. De tweede poging om 'eencn telegraafdraad van Sardi nië over den bod.-m der zee naar dc algerijnsche kust tc Pggen is aanvankelijk niet beter geslaagd dan de eerste; de kabel, die den draad bevat, is, volgens een berigt uit Cagliari van den 0 dezer, bij het uitbrengen dooreen ongeluk gebroken. Men heeft het echter nog niet opgegeven. Verscheiden aanzienlijke Franschen, die nog de belangen der vorstelijke familie Orleans voorstaan, hebben zich dezer da gen naar Hamburg begeven, alwaar de hertogin van Orleans met hare beide zonen thans vertoeft. Men meent dat aldaar on der hen'overlegd wordt, wat te doen bij de aanstaande meerder jarigheid van den graaf van Parijs. B8elg-ïe. Een van de weinige dagbladen alhier, die beginselen van republikeinsche strekking voorstaan, de brusselsche Nation, berigt dat het. met deze weck ophoudt, te verschijuen. Het was onlangs wegens beleediging van een der leden van het konink lijk geslacht geresrlelijk veroordeeld, en behoorde onder de dagbladen welke de meeste aanleiding gegeven hebben tot. de op het parijsche congres over de belgische drukpers aangeheven klagten. «verzifft dev weel*. Rotterdam 5 augustus. Iu den handel is het deze week buitengewoon stil. Zonder omgang dan voor behoefte houden de prijzeu van koffij zich staande. Gisteren zijn afgedaan circa 35Ü0 balen Padang koffij a 36 ets.; S00 dito h 34£ ets.750 dito a 38 cis. In de andere artikelen is niets te vermelden. a*a amiBBiiaii'Bi 4 e aa Oost burg 13 augustus. Van jarige granen komt thans weinig meer ter markt; alleen eenige tarwe en paardeboonen werden heden aangeboden, doch voor beide artikelen bleek geen kooplust te bestaan. Houders waren zeer tot verkoop genegen en daardoor gelukte het, den gebruikers tegen eene aanzienlijke verlaging van het benoodigde zich te voorzien. Men kocht de beste tarwe f 14,25voorts f 14. f 13,25 en f 12,75. Van rogge waren alleen eenige monsters nieuwe aan van blanke en drooge soortvoor f S,50 zijn eenige partijtjes geplaatst, doch nog alzoo te koop gebleven. Nieuwe wintergerst van redelijke kwaliteit f6,50, f 6,25 en f 6 verkocht. Koolzaad weinig meer voorhanden en bijna enkel iu afwijkende wankleurige soort; men besteedde vooreen enkel partij!je puik f 16,50, voorts f 16.25 a f 16 en voor de mindere kwaliteit, f 15,75 a f 15. Van nieuwe erwten een paar monsters geloond doch zonder koopers. Middelburg 14 augustus. Bij tamelijken aanvoer van tarwe was de vraag heden zoo klein en onbeduidend dat er nagenoeg niets in omgegaan is. Hoog benoodigden kochten de tarwe aan 75 ets. tot f 1 lager per mud. Men betaalde de puike zeeuwsche tarwe f 14,50, en kele f 14,75mindere f 14 per mud. Puike walcherschc tarwe kocht men aan f 15,25, f 15,50 en f 15,75 de mud; mindere soor ten f 15 a f 14.50 naar kwaliteit. Jarige rogge werd dringend geveild aan f 9,50 de mud en bijna zonder kooperspuike nieu we rogge bragt voor de zaai f 8,50 op, gewone soort f 8,25 de mud. Jarige gerst was heden niet. ter veil. De nieuwe winter gerst is verkocht van f 6,50 tot f7; zomer dito naar deugd van f 6 tot f6,50. Walchersche witte- en hruhieboouen zonder vraag noch handel. Dito paardeboonen hield men op i' 7,50 en f 7,75 vast. Nieuwe walchersche groene erwten waren, door de drukte met den veld-arbeid, zoo dat handen ter dorsching ont breken, bijna niet ter veilalgemeen waren die gevraagd. Kool zaad algemeen begeerd reeds begin beurs kocht mendepuiksle soort f 16 en later f 16,25, f 16.4-0 en f 16,50 de mud. Raap-olie f53. Patent-olie f55. Lijn olie 1'44 per vat. f* «saai «Ut? el de Daiaa'ttitprcjaesB. Middelburg 14 augustus, per ncd. mud. per ned. mud. Tarwe 14,50 aƒ16,Boekweit. ./-,a/-. Rogge. - 8,25 li- 9,50 Aardappel.. - 2,40 a - 2,SO Garst - 6,25 Si - 7,por ned. pond. Willeb. - liVersche boter /1,16 a 1,24 Gr. erwten8,50 Si - 9,50 Middelprijzen van bakbare tarwe ƒ15,25 en rogge ƒ9,— EDK,ïjxeaa vjnia eSSectenii. Amsterdam 14 augustus. Nederland. Werkelijke schuld 9} pet. 63 Jü- dito 3 75 j h dito dito 4 94 R Handel maatschappij 133 Rusland. Oblig. bij Hope co 5 10-4 dito dilo JS2S/1S29 5 102t Ccrlific. dilo 181-0 4 dito bij StiegÜtz S3* dito dito 185 1- 5 Oblig. bij Slieglilz (nieuwe) Ccrlific. vaii inschrijving 6 Spanje. Oblig. nieuwe stukken 1] 2-4$ Biiiucnlandseh 3 39-iV Oostenrijk. Oblig. metalliek 78-ÏV 2i u 40* dilo nieuwe betaalbaar Atnsl. 5 S5U België. Ccrlific. bij Rothschild 21 '521 Portugal. Obligation 3

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 3