MIDDELBURG SO 18 E COURANT r 99. Zaturdag 16 Augustus. 1890. l)cze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbr-keml- makiugen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven '22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Stanknnöigmgen f AS OEI RIJKSBESTUUR, PROTO'CIALE EA GEIIEEATEBËSTEREA. ISekendmaking'. De burgemeester en wethouders van Viissingen, maken bekend, dat op vrijdag den 22 augustus 85G, des na middags ten twee ure precies, op het raadhuis aldaar, de open bare aanbesteding, onder nadere goedkeuring van den gemeen teraad, zal plaats hebben van de Vernieuwing; van de liesclaoeïjing" langs llaet plein van de keet van den water staat, inde Kaashaai te Vlissimg-emts nnet de levering- van al de daartoe IfoemodMlig-» de materialen. De voorwaarden waarop de aanbesteding zal geschieden, zul len van af den 12 tot en met den 21 dezer maand, van des mor gens 10 tot des namiddags 8 ure, ter gemeente secretarie ter lezing liggen. Zullende de aanwijzing door den gemeente-bouw meester in loco plaats hebben op den dag voor de besteding, te beginnen des morgens ten tien ure, bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. Viissingen, den 5 augustus 1856. De burgemeester en wethouders voornoemd, 1. W. GALLENFELS. De secretaris, MAB1LOT. öinncnUitthscljf tijbirtgm. TSiddelUmrg- 15 augustus. De gemeenschap door middel van den electro-magnetischen telegraaf is alhier nog niet hersteld.. In verband met het daar omtrent reeds in ous vorig nommer medegedeelde, schrijft men thans uit Rozen daal dat de draad van den telegraaf, welke in verbinding met deze provincie staat, over eene lengte van meer dan 100 ellen van de palen is geslageneen dier palen wierp ook een voorbijganger om, die daardoor ligtelijk gekwetst werd. Voor zoo veel wij vernemen, hebben op dit eiland geene be langrijke ongelukken plaats gegrepen bij het onweder, dat maandag avoud overigens ook iu. geene geringe mate hier heeft gewoed. Aan de veldvruchten moet geene noemenswaardige schade zijn toegebragt, daar wij dan ook van den elders daaraan ge- paarden hagelslag zijn bevrijd gebleven. Ook uit Goes schrijft men ons Door het onweder van gepasseerden maandag, dat ook al hier vrij hevig woedde, zijn geene ongelukken te weeg ge brag t. De daarmede gepaarde hoos heeft eenige hoornen ontwor teld, le Oudelande een klein schuurtje tegen den grond gewor pen enz. Terwijl een berigt uit Wissekerke van 12 dezer het volgende inhoudt Gisteren avond omstreeks 10 ure, barstte boven deze ge meente een allerverschrikkelijkst onweder los; de onophoudelijk naar omlaag schietende bliksemstralen, de meer dan een kwar tier uuïs zonder tusschenpozen aanhoudend woedend rollende donder, en de in de bovenlucht ruischende windslroom, deden de inwoners een alles verwoestend einde te gemoet zien; echter is, Gode zij dankgeen spoor van verwoesting achtergebleven en geen enkel ongeluk te betreuren geweest. De bui afgedre ven zijnde, werd het oog door een zeldzaam nacht-natuurver schijnsel verrast; een regenboog stond namelijk zeer duidelijk in cle rigting van het noorden naar het noord-oosten aan de wolken zigtbaar. Van alle kanten komen voorts verschillende berigten ia omtrent het onweder, dat Ö'p dommige plaatsen van ontzet tende stormvlagen vergezeld ging; zoo meldt men van Utrecht dat de windstoot eene drukking van meer dan 100 kilogram men op den vierkanten nieter uitoefende, welke kracht met die van een orkaan overeenkomt. Behalve dat op vele plaat sen boomen ontworteld zijn en huizen van hunne daken beroofd werden, is groote schade aan de te veld staande gewassen toe gebragt en hebben verscheiden zich op de rivieren bevindende grootere en kleinere vaartuigen schade bekomen;zulks was on der anderen het geval met verscheiden bodems welke door cle sleepboot Dordrecht no. 2 naar boven werden gesleept en welke zoo deerlijk werden gehavend dat zij de reis niét hebben kun nen vervolgenzulks greep plaats niet verre van het slot Loe- vestein op de Waalevengenoemd slot heeft, ook schade gele den. Te Woudrichem werden eenige visschersvaartuigen ver nield. Aan den Elshout is een huis afgebrand. Te Sliedrecht is eene met grind beladene poon lek gestooten en gezonken de schipper met zijne vrouw en acht kinderen zijn gelukkig gered. Te Herwijnen zijn eenige huizen ingestort en eenige boomen door den bliksem van een gespleten. Te Diever is een boeren woning afgebrand, waarbij een tachtigtal schapen, een varken en eene aanzienlijke hoeveelheid hooi eene prooi der vlammen zijn geworden. Te Zevenbergen, waar de hoos die er in 1845 zoo hevige scha de aanrigtte nog in het geheugen ligt, sloeg de bliksem op en kele plaatsen in zonder echter schade aan terigten. Het stat ion van den nederlandschen-beigischen spoorweg aldaar, dat zeer vlak staat en luchtig gebouwd is, had ontzettend veel te lijden. Onder de gemeente Lage Zwaluwe sloeg.de bliksem in eene schuur, die met al de gereedschappen benevens de voorraad vlas en hooi den vlammen werd prijs gegeven; de woning daar bij bleef gelukkig behouden. De bliksem is geslagen in de boerenwoning, genaamd Half- ambacht, gelegen tusschen Haarlemmerliede en Houtrijk en Polanen, aan den Ydijk, en bewoond door den landbouwer Prins en diens gezinvan den inboedel is niets gered. In het kamp van Zeyst zijn bijna alle tenten door den hevigen storm omvergewaaid Op de rivier voor Gorinchem is een aak, met aardappelen ge laden, gezonken, waarbij twee menschen verdronken zijn. Te Leerdam zijn van den koorumolen beide de roeden afgesla gen en werd de as belangrijk beschadigd; ook een watermolen verloor eene roe op den weg van daar naar Schoonrewoerd ligt circa een derde gedeelte der boomen geheel ontworteld legen den grond-, aan den A&fdijk zijn de kappen der hooibergen af gerukt en van een huis eeu stuk uit den voorgevel geslagen. In Aspercn is circa geen huis onbeschadigd gebleven en de achter straat door het omver waaijen cler boomen voor rijtuigen on bruikbaar. In de omstreken van Woerden zijn eenige koeijen in de weide door den bliksem gedood. Te Rhenen is de postkar, die 's nachts omstreeks twee ure aldaar moest passeren, eerst ten acht. ure aangekomen, het be rigt medebrengende, dat de weg bij Driebergen op verschillende punten was versperd door duizende omgewaaide sparren, ter wijl iu die gemeente verscheidene huizen van dak en schoor- steenen waren beroofd. Op het eiland Texel zijn tusschen den Burg eu het Oude schild drie stuks vee gedood. Te Genderen zijn twee, te Wijk drie, te Veen onderscheidene huizen, waaronder een vonkel nieuw, omver gestormd, terwijl in laatstgenoemd dorp de wieken van den koorumolen verbrij zeld werden en de watermolen aldaar tot den grond toe af brandde. Ook le Urongelen, Eethen, Meeuwen en Dussen zijn onderscheidene huizen omver gewaaid; bijna alle wegen zijn door omver gestormde boomen versperd'; op niet minder dan vijf verschillende plaatsen en rigtingen kon men brand om- dekken. Onberekenbaar, dus schrijft men uit Oosterhout, is de ver oorzaakte schade aan molens, huizen, veldvruchten en boomen; twee huizen en vijf schuren zijn geheel ingestort eu honderd e boomen, onderscheidene meer dan een vadern dik, zijn geheel opengekliefd en verbrijzeld, en destukken der boomen verschei dene ellen ver van de plaats geworpen. Door het vallen van een boom op een huis js eene vrouw gedood, terwijl een kind met veel moeite is gered geworden. De heuvel, zijnde het mooisle plein dezer gemeenfe, is bijna geheel verwoest, aange zien vele der daarop staande boomen zijn vernield geworden. De heer mr. Groen van Prinsterer is jl. dingsdag te Leycien tot, lid van de tweede kamer der staten-generaal verkozen, eu wel met 1126 vandc 2031 uitgebragle stemmen, terwijl de heer mr. N. Olivier 814 stemmen op zich had vereenigd. De Nederlandsche staats-courant behelst het navolgende rapport aan den koning, geteekend door de ministers van bin- nenlandsche zaken en justitie Reeds sedert eenige jaren heeft het bij de departementen van binucnlandsche zaken en van justitie een onderwerp van ern stige overweging uitgemaakt om van eerstgenoemd departe ment naar het laatstgemelde te verplaatsen al wat betrekking heeft tot, de administratie der jagt en visscherij. Nadat in 1841, ten gevolge van het koninklijk besluit van 17 julij, no. 431, de tot dusverre bestaan hebbende opperhout- vesterij bij het departement van binnenlandsche zaken was in gedeeld, heeft deze talc van algemeen bestuur, voornamelijk ook sedert de wet van 6 maart 1852, no. 47, eeneaaninerkelijke uitbreiding verkregen. Een aanzienlijk corps opzieners der jagt en visscherij is ter handhaving dezer wet in dienst gesteld, en hoezeer nu, nadat ook aan deze beambten, ingevolge Uwer Majesteits besluit van 17 January 1S54, no. 113, commission van rijks-veldwachter uitgereikt zijn, de dienst der algemeeno of rijks policie reeds eenig nut van hunne medewerking heeft mogen ondervindeu, zoo is het toch niet te ontkennen, dat dit personeel met veel meer vrucht dienstbaar zoude zijn waunecr het, zoo voor de bewaking van het. jagtvekl iu het bijzonder a's Ier beveiliging van eigendom en van personen iu het algemeen, onder een en het zelfde hoofdbestuur geplaatst ware. Er zal bovendien langs dien weg vermoedelijk ook nog eenige bezuiniging van ïijksuitgaven te verkrijgen zijn, en zeer zeker eene niet, onbeduidende besparing van werkzaamheden, zoo men, om niets anders te noemen wat meer van de toekomst af hankelijk is, alleen acht geeft op het wegvallen der correspon dentie tusschen de beide departementen iu materie van gratie wegens jagtovertredingen. De ondergeteekenden hebben mitsdien de eer Uwe Majesteit, eerbiedig in overweging te geven om, in afwachling der wijzi gingen, welke, zoo in verband rnet deze voordragt als in andere opzigten, ten spoedigste zullen behooren te worden ontworpen ter herziening der wet van 6 maart 1852, reeds nu, met, het oog op de voorbereidende werkzaamheden der aan te bieden staats begroting voor 1857, bij het besluit waarvan een concept-hier- nevens is gevoegd, den bedoelden overgang van de adminislra- tie cler zaken betreffende de jagt en visscherij van het departe ment van binnenlandsche zaken naar dat van justitie, tegen 1 januarij eerstkomende, te willen bekrachtigen. Dit stuk wordt gevolgd door een koninklijk besluit van 8 dezer, waarbij dien overeenkomstig de behandeling van alle zaken betreffende de jagt en visscherij wordt opgedragen aan het departement van juslilie en voorts is bepaald clat mitsdien van bet departement van binnenlandsche zaken naar dat van justitie zullen overgaan, met behoud van hunne tegenwoordige jaarwedden, de navolgende hoofd- en verdere.ambtenaren van het departement van binnenlandsche zaken, le welen de heeren D. 11. Appel, referendaris, A. L. van der Harst, commies, II. J 1 Strang, Isle klerk, J. J. van cler Harst, 2de klerk, en de vaste knecht. J. P. Jansen.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1