SuitmUrairsdje tijïrmgm. de gunstige beoordeeling van Z. K. II. Oskar, prins van Zwe den en Noorwegen, die het gedurende zijn kortstondig verblijf alhier met een bezoek vereerde). Zij bezocht metgroote be langstelling ons meteorol. observatorium, de cellulaire gevan genis, enz., maar bovenal stelde zij op hoogen prijs de volledige kennis, die zij erlangde, van de ontwikkeling van het lcrank- zinuigenwezen in ons land. Wij betreuren het met velen, dat hare ijverige pogingen, om eene gunstige verandering in den stand van zaken te Rotterdam te weeg te brengen, hoogst waarschijnlijk schipbreuk zullen lijden, waarvan wij voorwaar al het grievende gevoelen, omdat wij weten, dat door hare bemoeijingen en op haar voorstel in verschillende staten van Noord-Amerika achttien nieuwe krankzinnigen-gestichten zijn verrezen, die de verbazende som van lien millioen dollars (25,000,000 gulden) hebben gekost. De instructie van het proces betrekkelijk de vervaardiging en uitgifte van valsche coupons is iu de laatste dagen wederom hervat en met kracht voortgezet, ten gevolge van het weder op sporen en in handen krijgen van den hoofddader, die uit de gevangenis te Woerden was ontvlugt. Curatoren der hoogeschool teLeyclen, hebben eenigen tijd geleden voor de akademische bibliotheek een prachtig boekge schenk ontvangen zijnde getiteld: Illustrations of Himalayan plants, chiefly selected from drawings made for the late J. F. Cathcart Esq. of the Bengal civil service. The descriptions and analyses by J. D. Hooker, the plates executed by W. II. Fitch. Londen 1855. De heer Elias Cathcart teEdinburg, die in 1815 tot 1818 hier zijne regtsgeleerde studiën heeft volbragt, de broeder van wijlen den heer J. F. Gat-hart, is de edele gever van dit geschenk, hetwelk herwaarts is overgebragt door onzen voormaligen stadgenoot, den verdienstelijken dr. Mess, die met een. wetenschappelijk doel den laat-sten winter in Schotland heeft doorgebragt. SSesaoemiiïïag-eaa ena iDeslaaatieini,, Bij besluit van 9 dezer, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en aceijnsen teBrakel c. a., de heer II. C. van der Feeu. surnumerair te Middelburg. Bij besluit van 9 dezer heeft Z.M. goedgevonden aan den heer F. F. J. Everard, eersten geneesheer van 's konings huis, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van St. Stanislaus, 1ste klasse, en van ridder der orde van St. Wladimir, 3de klasse, hem door Z. M. den keizer vauR-usland respectievelijk in de jaren 1856 en 1S53 geschonken. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. M. goedgekeurd de beroeping van een predikant, uitgebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van Hulst, onder de classis vanlJzen- dijke, op G. de Wildeman van Lakerveld Keilerman, predikant te 's Hcerenhoek. Z, M. heeft bij besluit van den 2 dezer goedgevonden 1. te benoemen bij het 3de regement dragonders, tot lsten lui tenant den 2den luitenant J. F1. H. van Heumen, van het corps, en 2. op de daartoe door hem gedane aanvrage, een eervol ont slag uit de militaire dienst te verleenen aan den lsten luitenant j hr. C. E. Du Moneeau, van het lsté regement dragonders. Mecffolog-Se» Den 7 dezer is overleden de heer Mr. M. Siehterman van den Brake, lid van de eerste kamer der staten-generaal. Door dit overlydon is thans eene derde plaats in de Eerste Kamer opengevallen, tot welker vervulling de provinciale staten van Groningen, mede binnen 30 dagen, buitengewoon-zullen moe ten worden bijeengeroepen. ei scla©olaa5euttws0 Uit eene mededeeling in de Kerkelijke courant blijkt, dat de synode der hervormde kerk in hare zittingen het in behandeling zijnde reglement op de vakaturen heeft voltooid. Thans is aan de orde het reglement op de diakonien. Omtrent de beginselen, •welke in dit reglement moeten heerschen, heeft de synode met groote- eenphn^ïoid haar gevoelen uitgesproken. De voor naamste de'zerf-jbegm^e 1 en zijn: dat de armen-verzorging het wérk' is dér vrije, £l|fftlelijke liefdadigheiddat de gemeenten vrij en zélfstdiidig ziji in de uitoefening daarvandat de zorg der diakonien 'zich bepaalt tot de armen der gemeente; dat het subsidiestelsel, irétsftj in eens, hetzij zoodra mogelijk, worde afgeschaft;'dat.Jrèt opmaken eener jaarlijksche begrooting niet verpjigtend, maar facultatief zal zijn, enz. Dok heeft de synode dcr^aak^der lage traktementen van vele predikanten ter harte ^gó%|^én^prL in een aap de regering gerigt adres aangedrongen, subsidie uit 's rijks kas, tot hel; kerkelijk fonds \en behoevo'%Ter predikants-traktementen, maar ook, dat door 'lla'rêA inVlöedMè collegien van toezigt op de kerkelijke adminis- 1 ra tie li mogen worden opgewekt, om bij de kerkvoogdijen, .Avaar dezó ow!er ruime fondsen te beschikken hebben, denoodige sra'dpetrle'Tioen tot verhooging der traktementen uit die fond sen, Op deze wijze hoopt de synode mede te werken, om het lot van vele evangelie bedienaren in de vaderlandsche hervorm de kerk te verbeteren. MaffSne en ïeg-er» De minister van marine heeft goedgevonden, door opneming in het recueil van zee-orders, de navolgende circulaire te rigten aan de bevelvoerende en alle verdere officieren bij 's rijks zee- rnagt Bij mijne optreding als minister van marine, is het de wensch van mijn hart en mijn pligt tevens, aan de militaire of ficieren bij 's rijks zeemagt eenige mededeeling te doen van hetgeen zij van mij mogen verwachten en van hetgeen ik weder- keerig van hen verwacht. //Van mijne eerste jeugd af is de nederlandselie marine en hare roemvolle geschiedenis mij dierbaar geweest. Ik zal daar om onvermoeid er naar streven, om alles te doen wat van mij afhangt, om onze marine ten meesten nutte des vaderlands, aan hare roeping te doen beantwoorden. Diep gevoelde afhanke lijkheid van Hoogeren bijstand, zal mijne pogingen schragen en sterken. Met moed aanvaard ik mijne gewigtige taak. De wijze zorg des konings heeft den kapitein ter zee B. G. Escher tot directeur-generaal benoemd, om mij in alles met raad en daad bij te staan. Ik vertrouw dat elk zee-officier, van welken rang ook, zal beseffen, dat op hem de dure verpligting rust, om zijnerzijds op- regt en krachtig mede te werken tot den goeden uitslag mijner pogingen. Ik roep allen ernstig op, om, indien hier of daar een minder goede geest zich mogt vertoonen, indien bij sommigen de dienst ijver of de lust mogt verflaauwd zijn, tot verbetering op te wek ken en aan te sporen. u Met het volle besef van hetgewigtder zaak, noodig ik allen uit, om de vooral in den laatsten tijd in het oog loopende blij ken van insubordinatie te onderdrukken, door de tot goed en genoegelijlc dienen zoo onmisbare krijgstucht, met stipte on partijdigheid en vasten klem te handhaven. Het goed voorbeeld van hen, die op meer verheven militair standpunt geroepen zijn door woord en daad invloed op hunne minderen uit te oefenen, zal daartoe veel kunnen bijdragen. Het is mijn ernstig voornemen de belangen van het korps zee-officieren, onder-offfcieren en mindere schepelingen, met strikte regtvaardigheid zonder aanzien des persooris, te behar tigen. Ik zal al het mogelijke doen om verdiensten door beloo ning, verkeerdheden of pligtverznim, door berisping of straf, te doen achtervolgen. Ook zal ik trachten steeds duidelijk te doen uitkomen, hoe zeer de goed en ijverig dienende officier, door mij hoog geschat en onderscheiden wordt boven hem, die onver schillig en flaauwhartig, voorwendsels zoekt, om de dienst te ontduiken. n De directeur-generaal zal geheel in dien zelfden geest met mij werkzaam zijn. Onze marine heeft ten allen tijde, officieren gehad en ook lieden 1 en dage heeft zij er, op wie wij trotsch mogen zijn en wier bekwaamheid ook elders hoog wordt geschat. Moge dat getal blijvend toenemenElk zee-officier slreve daar naar 'S,Ea.eE'3aiciiisjL(E4ea'gilaBitl tie SlStMellfosiis'ii-o 11 augustus 's avonds 11 ure 64 gr. 12 's morgens 7 67 's middags 12 71 's narnidd. 3 74 6 70 's avonds 11 64 13 u Js morgens 7 68 ïl 'smidd. 12 78 's narnidd. 3 80 5s avonds 6 78 Sxeimeerateiraiaiill. vam VMssSnag'esin Zitting van 11 augustus. Voorzitter de heer dr. Callenfels. Afwezig de heeren Dutilh en 'Uyttenhooven. De voorzitter deelt na goedkeuring der not ulen van de vorige zitting mede, dat de heer Uyttenhooven, luidens schriftelijke kennisgeving, door ambtsbezigheden is verhinderd de zitting bij te wonen. Namens burgemeester en wethouders worden hierop, con form het in de vorige zitting genomen besluit, eenige nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent het gedrag van den be klaagden ambtenaar bij de plaatselijke belasting, zijnde zoo wel die beklaagde als de heer controleur nader gehoord. Burge meester en wethouders hebben de overtuiging bekomen dat die ambtenaar zich aan pligtverzuim heeft schuldig gemaakt, en moeten hoe noode ook, vooral met liet oog op zijne herhaalde reeds voorafgegane suspensicn, zijn ontslag voordragen, daar het dagelijksch bestuur die verantwoordelijkheid niet meer op zich mag laden en deze dan ook geheel van zich afwerpt op de leden, aan wier beslissing de zaak thans onderworpen wordt. Na uitvoerige discussie wordt, uit aanmerking der droevige omstandigheden van het huisgezin diens ambtenaars en zijne plegtige verzekering van beterschap, met 7 tegen 4 stemmen het voorstel om hem te ontslaan, verworpen en hij alzoo voor de laatste maal weder in dienst gesteld, met magtiging op den heer controleur om hem voorloopig op de meest gestrenge wijze onder toezigt te houden en zoo weinig mogelijk vrijheid te ver leenen. (Voorstemden de heeren Schultz, Winkelman, Wels en de voorzitter.) Van den gemeente-bouwmeester is nader rapport ingekomen omtrent de vleugel-beschoeijing van de zeehonden werf, lot de aanneming van welk werk de aannemer van de spuisluis bereid is. Daaruit blijkt dat hij voor de palen, gordingen, ankers en aukerpalen, reeds gebruikt doch gekeurd hout zou willen bezi gen, voor zoo verre hij dit bij het werk voorhanden heeft, en het overige van nieuw hout. Wordt besloten hem alzoo dat werk op de vroeger gemelde voorwaarden te gunnen, terwijl de heeren Borghstijn en Wels worden uitgenoodigd zich, benevens het dagelijksch bestuur, te willen belasten met het toezigt over die werkzaamheden. Het reeds bij de leden gecirculeerd hebbende bestek voor de aanbesteding der uitdieping van de engelsche kade, met de be grooting van kosten, in behandeling komende, vraagt de heer J.A.Schmidt eenige inlichtingen aan den voorzitter. Inzon derheid heeft het hem verwonderd dat thans de uitdieping door middel van uitgraven wordt bepaaldimmers heeft hij zulks vroeger voorgesteld toen de gelegenheid daartoe uitnemend geschikt was, maar werd zulks afgekeurd en de voorkeur aan baggeren gegeven. Ten anderen zou hij gaarne weten of de aan- gegevene hoeveelheid van 14,000 kubieke ellen, naar de over tuiging van het bestuur, juist de kwantiteit is tot de opruiming waarvan de gemeente verpligt is, en eindelijk of in het belang der gemeente niet vooraf zeker kan worden uitgemaakt of de overstort,ing der gronden over den vestingmuur zal worden toe gestaan, hetgeen zeer tot vermindering van den aannemings- prijs zal kunnen strekken, daar dit oneindig minder kostbaar voor den aannemer zou zijn dan het vervoer van den uitgegra ven grond te water. De voorzitter beantwoordt dien spreker door te verklaren, dat het eerste punt veroorzaakt is door de veranderde ziens wijze van den gemeente-bouwmeester, terwijl de aangegevene hoeveelheid alleen in de begrooting voor de raadsleden is ge noemd, doch niet in het bestek wordt opgenomen, en de aanbe steding naar de teekeningen enz. in massa zal geschieden. Nadat hier over nog door eenige leden het woord is gevoerd, wordt besloten deze zaak, die wel is waar spoed vereischt, doch van te groot geldelijk belang is om bij overhaasting te behande len, tot onderzoek te stellen in handen eener commissie, tot leden waarvan de voorzitter benoemt de heeren J. A. Schmidt, Schultz en Verdoom, doch aangezien laatstgenoemde heer zich liever verschoond zag, wordt in zijne plaats benoemd de heer van Uije Pieterse. Inmiddels zullen burgemeester en wethouders, om te gemoet te komen aan de derde der door den heer J. A. Schmidt gedane bemerkingen, zich officieel tot het departement van oorlog wenden om zekerheid te erlangen dat de uitgegravene grond kan worden uitgestort over den vestingmuur, en zulks, toege staan wordende, in liet bestek te vermelden. De heer Winkelman verwijdert zich. Voor kennisgeving wordt aangenomen drie ingekomene mis siven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende 1. be- rigt van ontvangst en goedkeuring der gewijzigd gearresteerde verordeningen a. van algemeene plaatselijke policie; b. op het marktwezen; c. ter beteugeling van de kinderziekte; en goed keuring van 2. het raadsbesluit tot af-en overschrijving van eenige posten op de gemeente-begrooting, en 3. do geslotene overeenkomst betrekkelijk de spuisluis. Conform het voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten op de gemeente-begrooting voor dit dienstjaar, af te schrijven uit de post voor onvoorziene uitgaven op kosten van onderhoud en herstelling van het kantonnale huis van bewaring in deze gemeente, de som van 111,41, waartoe reeds voorloo- pige magtiging in der tijd is verleend, zijnde voor het aandeel dat deze gemeente moet voldoen 1. ad/58,63 in de helft van een nieuw opgetrokken scheidsmuur, en 2. ad/52,78 in kosten van onderhoud en herstelling over dit dienstjaar. Door den heer Schultz alsnog gevraagd zijnde op welke wijze de kosten kunnen worden gedekt welke de aanbesteding van het uitdiepen der engelsche kade zal veroorzaken, ant woordt de voorzitter dat zulks zal kunnen bij prelevement uit het batig saldo der gemeente rekening over 1S55. Niets meer te' behandelen zijnde, wordt de zitting daarop gesloten. ISjag-eSaumulo Londen 9 augustus. The board of trade heeft zijn halfjaar- lijksch verslag openbaar gemaakt, betreffende de ongelukken

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 2