MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag 1856. 9 Augustus. ötnnfttlanösclif tijömgrn. r 96. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbeken< makiogen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Sanhoithigittgm 0$ eIs e m «1 in als m s De burgemeester ea we! houders van Vlissingen, maken bekend, dat op vrijdag den 22 augustus 1856, des na middags ten twee ure precies, op het raadhuis aldaar, de open bare aanbesteding, onder nadere goedkeuring van den gemeen teraad, zal plaats hebben van de Vernieuwing; van de "BttescBmoeijang" langs liet plein van de Iseet van den water staat, in de X&aaskaai te Vlissingen, met de levea-ing- van al de daartoe iBeneodigr- de materialen. De voorwaarden waarop de aanbesteding zal geschieden, zul len van af den 2 tot en met den 21 dezer maand, van des mor gens 10 tot des namiddags 3 ure, ter gemeente-secretarie ter lezing liggen. Zullende de aanwijzing door den gemeente-bouw meester in loco plaats hebben op den dag voor de besteding, te beginnen des morgens ten tien ure, bij wien intusschen nadere inlichtingen te bekomen zijn. Viissiugen, den 5 augustus 1S56. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris, MABILOT. MidUHeUmi'g' augustus» Dezer dagen werd alhier door den correspondent van de te Amsterdam gevestigde Maatschappij tot redding van drenke lingen aan den heer M. J. Krijger, genees- en heelkundige te Sas van Geut, uitgereikt de gouden medaille der maatschappij, waarmede zij de ijverige en lang volgehoudcne pogingen heeft willen bekroon en, waardoor het dien heer in den nacht van 30 december 1855 gelukt was eene schijndoode drenkeling van ruim 74 jaren tot het volle genot van loven en gezondheid te doen terugkeeren, niettegenstaande de schijndood een uur had aangehouden, voor er zich teekenen opdeden van ademhaling. Den 4 dezer werd in het Groot keizershof te's Gravenhage de vroeger aangekondigde vergadering gehouden, tengevolge der oproeping, uitgegaan van het hoofdbestuur der verceniging: //Tot bevordering van fabriek-en handwerknijverheid in Ne derland," met betrekking tot het, door de//Association beige pour la reforme douanière," op 22, 23 en 24 september te Brus sel beschreven europeesch congres, om te beraadslagen over de middelen, door welke de vrijheid van handel tusschen alle be schaafde volken kan worden verkregen. Gezegde vereeniging van fabriek- en handwerknijverheiddoordrongen van het. naauwe verband dat er bestaat tusschen handel en nijverheid, en overtuigd dat de nijverheid alleen krachtig bloeijen kan onder het stelsel van vrijen handel, en daarbij tevens begrijpende, dat hoe meer de nijverheid wordt ontslagen van de banden, welke haar beletten zich vrij te ontwikkelen, hoe meer ook de alge- meeue welvaart van elk land kan worden bevorderd, had daar om besloten de oproeping tot eene algemeene vergadering te doen, zoo wel aan maatschappijen en vëreenigingen, die meer bepaald de belangen van handel en nijverheid voorstaan, als aan industriëlen en andere zaakkundigen, om de handen in een le slaan lot het bespreken dier gewigtige onderwerpen en het zen den van afgevaardigden naar bedoeld congres. Zij had daardoor gevolg gegeven aan den wensch, door de Association" uitge drukt, als zij in hare algemeene uitnoodiging zt'ide, dat practi- sche, verstandige, verlichte mannen, welk deel van den arbeid het hunne zij, bij uitstek geroepen waren om hunne denkbeel den, hunne kennis van zaker... hunne ervaring op het congres zanten te brengen, opdat uit dit brandpunt van wetenschap een licht mogt ontspringen, dat der meuschheid in het algemeen en elk volk en eiken arbeider in het bijzonder heilzaam zou kun nen zijn. Er waren dan ook uit verschillende oorden des rijks belang stellenden opgekomen, waarvan sommigen gevestigde corpo- ratien vertegenwoordigden of aan het hoofd van handels- of fabrieksondernemingen staan en ook de zoodanigen, wier stu diën of betrekkingen meer bijzonder op de zaak der handels wetgeving betrekking hadden, terwijl vele anderen, verhinderd om op te komen, schriftelijk adhaesie aan het doel der bijeen komst gaven en daarbij iook wenken en wensehen voegden in verband tot de zaak zelve en totde punten, eventueel dezerzijds op het congres te bespreken. De vergadering werd bij afwezigheid van den voorzitter ge leid door den vice-president, den lieer baron van Raders, die in eene korte toespraak de opgekomene heeren welkom heette en de redenen welke lot de oproeping hadden geleid, aanwees. Daarna werd mededeeling gedaan van de voor en na de oproe ping door de vereeniging gevoerde correspondenten en geno men maatregelen tot het verkrijgen van bescheiden, die van nut zouden kunnen zijn tot toelichting der op het congres te behan delen vraagpunten. Er ontstonden nu al dadelijk eenige deliberatien over preala bele kwestien, waaronder vooral dezeof men afgevaardigden zou zenden, en zoo ja, of zij kun -r-ancbat zouden ontkenen aan de vereeniging van fabriek- en handwerknijverheid, van welke de oproeping was uitgegaan, dan wel van de vergadering die zich uit verschillende bestanddeclen had gevormd, en als zoo danig, ook als eene geconstitueerde vereeniging kan worden beschouwd. Hoewel het hoofdbestuur tot. dit laatste gevoelen overhelde, besloot de vergadering echter met overgroote meerderheid (na eerst in beginsel le hebben aangenomen dat er afgevaardigden zouden worden gezonden), dat zij op het congres zouden optre den als afgevaardigden van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid, in overleg met de Maatschappij van volksvlijt,, onderscheidene kamers van koophandel en industriëlen of belangstellenden, ter vergade ring vertegenwoordigd of aanwezig. Dit punt uitgemaakt zijnde, werd alsnu overgegaan tot de behandeling der beide vragen, door de belgische associatie aan de handeldrijvende natiën gedaan, en aldus luidende: 1. Welke kunstmatige of natuurlijke beletselen de uitbreiding in den weg staan van de handelsbetrekkingen van het volk, door u op het congres vertegenwoordigd? en 2. Welke practische middelen er zijn voorgesteld of voor te stellen om de beletselen, die in elk land de uitbreiding der bni- tenlandsche handelsbetrekkingen bemocijelijken, weg te ruimen of te verminderen Door onderscheidene sprekers werd over die punten het woord gevoerd; men wees daarbij zoo wel op hetgeen Neder land reeds voor den vrijen handel had gedaan, als op hetgeen er vooral met het oog op ons fabriekwezen nog te doen over bleef, terwijl ook ons koloniaal handelstelsel, de differentiële regten, de verkoop van producten op Java en de beschikking over de gouvernemeuts-producten, ter sprake kwamen, hoewel met meerdere reserve dan de vorige punten. De slotsom van al die discussien is geweest, dat de vergade ring, deels met algemeene stemmen, deels met overgroote meer derheid zich vereenigd heeft met de volgende voorstellen, be helzende even zoo vele punten, door de afgevaardigden (bij te voren genomen besluit bepaald op dtie) op het congres te be handelen bij de besprekingen beantwoording der bovengemelde vragen aldaar aan de orde gesteld. 1. Voorstel van den heer mr. W. Wint geus, om de wensch e- lylcheid te betoogen, overeenstemming en verband te brengen tusschen de verschillende wetgevingen der onderscheidene sta ten, meer bepaald met betrekking tot het handels- en wisseiregt- 2. Van den heer Nering Bögel, otn ten sterkste aan te drin gen dat de vreemde natiën tot onze vrijgevige begiuselcn van handel en scheepvaart zullen toetreden. 3. Van den heer M. Vas Dias, dat de vergadering besluite dat de afgevaardigden op het congres te Brussel, na uiteenzet ting van hetgeen Nederland bereids voor dc handelsvrijheid heeft gedaan, zullen betoogendat aan de waarachtige ont wikkeling en de zuivere toepassing van het vrije handelstelsel in Nederland, nog ontbreekt de trapsgewijze hervorming van zijn stelsel van belastingen, bepaaldelijk van dat der accijnsen, als drukkend voor onze fabriek- en handwerksnijverheid en daarbij belemmerend voorde productie en het vrije verkeer. 4. Van den heer Varkevisser, om als amendement op het zoo even genoemde voorstel, speciaal den accijns op de brandstollen te vermelden. 5. Van den heer Liotard te Amsterdam, in overeenstemming met het schriftelijk advies van prof. Vissering teLeyden, om de belemmeringen aan te toonen, die door Pruissen en de Rijnoever- staten worden geschapen door de handhaving van de tollen en regten op de Rijn, zoo mede te wijzen op de bezwaren uit den Sondtol voortvloeiende. 6. Van den heer van Heukelom te Amsterdam, in overeen stemming met het schriftelijk advies van cle kamer van koop handel en fabrieken te Roermond, om als belemmering te wijzen op de hooge regten, welke nog maar al te dikwerf en te algemeen in sommige staten van de nederlandschefabriekaten worden geheven, niettegenstaande onze vrijgevige tarieven en bepalin gen op den handel en de scheepvaart van vreemde natiën. 7. Van den heer de Bruyn Kops, tot het bespreken der nood zakelijkheid voor Nederland, om door eene goede wetgeving op de landverlniizeude personen, den stroom der landverhuizers naar Nederland te trekken en zoo doende onze handelsbetrek kingen uit te breiden. 5. Van den heer Varkevisser, om de aandacht te vestigen op de hooge regten in Belgie van onzen viseh gelieven. 6. Van den heer P.N. Muller uit Amsterdam, om het diffe rentieel stelsel op Java en in het algemeen onze koloniale han del en zijn verband tot de handelmaatschappij, op het congres ter sprake te brengen, doch (op een amendement van den beer dc Bruyn Kops) om den afgevaardigden dienaangaande geen bepaald mandaat over cle wijze van bespreking dier kwestie te geven. Daar er geene andere voorstellen zijn aangenomen of aanvan kelijk voorgestelde volgehouden, is ds vergadering overgegaan tot de benoeming van drie afgevaardigden uit. een, staande de vergadering, opgemaakten rooster; waarvan de uitslag was, dat bij de eerste stemming gekozen werdeu de heeren mr. P. P. van Bosse, oud minister van fiuaucien, thans lid van cle tweede ka mer, A. Elink Sterk Jr., oud-referendaris en mr. J. L. de Bruyn Kops, commies bij het departement van financiën; en dat als plaatsvervangers zijn aangewezen cle heeren prof. Vissering en mr. L. Metman, die na de benoemden de meeste stemmen op zich hadden vereenigd. De heeren Elink Sterk en de Bruyn Kops ter vergadering tegenwoordig, hebben de benoeming aanvaard, terwijl aan den heer van Bosse, namens de vergadering, van zijne verkiezing zal worden kennis gegeven. Eindelijk is besloten dat de afgevaardigden, na afloop van het congres, een rapport zullen redigeren van liet te Brussel verhandelde en dat daarvan mededeeling zal worden gedaan aan de leden dezer vergadering. Nadat dr. Sarphati den voorzitter bedankt had voor de goede leiding en deze daarop had gerepliceerd met dankbetuiging te vens aan de opgekomene leden voor hunne belangstelling en aan den secretaris, den heer Hermans, voor zijnen ijver ten deze betoond, is deze bijeenkomst gescheiden.

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1