MIDDELBURGSCHE COURANT. f- 95. Donderdag 1856. 7 Augustus. öiTttt£nlanüsd]£ tijömgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regeL daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. 33iddel1)ur^ 6 augustuso Bij de opening van de stembus, heden morgen, is gebleken dat ter verkiezing van een raadslid, gisteren zijn ingeleverd 327 geldige stembriefjes. De volstrekte meerderheid was alzoo 16-4. Er zijn uitgebragt op de heeren A. E. G.Eokker 159, jhr. W. H. de Jonge 152, mr. W. C. Borsius 4, mr. N. C. Lam- brechtsen 3, J. J. I. Sptenger 3 en op zes personen 1 stem. Dien ten gevolge moet er eene herstemming plaats hebben tussohen de heeren A. H. G. Eokker en jhr. W. H. de Jonge. I het terug komen plotseling, en kou door zijne makkers niet ge red worden, terwijl cloor den hoogen waterstand eerst vier uren na het ongeluk, zijn lijk werd opgehaald. De overledene was een oppassend man, oud 34 jaren, die eene zeer ziekelijke vrouw en vier kinderen nalaat. Door zijne mede-arbeiders is dadelijk een gedeelte van hun loon afgestaan ten behoeve der weduwe en kinderen. Dezer dagen is door het bestuur der Maatschappij tot indij king der op- en aanwassen in de Ooster-Schelde, eene commissie benoemd tot het aankoopen van gronden voor het kanaal door 'Zuidbeveland. De daartoe benoodigde gelden zijn bereids te Goes, ten kantore van een handelshuis overgebragt. Jongstleden zalurdag werd alhier feestgevierd door deleden van de sociëteit der handboogschutterij Zelanclia, cloor het ge ven van een concours of wedstrijd naar den doel. Dit concours, het tweede gedurende het zevenjarig beslaan van deze sociëteit, werd bijgewoond door de leden der verschillende op Walcheren bestaande handboogschutterijen, hiertoe door bovengemelde sociëteit uitgenoodigd. Ten 4 ure des namiddags trokken de verschillende corporatien, met hunne vaandels en andere in- signien voorzien en voorafgegaan door het hiertoe uitVlissingen overgekomen korps hoornblazers van het Jste regement infan terie in slatigen optogt, onder het spelen van een heerlijken feestmarsch, na vooraf door den president van Zelandia te zijn verwelkomd, naar den doel; vijf medailles waren uitgeloofd door Zelaudia: een groote zilver-vergulden, twee dito wat kleiner en twee zilveren van dezelfde grootte. De groote zilver vergulden werd behaald door de sociëteit De eensgezindheid, voor het vaandel, de twee zilver-vergulden door twee leden van de zelfde sociëteit, voor cle meeste rozen en punten, en de twee zilveren: één door een lid van de koninklijke handboogschut ter!) Willem III uitVlissingen, en één door een lid van Zelandia. Nadat tegen 8 ure de wedstrijd was afgeloopen, togen cle cor poratien als vroeger terug, en plaatsten zich onder eene trophee, tot dit einde hiertoe opgerigt; door den president van Zelandia werden de medailles uitgereikt ouder het houden van gulle toe spraken; die ook den secretaris van de Confrérie van St. Sebas- tiaan hartelijk aansprak, heigeen door dezen beantwoord werd. Inmiddels waren ook nog binnengekomen de heeren officieren van het alhier in garnizoen liggend bataljon vau het 1ste rege ment infanterie, met den majoor Weijer aan het hoofd. Deze officieren, uitgenoodigd door het bestuur van Zelandia, werden met eene gepaste aanspraak verwelkomd door den president, die te kennen gaf, hoe aangenaam het voor de sociëteit was, dit hun feest zoo te zien opgeluisterd, hetwelk door den majoor Weijer regt hupsch werd beantwoord. Hel geheel kenmerkte zich door vriendschappelijken en broederlijken omgang, en de verdere avond werd vrolijk afgewisseld door de schoone hoorn- muziek en onder het drinken van verschillende toasten, waar onder de koning en het vaderland herdacht werden, cloorgc- bragt. Het heerlijkste weder en de zoo beleefdelijk door den president van Zelandia hiertoe afgestane tuin, welke overal met tropheën en vlaggen versierd en heerlijk verlicht was.brag- teu niet weinig toe, om dit feest, dat tot vroeg in den morgen duurde, aangenaam te doen eindigen. Men schrijft ons uit Zierikzee 4 augustus. -f- Ook hier eischic heden middag het baden een offer. De ar beider C. Krakeel, werkende aan het leggen der gaspijpen, ging inden rusttijd met eeuige anderen in de nieuwe haven zwem men. Nadat hij deze eenraaa! was overgezwonnen. zonk hi] bij Dezer dagen is te Rotterdam, na eene studiereis van l£ jaai'> gearriveerd miss Dix, van Boston, in Noord-Amerika, welke zich voornamelijk ten doel stelt het bestuderen der aangelegen heden van krankzinnigengestichten. Zij heeft zich aldaar be reids in betrekking gesteld met verschillende authoriteiten, en hare ondervindingrijke opmerkingen, vooral omtrent het daar in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht, zijn hoogst belangrijk te noemen. Deze merkwaardige vrouw heeft bovendien ver schillende andere publieke instellingen bezocht en is hoogst voldaan over haar bezoek, hebbende verschillende instellingen zeer navolgenswaardig gevondenin het bijzonder roemt zij de inrigting van het plaatselijk ziekenhuis, waarvan zij zegt "de wederga nog niet aangetroffen te hebben." Na achtereenvolgens 1e Delft, 's Gravenhage, Leyden, Haarlem en meer bijzonder Meerenbergenook in de hoofdstad en de noordelijke provinciën met hare Maatschappij van weldadigheid bezoeken te hebben afgelegd, zal zij te Rotterdam terugkomen. Luidens een met de jongste mail bij bet departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigfc, geclagteekencl 5 julijjt-, is de gezondheidstoestand aldaar voldoende, met uitzondering nogtans van eenige gevallen vau gele koorts, clie zich onder de bezetting van post Gelderland hebben voorgedaan. Ook zijn op het etablissement Albina aan de Marowyne drie personen aan eene moeraskoorts overleden, welke ziekte, na de dadelijk aaugebragte geneeskundige hulp, geen vrees voor ver - dere ernstige gevolgen meer inboezemde. In de kolonie, hcersch- te de meest gewenschte rust en orde. HH. KIC. HH. prins en prinses Erederik worden in den loop dezer week van Ems te 's Hage terugverwacht. Het vertrek van Z. K. H. den prins naar Rusland blijft op den 15 bepaald. Z. M. schroefsloomkorvet Amaliazal den prins te Elseneur in wachten, ten einde Z. K. van daar naar Petersburg over te brengen. Men weet thans stellig dat het Z. M. ouzen geeerbiedigen koning behaagd heeft, te verklaren de feesten, welke bij gelegenheid van de onthulling van het monument aan den volksgeest van 1S301831, zullen plaats hebben, met HD. hooge tegenwoordigheid te vereeren. zullende de feest-commis- sie zelve aan haar hoofd hebben Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. De brusselsche correspondent van La Meuse, bevestigt bet reeds meermalen herhaald berigt, dat de julij-feestenin Belgie, voortaan in stand gehouden zullen worden, ten einde groolen- decls zoo niet geheel, de september-feesten le vervangen en wel om aan de oude gevoeligheid van Nederland op dit punt te ge- moet te komen. Volgens dien correspondent, had dehollandsche driekleur tijdens de laatste feesten te Brussel, in alle versierin gen de bovenhand; met het doel dal deze roemrijke gedenkdag te gelijker tijd gelcgeuheid zou geven tot eeue meer innige ver- eeniging van twee lauden, welke zoo vele onderlinge belangen en sympat hieën, na de catastrophe vau 1830, nader tot elkan der gebragt hebben. Nu verzekert men, zegt hij, dat er in Ne derland plan bestaat om feesten Ie geven, bestemd om de goede verstandhouding die tusschen Belgie en Nederland bestaat, te vieren, en reeds zou onder cle hancl aan sommige belgischc kun stenaars hun gevoelen gevraagd zijn betreffende het karakter dat deze festiviteiten zouden moeten hebben. De schrijver van liet artikel hoopt dit denkbeeld eerstdaags, zoo mogelijk in sep tember, verwezenlijkt te zien, ten einde zoo doende de laatste sporen van deu ouden haatte doen verdwijnen en plaats tc doen maken voor clie beginselen van broeclcrsehap, welke twee onaf hankelijke en vrije volken behooren te vereenigen. esefiaoeuiiug-eia &bjl ïiesisbateiio Bij besluit van 3 dezer, heeft Z. M. de koning goedgevonden aan den heer mr. J. S. Lotsy, op zijn verzoek, eervol ontslag re verleenen als burgemeester cler gemeente Dordrecht, onder dankbetuiging voor cle door hem in die betrekking bewezen, diensten. Z. M. heeft bij besluiten van 28 julij, goedgevonden te be noemen: bij het personeel van cle geneeskundige dienst der landmagt. tot officier van gezondheid van de 3cle lel., cle kwee- kelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen P. Schroder, A. J. van Lockhorst, W. A.van Dura, J. Sombeek E. S. W. de Ronde en J. W. C. von Romer: bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indie, lot officier van ge zondheid van de 3de kl., de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen S. Hartog, A. Cochius, J. E. Bu lling, E. van Hengel, K. G. Bakker, J. Alken, K, IV. Hamilton of Silverlonhil, P. W. A. Beijen, P. Ruilinga, C. E. Erclbrink, G. Broers, G. A. Raland en J. J. Granpré Molière; bij het per soneel van de geneeskundige dienst in Wesl-Iuclie, tot officier van gezondheid 3de kh, de kweekeling by's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen C. van Lier; bij het wapen der kavallerie van het leger in Oost-Indie, tot 2den luitenant den kadet W. G. Lehnkeriug, herkomstig van de koninklijke akade- mie voor cle zee- en laudraagt. Z. M. de koning heeft, op de voordragt van z. exc. den minister van justitie, bij besluit van 27 julij, eene wijziging ge bragt in het reglement voor het onderhouden de verpleging van gegijzelden om schulden, en wel ter zake van de aanhou dende duurte cler levensbehoeften. Daarbij is bepaald, dat voor dit onderhoud door de schuldeischers, iedere dertig dagen, aan cle cipiers der betrokken gevangenissen zal worden voorgescho ten 90 cents claags, gedurende de maanden april, mei, junij, julij, augustus en september, en ƒ1,05 claags, gedurende de overige maanden. Bij besluit van 1 augustus heeft Z. M. goedgevonden aan mr. "W. 11. baron van Tuijll van Serooskerken, grootmeester van 's konings huis, als zoodanig dienst doende bij H. M. cle ko ningin-moeder, vergunning te verleenen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van de Rootle adelaar, 2de klasse met de ster, en van ridder cler orde vau St. Wladimir, 2de kl., met de ster, hem respectievelijk door Z. M. den koning van Pruissen en door Z. M. den keizer van Rusland geschonken. TSeejroiog-ie. Men leest in de Amsterdamsche courant: Met leedwezen vernemen wij, dar. onze acht ens waarde stad genoot mr. B. Donker Curtius, een cler oudste advokaten te dezer stede en tot voor korten t.ijcl voorzit ter cler Nederlancl- sche Rijnspoorweg-maatschappij, gisteren op de reis van Duitschland herwaarts plotseling is overleden. lAerk- en scïiooInjeM-ws. Den 3 dezer werd te Kapelle de beroepen predikant, ds. S. van Hoek, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Over ijssel, in de heilige bediening met handoplegging bevestigd en ingeleid door den consulent dier gemeente, ds. IC. J. van Driel, predikant te Biezelinge, met eene leerrede over 1 Corinthen III: 9. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijne bedie ning met eene leerrede naar aanleiding van 2 Curinthen IV: 5. Uit eene door cle Kerkelijke courant medegedeelde op gaaf van de werkzaamheden cler synode van de hervormde kerk in hare laatste zittingen blijkt, dat het uitvoerig concept-regle ment voor kerkelijk opzigt en tucht en voor de behandeling der kerkelijke geschillen ter tafel gekomen en daarover een uitvoe- rig rapport uilgebragt is. Naar aanleiding van dat rapport zijn eerst de groote beginselen en de algemcene strekking van het

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1