MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag r 92. 1856. 31 Julij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is ƒ8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelj van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdas avond 8 ure. 26tnküttöbg;tttöm m (IET RIJKSBESTUUR, PROVINCIALE EiV GEIIEEÏÏEBESTCREÜ. Burgemeester en wethouders van Kortgene maken aan belanghebbenden bekend, dat de KERMIS in die gemeente dit jaar zal aanvaugen op dingsdag den 12 augustus en eindigen zaturdag den 16 daaraan volgende. Burgemeester en wethouders, J. H. B1JBAU. De secretaris, A. VAN DAMMB Jn. öittnmlanïrsrt)f tijömgm. SliddeHnirg SO julij. In de heden gehoudeae zitting van den gemeenteraad zijn de geloofsbrieven van het benoemde lid, de heer A. Caland in orde bevonden en is tot. diens toelating besloten. Voorts is benoemd tot wethouder ad interim de heer Z. Snij der en in plaats van dien heer, die bij gevolg ophoudt plaats vervangend lid le zijn van de commissie, welke burgemeester en wethouders bijstaat tot opmaking van het kohier voor den hoofdeiijken omslag, als zoodanig benoemd de heer J, J. van Uije. Naar men verneemt zal H. M. de koningin omstreeks de helft der volgende maand eene buil enlandsche reis ondernemen. H. M. zal zich het eerst naar Berlijn begeven. Ten gerieve der reizigers zijn door den heer minister van justitie dezer dagen aanschrijvingen gerigtaan de autoriteiten van policie, om de goede orde te handhaven bij de aankomst en het vertrek van spoortreinen en stoombootcn, bepaaldelijk ook om hen tegen gevaren en onbetamelijke behandelingen bij 'fc gebruik van omnibussen, vigilanten, pakkendragers enz. te beveiligen. Dc lieer von Geusau, raadsheer in hel provinciaal geregtshof in Limburg, bevindt zich thans in de residentie. Men herinnert zich dat gemelde heer onlangs door sommigen genoemd is als opvolger 'van den heer van Meeuwen, in de betrekking van commissaris des konings in de provincie Limburg. Men verzekert, dat de internationale commissie, belast om de gemeenschappelijke onkosten op te maken van de spoorweg- linie van Maastricht naar Luik, langs den regteroever van de Maas, de vorige week eene bijeenkomst le Brussel heeft gehou den, en dat de beraadslagingen tot een gewensclit resultaat hebben geleid. De commissie was zamengesteld, voor Neder land, uit de heeren van der Kun, inspecteur van den waterstaat, en Badon Ghyben, hoofd-iiigenieuren voor Belgie, uit de hee ren Willmar, algemeen inspecteur der bruggen en wegen, en Delahaye, hoofdingenieur in de provincie Luik. Men hecht te Maastricht groot gewigt aan de spoedige verwezenlijking dier onderneming, welke, te oordeelen naar het buitengewoon levendige verkeer, dat thans reeds tusschen. beide plaatsen be staat, in vervolg van tijd eene der meest productieveen meest rentege'vende van beide landen zal worden. Eenige heeren te Nijmegen hebben hunne mecle ingezetenen aldaar opgeroepen ter onderteekening van een adres aan den koning, bij hetwelk Z. M. wordt verzocht te gelasten, dat Nij megen niet langer als vesting zal worden behouden. Iteeds in de maand mei heeft de nederlandsche regering, naar uit Berlijn geschreven wordt, de Rijuoever-staten eene nota doen overreiken,- in welke zij, in de eerste plaats, zoo al niet dadelijk de geheele opheffing, dan toch eene zeer aanzienlijke vermindering der Rijntollen voorslaat. Hessen, Darmstadt en Nassau zouden de staten zijn weidde grootste bezwaren hier tegen hebben geopperd. Bij de herziening van de plaatselijke belastingen te Maastricht is eene verhoogde impost op den wijn ingevoerd. Aan deze belasting op het verbruiken van wijn zijn ook onderworpen ver klaard de voorraden, welke zich bij particulieren mogten be vinden, wanneer op hunne hoeveelheid meer dan 2 belasting verschuldigd is. De algemeene verordening verpligt deze niet handel drijvende personen om van hunnen voorraad, die hoeveel heid overtreffende, mitsdien aangifte te doen. De meeste en voornaamste ingezetenen hebben geweigerd zich aan dezen retroaetieven maatregel te onderwerpen. Het gemeentebestuur vermeent uit kracht van art. 276 3 van de gemeentewet bij deze weigerachtigen of nalatigen huisvisitatien te mogen doen; ook daartegen verzetten zich sommigen, zich verschansende achter art. 152 der grondwet. Dit heeft aanleiding gegeven tot het opmaken van processenverbaal wegens weigering van visitatie, zelfs tegen hooggeplaatste regterlijke ambtenaren, die alzoo eerlang voor die pretenselijke overtreding bij den Hoogen raad der Nederlanden teregtzullen staan. Met belangstelling wordt de uitslag dier beslissing te gegroet gezien. Benoemingen en Besluiten» Bij Zr. Ms. besluit van den 25 dezer is tot vice-president der arrondissements-reglbank te Rotterdam benoemd mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, thans regter in die regtbank. Bij besluit van de zelfde dagteekening heeft Z. M. eenige uitbreiding gegeven aan de voorwaarden, op welke het aan de miliciens zal vergund zijn zich uaar Noord-Amerika te begeven. Kerk- en sckoolnienwso Bij den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier is berigt ontvangen van den weleerw. zeer gel. heer E. P. J. Sipmacher Zijnen,- thans te Delden, dat hij het beroep tot predikant alhier heeft aangenomen. Uit een door de Kerkelijke courant medegedeeld berigt omtrent de verdere werkzaamheden der synode van de her vormde kerk, blijkt onder anderen het volgende: De synode zet hare vele werkzaamheden onafgebroken voort. Zij heeft in hare laatste zittingen tevens gehandeld o. a. over de godsdienstige belangen van het geslicht Meerenberg, en die onzer zeevarenden, vooral ter koopvaardij. Zij heeft, bevestigend geantwoord op het eerste lid der vraag: of kerkbesturen van minderen rang regtstreeks adressen mogen inzenden aan de tweede kamer der staten-generaal, of dat dit door tusschenkomst der hoogere besturen moet geschieden? Ouder de behandelde rapporten behödrenhet rapport over de ringvergaderingen het rapport over twee ingekomen, door 36 predikanten onder- teekende adressen, rakende de kerkleer, de toepassing van art. 23 van het algemeen reglement eii het aanhangige reglement van opzigt en "tucht; twee rapporten over de examina en liet hulppredikerschap. Eindelijk is de synode begonnen met het reglementeren en wel het eerst met het concept-reglement op de algemeene wedu wen-beurs, hetwelk is geamendeerd en goedgekeurd. Het regle ment op de kerkeraden is, na beraadslaging over vele amende menten, aangenomen, met aanwijzing van eenige punten ter nadere redactie. Den 23 dezer heeft de synode tot leden der synodale commis sie benoemd de heeren Schim van'der Loeif, predikant te's Her togenbosch, en tot diens secundus G. Bruna, predikant le Has selt; mr. O. Eeith te Groningen, en tot secundus mr. J. H. Sitter te Sneek. Sfarine en leger. Met den 5 augustus aanst., zal Zr. Ms. stoomschip C u r a p a o buiten dienst wordcu gesteld en de etat-major op non-activiteit worden gebragt. Het transportschip Mer wede zal binnen kort naar dc Oost-Indien vertrekken en derwaarts overbrengen liet ijzeren stoomschip Ma d u ra, hetwelk uiteengenomen in het transport schip geladen wordt, om op Java weder ineengezet te worden. VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet uit.gebragt in de zomervergadering van 1830 der provinciale staten van dit gewest. (Vervolg en slot.) Buitenlandsche scheepvaart. Het getal vertrokkene rivierschepen is niet bekend, en van dat der tc Middelburg en Vlissingen binnengekomenen mede volstrekt geene opgave ontvangen. Te Zierikzce kwamen er 50 onder belgischc vlag binnen. Binnengekomen schepen langs Bath: geladen rivierschepen 1,879, tonnenlast 163,105 ledige 1,360, 57,177 ledige vischschuiten155, 3,477 geladen stoombooten 75, 7,587 ledige 12, 1,183 sleepbooten. 1, 9 ledige zeeschepen4, 500 Uitgegaan langs het zelfde kantoor geladen rivierschepen 2,942, tonnenlast 164,169 ledige 793, 26,044 geladene vischschuiten113, 2,866 geladene stoombooten 74, 7,859 ledige 13, 1,254 sleepbooten1, 9 geladen zeeschepen2, 189 Te Brouwershaven zijn ingekomen 254 schepen, gezament- lijke tonnenlast: 88,321, en uitgevaren 64 schepen, gezament- lijke tonnenlast25,945. Binnengekomen te Sas van Gent, 1,026 schepen, nietende te zamen 50,916 tonnen, en uitgevaren 1,108 schepen, tot eene gezamenlijke tonnenlast van 46,416. Van de werf door de Commercie-compagnie te Middelburg in buur bezeten, is een schip, bestemd voor de gvoote vaart, van stapel gcloopen en van een ander de kiel gelegd. Bovendien werden op die werf beduidende herstellingen aan schepen verrigt. Op de nieuwe scheepstimmerwerf De volharding, is het ge heele jaar doorgewerkt. Een in 1854 aldaar op stapel gesteld schip, is dit jaar te water gelaten. Een tweede helling wordt op deze werf aangelegd. Op de kleine werf heerschte ook het geheele jaar door veel bedrijvigheid. Een barkschip liep op de Commercie-werf tc Zierikzce van stapel, terwijl een fregatschip op de werf De eendragt aldaar werd te water gelaten; beide schepen waren voor de gvoote vaart bestemd. Van de drie scheepstimmerwerven die te Vlissingen, behalve s rijks marinewerf bestaan, vinden wij alleeniijk aangeteekend, dat van twee derzelven in 1855 geen gebruik is kunnen gemaakt worden, door den bouw eener nieuwe zeesluis te dier plaatse. Een terrein is aldaar tot daarstellrng eener nieuwe werf ingerigt, men denkt er later eene helling op aan tc leggen. Van de telegraaflijn tusschen Vlissingen en Breda wordt aan houdend veel gebruik gemaakt. XVII. Inrigtingen in verband staande met de uit oefening van handel en andere bedrijven. De verordeningen betrekkelijk de maten en gewigten worden over het algemeen behoorlijk nageleefd. Te Heinkenszand, Goes en Axel werden respectievelijk 14. 3 en 1 personen, door het kantongcregt wegens overtreding dier verordeningen ver oordeeld. Dc opbrengst der ijkloonen in 1855 was als volgt: in het ijk-arrondissement Middelburg (Walcheren met Nieuw en St. Joosland) f 1,313,95; in het ijk-arrondissement Zievik- - zee ("Schouwen, Duiveland, Tholen, St. Philipsland) f 1,008,784; in het ijk-arrondissement Goes (Zuidbeveland, WoIfi-.arts.iijk, Noordbcveland) f860.95; in het ijk-arrondissement OosJUuvg..- (voormalig 4de district) f 449,55 in het ijk-arV ondi ss ment Hulst (voormalig 5de district) f506,61te znmcirf4,.l 39,8'4.£;

Middelburgsche Courant | 1856 | | pagina 1